Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji - prośba o sprawdzenie

16 Mar 2017 16:48 2427 58
  • Poziom 10  
    Witam.
    Na początek wspomnę ze jestem po szkole elektrycznej i jakieś podstawy znam jednak moja edukacja zakończyła się kiedy prawo Kirchhoffa było znane jednak o różnicówkach nie było ani słowa 😁

Szykuje się do wymiany aluminiowej instalacji w calym mieszkaniu (wielka płyta) zaczynajac po liczniku. Instalację będę kładł bezpuszkową.
    Od Energii dostaje 4,5 kW z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A niestety bez uziemienia.
    Obecna aluminiowa instalacja zabezpieczona jest bezp automatycznymi 10A na światło i 16A na wszystkie gniazda. Przy tak kiepskim układzie bezpieczniki wytrzymują wiec jak widać nie mam jakiegoś dużego obciążenia.
    Zaplanowane mam 5 obwodów gniazd (dwa na kuchnię i po jednym na każde pomieszczenie) oraz dwa obwody oświetlenia.

Wybaczcie za odręczny  "schemat". W poincie wyszedł by gorzej 😅

Wymiana instalacji - prośba o sprawdzenie

Wiem ze podział PEN powinien być wcześniej jednak na teraz nie mam takiej opcji. W tej chwili wszystkie uziemienia są mostkowane z zerem w gniazdach wiec to i tak milowy krok do przodu.
    Gniazdo w rozdzielnicy używane będzie tylko w ekstremalnych przypadkach.  Rozważam jeszcze dodanie drugiej różnicówki tylko na to gniazdo.

Teraz kilka pytań. 
    1. Czy podłączenia w rozdzielnicy są poprawne i czy nie przesadzam z przewodem 10 mm2 ?
    2. Nie chcę remontowac na raz całego mieszkania wiec na początek wszystkie przewody chcę położyć w kanałach instalacyjnych natynkowych. Później wszystkie przewody pod tynk.
    Nie ma jakichś przeciwskazan do takiego rozwiązania? Oczywiście zakładam naddatek przewodu który musze zachować
    3. Czy dokładać wspomniany wcześniej wylacznik roznicowo-prądowy przed gniazdo w rozdzielnicy? Rozłącznik izolacyjny wydaje mi się być tu zbędny. "S" załatwi sprawę FRa , a gniazdo być może wcale nie będzie używane.  Zostawiam sobie tylko furtkę aby mieć jakieś zasilanie w razie konieczności wyłączenia wszystkich obwodów w mieszkaniu.

Dzięki za wszystkie sugestie.
    Po zakończonych pracach mam zamiar wezwać elektryka aby zbadał sprawnosc całej instalacji ale miło by było gdyby nie miał zastrzeżeń 😊
  • HELUPOWER
  • Poziom 21  
    Według obecnych przepisów wszystkie gniazda wtykowe powinny być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym o maksymalnym znamionowym prądzie upływu 30mA. Zabezpieczenie gniazda wyłącznikiem B20 jest nieprawidłowe (obciążalność styków standardowych gniazd wynosi 16A). Przewód 10mm² do tego gniazda to trochę przesada - najprawdopodobniej nawet nie wejdzie pod zaciski gniazda, 2,5mm² w zupełności wystarczy. Co do pozostałych połączeń w rozdzielnicy to tu te 10mm² jest jak najbardziej okej. Odnośnie rozdziału przewodu PEN na PE i N to należałoby jeszcze się upewnić czy na pewno sieć pracuje w układzie TN. Reszta schematu połączeń rozdzielnicy wygląda prawidłowo. Oczywiście od tej górnej szyny N muszą iść osobne przewody do różnicówki i do gniazda (zakładam, że to tylko tak narysowane dla uproszczenia i przejrzystości)
  • Poziom 23  
    Ad1. FR dał bym przed pierwszym esem, rozdział PEN na PE musi być uziemiony. Żyła PEN nie może mieć mniejszego przekroju niż 10mm2 dla CU oraz 16mm2 dla ALU więc nie przesadzasz.
    Ad2. Jak najbardziej, możesz tak zrobić.
    Ad3. Taka furtka to dla Ciebie nie bezpieczne rozwiązanie. Nie można teraz wykonywać zerowania więc gniazdo nie będzie miało ochrony. Wysoy TT w rozdzielnicach też wskazane nie są.

Dla ewentualnych gniazd do pralek, suszarek, piekarników, zmywarek, mikrofali należy doprowadzić oddzielne obwody.

Ty masz obowiązek (nje zamiar) wezwać elektryka który wykona wszystkie niezbędne pomiary.
  • Specjalista elektryk
    polaklbn napisał:
    Ad1. FR dał bym przed pierwszym esem, rozdział PEN na PE musi być uziemiony.
    Akurat !
    Poproszę o podstawę takiego stwierdzenia.
  • Poziom 23  
    O uziemienie punktu rozdziału, czy FR przed esem?
  • Poziom 10  
    jakubwaba dzięki za cenne wskazówki. Zakładając wyłącznik nadprądowy 20 A sugerowałem się zabezpieczeniem przedlicznikowym i przekrojem żyły. Całkiem uciekł mi fakt ograniczenia prądowego na gnieździe .
    Co do przewodu N na listwę oczywiście układ będzie analogiczny jak w dolnym rzędzie więc i zero pójdzie każde z osobna. Juz wiem ze trzeba dać drugą różnicowkę

Jedynie fazę podzielę. Od licznika do listwy na euroszyne 10 mm2, z szyny na obwód gniazda 2,5mm2 i z tej samej szyny ponownie 10 mm2 do rozłącznika izolacyjnego
    Dodano po 11 [minuty]:
    polaklbn napisał:
    FR dał bym przed pierwszym esem

Tu chyba jednak rozłącznik zostanie pierwszy. Choćby i z tego względu ze jeśli kiedyś np różnicówka wyzionie ducha to do jej wymiany wystarczy rozłączyć obwód FR w rozdzielnicy a nie wzywać pana Kazia ze spółdzielni aby mi przed licznikiem napięcie rozłączyładowania (skrzynki zamykane na klatce schodowej)
  • Poziom 21  
    Najlepiej dać na wejściu zasilania jako pierwszy rozłącznik FR, do rozłączania całości a za nim dwie różnicówki - jedna do zasilania tego gniazda w rozdzielnicy, za nią wyłącznik instalacyjny B16 (lub może być C16 jeżeli impedancja pętli zwarcia na to pozwoli) i gniazdo i drugą różnicówkę do zasilania reszty obwodów.
  • Specjalista elektryk
    Najlepiej to pozbyć się tej listwy N (górna, na rysunku autora), bo do niczego ona nie służy.
    Najlepiej nie dawać RCD na obwody oświetleniowe, które tego nie wymagają, ale o tym nie raczysz, kolego jakubwaba nawet wspomnieć.

PS. Co z tym "obowiązkowym" uziemianiu punktu podziału PEN, kolego jakubwawa ?
  • HELUPOWER
  • Poziom 10  
    jakubwaba napisał:
    Najlepiej dać na wejściu zasilania jako pierwszy rozłącznik FR,

Tak bym zrobił ale wspomniałem w pierwszym poście ze chce mieć gniazdo awaryjne jeśli będę chciał wszystkie obwody w mieszkaniu rozłączyć. W takim układzie o jakim piszesz bniazdo w rozdzielnicy mijało by się z celem

Dodano po 3 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    Najlepiej to pozbyć się tej listwy N (górna, na rysunku autora), bo do niczego [/b] ?

Tak wiem ze i tak jest zmostkowana. Zostawiam taki podział wyłącznie ze względów estetycznych 😊 Może kiedyś będą wymieniać instalacje na trzyżyłową to zostanie tylko zamiana mostka na przewód uziemienia 😉
  • Poziom 23  
    elpapiotr napisał:
    Najlepiej to pozbyć się tej listwy N (górna, na rysunku autora), bo do niczego ona nie służy.
    Najlepiej nie dawać RCD na obwody oświetleniowe, które tego nie wymagają, ale o tym nie raczysz, kolego jakubwaba nawet wspomnieć.

Tu chodziło pewnje o mnie.

PN-IEC 60364
    413.1.2. Połączenia wyrównawcze
    413.1.2.1. Połączenia wyrównawcze główne
    W każdym obiekcie budowlanym, połączenia wyrównawcze główne powinny łączyć ze sobą następujące części prze-wodzące:
    — główny przewód ochronny;
    — główną szynę uziemiającą lub główny zacisk uziemiający;
    — rury zasilające instalacje wewnętrzne obiektów budowlanych, np. gazu, wody;
    — metalowe elementy konstrukcyjne, urządzenia centralnego ogrzewania i systemów klimatyzacyjnych, jeżeli one występują.

542.4. Główne szyny uziemiające lub główne zaciski uziemiające
    542.4.1. W skład każdej instalacji powinna wchodzić główna szyna uziemiająca lub główny zacisk uziemiający, do któ-rych należy przyłączyć:
    — przewody uziemiające,
    — przewody ochronne,
    — połączenia wyrównawcze główne,
    — przewody uziemień funkcjonalnych, jeżeli są wymagane.

413.1.2.2. Połączenia wyrównawcze dodatkowe
    Jeżeli w instalacji lub jej części nie mogą być spełnione warunki samoczynnego wyłączenia określone w p. 413.1.1.1 to powinny być wykonane miejscowe połączenia wyrównawcze, zwane połączeniami wyrównawczymi dodatkowymi.

Przykład 1 - odpowiedź:
    Zgodnie z 413.1.2.1. i 542.4.1. podział PEN na PE i N musi być uziemiony.
    Przykład 2 - odpowiedź:
    Pomimo że podziału PEN w budynku nie ma i tak PE musi być uziemiony.
    Przykład 3 - odpowiedź:
    Zgodnie z 413.1.2.2. podział PEN na PE i N musi być uziemiony gdy nie mogą być spełnione warunki samoczynnego wyłączenia. A jeżeli ww. warunki są spełnione to nie musimy uziemiać.

• Poziom 26  
    szwagier16 napisał:
    Tak wiem ze i tak jest zmostkowana. Zostawiam taki podział wyłącznie ze względów estetycznych 😊 Może kiedyś będą wymieniać instalacje na trzyżyłową to zostanie tylko zamiana mostka na przewód uziemienia 😉

To dlaczego kolega nie zastosował 3 żył na zasilaniu? Przecież jak kiedyś wymienią to trzeba będzie taki doprowadzić. FR ma rozłączać wszystko .
  • Poziom 38  
    polaklbn napisał:
    Bez sensu.
    Zwłaszcza w mieszkaniu to kompletna bzdura.
    Nieralizowalne kolego Polaklbn.
  • Specjalista elektryk
    Kolego polaklbn, autor mieszka w bloku z wielkiej płyty. Szkoda, że nie wspomniał, na którym piętrze.
    A Ty mu każesz lecieć z przewodem uziemiającym przez wszystkie piętra do uziomu.
    Miejże litość.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    Bo takie gniazdo w mieszkaniu mija się z celem. To chciejstwo, fanaberia i nic więcej. Może również wprowadzić zagrożenie.

Możesz uważać to za chciejstwo czy fanaberię . Być może tak nawet jest. Nie rozumiem tylko skąd to zagrożenie. Stosując (co zostało juz wyjaśnione wyżej) wylacznik nadpradowy i roznicowo prądowy mamy zwykły obwód gniazda z ta tylko różnicą ze jest w obrębie rozdzielnicy
  • Poziom 10  
    elpapiotr napisał:
    Kolego polaklbn, autor mieszka w bloku z wielkiej płyty. Szkoda, że nie wspomniał, na którym piętrze.
    A Ty mu każesz lecieć z przewodem uziemiającym przez wszystkie piętra do uziomu.

Najbliżej będzie piorunochron. Dziesiate piętro z jedenastu 😂
  • Specjalista elektryk
    szwagier16 napisał:
    elpapiotr napisał:

Jeszcze gorzej. To już koniec świata !
  • Poziom 38  
    polaklbn napisał:
    Przykład 1 - odpowiedź:
    Zgodnie z 413.1.2.1. i 542.4.1. podział PEN na PE i N musi być uziemiony.

Jest to fizycznie nierealizowalne w tym przypadku.
    Zlecam myśleć logiczne.
    Uziom to nie jest gadżet kupowany w markecie.
    polaklbn napisał:
    Przykład 3 - odpowiedź:
    Zgodnie z 413.1.2.2. podział PEN na PE i N musi być uziemiony gdy nie mogą być spełnione warunki samoczynnego wyłączenia. A jeżeli ww. warunki są spełnione to nie musimy uziemiać.
    Pokaż sytuacje w mieszkaniówce w sieci TN gdzie SWZ nie będzie spełniony.

Niech kolega czyta mniej literatury - bo kolega jej nie rozumie.
    szwagier16 napisał:
    Ludzi pozabijasz, budynek spalisz.
    Kolego !
    Wymiana instalacji przekracza twoje kompetencje.
    Prosiłeś o sugestie.
    Jedyna sugestia to zleć tą robotę fachowcowi.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    Obecność tego gniazda w tablicy jest zbędna.
    Jakie to prace będziesz prowadził, że wszystkie obwody będą wyłączone a ten jeden uprzywilejowany nie?
    Uzasadnij i mnie przekonaj.

Pierwsze co mi przyszło do głowy. Dokładam jakiś obwód na dodatkowe urządzenie. Musze rozłączyć wszystkie wyłączniki nadpradowe z roznicowką aby zmienić łączącą je szynę prądową, a nie chcę aby mi się lodówka rozmrozila.

Teraz czekam na odpowiedz jakie zagrożenie idzie za gniazdem w rozdzielnicy
  • Poziom 42  
    Więc zamontuj np: dwa dodatkowe wyłączniki nadmiarowoprądowe jako rezerwowe.

Aby wymienić szynę grzebieniową to wskazane jest wyłączenie napięcia. Więc skoro napięcie wyłączysz to wyłączysz je w całej rozdzielnicy więc i w tym "rezerwowym" gnieździe również.

Lodówka na pewno się nie rozmrozi w czasie potrzebnym na wymianę szyny, dołożenie jednego czy dwóch aparatów i podłączenie przewodów nowego obwodu.
    Więc dalej jest to tylko fanaberia bez argumentacji.
  • Poziom 10  
    Czy ktoś jeszcze wziął tekst o piorunochronie na serio?????
    Pisałem że szkole kończyłem dawno ale instalacje odgromowe juz były. Gdybym kiedykolwiek rozważał taka ewentualność to napewno nie brał bym się za instalacje w mieszkaniu.

Jeszcze raz . Post o uziemieniu z piorunochronu był żartem. I chyba nieudanym bo widzę ze został odebrany dosłownie
  • Specjalista elektryk
    szwagier16 napisał:
    Czy ktoś jeszcze wziął tekst o piorunochronie na serio?????
    Pisałem że szkole kończyłem dawno ale instalacje odgromowe juz były. Gdybym kiedykolwiek rozważał taka ewentualność to napewno nie brał bym się za instalacje w mieszkaniu.

Jeszcze raz . Post o uziemieniu z piorunochronu był żartem. I chyba nieudanym bo widzę ze został odebrany dosłownie

I tak to zostało odebrane (nie wszyscy), z tym, że zostało skierowane na wypowiedź kolego polaklbn, by się zastanowił, co pisze.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    Aby wymienić szynę grzebieniową to wskazane jest wyłączenie napięcia. Więc skoro napięcie wyłączysz to wyłączysz je w całej rozdzielnicy więc i w tym "rezerwowym" gnieździe również.

No właśnie nie. Jak widzisz FR rozłącza dopiero po obwodzie gniazda a przed roznicowką
  • Poziom 21  
    elpapiotr napisał:

Nie wspominałem nigdzie o uziemianiu punktu rozdziału bo w pełni się z kolegą zgadzam, że uziemienie punktu rozdziału nie zawsze jest wykonalne.
  • Specjalista elektryk
    To kto to napisał
    Cytat:
    w poście #3 ?
  • Poziom 42  
    szwagier16 napisał:
    Jak widzisz FR rozłącza dopiero po obwodzie gniazda a przed roznicowką
    I to jest właśnie zagrożenie dla kogoś kto wyłączając WG może być przekonany iż napięcie jest obecne tylko na zacisku WG.
    To się nazywa WYŁĄCZNIK GŁÓWNY a nie wyłącznik sekcji (jakiejś).

jakubwaba napisał:
    uziemienie punktu rozdziału nie zawsze jest wykonalne.

A przede wszystkim nie jest wymagane.
  • Poziom 21  
    elpapiotr napisał:
    To kto to napisał
    Cytat:
    w poście #3 ?

Napisał to kolega polaklbn ;)
  • Specjalista elektryk
    Zgadza się, i sorry za zamieszanie :oops: :|