Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Honda traktorek kosiarka HT-R 3009. Nie odpala

06 Jun 2017 09:08 3156 11
  • Level 10  
    Posiadam traktorek-kosiarka Honda HT-R 3009.
    Wszystko jest ok, kosi jak należy, górki jej nie straszne ale jest jeden problem.
    Potrafi zgasnąć i nie odpalić, tzn. przekręcając kluczyk rozrusznik milczy. Tak jakby nikt jej nie próbował uruchomić.
    Żeby było ciekawiej - minie doba, dwie ..... i uruchomiam (nic nie robiąc) bez problemu.
    Szukam na stykach, szukam wzrokowo ale ja nie widzę nic co by złe.
    Wiem, że są jakiś czujniki ale gdzie ????
    Procedura uruchomienia: należy siedzieć na siedzeniu, - biegi na luz - hamulec wciśnięty, rączka gazu podniesiona (zassanie).

Jak wyczuć/zlokalizować ten wariujący element ???

Pozdrawiam.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 34  
    Podnieś siedzenie i sprawdź czy masz czujnik (w jakim jest stanie) - może on blokować rozruch podobnie jak tu :
    http://www.instructables.com/id/Disable-The-Kill-Switch-on-a-Riding-Mower/
    jeżeli go masz sprawdź miernikiem przejścia , czy robiąć chwilowo przejście na nim możesz odpalić traktorek? Jak wygląda sprawa z rozrusznikiem ?Przekaźnikiem? Gdy nie możesz odpalić z kluczyka czy " na krótko" zaskoczy ?
  • Level 10  
    Dzięki za odzew.
    Pod siedzeniem z całą pewnością mam czujnik ( jak nie siedzę to nie odpali). W jakim stanie ?? ..... nie wiem, jest schowany i należałoby odkręcić siedzenie 4 lub 6 śrub i popatrzeć.
    Rozrusznik, przekaźnik ... jest dobry (chyba). Jak idzie prąd na rozrusznik to odpala ( kręci) bez względu czy ma paliwo.
    Problem jest w tym, że jak się zaweźmie to rozrusznik nie zakręci i już. Jakby zakręcił to z całą pewnością by odpalił.
    W sobotę tam będę (mieszkam w mieście a traktorek jest na wsi) to sprawdzę. Dziękuję za wskazówki.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 34  
    Skoro elektryka jak mówisz jest sprawna (lepiej sprawdź by mieć 100% pewność)
    to do wyjęcia rozrusznik z powodu "zawieszania się" bendixu lub szczotek.
    Bez wyjęcia nie sprawdzisz.
  • Level 10  
    Jeszcze zapytam.
    Skoro będę szukał błędu na stykach to wypadałoby te styki od razu zakonserwować.
    Pytanie - czym ? Jest jakiś specjalny specyfik do styków elektrycznych czy można np. WD 40 lub jakiś smar. Chodzi o to aby nie pogorszyć ale polepszyć przewodnictwo prądu.
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    Witam ponownie.
    Z tyłu tej Hondy, po podniesieniu siedzenia są trzy przekaźniki, zawieszane na obudowie.
    Mam instrukcję ( z netu, po angielsku) ale tam nie ma aż tak dokładnie. Nie ma w niej informacji co to za przekaźniki (?).
    U mnie jest zepsuty ten pierwszy z lewej ( w takiej gumowej osłonie, metalowy kostka 25x20mm, zakończona bakielitem a w nim 4 styki metalowe i jeden dłuższy ("styk" z bakielitu) jakby ułatwiający prawidłowe założenie) ) . Pisze na nim tylko OMRON JAPAN i nic więcej. Prawdopodobnie było ale się starło.
    Czy może ma ktoś dostęp do informacji jak te przekaźniki się nazywają ? szczególnie ten zaznaczony na zdjęciu, jaki amper ( że 12 volt to wiem)
    Pozdrawiam

• Helpful post
    Level 35  
    Kolego posprawdzaj dokładnie przewody elektryczne, w szczególności na przerwanie. Jeśli rozrusznik działa podpięty na "ostro", to szukaj usterki poczynając od stacyjki, po przewodach do przekaźnika i rozrusznika. Wskazany na fotce przekaźnik jest rozbieralny, więc rozbierz go, oceń stan styków i sprawdź omomierzem cewkę. W razie jego uszkodzenia można podebrać z przekaźników np. samochodowych, nawet jeśli zajdzie konieczność podmiany gniazda przekaźnika.
    W przypadku, gdy nie dasz sobie rady z usunięciem tej usterki, to wykonaj niezależną, indywidualną instalację do uruchamiania silnika, stosując przekaźnik np. ze skutera oraz odpowiedni włącznik uruchomienia wciskany.
  • Level 10  
    Dzięki Staszek.
    Byłem w sklepie Elektronik. Takiego przekaźnika nie mają ( tej budowy zewnętrznej).
    Właściciel sprawdził ten mój zepsuty. Faktycznie jest zepsuty- raz łączy, raz nie. Proponował inny, jakieś "piny" do podłączenia. Problem w tym, że nie znam danych technicznych tego przekaźnika ( ampery).
    Rozebrać to ustrojstwo ? - zapewne potrafię ale znając życie - popęka bakielit.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 31  
    Wejdź na mojahonda.pl I po vin maszyny znajdziesz. Przyślą do najbliższego dystrybutora Hondy w Twojej okolicy.
  • Level 10  
    Dzięki.
    Maszyna jest na wsi ( jam jest miastowy) ale jak będę tam za kilka dni sprawdzę ten VIN. Tylko czy jest takowy ? oczywiście poszukam.

Tak się zastanawiam. Kosiarka w tej chwili odpala ponieważ elektryk zwarł dwa styki ( w tym gniazdku co wchodzi ten przełącznik). Tak zostało.
    To co teraz się dzieje w tej kosiarce jak ma tak zwarte ? Po co ten przełącznik ? Sytuacja zapewne nie jest dobra ...... coś się grzeje, pobiera prąd .... czy na nic to nie wpływa i jest bezpiecznie. ? :?:
  • Level 2  
    Przyczyną może być ta wajcha po lewej stronie, ta którą włącza się nóż... Musi być też w pozycji ,,luz" inaczej rozrusznik tak właśnie nie reaguje.