Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie teoretyczne centrala satel

Tommy82 03 Kwi 2017 13:12 897 18
  • #1 03 Kwi 2017 13:12
    Tommy82
    Poziom 38  

Znajomy planuje implementacje inteligencji w domu obok inteligencji planuje również system alarmowy oczywiście. Na razie jest to faza planów jednak należy to okablować w miarę uniwersalnie.
    Pewnie będzie to Satel bo już korzystał no ale jest pewnego rodzaju kolizja bo system inteligentnego domu będzie oddzielnie od centrali alarmowej w sensie funkcjonalnym (chodzi o to żeby ten system pilnował newralgicznych rzeczy), Natomiast pojawia się problem tego rodzaju że centralka będzie wiedzieć o pewnych rzeczach o których powinien wiedzieć również sterownik domu.
    Ten nie został jeszcze wybrany zresztą jak alarm natomiast przydało by się żeby centralka alarmowa była w stanie przekazać informacje o stanie otwarcia zamknięcia okien, uzbrojenia rozbrojenia alarmu dla danej strefy jakiś ewentualnie czujników czadu etc. Oczywiście również miło było by jak by dało się kiedyś światłem sterować w oparciu o informacje z fotokomórek. Generalnie dublowanie czujników jest bez sensu bo traci się uniwersalność jakieś wpinanie się przed centralkę raczej wieje wioską.
    Natomiast jak wydobyć taką informacje? Zakładam że pewnie nie było by problemu skonfigurować tak centralkę by działała jako bufor czy się mylę?
    Natomiast takie rozwiązanie będzie "kosztowało" szereg wyjść po stronie centralki i wejść po stronie automatyki czy jest opcja innej integracji takiej centralki by mieć informacje o stanie wejść/wyjść w czasie rzeczywistym?
    Tak by rozważać jakiś sterownik który był by w stanie ugryźć taki format tak w warstwie fizycznego przesyłu danych jak i ich interpretacji.

0 18
  • Fibaro
  • #3 03 Kwi 2017 13:27
    Tommy82
    Poziom 38  

System fibaro raczej nie ma szans na wybór. Przede wszystkim w/w dom ma być w pełni kablowy a mechanizmy wykonawcze również scentralizowane.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Kwi 2017 22:52
    marek216

Poziom 43  

Co do powiadamiania przez centralę alarmową to Integra + ew. moduł wyjść jeśli to co na płycie to mało. Która Integra to już zależy od tego ile wejść i wyjść potrzebujesz.
    Centrala wyjściami powie "inteligencji" wszystko co wymieniłeś.
    Mamy pod opieką obiekt gdzie Integra steruje oświetleniem i bramami ( ustawienia czasowe ) , więc to akurat nie stanowi żadnego problemu.

0
  • #5 03 Kwi 2017 23:14
    Tommy82
    Poziom 38  

@marek216
    Tak właśnie o tym myślałem jako brut force ale to w sumie jest raz dla mnie nie ładne a dwa płacenie przez kumpla dwa razy raz za Integre i moduły a raz za wejścia w sterowniku, najlepiej jednak było by z centralki alarmowej przechwycić informacje i zrobić w sterowniku wejścia jako "zwirtualizowane". To zawsze jest oszczędność na wejściach które użyte były z integry do alarmu. Wtedy już lepiej kasę za centralkę alarmową dołożyć do jakiegoś systemu sterowania (nawet PLC) i tam zrobić funkcje alarmu integrując czujkę w kiblu z jednej strony jako alarm a z drugiej jako włączenie dajmy na to wentylatora na oddzielnym kominie wentylacyjnym łazienki bez kotła.
    Myślałem o integracji przez open hab ale to znowu kolejny odbiornik prądu pracujący jako serwer.
    I jeszcze pytanie na ile takiej integrze można zaaplikować w środku logikę, timery jakieś andy i ory w oparciu na wejścia etc

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #6 04 Kwi 2017 05:44
    arlix
    Poziom 12  

Integra + Konwerter magistrali KNX.
    Kablujesz jak pod alarm i jak pod KNX, dodatkowo kabel magistali do centrali alarmowej.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Kwi 2017 06:02
    marek216

Poziom 43  

Tommy82 napisał:
    I jeszcze pytanie na ile takiej integrze można zaaplikować w środku logikę, timery jakieś andy i ory w oparciu na wejścia etc

Integra daje spore możliwości jeśli chodzi o ustawienia czasów oraz "and/or" do tego jak dodasz makra to można powiedzieć że spełni 90% funkcji "inteligentnego domu".

Nie mam jej co porównywać np. z fibaro i wymysłami typu sterowanie gniazdkiem aby czajnik zaczął grzać, ale jakbyś się uparł i położył w ścianach kilometry kabli to nawet to da się wymusić.

Zarządzanie bramami, roletami, światłem w zależności od pory dnia, dnia tygodnia itd. jest spokojnie do realizowania. Każda z tych informacji może być również przekazywana do "operatora systemu/pana domu" :)

0
  • Pomocny post
    #8 04 Kwi 2017 06:45
    arlix
    Poziom 12  

marek216 napisał:
    Tommy82 napisał:

Nie mam jej co porównywać np. z fibaro i wymysłami typu sterowanie gniazdkiem aby czajnik zaczął grzać, ale jakbyś się uparł i położył w ścianach kilometry kabli to nawet to da się wymusić.

To akurat jest bardzo proste.
    Natomiast możliwości KNX na pewno nie osiągnie. Zaś Fibaro - nie wypowiadam się.
    Jednak gdybym miał do wyboru Fibaro i Integre, wybrałbym to drugie.

0
  • Fibaro
  • #9 04 Kwi 2017 12:52
    Tommy82
    Poziom 38  

A jak z łatwością programowania tego. I jakie są warunki brzegowe że tak powiem ile max timerów można zaplikowaćna przykład i czy taka integra nie będzie się czuła przeciążona jak ciągle coś od niej jakieś wejście będzie chciało.
    Skłaniam sie natomiast coraz bardziej ku temu by przeanalizoważ taki schemat że integra jako centrum dowodzenia natomiast jak by było potrzeba jakiś dodatkowy sterownik inteligentnego domu który obsłużył by jakąś bardziej zaawansowaną logikę lub np integracje z czujnikami temperatury 1-wire i integrę tylko tym sterował.

0
  • Pomocny post
    #10 04 Kwi 2017 15:25
    marek216

Poziom 43  

Tommy82 napisał:
    A jak z łatwością programowania tego.

To zależy od instalatora, jedne łyknie jak pelikan rybę. A drugi się zakrztusi jakby cegłę połknął.

Tommy82 napisał:
    jakie są warunki brzegowe że tak powiem ile max timerów można zaplikować

Pobierz ze strony Satela program i się pobaw "na sucho".
    http://www.satel.pl/pl/product/343/DLOADX,Pro...ora-do-programowania-central-INTEGRA-i-VERSA#

0
  • Pomocny post
    #11 04 Kwi 2017 19:44
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

To jeszcze coś ode mnie. Jeżeli chodzi o integrację:
    INTEGRA + KNX, to:
    - potrzebny jest INT-KNX
    - działa to w ten sposób, że aktywacja danego wyjścia centrali INTEGRA może wysłać telegram (definiowany) w sieć KNX
    - ewentualnie pojawienie się jakiegoś (zdefiniowanego) telegramu w sieci KNX może spowodować naruszenie wejścia centrali INTEGRA
    - to tyle, żadna integracja pamięci zdarzeń, użytkowników, uprawnień nie jest tutaj możliwa, a więc wszystko sprowadza się do kontroli wejść i wyjść

INTEGRA + FIBARO:
    - tutaj INT-KNX rzecz jasna - jest zbędny
    - ETHM-1 lub ETHM-1 Plus - musi być
    - po stronie FIBARO (Home Center) należy "przywołać" do niego ETHM-1 (po IP i porcie integracji)
    - centrala INTEGRA nie wie nic o Fibaro, natomiast..
    - Fibaro może sterować wyjściami INTEGRY (tylko tymi, co się da, czyli bi, mono, rolety)
    - Fibaro widzi stan wejść, stan stref Integry
    - Fibaro może sterować sterfami Integry
    - pozostała Integracja nie wchodzi w grę, chyba, że coś się zmieniło (ostatni raz tą integrację robiłem ze 2 lata temu)

Tommy82 napisał:
    czy taka integra nie będzie się czuła przeciążona jak ciągle coś od niej jakieś wejście będzie chciało.

Nie spotkałem się z takim zjawiskiem, sam odpytywałem z dużą szybkością moduł ETHM-1 (testy integracji) i nie było widać problemów. Jest to jednak tylko elektronika ;)

0
  • Pomocny post
    #12 04 Kwi 2017 22:17
    wojtek_1010
    Poziom 12  

Zainteresuj się polskim systemem Ampio.
    Ma możliwość integracji z integrą przez odpowiedni interfejs i fajnych funkcji a przy tym dobre wsparcie od producenta.

0
  • #13 05 Kwi 2017 14:42
    Tommy82
    Poziom 38  

@marek216
    No właśnie takie gniazdko od czajnika to tylko kwestia tego ze albo oddzielny obwód dla w/w sterowany przekaźnikiem w rozdzielni albo układ wykonawczy w puszcze i tylko dodatkowo okablowanie do sterowania zgodnie przyjętym standardem. Jak się przewidzi najpierw potrzeby to potem zrobić to już nawet na programatorze z pralki da rade ;)

@dariusz.bembenek
    Właśnie pytam o tą obciążalność bo było by smutno dojść do takowych konkluzji po rozpoznaniu bojem ;) a właśnie z tym że to tylko elektronika się liczę wiem że gdzieś wąskie gardło jest pytanie czy się na nie trafi.

@wojtek_1010
    Strona strasznie cukierkowo marketingowa a konkretów nie widzę czy to aby na
    pewno system który nie jest tylko ograniczony z dokumentacją dla instalatorów?
    Jeśli tak to niestety troszkę kot w worku z drugiej strony szkoda jakiemuś człowiekowi życie uprzykrzać milionem pytań bez gwarancji ze coś na tym zarobi.

0
  • #14 05 Kwi 2017 21:32
    wojtek_1010
    Poziom 12  

Rzeczywiście system dedykowany dla instalatorów, ale myślę że spokojnie można się dogadać i iść na podstawowe szkolenie aby zdobyć podstawowe informacje o systemie. Na stronie jak wejdziesz w zakładkę OFERTA masz pokazane wszystkie moduły i do każdego dołączona jest karta katalogowa z podstawowymi informacjami. Ja dopiero zaczynam instalować ten system (jestem w trakcie pierwszej instalacji) i wygląda to bardzo fajnie.
    Zawsze możesz wykonać telefon do firmy i pogadać, zobaczyć sprzęt na żywo.

0
  • #15 05 Kwi 2017 21:39
    marek216

Poziom 43  

wojtek_1010 napisał:
    myślę że spokojnie można się dogadać i iść na podstawowe szkolenie aby zdobyć podstawowe informacje o systemie.

Szkolenie podstawowe 1700 zł netto.

0
  • #16 05 Kwi 2017 21:45
    wojtek_1010
    Poziom 12  

marek216 - To jestem w szoku bo byłem na szkoleniu podstawowym w marcu i "zapłaciłem" 0,00PLN (słownie zero złotych). Aż jutro skontaktuję się z firmą i zapytam o co chodzi.

0
  • #17 05 Kwi 2017 21:48
    marek216

Poziom 43  

Sorry powaliłem szkolenia Ampio z KNX

0
  • #18 05 Kwi 2017 22:28
    Tommy82
    Poziom 38  

Ale to i tak nie robi wielkiej różnicy nikt nie pojedzie z powodu jednorazowej akcji na szkolenie tylko po to żeby się dowiedzieć że to jednak to/nie to. To jest system przeznaczony dla innego segmentu rynku tj takiego który jest obsługiwany w 100% przez instalatorów i innym być nie chce. Tutaj potrzebny jest wstępny wybór jakiejś koncepcji, system w przypadku którego trzeba jechać na szkolenie nie daje się wybrać w takim scenariuszu. I poza innymi to jest problem kluczowy.

0
  • #19 05 Kwi 2017 23:38
    arlix
    Poziom 12  

Wykonaj instację w układzie gwiazdy, do każdego wyłącznika pociąg dodatkowo kabel magistralny.
    Do tego instacja alarmowa na integrze z czujką w każdym pomieszczeniu+ochrona obwodowa. W razie jakiegoś braku zawsze można coś na Abax dołożyć.
    A mając gwiazdę wszystkie aktory możesz poźniej wstawić do rozdzielnicy.
    Dodatkowo połącz rozdzielnicę z centralą alarmową kilkoma przewodami 6x0,5 i przewodem magistralnym.
    System IB wybierzesz poźniej

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo