Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słabe grzanie grzejników na dole

25 Mar 2017 22:10 1518 22
  • Poziom 6  
    Witam.Otóż mam pewnien problem,jest on nie od dziś,ale odkad mieszkam czyli jakies 4 lata.Ale teraz sie postanowilem jakoś za to zabrać.Więc tak,łącznie wbudynku mam 16 grzejników,7 na dole i reszta na górze.Problem jest taki ze na górze grzejniki grzeja bardzo dobrze tzn,jak rozkrece na regulatorze na 4 to mocno gorace,a nie mówic dalej o podkrecaniu.Natomiast na dole bedą podkrecone czy to na 5,6 sa po prostu letnie.Grzejniki były odpowietrzane i jest wszystko dobrze.Więc to nie lezy po stronie zapowietrzenia.Nastepna sprawa jest taka ,ze jak włącze podłogówke tzn,jak załacze pompkę od podłogówki to momentalnie grzejniki robia sie zimne na dole.Przy pompce od podlogówki jest załozony zawór 3 drozny(mieszacz),ale regulacja i tak nic nim nie daje.Ta pompka zielona to wiadomo od podłogówki. Słabe grzanie grzejników na dole Więc tak to na pewno nie moze byc.Jestem w 100 procentach przekonany,ze gdzieś jest bląd w podłaczeniu wyprowadzeń z pieca.Zamieszcze zdjecia jak to wygląda
  • Specjalista Automatyk
    Witaj.
    Kolego instalaje masz wyjątkowo rozbudowaną
    Czy posiadasz regulatory przeplywu?
    Na fotkach ich nie widać, wiec pewnie nie.
    Musisz przeprowadzić kryzowanie na głowicach termostatycznych. Wiele razy taka regulacja pomogła mi dostroić taką instalacje CO.
    Ta pompka na piecu jakie ma parametry?
  • Poziom 6  
    Witam,chodyi ci o regulatorz na rozdzielaczach,takie wystajace 4 a w srodku taka spreznka.Na rozdzielaczu c.o nie ma,Na podlogowce rozdzielacza sa.A paramety pompy przy piecu tzn_
  • Poziom 32  
    "Alibaba" układ zamknięty - błąd
    za małe średnice - błąd
    Pompa podłogówki źle wpięta powinna być przed pompą od grzejników - błąd
    Jak poprawisz te trzy rzeczy to będzie wszystko działać poprawnie.
  • Poziom 22  
    Tu jest galimatias! Ruta PP bezpośrednio z kotła- błąd i to poważny, filtry pomp zamontowane za pompą a powinny być przed. Zawór trzydrogowy zamontowany za pompą a powinien być przed. Uklad zamknięty!!! Bomba przygotowana do wybuchu! To jedno wielkie partactwo, niebezpieczne, niefunkcjonalne i nie zgodne ze sztuką budowlaną. Radosna twórczość wykonawcy. Poprawnie zbudowana kotłownia ma być:
    1 bezpieczna
    2 funkcjonalna
    3 estetyczna
    4 ma zadawalać klienta
    Ja, budując kotłownie czy inne instalacje takimi zasadami się kieruję. W tym temacie żadna z powyższych zasad nie jest spełniona.
  • Poziom 6  
    No dobrze ukald zamkniety,zamknietym.Ale srednice czego rurek?Na górze grzejniki grzeja az parza ,a na dole ledwo letnie.Tak przypuszczałem ze pompa od podlogówki jest zle wpieta nie tu gdzie potrzeba.Tylko teraz mysle jak to przerobić,.Moze ktos cos pokieruje
  • Poziom 22  
    ALIBABA14 napisał:
    .Moze ktos cos pokieruje

Pokierowałem w poście wyżej.
  • Poziom 6  
    Czyli całą pompę tą zieloną z tymi zaworami i filtrem powietrza trzeba przełożyc na górę i tam zamontowac ,zaraz przy pompie przy c.o,odwracając ją oczywiscie zeby wode pchała,Pompa zielona równolegle do pompy c.o,tak mam to rozumieć.Zamontowana zaraz pod kratką?A jakis zawór musi byc załozony jednokierunkowy.,przy tej pompie?A jak z tym zaworem trójdroznym gdzie zamontować.Kolega napisał wyżej w poscie,że musi byc zamontowany przed pompą.Ok tylko wiadomo,do niego dochodzi woda gorąca i jest doprowadzona woda zimna,wówczas mamy regulację temperatury tym pokretłem na zaworze.Ale z tego co tuwidze to j doprowadzenie zimnej wody do zaworu jest zpowrotu wziete,A nie powinno byc wziete z skąd indziej?Tzn mormalnie rurka podciągnieta zimnej wody do zaworu
  • Poziom 32  
    Pompa od podłogówki (ta zielona jeśli ma strzałkę w górę) jest dobrze tylko zasilanie do niej powinno być wpięte przed pompą od grzejników. Zasilanie z kotła zmienić na stal 5/4 , rozdzielić na trojaku na dwa obiegi podłogówka i grzejniki. Układ przerobić na otwarty. Za zieloną pompą powinien być zawór zwrotny. Filtr przy pompie czerwonej przenieś przed pompę. O ochronie powrotu już nie wspomnę bo to chyba za wysokie progi dla instalatora który to wykonał.
  • Poziom 27  
    Jak już wspomniał jeden z kolegów wcześniej, kryzowanie, czyli ustawienie określonych przepływów przez dane grzejnik, możliwe że pompa ma za mała wydajność...
    Jeśli jesteś w stanie narysuj schemat instalacji, zaznacz mniej więcej jakie i gdzie przekroje, jakie pompy (symbole czy wydajności) a na pewno podpowiemy gdzie i co zmienić by poprawić błędy...

Podobne problemy opisane w tym temacie, warto poczytać :Link
  • Poziom 27  
    Dodam od siebie jeszcze: dużo zgrzewanego PP, tam też może być babol.
    A o średnicach, wyżej już pisano...
  • Poziom 6  
    Czyli zeby to dzialało w miare wszystko,to tak jak napisał kolega gersik.Z kotła powinna być wyprowadzona rura 5/4 cała tak?Od niej trójnik,zeby przymocować pompę od centralnego ogrzewania i podłogówki.Po to żeby były osobne zasilania,tak mam to rozumiec?A zawór ten trójdrożny gdzie go zamontować przed pompą oczywiscie od podłogówki i jak go zamontować?Chodzi mi o to czy zasilenie gorącej wody na zawór, tak jak na strzałce zaraz z pompy?A doprowadzenie zimnej wody do zaworu to skąd wziąć z powrotu jak tu ,czy osobno posciągnąć rurkę?Bo z tego co sie nie mylę,aczkolwiek mogę być w błedzie ,,woda dochodząca do zaworu gorąca jest mieszana z wodą doprowadzoną zimą .A pózniej z 3 ciego od zaworu,doprowadzamy zasilanie na podłogówke.Tak mam to rozumieć Panowie?

Dodano po 11 [minuty]:

zamiesciłem taki rysunek,troche zle sie rysowało mi,wygląda jak wygląda. Pierwsza od lewej pompa c.o,druga podłogówka Słabe grzanie grzejników na dole
  • Poziom 6  
    OK,czyli mam rozumiec ze tak jak na tym rysunku prowizorycznym co zamiesciłem ,przed pompą podlogowki montuje ten zawór.Zailanie cieplej wody zaraz z pompy bedzie szło,doprowadzenie chlodnej z powrotu.A z 3 ciego krucca bedzie juz woda wychodziła zmieszana na zasilanie do rurki do podłogówki.Tak?
  • Poziom 32  
    pierwsze zawór 3d później pompa.
  • Poziom 6  
    czyli odrazu tam gdzie jest wyjscie z pieca zawór 3 d a pozniej pompa

Dodano po 1 [minuty]:

1 zasilanie z pieca,2 trójnik ,3 zawór 3d ,4pompa podłog ówki

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Zamiesciłem jeszcze jeden rysunek.Wic kolego gersik,tak to ma wygladac mniej wiecej?

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Czy czegosc w tym schemacie brakuje jeszcze?O co chodzi z ta rura 5/4,tak ma byc wyprowadzona z piecaa pozniej do niej trójnik?
  • Poziom 32  
    Tak;
    Jak nie masz ochrony powrotu to do podłogówki powinien być zamontowany zawór 4d termostatyczny aby podnieść temperaturę wody wracającej do kotła. Tak jak na tym obrazku tylko zamiast bojlera grzejniki.
    http://www.kotly-witkowski.pl/images/podlogowe.jpg

Dodano po 1 [minuty]:

Pamiętaj też że według naszych przepisów powinieneś mieć układ otwarty.
  • Poziom 6  
    Ok gersik,czyl;i taj jak zaznaczyłeś na rysunku mi jeszcze ten czerwony kawałek grubej kreski to rura piec 5\4.Tylko tak ja mamk podłogówke na gorze w łazience i na dole(czyli przedpokój,lazienak i kuchnia),więc bede musiał jeszcze przy wyjsciu zaraz zam pompą dać chyba jakoś trójnik,żeby też woda z pompki również była podawana na podłogówke na dół.

Dodano po 19 [minuty]:

Aha i jeszcze jedno ,zamiesciłem zdjecie tego zaworu 3 D co jest u mnie i on ma zostac podłaczony w takiej pozycji zaraz na wyjsciu z pieca jak pokazane na tym zaworze czyli .Zasilanie z pieca ,czerwona strzałka,niebieska doprowadzenie powrotu z podłogówki.A na górze wychodzi już woda wymieszana na pompkę podłogówki.Tak to ma wyglądać ,zainstalowanie tego zaworu? A odnosnie tego układu otwartego,to zasilanie też ma być wziete bezposrednio z pieca,z tego co widze na schematach.Dzieki kolego gersik za poprawkę rysunku.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa mi sie przypomniała.Czy jest to normalne,akurat tutaj u mnie w tej instalacji,żeby powrót z grzejników był połaczony z powrotem z podłogówki?Zamieszczam zdjecie poniżej,tam gdzie palcem pokazałem,taki krótki kruciec.Aha ,bo u siebie w sterowniku mam wyjscie na 3 pompki ,c.o,podlogówka i cwu.Trzeciej pompki od cwu nie ma.Pompka od C.O pracuje również dla c.w.u.Jest to do przyjęcia?U brata patrzylem w sumie tez pompa od c.o,pracuje dla tez dla cw.u.Zdjecie ponizej równiez tej pompki C.O z parametrami.Bo ktos pisał tutaj na forum wyżej,że jak pompa bedzie miała za małe parametry,to nie bedzie tak dawac jak potrzeba i grzejniki nie bedą tak ciepłe jak powinny być ,czyli w moim wypadku góra gorąca,a dół ledwo letni. Słabe grzanie grzejników na dole

Dodano po 59 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

i zdjecia pomp,czerwona oczywiscie od c.o Słabe grzanie grzejników na dole

Dodano po 49 [sekundy]:

Dodano po 54 [minuty]:

Ale uwazam,że za wszystko jest odpowiedzialna zle wpieta pompa od podłogówki,powinna mieć osobne zasilanie,czyli tak jak mi tu kolega podpowiedział ,wyprowadzenie z pieca powinno być na podłogówke i na C.o bezposrednio z trójnika ,jak zwał to po fachowemu nie wiem.Ale wiadomo o co chodzi
  • Poziom 32  
    Tak. Trzeba dać trojak aby rozdzielić grzanie podłogówki góra-dół.
    Zawór 3d dobrze tylko nie zaraz za wyjściem z kotła tylko za trojakiem który rozdzieli ogrzewanie grzejnikowe od podłogowego. Przed tym trojakiem musi być trojak do naczynia otwartego.
    Rura łącząca naczynie przelewowe z kotłem powinna być wyprowadzona bezpośrednio z kotła i bez żadnych zaworów połączona z naczyniem.
    http://sas.busko.pl/pl/produkty/schematy/ukad-otwarty/255-ukad-otwarty.html nie sugeruj się nazwą kotła.
    Jak masz jeden powrót do kotła to w którymś momencie musisz połączyć oba powroty. Pamiętaj jednak aby podłączenie powrotu do zaworu 3d było tylko z powrotu ogrzewania podłogowego a nie z sumy powrotów.Na powrocie do kotła też musisz zastosować większą średnicę taką jak na zasilaniu.
    To że masz sterownik na trzy pompy nie przeszkadza w niczym. Pompę do ogrzewania bojlera z CWU stosuję się po to aby mieć nie zależnie ogrzewaną CWU i aby grzejniki nie wystudzały wody w bojlerze. Często jest tak że kocioł przestaje już grzać (wygasza się) a pompa od CO jeszcze pracuje i wyciąga ciepełko z bojlera. Osobna pompa na CWU przydatna jest również w lecie aby nie zamykać zaworami całego ogrzewania. Bywa też tek że jedna osoba zamknie zawory aby nagrzać CWU a ktoś inny nagrzeje kocioł aby grzało CO ( nie otwierając zaworów) i o problemy nie trudno.

Dodano po 38 [minuty]:

Czy na czerwonej pompie pisze że nadaje się tylko do wody pitnej?
  • Poziom 6  
    Witam,.Tak na czerwonej pompie pisze ze tylko nadaje sie do wody pinej

Dodano po 25 [minuty]:

I jeszcze jedno pytanie,bo pisałeś ze musi być zawór jakiś zwrotny założony do pomy przy podłogówce.Czy mógłbys mi na tym rysunku go tam wrysować,gdzie i w którym miejscu powinien być?Bo przy pompie czerwonej z tego co widze to jest też.Tylko tak jak pisałes filtr bede musiał przełożyc zeby był pierwszy a pozniej pompa C.O..I najpierw oczywiscie rura 5/4 ,pózniej trójnikp na rozejsie na c.o i podłogówkę..Z trójnika pompę C.O montuje w takiej pozycji oczywiscie jak jest pokazana na zdjeciach ,zamieszczonych ,tam które były pokazane. wyżej?Czyli ten zawór też musi być również przy pompie C.O,,w tym miejscu co jest ?Czyli zaczynając tak jak by było to montowane,czyli od strony zasilania z pieca( 1.trójnik,2 filtr,3 pompa C.0,i zawór ,ten co był na zdjęciu pokazany nad pompą czerwoną) i pozniej wpięcie sie w zasilanie od rurek do C.O,tak ?To nad pompą czerwoną to jest zawór zwrotny czy jakiś kierunkowy?Sorki że tak sie wypytuje,ale bede chciał na dniach to poprawić

Dodano po 9 [minuty]:

Czyli z tego co wyczytałem jeszcze od Ciebie to tak z rury 5/4 zamontowany trojak do naczynia otwartego,a nastepnie trojak na wyjscie na pompe C.0 i podłogówkę

Dodano po 1 [minuty]:

oczywiscie trojak do naczynia, połaczony z trojakiem do wyjscia na pompy
  • Poziom 32  
    ALIBABA14 napisał:
    Tak na czerwonej pompie pisze ze tylko nadaje sie do wody pinej
    Jeśli nie jest do wyższej temperatury to nie nadaje się do CO.

Dodano po 17 [minuty]:

Przełóż pompy. Czerwona daj na podłogę a zieloną na CO. Na podłogówce jest niższa temperatura.
  • Poziom 6  
    A ta zielona da rade na C.O.Chodzi mi o parametry.Widziałeś na zdjeciu są parametry obu pomp.Tylko nie znam sie na nich.Więc jaka powinna byc pompa do zasilania C.O ,tak naprawde.Ok więc zamienie je
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Masa błędów. Koledzy wymienili już większość, ale ja dodam jeszcze kilka:
    1. Nie dość, że jeden z filtrów masz za pompą, a powinien być przed pompą to obydwa filtry masz zamontowane w złej pozycji. Filtry powinno się montować w pozycji poziomej lub pionowej, ale dokładnie obrócone o 180 stopni. Korek sitka powinien znajdować się u dołu. W takiej pozycji jak masz obecnie będą się zbierały w instalacji, stopniowo ją zapychając. Zadaniem filtra jest wychwytywanie tych śmieci, dlatego koszyczek musi być usytuowany w takiej pozycji, aby w nim pozostawały śmieci, które należy systematycznie usuwać.
    2. Bezpośrednie podłączanie podłogówki do kotła stałopalnego jest poważnym błędem. Po pierwsze w razie zagotowania się wody w kotle, podłogówka może zostać uszkodzona, tak samo z reszt jak ta plastikowa rura. Po drugie to tylko kwestia czasu, kiedy rurki w podłodze się zapchają (zamulą). Kocioł węglowy jest spawany i znajduje się w nim masa syfu w postaci odprysków metalu, szlaki oraz produktów korozji. Syf ten z czasem powędruje do podłogówki i ją zapcha.
    3. Brak zaworu bezpieczeństwa przy kotle. W obecnej formie kocioł ten stanowi poważne zagrożenie dla życia domowników. W razie zagotowania się w nim wody, szczątki domu oraz ludzi w nim przebywających będą zbierane w promieniu kilkuset metrów.
    Powiesz, że kocioł jest zabezpieczony, bo ma sterownik?
    Niestety już kilka takich kotłów z podajnikiem widziałem po zagotowaniu się w nich wody. Obudowy kotłów były powyginane od temperatury, lakier na nich opalony, a po sterownikach pozostawała tylko kupka popiołu zmieszanego z pozostałościami elektroniki.
    Wystarczy, że ktoś niechcący wyjmie czujniki temperatury, które masz na wierzchu i do tego w ogóle nie zabezpieczone przed wyjęciem.
    4. W niektórych miejscach rurki są tak nachylone, że tworzą zasyfonowanie w których lubi się gromadzić powietrze, utrudniając przepływ wody.
    5. Pompy są niskiej jakości. Pompa do podłogówki powinna być odpowiednio mocna i wydajna. Powinna być dobrana do wyliczeń, które się przeprowadza na podstawie ilości i długości obwodów podłogowych. Pompę do podłogówki dobiera się tak, żeby różnica temperatury zasilania i powrotu podłogówek nie była większa jak 10'C.

Jak dużą masz tą podłogówkę?