Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup Windows 7 oem - Windows 7 oem Na używany komputer/laptop?

aatrox 15 17 Sie 2017 17:24 660 25
  • #1 17 Sie 2017 17:24
    aatrox 15
    Poziom 5  

Witam nie wiem czy w dobrym dziale pisze, więc z góry przepraszam.
    Chciałem się zapytać po nigdzie nie ma JEDNOZNACZNEJ odpowiedzi co do legalności systemu Windows w wersji oem np. Windows 7 oem czy jest on legalny? Gdy chce sobię kupić o taki http://allegro.pl/ms-win-7-home-premium-sp1-hologram-fv-23-i6855635108.html do moje używanego komputera lub laptopa na którym jest zainstalowany system Ubuntu na którym niestety nie mogę pograć w gry ;(. Proszę o pomoc bo nie wiem czy warto w ogóle kupować. Wersja BOX odpada

• #2 17 Sie 2017 17:37
    Dra98
    Poziom 40  

Zasadniczo wprowadzenie do obrotu polega na „publicznym udostępnieniu egzemplarzy drogą przeniesienia ich własności dokonanego przez uprawnionego lub za jego zgodą” i ma charakter jednorazowy - dyrektywa 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Zatem jeśli Microsoft raz sprzedał dany egzemplarz oprogramowania OEM na terytorium Wspólnoty Europejskiej, to nie może kontrolować dalszego nim obrotu, a więc dalszych odsprzedaży.
    http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32001L0029
    Na terenie UE można odsprzedać używane oprogramowanie. Były już stosowne orzecznictwa.
    Odnośnie różnorakich aukcji na Allegro ciężko jednoznacznie się wypowiedzieć.

• #3 17 Sie 2017 17:38
    adamadi33
    Poziom 43  

Może Windows 7 Ultimate.

• #4 17 Sie 2017 17:43
    aatrox 15
    Poziom 5  

adamadi33 napisał:
    Może Windows 7 Ultimate.

Dasz linka?

• #5 17 Sie 2017 17:46
    adamadi33
    Poziom 43  

Wpisz w wyszukiwarkę Windows 7 Ultimate COA sklepy.

• #7 17 Sie 2017 17:51
    Kasek21
    Poziom 43  

aatrox 15 napisał:
    A to? Czy jakbym kupił i zainstalował mógł bym mieć problemy?

Tak samo jakbyś zainstalował inną piracką wersję systemu.

• #8 17 Sie 2017 17:57
    aatrox 15
    Poziom 5  

http://allegro.pl/ms-win-7-home-premium-sp1-hologram-fv-23-i6855635108.html
    A czy ten będzie dobry na używany komputer/laptop jak pisałem wyżej? Nie musi być Home premium może też profesional, ale czy nich się nie do czepi? Tu już jest naklejka, faktura, płyta itd. Więc chyba powinno być dobrze?

• #9 17 Sie 2017 18:04
    adamadi33
    Poziom 43  

Tak może być, nośnik i naklejka COA i system jest nowy.

• #10 17 Sie 2017 18:23
    aatrox 15
    Poziom 5  

Czyli w ten sposób przestrzegam licencji i żadna kara mi nie grozi, gdy by broń Boże jakimś cudem był nalot policji? Naczytałem się różnych kar, za piractwo i nie chciałbym mieć problemów.. Ale i nie chce wydawać więcej niż 150zł

• #11 17 Sie 2017 18:30
    adamadi33
    Poziom 43  

Dostaniesz naklejkę to przylepisz sobie na spód laptopa albo do obudowy komputera lub schowasz.
    Faktura watt też się przyda jako dowód zakupu systemu.

• #12 17 Sie 2017 18:43
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

adamadi33 napisał:
    Tak może być, nośnik i naklejka COA i system jest nowy.

Z opisu tej aukcji wcale nie wynika, że system jest nowy. Z opisu wynika, że dostanie się płytę z hologramem i naklejkę COA. Czy była ona używana lub aktywowana nie ma już słowa. Nowe pakiety oprogramowania są zaplombowane, a na zdjęciu widać wszystko pootwierane.

To, czy używanie takiej wersji jest legalne zostawię prawnikom i innym osobom, które dokładnie tę licencję przeczytały...

• #13 17 Sie 2017 18:45
    aatrox 15
    Poziom 5  

OK. A o co chodzi z tym? "- Oryginalny nośnik z hologramem Win 7 Home Premium 64 bit bez dedykacji" tak pisze na tej aukcji. O co chodzi z tą "bez dedykacji" ?

• #14 17 Sie 2017 18:47
    dt1

Niektóre wersje produktów OEM sa przeznaczone dla konkretnego producenta. Takie płyty czasem można było dostać do laptopów niektórych firm. Jest na nich wypisana nazwa producenta, na naklejce COA również.

• #15 17 Sie 2017 18:54
    adamadi33
    Poziom 43  

System nie został jeszcze przypisany dla jednej jednostki i jest nowy.

• #16 17 Sie 2017 19:22
    aatrox 15
    Poziom 5  

No to jak to w końcu jest? Kupować czy nie?

• #17 17 Sie 2017 20:02
    Christophorus
    Poziom 40  

dt1 napisał:
    Czy była ona używana lub aktywowana nie ma już słowa.
    Prawdopodobnie była bo w opisie aukcji jest napisane "- Pomoc w aktywacji produktu". Jeśli system były w 100% nowy nie używany to nie ma problemów z aktywacją automatyczną. Problemy z aktywacją pojawiają się w przypadku systemów, które już kiedyś były aktywowane i przypisane do określonego komputera. 

• #18 17 Sie 2017 20:48
    aatrox 15
    Poziom 5  

Christophorus napisał:
    dt1 napisał:
    Czy była ona używana lub aktywowana nie ma już słowa.
    Prawdopodobnie była bo w opisie aukcji jest napisane "- Pomoc w aktywacji produktu". Jeśli system były w 100% nowy nie używany to nie ma iproblemów z aktywacją automatyczną. Problemy z aktywacją pojawiają się w przypadku systemów, które już kiedyś były aktywowane i przypisane do określonego komputera. 

Tylko, że nic takiego na aukcji nie piszę. Nawet jakby używka to jest naklejka, i dowód zakupu no to chyba wystarczy?

• #19 17 Sie 2017 21:16
    Christophorus
    Poziom 40  

aatrox 15 napisał:
    Tylko, że nic takiego na aukcji nie piszę.
    Poniżej fragment zrzutu ekranu z tej aukcji. Niby system jest nowy, ale może okazać się, że to nośnik - płyta DVD jest nowa. Tak jak pisałem w przypadku nowego systemu nie ma problemów z aktywacją automatyczną. W taki razie po co sprzedający oferuje pomoc w aktywacji "nowego" systemu?

Zakup Windows 7 oem - Windows 7 oem Na używany komputer/laptop?

aatrox 15 napisał:
    Nawet jakby używka to jest naklejka, i dowód zakupu no to chyba wystarczy?
    Nowy system operacyjny w wersji OEM jest zaklejony w kartonowej podwójnej kopercie. Ten z aukcji jest w pudełku jak system w wersji BOX, ale w opisie zaznaczone jest, że jest to wersja OEM. Czy to wystarczy do potwierdzenia legalności nie wiem.

• #21 17 Sie 2017 22:24
    Christophorus
    Poziom 40  

Według mnie jest to system tak samo "legalny" jak część systemów sprzedawanych na aukcjach. Niestety oryginalny system kosztuje dużo więcej. Możesz sobie ustawić filtrowanie aukcji. Stan systemu jako "nowy" i cena od 300 zł wzwyż i poprzeglądać oferty i wybrać sprzedawcę, który wystawia fakturę VAT, aby mieć potwierdzenie zakupu.

• #23 18 Sie 2017 09:47
    aatrox 15
    Poziom 5  

Zdecydowanie za drogie.. Ale dziękuje za podlinkowanie.
    http://allegro.pl/windows-7-professional-32-64bit-naklejka-coa-oem-i6831681345.html#thumb/2
    A takie coś?
    Wystawia fakturę, naklejka, obraz iso. Wiem, że używane ale chodzi mi oto żeby była naklejka. Bo wtedy już nich nie powinien się doczepić. Bo naklejka na komputerze/laptopie jest? Skoro to naklejka to nich więcej z tego klucza nie może korzystać? Bo niektórzy sprzedawcy robią tak, że dają jeden klucz kilku osobom i wtedy parę osób korzysta z jednego klucza. Tu jest naklejka więc raczej nie?

• #24 18 Sie 2017 12:49
    dt1

aatrox 15 napisał:
    Zdecydowanie za drogie.. Ale dziękuje za podlinkowanie.

Oryginalny system właśnie tyle kosztuje, kosztował i pewnie kosztować będzie.
    Tanie aukcje to zwykle jakieś wałki legalnością dorównujące piratom ściągniętym z torrentów.

Jako że w Windows 7 Microsoft zmienił warunki licencji OEM, system w wersji OEM musi być zainstalowany i aktywowany na komputerze w momencie sprzedaży. Rozumiem, że na fakturze będziesz miał komputer, na którym go używasz, a wcześniej ten używany Windows nie był aktywowany na innym sprzęcie?

Pierwszy z brzegu link: http://www.chip.pl/2009/11/kupiles-windows-7-oem-oznacza-to-ze-jestes-piratem/ - a w rzeczywistości powinieneś przeczytać EULA produktu, który kupujesz, jeśli chcesz wiedzieć, co jest w jego przypadku legalne, a co nie.

• #25 20 Sie 2017 14:41
    adamadi33
    Poziom 43  

dt1 napisał:
    Oryginalny system właśnie tyle kosztuje, kosztował i pewnie kosztować będzie.
    Tanie aukcje to zwykle jakieś wałki legalnością dorównujące piratom ściągniętym z torrentów.

Najlepsze wyjście z tego kłopotu to zakup systemu od producenta czyli Microsoft.

• #26 20 Sie 2017 15:37
    misiek1111
    Poziom 19  

Przecież już go nie sprzedają.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson