Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie teoretyczne centrala satel

Tommy82 03 Apr 2017 13:12 1497 18
Optex
 • #1
  Tommy82
  Level 41  
  Znajomy planuje implementacje inteligencji w domu obok inteligencji planuje również system alarmowy oczywiście. Na razie jest to faza planów jednak należy to okablować w miarę uniwersalnie.
  Pewnie będzie to Satel bo już korzystał no ale jest pewnego rodzaju kolizja bo system inteligentnego domu będzie oddzielnie od centrali alarmowej w sensie funkcjonalnym (chodzi o to żeby ten system pilnował newralgicznych rzeczy), Natomiast pojawia się problem tego rodzaju że centralka będzie wiedzieć o pewnych rzeczach o których powinien wiedzieć również sterownik domu.
  Ten nie został jeszcze wybrany zresztą jak alarm natomiast przydało by się żeby centralka alarmowa była w stanie przekazać informacje o stanie otwarcia zamknięcia okien, uzbrojenia rozbrojenia alarmu dla danej strefy jakiś ewentualnie czujników czadu etc. Oczywiście również miło było by jak by dało się kiedyś światłem sterować w oparciu o informacje z fotokomórek. Generalnie dublowanie czujników jest bez sensu bo traci się uniwersalność jakieś wpinanie się przed centralkę raczej wieje wioską.
  Natomiast jak wydobyć taką informacje? Zakładam że pewnie nie było by problemu skonfigurować tak centralkę by działała jako bufor czy się mylę?
  Natomiast takie rozwiązanie będzie "kosztowało" szereg wyjść po stronie centralki i wejść po stronie automatyki czy jest opcja innej integracji takiej centralki by mieć informacje o stanie wejść/wyjść w czasie rzeczywistym?
  Tak by rozważać jakiś sterownik który był by w stanie ugryźć taki format tak w warstwie fizycznego przesyłu danych jak i ich interpretacji.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  sosarek

  Level 43  
  Intergra z ETHM + Fibaro.
 • #3
  Tommy82
  Level 41  
  System fibaro raczej nie ma szans na wybór. Przede wszystkim w/w dom ma być w pełni kablowy a mechanizmy wykonawcze również scentralizowane.
 • Optex
 • Helpful post
  #4
  marek216

  Level 43  
  Co do powiadamiania przez centralę alarmową to Integra + ew. moduł wyjść jeśli to co na płycie to mało. Która Integra to już zależy od tego ile wejść i wyjść potrzebujesz.
  Centrala wyjściami powie "inteligencji" wszystko co wymieniłeś.
  Mamy pod opieką obiekt gdzie Integra steruje oświetleniem i bramami ( ustawienia czasowe ) , więc to akurat nie stanowi żadnego problemu.
 • #5
  Tommy82
  Level 41  
  @marek216
  Tak właśnie o tym myślałem jako brut force ale to w sumie jest raz dla mnie nie ładne a dwa płacenie przez kumpla dwa razy raz za Integre i moduły a raz za wejścia w sterowniku, najlepiej jednak było by z centralki alarmowej przechwycić informacje i zrobić w sterowniku wejścia jako "zwirtualizowane". To zawsze jest oszczędność na wejściach które użyte były z integry do alarmu. Wtedy już lepiej kasę za centralkę alarmową dołożyć do jakiegoś systemu sterowania (nawet PLC) i tam zrobić funkcje alarmu integrując czujkę w kiblu z jednej strony jako alarm a z drugiej jako włączenie dajmy na to wentylatora na oddzielnym kominie wentylacyjnym łazienki bez kotła.
  Myślałem o integracji przez open hab ale to znowu kolejny odbiornik prądu pracujący jako serwer.
  I jeszcze pytanie na ile takiej integrze można zaaplikować w środku logikę, timery jakieś andy i ory w oparciu na wejścia etc
 • Helpful post
  #7
  marek216

  Level 43  
  Tommy82 wrote:
  I jeszcze pytanie na ile takiej integrze można zaaplikować w środku logikę, timery jakieś andy i ory w oparciu na wejścia etc


  Integra daje spore możliwości jeśli chodzi o ustawienia czasów oraz "and/or" do tego jak dodasz makra to można powiedzieć że spełni 90% funkcji "inteligentnego domu".

  Nie mam jej co porównywać np. z fibaro i wymysłami typu sterowanie gniazdkiem aby czajnik zaczął grzać, ale jakbyś się uparł i położył w ścianach kilometry kabli to nawet to da się wymusić.

  Zarządzanie bramami, roletami, światłem w zależności od pory dnia, dnia tygodnia itd. jest spokojnie do realizowania. Każda z tych informacji może być również przekazywana do "operatora systemu/pana domu" :)
 • Helpful post
  #8
  arlix
  Level 16  
  marek216 wrote:
  Tommy82 wrote:
  I jeszcze pytanie na ile takiej integrze można zaaplikować w środku logikę, timery jakieś andy i ory w oparciu na wejścia etc

  Nie mam jej co porównywać np. z fibaro i wymysłami typu sterowanie gniazdkiem aby czajnik zaczął grzać, ale jakbyś się uparł i położył w ścianach kilometry kabli to nawet to da się wymusić.


  To akurat jest bardzo proste.
  Natomiast możliwości KNX na pewno nie osiągnie. Zaś Fibaro - nie wypowiadam się.
  Jednak gdybym miał do wyboru Fibaro i Integre, wybrałbym to drugie.
 • #9
  Tommy82
  Level 41  
  A jak z łatwością programowania tego. I jakie są warunki brzegowe że tak powiem ile max timerów można zaplikowaćna przykład i czy taka integra nie będzie się czuła przeciążona jak ciągle coś od niej jakieś wejście będzie chciało.
  Skłaniam sie natomiast coraz bardziej ku temu by przeanalizoważ taki schemat że integra jako centrum dowodzenia natomiast jak by było potrzeba jakiś dodatkowy sterownik inteligentnego domu który obsłużył by jakąś bardziej zaawansowaną logikę lub np integracje z czujnikami temperatury 1-wire i integrę tylko tym sterował.
 • Helpful post
  #10
  marek216

  Level 43  
  Tommy82 wrote:
  A jak z łatwością programowania tego.

  To zależy od instalatora, jedne łyknie jak pelikan rybę. A drugi się zakrztusi jakby cegłę połknął.

  Tommy82 wrote:
  jakie są warunki brzegowe że tak powiem ile max timerów można zaplikować


  Pobierz ze strony Satela program i się pobaw "na sucho".
  http://www.satel.pl/pl/product/343/DLOADX,Pro...ora-do-programowania-central-INTEGRA-i-VERSA#
 • Helpful post
  #11
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  To jeszcze coś ode mnie. Jeżeli chodzi o integrację:
  INTEGRA + KNX, to:
  - potrzebny jest INT-KNX
  - działa to w ten sposób, że aktywacja danego wyjścia centrali INTEGRA może wysłać telegram (definiowany) w sieć KNX
  - ewentualnie pojawienie się jakiegoś (zdefiniowanego) telegramu w sieci KNX może spowodować naruszenie wejścia centrali INTEGRA
  - to tyle, żadna integracja pamięci zdarzeń, użytkowników, uprawnień nie jest tutaj możliwa, a więc wszystko sprowadza się do kontroli wejść i wyjść

  INTEGRA + FIBARO:
  - tutaj INT-KNX rzecz jasna - jest zbędny
  - ETHM-1 lub ETHM-1 Plus - musi być
  - po stronie FIBARO (Home Center) należy "przywołać" do niego ETHM-1 (po IP i porcie integracji)
  - centrala INTEGRA nie wie nic o Fibaro, natomiast..
  - Fibaro może sterować wyjściami INTEGRY (tylko tymi, co się da, czyli bi, mono, rolety)
  - Fibaro widzi stan wejść, stan stref Integry
  - Fibaro może sterować sterfami Integry
  - pozostała Integracja nie wchodzi w grę, chyba, że coś się zmieniło (ostatni raz tą integrację robiłem ze 2 lata temu)

  Tommy82 wrote:
  czy taka integra nie będzie się czuła przeciążona jak ciągle coś od niej jakieś wejście będzie chciało.

  Nie spotkałem się z takim zjawiskiem, sam odpytywałem z dużą szybkością moduł ETHM-1 (testy integracji) i nie było widać problemów. Jest to jednak tylko elektronika ;)
 • Helpful post
  #12
  wojtek_1010
  Level 14  
  Zainteresuj się polskim systemem Ampio.
  Ma możliwość integracji z integrą przez odpowiedni interfejs i fajnych funkcji a przy tym dobre wsparcie od producenta.
 • #13
  Tommy82
  Level 41  
  @marek216
  No właśnie takie gniazdko od czajnika to tylko kwestia tego ze albo oddzielny obwód dla w/w sterowany przekaźnikiem w rozdzielni albo układ wykonawczy w puszcze i tylko dodatkowo okablowanie do sterowania zgodnie przyjętym standardem. Jak się przewidzi najpierw potrzeby to potem zrobić to już nawet na programatorze z pralki da rade ;)

  @dariusz.bembenek
  Właśnie pytam o tą obciążalność bo było by smutno dojść do takowych konkluzji po rozpoznaniu bojem ;) a właśnie z tym że to tylko elektronika się liczę wiem że gdzieś wąskie gardło jest pytanie czy się na nie trafi.

  @wojtek_1010
  Strona strasznie cukierkowo marketingowa a konkretów nie widzę czy to aby na
  pewno system który nie jest tylko ograniczony z dokumentacją dla instalatorów?
  Jeśli tak to niestety troszkę kot w worku z drugiej strony szkoda jakiemuś człowiekowi życie uprzykrzać milionem pytań bez gwarancji ze coś na tym zarobi.
 • #14
  wojtek_1010
  Level 14  
  Rzeczywiście system dedykowany dla instalatorów, ale myślę że spokojnie można się dogadać i iść na podstawowe szkolenie aby zdobyć podstawowe informacje o systemie. Na stronie jak wejdziesz w zakładkę OFERTA masz pokazane wszystkie moduły i do każdego dołączona jest karta katalogowa z podstawowymi informacjami. Ja dopiero zaczynam instalować ten system (jestem w trakcie pierwszej instalacji) i wygląda to bardzo fajnie.
  Zawsze możesz wykonać telefon do firmy i pogadać, zobaczyć sprzęt na żywo.
 • #15
  marek216

  Level 43  
  wojtek_1010 wrote:
  myślę że spokojnie można się dogadać i iść na podstawowe szkolenie aby zdobyć podstawowe informacje o systemie.


  Szkolenie podstawowe 1700 zł netto.
 • #16
  wojtek_1010
  Level 14  
  marek216 - To jestem w szoku bo byłem na szkoleniu podstawowym w marcu i "zapłaciłem" 0,00PLN (słownie zero złotych). Aż jutro skontaktuję się z firmą i zapytam o co chodzi.
 • #17
  marek216

  Level 43  
  Sorry powaliłem szkolenia Ampio z KNX
 • #18
  Tommy82
  Level 41  
  Ale to i tak nie robi wielkiej różnicy nikt nie pojedzie z powodu jednorazowej akcji na szkolenie tylko po to żeby się dowiedzieć że to jednak to/nie to. To jest system przeznaczony dla innego segmentu rynku tj takiego który jest obsługiwany w 100% przez instalatorów i innym być nie chce. Tutaj potrzebny jest wstępny wybór jakiejś koncepcji, system w przypadku którego trzeba jechać na szkolenie nie daje się wybrać w takim scenariuszu. I poza innymi to jest problem kluczowy.
 • #19
  arlix
  Level 16  
  Wykonaj instację w układzie gwiazdy, do każdego wyłącznika pociąg dodatkowo kabel magistralny.
  Do tego instacja alarmowa na integrze z czujką w każdym pomieszczeniu+ochrona obwodowa. W razie jakiegoś braku zawsze można coś na Abax dołożyć.
  A mając gwiazdę wszystkie aktory możesz poźniej wstawić do rozdzielnicy.
  Dodatkowo połącz rozdzielnicę z centralą alarmową kilkoma przewodami 6x0,5 i przewodem magistralnym.
  System IB wybierzesz poźniej