Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Honda traktorek kosiarka HT-R 3009. Nie odpala

kawo 06 Cze 2017 09:08 1458 10
  • #1 06 Cze 2017 09:08
    kawo
    Poziom 9  

Posiadam traktorek-kosiarka Honda HT-R 3009.
    Wszystko jest ok, kosi jak należy, górki jej nie straszne ale jest jeden problem.
    Potrafi zgasnąć i nie odpalić, tzn. przekręcając kluczyk rozrusznik milczy. Tak jakby nikt jej nie próbował uruchomić.
    Żeby było ciekawiej - minie doba, dwie ..... i uruchomiam (nic nie robiąc) bez problemu.
    Szukam na stykach, szukam wzrokowo ale ja nie widzę nic co by złe.
    Wiem, że są jakiś czujniki ale gdzie ????
    Procedura uruchomienia: należy siedzieć na siedzeniu, - biegi na luz - hamulec wciśnięty, rączka gazu podniesiona (zassanie).

Jak wyczuć/zlokalizować ten wariujący element ???

Pozdrawiam.

0 10
  • #3 06 Cze 2017 09:46
    Foxtrott
    Poziom 33  

Podnieś siedzenie i sprawdź czy masz czujnik (w jakim jest stanie) - może on blokować rozruch podobnie jak tu :
    http://www.instructables.com/id/Disable-The-Kill-Switch-on-a-Riding-Mower/
    jeżeli go masz sprawdź miernikiem przejścia , czy robiąć chwilowo przejście na nim możesz odpalić traktorek? Jak wygląda sprawa z rozrusznikiem ?Przekaźnikiem? Gdy nie możesz odpalić z kluczyka czy " na krótko" zaskoczy ?

0
  • #4 06 Cze 2017 16:11
    kawo
    Poziom 9  

Dzięki za odzew.
    Pod siedzeniem z całą pewnością mam czujnik ( jak nie siedzę to nie odpali). W jakim stanie ?? ..... nie wiem, jest schowany i należałoby odkręcić siedzenie 4 lub 6 śrub i popatrzeć.
    Rozrusznik, przekaźnik ... jest dobry (chyba). Jak idzie prąd na rozrusznik to odpala ( kręci) bez względu czy ma paliwo.
    Problem jest w tym, że jak się zaweźmie to rozrusznik nie zakręci i już. Jakby zakręcił to z całą pewnością by odpalił.
    W sobotę tam będę (mieszkam w mieście a traktorek jest na wsi) to sprawdzę. Dziękuję za wskazówki.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Cze 2017 16:18
    Foxtrott
    Poziom 33  

Skoro elektryka jak mówisz jest sprawna (lepiej sprawdź by mieć 100% pewność)
    to do wyjęcia rozrusznik z powodu "zawieszania się" bendixu lub szczotek.
    Bez wyjęcia nie sprawdzisz.

0
  • #6 08 Cze 2017 13:15
    kawo
    Poziom 9  

Jeszcze zapytam.
    Skoro będę szukał błędu na stykach to wypadałoby te styki od razu zakonserwować.
    Pytanie - czym ? Jest jakiś specjalny specyfik do styków elektrycznych czy można np. WD 40 lub jakiś smar. Chodzi o to aby nie pogorszyć ale polepszyć przewodnictwo prądu.
    Pozdrawiam

0
  • #7 06 Sie 2017 21:26
    kawo
    Poziom 9  

Witam ponownie.
    Z tyłu tej Hondy, po podniesieniu siedzenia są trzy przekaźniki, zawieszane na obudowie.
    Mam instrukcję ( z netu, po angielsku) ale tam nie ma aż tak dokładnie. Nie ma w niej informacji co to za przekaźniki (?).
    U mnie jest zepsuty ten pierwszy z lewej ( w takiej gumowej osłonie, metalowy kostka 25x20mm, zakończona bakielitem a w nim 4 styki metalowe i jeden dłuższy ("styk" z bakielitu) jakby ułatwiający prawidłowe założenie) ) . Pisze na nim tylko OMRON JAPAN i nic więcej. Prawdopodobnie było ale się starło.
    Czy może ma ktoś dostęp do informacji jak te przekaźniki się nazywają ? szczególnie ten zaznaczony na zdjęciu, jaki amper ( że 12 volt to wiem)
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 07 Sie 2017 22:33
    Staszek49
    Poziom 34  

Kolego posprawdzaj dokładnie przewody elektryczne, w szczególności na przerwanie. Jeśli rozrusznik działa podpięty na "ostro", to szukaj usterki poczynając od stacyjki, po przewodach do przekaźnika i rozrusznika. Wskazany na fotce przekaźnik jest rozbieralny, więc rozbierz go, oceń stan styków i sprawdź omomierzem cewkę. W razie jego uszkodzenia można podebrać z przekaźników np. samochodowych, nawet jeśli zajdzie konieczność podmiany gniazda przekaźnika.
    W przypadku, gdy nie dasz sobie rady z usunięciem tej usterki, to wykonaj niezależną, indywidualną instalację do uruchamiania silnika, stosując przekaźnik np. ze skutera oraz odpowiedni włącznik uruchomienia wciskany.

0
  • #9 08 Sie 2017 08:25
    kawo
    Poziom 9  

Dzięki Staszek.
    Byłem w sklepie Elektronik. Takiego przekaźnika nie mają ( tej budowy zewnętrznej).
    Właściciel sprawdził ten mój zepsuty. Faktycznie jest zepsuty- raz łączy, raz nie. Proponował inny, jakieś "piny" do podłączenia. Problem w tym, że nie znam danych technicznych tego przekaźnika ( ampery).
    Rozebrać to ustrojstwo ? - zapewne potrafię ale znając życie - popęka bakielit.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 08 Sie 2017 09:11
    płetwa
    Poziom 29  

Wejdź na mojahonda.pl I po vin maszyny znajdziesz. Przyślą do najbliższego dystrybutora Hondy w Twojej okolicy.

0
  • #11 08 Sie 2017 09:24
    kawo
    Poziom 9  

Dzięki.
    Maszyna jest na wsi ( jam jest miastowy) ale jak będę tam za kilka dni sprawdzę ten VIN. Tylko czy jest takowy ? oczywiście poszukam.

Tak się zastanawiam. Kosiarka w tej chwili odpala ponieważ elektryk zwarł dwa styki ( w tym gniazdku co wchodzi ten przełącznik). Tak zostało.
    To co teraz się dzieje w tej kosiarce jak ma tak zwarte ? Po co ten przełącznik ? Sytuacja zapewne nie jest dobra ...... coś się grzeje, pobiera prąd .... czy na nic to nie wpływa i jest bezpiecznie. ? :?:

0
  Szukaj w 5mln produktów