Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie Led schodów -jakie są najnowsze rozwiązania?

21 Maj 2017 09:23 1737 7
  • Poziom 6  
    Cześć. Zostałem poproszony o montaż oświetlenia schodowego. Nie jest to trudna rzecz, jest także dużo informacji w internecie, ale chciałbym tylko zapytać Panów którzy są aktualnie w temacie, jakie są na dzień dzisiejszy najlepsze rozwiązania? Jak Wy to montujecie? Z boku schodów czy w kanaliku pod każdym schodkiem? Jeśli oświetlenie pod każdym schodkiem, to czy te listwy (obudowa + ledy) są ogólnie dostępne? I są zasilane z jakiegoś zasilacza czy pod 230v?
    A samo włączanie schodów, to pod zwyczajny układ oświetlenia schodowego (włącznik u góry i na dole) czy jakoś inaczej?
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    tetezz napisał:
    A samo włączanie schodów, to pod zwyczajny układ oświetlenia schodowego (włącznik u góry i na dole) czy jakoś inaczej?

Tutaj to można fantazjować i dopierać różne metody nawet i sterowanie przez wifi.
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    Są taśmy LED samoprzylepne. Pod schody to najlepsze są taśmy z osłonką silikonową.
    Jeżeli pod schody to można zastosować taśmę z mniejszą gęstością elementów świecących. Dla przykładu zamieszczam zdjęcie szafek w salonie z podświetleniem LED.

Oświetlenie Led schodów -jakie są najnowsze rozwiązania?

Taśmy LED są dostosowane do napięcia 12V prądu stałego i taki tez zasilacz musisz zastosować lub zasilacze jeśli chcesz rozbić zasilanie na kilka grup - jest to zależnej od mocy zasilacza i poboru prądu przez teśmy LED. jeśli robisz grupowe zasilanie kilku schodków z jednego zasilacza to podziel je co drugi lub co trzeci schodek, raczej nie zasilaj schodków leżących obok siebie bo w przypadku ewentualnej awarii lepszy jest świecący co drugi schodek niż np dolna połowa.
    Dwa włączniki jeden u góry a drugi na dole to dobry pomysł.
  • Poziom 38  
    Często klienci życzą sobie coś takiego... ja używam sterownika BAGRAM (profesjonalna obsługa)

Jeśli chodzi o paski LED to barwa zależy od gustu klienta często stosuję Polux (niska cena, dobry efekt, mały pobór prądu)

https://www.google.pl/search?q=paski+led+polu...yIDUAhVhMZoKHYgWDtkQ_AUIBigB&biw=1366&bih=638

tetezz napisał:
    Z boku schodów czy w kanaliku pod każdym schodkiem? Jeśli oświetlenie pod każdym schodkiem, to czy te listwy (obudowa + ledy) są ogólnie dostępne? I są zasilane z jakiegoś zasilacza czy pod 230v?

Wszystko jest kwestią do uzgodnienia, jeśli schody drewniane to zazwyczaj proponuje żeby stolarz wyfrezował wytłoczenie w stopnicy schodów, Jeśli wyfrezowanie jest już niemożliwe można zastosować listwy do pasków LEDowych

https://www.google.pl/search?q=listwy+do+pask...zIDUAhULCywKHcaPAy8Q_AUIBigB&biw=1366&bih=638

Ledy zazwyczaj na napięcie 12V ale montowałem również na 24V

tetezz napisał:

Wszystko zależy od układu, można zrobić na przechodówce, na przyciski bistabilne a nawet na czujniki ruchu

sanfran napisał:
    Pod schody to najlepsze są taśmy z osłonką silikonową.

Czemu :?: ja spotkałem się że ta powłoka lubi zżółknąć i popsuć efekt.
  • Poziom 39  
    mawerix123 napisał:
    Czemu ja spotkałem się że ta powłoka lubi zżółknąć i popsuć efekt

Zależy od ceny. Ja moją biblioteczkę mam już kilka lat, oprócz wieczorów swieci sie także cały dzień, bo bez oświetlenia wyglada "łyso". Wtedy takie taśmy to była nowość, więć były drogie i nie zalewała sklepów taniocha z Chin.
  • Poziom 38  
    sanfran napisał:
    Zależy od ceny. Ja moją biblioteczkę mam już kilka lat, oprócz wieczorów swieci sie także cały dzień, bo bez oświetlenia wyglada "łyso".

Mnie interesuje czemu akurat pod schody radzisz LED w silikonie :?: moim zdaniem niema takiej potrzeby.
  • Poziom 38  
    sanfran napisał:
    taśmy z nieosłoniętych LEDami mogą być ponadto narażone na uszkodzenia podczas sprzątania.

Przyklejone w frezie stopnicy niemal niedostępne w dotyku lub w listwie aluminiowej dodatkowo pod deklem :?: Te taśmy zazwyczaj montuje się tak aby były niewidoczne, nikt nie moczy taśm mopem podstopnicy schodów.
    Rozumiem montaż takich taśm tam gdzie jest wymagane IP przy schodach nie widzę sensu generować kosztów.