Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ alarmowy

zasoby 04 Sie 2005 17:00 4924 2
 • Bardzo mały aczkolwiek posiadający wszystkie zalety prostego układu alarmowe. Zaopatrzony w uzbrajanie zwłoczne (czas na wyjście z pomieszczenia) oraz alarmowanie z opóźnieniem (czas na wejście i wyłączenie alarmu).

  Układ jest zasilany z 12V i może zasilać każdą syrenę akustyczną małej do średniej mocy. Opóźnienie załączania alarmu - czyli czas na wyjście z pomieszczenia możemu ustawić za pomocą P1 w zakresie od 0 do 90 sekund. Czas na wejście w zakresie od 0 do 20 sekund regulujemy za pomocą P2. Po tym czasie załączy się syrena. Układ wyłączamy za pomocą ukrytego w znanym miejscu S1. Układ posiada zabezpieczenie - pomimo, że pomieszczenie otwarto i zamknięto alarm i tak zostanie aktywowany. Alarm będzie działał przez około 45 sekund, po czym odczeka czas ustawiony na P2 i ponownie będzie generował sygnał przez 45 sekund. Do kontraktonu S2 zabezpieczającego np. drzwi wejściowe można podłączyć inne przełączniki szeregowo. Dopóki żaden z nich nie zostanie otwarty to alarm nie zostanie załączony.

  Jeżeli stosujemy przełączniki, które normalnie są rozwarte a w momencie wejścia do pomieszczenia zwierają to należy zastosować niewielką modyfikację jak w załączniku.


  Fajne!
 • #2 05 Mar 2006 22:19
  dirtrider
  Poziom 10  

  Mam pytanie odnośnie schematu tego alarmu co jest między stykami 7 i 14. Domyślam się że półprzewodnik 4011 ale od niego odchodzą 3 nóżki a styki są tylko 2. Jestem początkujący więc prosze o pomoc. A i jeszcze jedno czy jak alarm się włączy to czy zamknięcie drzwi powoduje jego wyłączenie??? Jeśli nie to czy wyłączyć go można tylko przciskiem S1 czy sam się wyłączy po pewnym czasie?? Szukam alarmu na 12V pod syrene z alarmu samochodowego żeby po pewnym czasie np 5-10 min. sam się wyłączał.

 • #3 08 Mar 2007 14:02
  Marian B
  Poziom 34  

  Moim zdaniem, na schemacie jest błąd. Do realizacji układów czasowych zastosowano układ 4011, ze zwykłymi wejściami. Czasy uzyskiwane przy elementach jak na schemacie będą chyba zbyt krótkie, a przede wszystkim, nezbyt stabilne.
  Do takiej realizacji układów czasowych powinno się stosować bramki z wejściem Szmitta, np. 4093. Rozkład nóżek jest taki sam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo