logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować transformator WN z cewką i rdzeniem z telewizora?

shido5 28 Lip 2005 15:40 1226 8
REKLAMA
  • #1 1689040
    shido5
    Poziom 14  
    Posty: 147
    Ocena: 4
    witam. chcial bym sie zapytac jak zrobic trafo WN? cewke wysokiego napiecia mam!!! ze starego telewizora lampowego. rdzen tez mam. i nie wiem jak mam zrobic zeby to dzialalo. :) pomozecie??
  • REKLAMA
  • #2 1689112
    bf199
    Poziom 20  
    Posty: 605
    Pomógł: 6
    Ocena: 386
    Gdy założysz cewkę wn na rdzeń, musisz po drógiej stronie nawinąć uzwojenie pierwotne. Napięcie na wyjściu będzie zależało od ilości zwojów w uzwojeniu pierwotnym. Jeśli będzie ich więcej to będzie mniejsze napięcie, a mniet to większe. Przybliżona ilość zwoji to 10
  • REKLAMA
  • #3 1689129
    shido5
    Poziom 14  
    Posty: 147
    Ocena: 4
    no dobra.....jesli juz nawine te 10 zwoi, i co dalej.....?? do czego to podlączyc zeby bylo te wysokie napiecie?? jakis generator czy wystarczy zwykly transformator?? i jakim napieciem to zasilić?? jakiej srednicy drur mam nawinąc??
  • #4 1689198
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12739
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3393
    Witam.
    Ilość zwojów jest tak mała ponieważ trafo linii zasilane jest 15625 Hz.
    Jeżeli chcesz uzyskać podobne parametry to musisz go sterować taką częstotliwością. Gdybyś częstotliwość drastycznie obniżył (np: do 50 Hz)
    automatycznie zwiększy się (też drastycznie) prąd pobierany przez trafo.
    Pozdro
  • #5 1689811
    shido5
    Poziom 14  
    Posty: 147
    Ocena: 4
    no tak....a skąd wziąsc taką częstotliwość?? generator na ukladzie 555 poradzi sobie??
  • REKLAMA
  • #6 1689817
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    nie pamietam czestotliwosci granicznej 555 ale prawie napewno bedziesz potrzebowal dodatkowo jakiegos drivera mocy - sam 555 cewki WN nie pociagnie... (a przynajmniej nie takich rozmiarow, jak opisujesz ;) )
  • REKLAMA
  • #7 1689862
    shido5
    Poziom 14  
    Posty: 147
    Ocena: 4
    no jako koncowka mocy to zastosuje np. IRF840
  • #8 1690040
    elektryk1e
    Poziom 22  
    Posty: 709
    Pomógł: 38
    Ocena: 34
    tylko sprawdz czy IRF840. poradzi sobie z taka czestotliwoscia ale wydaje mi sie ze bez problemu
  • #9 4690651
    adek1991
    Poziom 17  
    Posty: 326
    Ocena: 6
    a jak np rdzen jest pęknięty w jednym miejscu to berdzie działać jak sie złaczy??

    Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

    a czy zasilanie takiego trafa może mieć częstotliwość 50hz??

Podsumowanie tematu

✨ Do zbudowania transformatora wysokiego napięcia (WN) z cewką i rdzeniem z telewizora lampowego należy nawinąć uzwojenie pierwotne na drugą stronę rdzenia, przy czym liczba zwojów pierwotnych wpływa na napięcie wyjściowe – około 10 zwojów jest typowe dla transformatora linii zasilanego częstotliwością 15,625 Hz. Aby transformator działał poprawnie, musi być zasilany sygnałem o wysokiej częstotliwości zbliżonej do oryginalnej, gdyż zasilanie 50 Hz spowoduje znaczny wzrost prądu i przegrzanie. Do generowania takiej częstotliwości można użyć układu 555, jednak sam układ nie wystarczy do sterowania cewką WN – potrzebny jest dodatkowy driver mocy, np. tranzystor IRF840, który powinien poradzić sobie z wymaganą częstotliwością. W przypadku uszkodzonego rdzenia (np. pękniętego) istnieje wątpliwość co do poprawnego działania transformatora.
REKLAMA