Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik (używany) do nauki wykonywania pomiarów?

haneb 16 Lip 2017 20:05 1641 20
  • #1 16 Lip 2017 20:05
    haneb
    Poziom 22  

Cześć, chciałbym się nauczyć wykonywać pomiary, ze względu na zainteresowanie elektryką a także tym, że czasami w pracy wykonuje mniejsze lub większe przeróbki instalacji. Choć szkołę skończyłem o innym kierunku a pracuje też gdzie indziej. :D Może w przyszłości zmienię branżę. Przynajmniej posiadam świadectwo kwalifikacyjne E z zakresem kontrolno-pomiarowym i trochę teorii liznąłem.

Szukam jakiegoś używanego, ze względu cel (jak na razie hobbistycznie) i cenę (do ok. 2000zł) miernika, najlepiej takiego za pomocą którego mógłbym wykonać wszystkie pomiary wymagane przy odbiorze/kontrolach okresowych. Znalazłem takie - co sądzicie o EurotestCOMBO MI 3125 z B albo KYORITSU KEW 6010B (300zł droższy)?

Pozdrawiam

• Megger
  • #2 16 Lip 2017 20:14
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

haneb napisał:
    Szukam jakiegoś używanego, ze względu cel (jak na razie hobbistycznie) i cenę (do ok. 2000zł) miernika, najlepiej takiego za pomocą którego mógłbym wykonać wszystkie pomiary wymagane przy odbiorze/kontrolach okresowych.

Przecież masz taki i to bezpłatnie, a nazywa się on głowa. To jest najważniejszy miernik i dopóki nie będziesz wiedział jak jej używać, możesz o innych sprzętach zapomnieć. Nic ci one nie dadzą dopóki nie będziesz wiedział oraz rozumiał co i po co chcesz robić.

• #3 16 Lip 2017 20:51
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Żeby robić kompleksowo pomiary musisz mieć kilka mierników, nie jeden.
    Żeby robić pomiary musisz nauczyć się je wykonywać jak i analizować wyniki pomiarów i mieć w analizie praktykę.
    Żeby dobrze analizować wyniki pomiarów należy znać metody wykonywania pomiarów oraz możliwości posiadanego miernika. Dzień czy tydzień nie sprawią że będziesz S?UPER POMIAROWCEM.

Do analizy pomiarów potrzebne jest Ci świadectwo kwalifikacji grupu G1 w zakresie dozoru D (punkty stosowne do potrzebnych grup + obowiązkowo p. 10) - musisz nabyć elementarną wiedzę i zdać egzamin - nie kupić go jak to w wielu przypadkach się dzieje.
    Po zdaniu egzaminu lub przed polecam odbycie kursu przy użyciu mierników - np. SONEL takowe organizuje. Później praktyka w jakiejś firmie.

P.S. Jeżeli zaczynasz od zera to zatrudnij się w jakiejś firmie - ktoś kto Cię przypilnuje.
    P.S. Do protokołu z pomiarów potrzebna Ci jest jeszcze jedna osoba (z grupą G1 D), która sprawdzi Twoją analizę oceny pomiarów.

• #4 16 Lip 2017 21:33
    haneb
    Poziom 22  

Samą głową to ja mogę co najwyżej oględzin dokonać. Sprawdzić poprawność połączeń i dobór przewodów do obciążalności długotrwałej. Niestety nie znam tu nikogo (emigracja) kto by mógł mnie nauczyć a jedyny elektryk (z papierami oczywiście, instalacjami przedlicznikowymi także się zajmuje) z którym miałem do czynienia, z resztą wrzucałem tutaj zdjęcia przez niego wykonanych rozdzielnic czy też źle podłączonego gniazda, pomiarów nie wykonuje a nawet miał problem z lokalizacją jednego przewodu w obszytej rozdzielnicy (minuta roboty ze zwykłym multimetrem) czy też podłączeniem szyny N (były dwie osobne, przez co część obwodów nie działała i musiałem mu pokazać).

Właśnie o to mi chodzi. Nie chcę kupić miernika i od razu być pomiarowcem. Nie chcę wykonywać już teraz pomiarów komercyjnie, zawodowo. Chcę się uczyć, poznawać metody wykonywania pomiarów bo to hobby. Mam w swoim świadectwie także punkt 10, choć w kraju którym jestem ŚK i tak nie ma znaczenia zapewne. Teorii trochę przerobiłem i chciałbym też praktyki. Czytam fora, analizowałem różne projekty, modernizacje instalacji z BIPów.

Domyślam się, że najlepiej byłoby mieć kilka mierników (gdzieś widziałem jak kolega elpapiotr pokazywał swoją flotę :D) ale mało nie kosztują. Co innego gdyby miały na siebie zarabiać. Jeden kombajn powinien wyjść taniej więc wystarczyłby na początek a przy domowych instalacjach nie powinna być wymagana duża dokładność i pomiar rezystancji izolacji powyżej 1kV.

• Megger
  • #5 16 Lip 2017 21:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Moja "flota" się zestarzała, wraz ze mną.
    Gdzie te czasy, gdy operowało się IMI, IMU, MZK czy MZW.

Zresztą późniejsze mierniki (bazowałem na Sonelu) nie były kupowane na raz, tylko sukcesywnie, co jakiś czas.

• Megger
  • #6 16 Lip 2017 21:52
    JohnySpZOO

Najlepiej zrobisz jak zatrudnisz się na jakiś czas w firmie, która dysponuje przyrządzami pomiarowymi. Zobaczysz to i owo i nabierzesz praktyki, która może zmieni lub nakieruje Cię na pewne kwestie.
    Złotego środka nie znajdziesz. Podstawą na początek jest to co napisałem powyżej.
    P.S. U mnie w firmie jest większość mierników Sonela, kwota nowych oscyluje w granicach 40 000PLN.

• #7 16 Lip 2017 22:53
    Brivido

Poziom 28  

haneb napisał:
    Mam w swoim świadectwie także punkt 10

Ten punkt nie świadczy o tym o czym sam myślisz.

elpapiotr napisał:
    Gdzie te czasy, gdy operowało się IMI, IMU, MZK czy MZW.

W tamtym roku jeszcze zdarzało mi się używać IMI i MZK przy pomiarach, zanim dorobiłem się nowszych :)

• #8 16 Lip 2017 22:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego Brivido, IMI to ja mam zawsze pod ręką (oba : 500- i 1000-), czasami warto pokręcić korbką :D

• #10 17 Lip 2017 19:41
    maurycy123
    Poziom 32  

JohnySpZOO napisał:
    P.S. U mnie w firmie jest większość mierników Sonela, kwota nowych oscyluje w granicach 40 000PLN.
    Nie zacięła Ci się klawiatura na "0" :-) ? A jak faktycznie tyle kosztują to podaj modele. Chętnie zainteresuje tym przełożonych. Prościej u mnie w firmie kupić coś co nie jest potrzebne (ale kosztuje kupę kasy) niż przydatne rzeczy (za niewielkie pieniądze) na które trzeba przetargi ogłaszać.

• #11 17 Lip 2017 21:26
    JohnySpZOO

Kolego maurycy123 proszę (rząd ceny wg cenników z 2017r):
    - MIC-10k1 ze świadectwem wzorcowania - 11 600 zł,
    - MPI-530 + Cęgi C3 - 6 380 zł,
    - LKZ1000 - 7 380 zł,
    - TDR-410 - 3 150 zł,
    - LXP-10A ze świadectwem wzorcowania - 2 340 zł,
    - PAT-806 - 6 980 zł,
    - KT-80 ze świadectwem wzorcowania - 2 950 zł,
    - PQM-700 ze świadectwem wzorcowania - 4 680 zł,
    To już na szybko zrobiła się kwota cennikowa rzędu: 45 000netto.

+ stary MPI510 + kilka innych mierników/wskaźników dla elektromonterów.

Przyjmij rabat i dolicz do tego podatek.

Firma elektroenergetyczna: instalacje i sieci nN/SN, (ostatnio kilka przebudów linii 110kV), trakcja tramwajowa, teletechnika (tu pomiary zlecamy znajomemu szefa), projektowanie ww. tematów.

• #12 17 Lip 2017 21:48
    taniam
    Poziom 19  

r103 napisał:
    Jak nie boisz się ryzyka /zawsze mogą przysłać jakieś padło/ - i chcesz mieć zabawkę własną do zabawy - zawsze zostają ci sprzedawane na Ebayu
    używane mierniki np https://www.ebay.pl/sch/Technika-pomiarowa-i-...el&rt=nc&LH_PrefLoc=3&_trksid=p2045573.m1684,, - to akurat metrel

Posiadam takiego installtest'a jak w linku - na początek bardzo dobry zakup. Ma mechaniczny przełącznik funkcji pomiarowych, nie trzeba wchodzić w n-ty poziom menu, żeby coś ustawić. Po dokupieniu akcesoriów można mierzyć również oświetlenie oraz lokalizować przewody.
    Do wad należą: brak możliwości pomiaru rezystancji uziemień (tę funkcję ma eurotest 61557) oraz nieporęczność.

• #13 17 Lip 2017 22:30
    maurycy123
    Poziom 32  

JohnySpZOO napisał:

JohnySpZOO napisał:
    Kolego maurycy123 proszę (rząd ceny wg cenników z 2017r):
    - MIC-10k1 ze świadectwem wzorcowania - 11 600 zł,
    - MPI-530 + Cęgi C3 - 6 380 zł,
    - LKZ1000 - 7 380 zł,
    - TDR-410 - 3 150 zł,
    - LXP-10A ze świadectwem wzorcowania - 2 340 zł,
    - PAT-806 - 6 980 zł,
    - KT-80 ze świadectwem wzorcowania - 2 950 zł,
    - PQM-700 ze świadectwem wzorcowania - 4 680 zł,
    A to się źle zrozumieliśmy. A dokładniej to Ty źle napisałeś. Wynikało z tego, że jeden miernik kosztuje 40.000zł A jak już się chwalisz to ja też to zrobię ;-) Tam gdzie pracuję posiadamy 1x MRU-200, 3x MPI-525, 3xMPI-530, multimetry MetraHit Energy, rejestratory mRa. Znalazło by się trochę tego sprzętu. W planach zakup następnych. Jesteśmy tylko jednostką jedną z wielu w oddziale. Tak więc jakby zsumować wartość sprzętu pomiarowego w całej firmie to by się uzbierało kilka (naście) milionów.

• #14 18 Lip 2017 07:23
    JohnySpZOO

Wszystko zależy od tego czym firma się zajmuje i na czym zarabia.
    Niedawno byłem przy pomiarach trafo 400kV - przyjechali goście z Opola i się chwalili że mierniczek kosztował 300 000 zł.

• #15 18 Lip 2017 20:18
    marek-1983
    Poziom 16  

JohnySpZOO napisał:
    Wszystko zależy od tego czym firma się zajmuje i na czym zarabia.
    Niedawno byłem przy pomiarach trafo 400kV - przyjechali goście z Opola i się chwalili że mierniczek kosztował 300 000 zł.

Ja mam za 100 mln

• #17 18 Lip 2017 21:38
    Moralny
    Poziom 2  

Testery są drogie, nawet używane. Kupisz zabawkę i rzucisz w kąt. Jeśli nie do celów zarobkowych, moim zdaniem nie warto. Nie lepiej pomyśleć nad kursem/szkoleniem gdzie ktoś pokaże Ci jak to zrobić? Zdobędziesz dużo większą wiedzę niż samemu kombinując. Tak sądzę. No i papier.

• #19 18 Lip 2017 22:09
    Moralny
    Poziom 2  

Papier potwierdzający umiejętności. Jeśli chce się pracować w zawodzie, to myślę, że lepiej wydać na coś co potwierdzi umiejętności niż na tester.

• #21 19 Lip 2017 05:11
    maurycy123
    Poziom 32  

mawerix123 napisał:
    tym papierem z kursu może się najwyżej podetrzeć
    Prawdę gadasz. Wódki Ci dać ;-)

mawerix123 napisał:
    Wystarczy że jego umiejętności są potwierdzone świadectwem kwalifikacji
    Odpowiednim. Zawierającym pomiaramy. Bez tego nie może wykonywać pomiarów. Chyba, że u siebie w domu.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson