Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.

raf_lipka 13 Wrz 2017 21:24 5985 69
  • #32 13 Wrz 2017 23:24
    lisek
    Spec od monitorów

Skąd wiem?
    Ano autor napisał

Cytat:
    Tv Samsung UE32H5000AWXXH
    Matryca GH-032BGSV14
    Zasilacz BN-44-00697A
    I ta druga płyta znalazłem 2 oznaczenia nie wiem które jest ok BN-40-00282A i BN-94-0716Y
    Lista Led D4GE - 320DC1-R2

Do zasilacza BN-44-00697A stosowny obrazek dałem i dane (#5 13 Wrz 2017 10:01)
    Vled=101V/450mA
    masz 4 listwy po 7x LED (jutro zobaczę jakie oznaczenie maja diody) czyli 28 led

Logiczne jest
    - nie sa to 6V
    - sa napewno *3V , a te są produkowane o rozrzucie produkcji Uf: 2,8-3,6V
    *zależy od producenta
    * kiedyś pisałem "bajki" na tym forum > jakie LED sa stosowane w podswietleniu

Zaś kol. robokop wyjasnił dlaczego masz taki objaw , a nie inny
    * ja pisałem o procesie technologicznym i rozrzucie parametrów ..., braku sortowania LED , bez wdawania się w detale
    * z LG 32LN540V

Masz np smd LED 3528 Link
    czy firmy Osram 6V Link
    Vf: 5.6-6.6V

p.s
    Więc powiedz kol. po co ta cała "awantura " i załosne wypociny :cry:

• #33 14 Wrz 2017 09:04
    mirex
    Poziom 43  

Szanowny pierdoło, autor te wiadomości podał dopiero po tobie. A więc nie wiedziałeś, a jedynie przypuszczałeś!
    Nie podpieraj się robokopem. Dopiero on miał chęć przedstawić trochę podstaw, choć i tak nie zahaczył mocniej o inne możliwe przyczyny, niż wyłącznie wada diod. Nie udzieliłeś odpowiedzi, bo nie wiedziałeś, a w dodatku zamieszałeś "procesem produkcyjnym", który w tym przypadku nie ma nic do rzeczy! Nikt do tej matrycy nie wkładał diod z różnych partii produkcyjnych, tylko z "jednego sznurka". I nadal mieszasz, panie copy-paste.
    Ja mam taką radę - zanim coś napiszesz na forum, wypij szklankę zimnej wody, ochłoń, wypij kolejną, a potem ewentualnie dopiero pisz. O ile jeszcze będziesz miał chęć.
    A jeśli już, to pisz przede wszystkim z głowy, z doświadczenia, a nie to, co jedynie wyczytasz w internetach.
    Nie zastępuj autorów w podawaniu podstawowych wiadomości o naprawianym sprzęcie, bo to nie twoja rola! Nie wiesz - nie pisz, nie opowiadaj bajek "co zazwyczaj", "co w UK". Dopytaj autora.
    I dokąd nie udzieli wiążącej odpowiedzi nie udzielaj się w temacie!

Gdyby, czego nie można na tym forum od lat wyegzekwować, w pierwszej wiadomości były podane sugerowane w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2869272.html rzeczy, to temat można by było zamknąć już po wypowiedzi kolegi @maksar. Bo dla wszystkich naprawiających chyba było jasne, że przy tak rozległym uszkodzeniu to jedyna rozsądna decyzja!
    Szkoda tylko, że maksar nie zasugerował szerzej (poza sugestią użycia amperomierza), że zasilacz jednak należałoby sprawdzić porządnie (choć zapewne jest dobry statystycznie rzecz biorąc).

Moderowany przez arko100:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji.

• #34 14 Wrz 2017 12:06
    Andrzej4567
    Poziom 18  

Witam. Niektórzy koledzy już to tym napisali. Diody zmieniły tak swoje parametry, że świecą osobno, a razem w układzie nie chcą. To zjawisko jest bardzo proste, ale wymaga dogłębnego spojrzenia na zasadę działania diod led, układu połączeń, drivera led. Fakt, że jest to szczególny przypadek, że pouszkadzały się w ten sposób, że prąd płynący przez nich (razem połączonych) mieści się w charakterystyce prądu tego drivera. Zasilacz też należy sprawdzić (driver led).
    Wniosek. Podświetlenie do wymiany, lub do generalnego remontu. Autor co może zrobić, to tylko wymienić podświetlenie na nowe.

• #35 14 Wrz 2017 19:10
    GanCegall
    Poziom 28  

Andrzej4567 napisał:
    Fakt, że jest to szczególny przypadek, że pouszkadzały się w ten sposób, że prąd płynący przez nich (razem połączonych) mieści się w charakterystyce prądu tego drivera.

Niestety kolego nie masz racji, to typowy przypadek i nic w tym dziwnego nie ma, w ogromnej większości przypadków sterownik led nie wyłącza podświetlenia przy nawet 90% uszkodzonych diod ponieważ tak jak napisałeś:
    Andrzej4567 napisał:
    prąd płynący przez nich (razem połączonych) mieści się w charakterystyce prądu tego drivera

Także nie ma sensu tracić czasu na :
    Andrzej4567 napisał:
    Zasilacz też należy sprawdzić (driver led)

Autor i tak musi wymienić/naprawić podświetlenie (ja bym wymienił same diody) więc zasilacz się sam sprawdzi "przy okazji" choć ewidentnie widać że pracuje poprawnie.

• #36 14 Wrz 2017 19:50
    mirex
    Poziom 43  

GanCegall napisał:
    Także nie ma sensu tracić czasu na :

Ależ jest sens, bo nie jest całkowicie i jednoznacznie znana przyczyna uszkodzenia diod. Sam fakt, że po prostu tak bywa najczęściej, nie jest wystarczającym kryterium.
    GanCegall napisał:
    więc zasilacz się sam sprawdzi "przy okazji" choć ewidentnie widać że pracuje poprawnie.

Albo za kilka dni dokona kolejnego spustoszenia. ;)
    Widziałeś tutaj choć jeden znaczący pomiar, aby tak twierdzić? ;)
    Z faktu, że pewnie masz rację, o czym już wspominałem wcześniej (statystyka), nie wynika jeszcze, że w tym przypadku to nie jest ta wyjątkowa sytuacja. ;)

Mamy drugą stronę pierdół w temacie i ani jednego zdania o użyciu miernika przez autora! Za to dopytuje, jakie mają być napięcia na poszczególnych listwach. Cyrk po prostu.
    Pół Europy już się się z tego tematu śmieje. ;)

• #37 14 Wrz 2017 20:06
    Andrzej4567
    Poziom 18  

GanCegall napisał:
    Niestety kolego nie masz racji, to typowy przypadek i nic w tym dziwnego nie ma, w ogromnej większości przypadków sterownik led nie wyłącza podświetlenia przy nawet 90% uszkodzonych diod ponieważ tak jak napisałeś:

Kolego nie liczyłem, że jesteś taki małostkowy. Tak bardzo ci się często zdarza reperować podświetlenie gdzie się uszkodziło połowę wszystkich diod ?
    Według mnie to właśnie ty nie masz racji, bo w typowym przypadku, (jak to napisałeś) to w takiej matrycy uszkadzają się dwie, trzy, cztery, pięć, sześc, a nie 15diod. Taki przypadki uszkodzeń bywają, ale na pewno nie typowo, to znaczy nie ciągle, nie często.

• #38 14 Wrz 2017 20:21
    GanCegall
    Poziom 28  

mirex napisał:
    Albo za kilka dni dokona kolejnego spustoszenia.

Sugerujesz że zasilacz w tym TV jest powodem problemów? "kolejnego"

• #39 14 Wrz 2017 20:37
    Andrzej4567
    Poziom 18  

Przy tak rozległym uszkodzeniu podświetlenia, profesjonalny mechanik na pewno sprawdzi też prawidłowość pracy zasilacza (drivera), jest to dosłownie kilkanaście minut. Chyba, że ktoś ma z tym problem, to nie sprawdza, jak kolega wyżej.

• #40 14 Wrz 2017 20:39
    GanCegall
    Poziom 28  

Andrzej4567 napisał:
    Kolego nie liczyłem, że jesteś taki małostkowy.

Dziękuję że liczyłeś na mnie i przepraszam że zawiodłem ;-), nie wlączajmy emocji w dyskusję, każdy ma swoje zdanie, przemyślenia doświadczenia i od tego jest forum aby się nimi wymieniać,
    Andrzej4567 napisał:
    a nie 15diod. Taki przypadki uszkodzeń bywają, ale na pewno nie typowo, to znaczy nie ciągle, nie często.

to zależy od konstrukcji, samsung i lg pozwala na to a vestel nie! jedna dioda padnie i dziękuję, jak to wytłumaczysz?

• #41 14 Wrz 2017 21:39
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Nikt do tej matrycy nie wkładał diod z różnych partii produkcyjnych, tylko z "jednego sznurka".

Tylko ,że w tym "sznurku" smd diody LED maja rozrzut Vf : 2.8-3.6V/ 3-3.7V
    * te większe 6V > maja rozrzuty VF : od 5.9-6.6V

jedna dioda padnie i dziękuję, jak to wytłumaczysz?

• #42 14 Wrz 2017 21:50
    maksar
    Poziom 24  

mirex napisał:
    Pół Europy już się się z tego tematu śmieje

Masz na myśli UK?:D

• #43 14 Wrz 2017 22:02
    lisek
    Spec od monitorów

Nikt mnie o to nie pytał ! :D
    Tutaj mają inne problemy : storm (70mph) i Brexit) + futbol (puchary)

:!: Wrzucam datasheet MAP3511 (driver LED) , poczytaj kol. może zrozumiesz.

Dla ciekawych str.11 opracowania Samsung (LH351A...)
    - jak się zmienia If zaleznie od lm/ oraz Vf od If

p.s
    Dlaczego opis smd LED ma postać np. smd LED chip 3528
    - chodzi o wymiary

• #44 14 Wrz 2017 22:13
    Andrzej4567
    Poziom 18  

Było już to poruszane na forum. Wszystko zależy od konstrukcji, ale generalnie im bardziej rozbudowane podświetlenie (mieszane połączenia pasków led, tzn. dużo pasków kontrolowanych prądowo) to mniejsze ryzyko takich rozległych uszkodzeń.
    Vestele też bywają różne. Są takie, że wszystko na chura połączone jest szeregowo, a są i takie, że kilka pasków (podgałęzi) jest kontrolowanych. Statystycznie w drogich telewizorach mniej się naprawia podświetleń niż w tzw. budżetowych.

• #45 14 Wrz 2017 22:23
    mirex
    Poziom 43  

lisek napisał:
    Wrzucam datasheet MAP3511 (driver LED) , poczytaj kol. może zrozumiesz.

To do kolegi z Droghedy? Skąd wiesz, że on nie rozumie? Bo zadał pytanie?
    Czy może do kogoś innego?
    Tak czy inaczej jesteśmy ci wdzięczni za ten załącznik! Zresztą już drugi raz w tym temacie.
    My, głąby niekumate, nie potrafimy sobie nic samodzielnie w internetach znaleźć. ;)
    Ale może byś się pokusił w przystępnych słowach o wytłumaczenie tym mniej głąbiastym od nas?
    Możesz też przeprowadzić analizę, dlaczego jedni stosują takie układy scalone, a inni inne. ;) Jaki mają w tym cel?
    Też z chęcią poczytamy.

• #46 14 Wrz 2017 22:30
    lisek
    Spec od monitorów

Dla naszego niedowiarka o rozrzucie Vf > dioda Samsung
    Link_ LED5630 FOR TOSHIBA 40BL702B 2011SGS40

Cytat:
    Forward Voltage (VF): 2.7-3.2V (65mA)

Cytat:
    maksymalna moc produktu: 1 watów
    produkt zakres napięcia: 3.0-3.7 V
    maksymalny prąd produktu: 350MA
    produkt temperatura barwowa: 12000-15000 K (zimne białe światło)

• #47 14 Wrz 2017 22:47
    mirex
    Poziom 43  

Ty lisek naprawdę już przestajesz kontaktować?
    Nie wiesz? A może nigdy nie wiedziałeś?
    Co chcesz (i komu) udowodnić faktem (oczywistym), że wszystkie elementy elektroniczne mają katalogowy rozrzut parametrów?
    Nie pojmujesz kiedy to się pojawia i z czego wynika??

Tego, że to napięcie jest podawane dla śmiesznych prądów, podczas gdy w naturze diody pracują na granicy swoich parametrów katalogowych już litościwie nie skomentuję. Bo wygląda na to, że znowu się popisujesz, a wychodzi, jakbyś ty właśnie nic nie rozumiał.

Dodano po 6 [minuty]:

Ale żeby było jeszcze weselej, to ja ciebie poproszę o wytłumaczenie, jakie znaczenia dla całego układu i każdej diody z osobna ma owe Forward Voltage w sytuacji, gdy mamy połączenie szeregowe elementów i stabilizację prądu.

• #48 14 Wrz 2017 22:52
    robokop
    Moderator Samochody

Andrzej4567 napisał:
    Fakt, że jest to szczególny przypadek, że pouszkadzały się w ten sposób, że prąd płynący przez nich (razem połączonych) mieści się w charakterystyce prądu tego drivera.

Przecież to proste, czemu tak, a nie inaczej. Przy rozruchu, sterownik ładuje max wypełnienie PWM w backlighta, dopiero po chwili, gdy "uruchomiony zostaje obraz" opisowo mówiąc, poziom podświetlenia zostaje obniżony, do poziomu użytkownika. A że to PWM, to pomimo że wartość średnia napięcia wynosi ileś tam, to amplituda pojedynczej szpilki tego przebiegu jest dużo wyższa. Wystarczająco wysoka dla przebicia złącza transila, przy podwyższonej rezystancji samego leda. Przy szeregowym połączeniu pasków, w prostszych konstrukcjach, jedynym elementem pomiarowym jest mostek rezystorowy w źródle tranzystora kluczującego, w bardziej skomplikowanych backlight podzielony jest na sekcje, z których każda zawierająca ledwie kilka diod jest sterowana i kontrolowana przez osobne wyjście kontrolera - mniejsze napięcia, mniejsze ryzyko przekroczenia dopuszczalnego napięcia na pojedynczej szeregowej ledce.

• #49 14 Wrz 2017 23:43
    Andrzej4567
    Poziom 18  

Wszystko się zgadza. Pisząc o szczególnym przypadku miałem to na myśli, że na 15 diod uszkodzonych żadna z nich nie dostała przerwy, lub nie zwiększyła na tyle swojej rezystancji, żeby przestały wszystkie świecić. Przeważnie któraś z kilku uszkodzonych (lub sama jedna)dostaje przerwy i na ekran pozostaje ciemny.

• #50 15 Wrz 2017 09:48
    mirex
    Poziom 43  

robokop napisał:
    Przy rozruchu, sterownik ładuje max wypełnienie PWM w backlighta

Nie zawsze tak bywa. Istnieją konstrukcje niwelujące to szkodliwe zjawisko.
    Bo w praktyce nie ma najmniejszego uzasadnienia, żeby było, tak jak piszesz. ;) Zapewne ten sposób zaprojektowania układu ma swój cel.

Ciekawe właśnie ile osób na własne oczy w naturze widziało, aby połowa diod była uszkodzona, a jednak TV "świecił". :)
    Ja już "parę lat" to robię, a 6 sztuk to chyba było najwięcej. I to w znacznie więcej matrycy. ;)

• #51 15 Wrz 2017 10:53
    Andrzej4567
    Poziom 18  

mirex napisał:
    robokop napisał:
    Przy rozruchu, sterownik ładuje max wypełnienie PWM w backlighta

Nie zawsze tak bywa. Istnieją konstrukcje niwelujące to szkodliwe zjawisko.
    Bo w praktyce nie ma najmniejszego uzasadnienia, żeby było, tak jak piszesz. ;) Zapewne ten sposób zaprojektowania układu ma swój cel.

Ciekawe właśnie ile osób na własne oczy w naturze widziało, aby połowa diod była uszkodzona, a jednak TV "świecił". :)
    Ja już "parę lat" to robię, a 6 sztuk to chyba było najwięcej. I to w znacznie więcej matrycy. ;)

Najbardziej rzeczowe konkretne stwierdzenie, oddające to, o co chodzi w tym temacie. W tym przypadku to nawet więcej niż połowa się uszkodziła. Na 28 diod to miałem przypadki uszkodzenia siedmiu, ośmiu, a nie 15 diod.

• #52 15 Wrz 2017 11:15
    kazikszach
    Poziom 33  

mirex napisał:
    Ciekawe właśnie ile osób na własne oczy w naturze widziało, aby połowa diod była uszkodzona, a jednak TV "świecił".
    Ja już "parę lat" to robię, a 6 sztuk to chyba było najwięcej. I to w znacznie więcej matrycy.

Samsung UE32H4000, po rozebraniu matrycy okazało się, że świeci się 5 diod z 21 i telewizor działa.
    Były 3 paski po 7 diod w pasku.
    Paski chyba podobne: D4GE-320DC0-R3[14.03.17], po kilku miesiącach leżenia sprawdzam paski i już żadna dioda nie świeci, każdy pasek pokazuje jakąś rezystancję w kierunku przewodzenia na analogowym omomierzu z baterią 3V.

• #53 15 Wrz 2017 11:37
    robokop
    Moderator Samochody

mirex napisał:
    Nie zawsze tak bywa

Nie wiem czy zawsze, a raczej czy wszędzie.
    mirex napisał:
    Zapewne ten sposób zaprojektowania układu ma swój cel.

Co to ma za znaczenie, również - podejrzewam że sterownik wylicza ile procent musi odjąć od zmierzonego prądu max, aby wyszło tyle ile użytkownik ustawił. Na złożonym TV tego nie widać - póki matryca wygaszona.
    kazikszach napisał:
    Samsung UE32H4000, po rozebraniu matrycy okazało się, że świeci się 5 diod z 21 i telewizor działa.

Tu masz rację - zdarzyło mi się widzieć, że połowa ekranu była ciemna, TV cały czas działał - wypięty jeden pin w złączu podświetlania. Wychodziło by na to, że tam sterownik nie pilnuje ani prądu, ani nie ma układu OV - chyba że po prostu działa on inaczej niż logika by podpowiadała. W telewizorach LG przy dwu przebitych diodach i jednej rozwartej układ OV wyłącza zasilanie BL - po kilkukrotnym próbkowaniu.

• #54 15 Wrz 2017 13:32
    Andrzej4567
    Poziom 18  

kazikszach napisał:
    Paski chyba podobne: D4GE-320DC0-R3[14.03.17], po kilku miesiącach leżenia sprawdzam paski i już żadna dioda nie świeci, każdy pasek pokazuje jakąś rezystancję w kierunku przewodzenia na analogowym omomierzu z baterią 3V.

Zgadza się że rzadko, ale i tak bywa (było już to pisane). Ale chyba nikt powie,że to jest nagminne, częste. Ja twierdze, statystycznie biorąc jest to duża rzadkość. Zrobiła się mała burza o nic.
    robokop napisał:
    Tu masz rację - zdarzyło mi się widzieć, że połowa ekranu była ciemna, TV cały czas działał - wypięty jeden pin w złączu podświetlania. Wychodziło by na to, że tam sterownik nie pilnuje ani prądu, ani nie ma układu OV - chyba że po prostu działa on inaczej niż logika by podpowiadała. W telewizorach LG przy dwu przebitych diodach i jednej rozwartej układ OV wyłącza zasilanie BL - po kilkukrotnym próbkowaniu.

W tamtym przypadku Kazik podał przypadek, identyczny jak autor tematu, a w tym przypadku to jest inna konstrukcja, i inaczej się zachowuje driver ( a raczej drivery). Są konstrukcje, gdzie jest dwa drivery i dwie gałęzie podświwetlenia. W tym akurat przypadku (choć nie zawsze) może być jedno podświetlenie uszkodzone, a i tak będzie "obraz" np. LG 55LA6208.
    Natomiast koledze Mirex chodziło o to, że w prościejszych konstrukcjach z jedną gałęzią podświetlenia, też prąd na wstępie nie musi być na maxa. Robiłem ostatnio taki LG lub Samsung, gdzie prąd na wstępie nie był na maxa. Oczywiście ten prąd się zmienia w zależności czy ekran dostaje treść obrazu, czy nie dostaje.

• #55 15 Wrz 2017 13:46
    kazikszach
    Poziom 33  

Był to mój jedyny taki przypadek, a trochę podświetleń już naprawiłem.
    Problem chyba w konstrukcji samych diod, bo mają teraz rezystancję od 0,5Ω do kilkudziesięciu omów.
    Paski połączone w matrycy były szeregowo, wszystkie diody dostawały zwarcia.

• #56 15 Wrz 2017 17:16
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Paski chyba podobne: D4GE-320DC0-R3[14.03.17],

W serii "H4000" stosowano dwa rodzaje zasilaczy , zaleznie od matrycy

1 BN44-00696A (L32S0_ESM - PSLF620S06A)
    - driver LED IC9101 ( SLC7014x/7014X - 8pin )
    - model UE32H4000 AK + matryca HH032AGH-R1 (JJ032AGH-R) / ST3151A04-7 + T-con (na matrycy) : ST3151A04-5-XC-2

model 32FH4205 miał CY-DH032AGHV1G/ model UE32H4000AKX miał CY-HH032AGSV1V
    zamiennie stosowano BN44-00700A (L32S1_EDY)
    listwa SAMSUNG_2014SVS32HD_3228_07_REV1.3_131212

2 BN44-00492A (PD32AV0_CSM - PSLF450A04A )
    - LED driver SLC2012M
    model Samsung UE32EH4000W + matryca LTJ320AP03-J / LTJ320AP03-L(T-con na matrycy 32AP0454LV0.2)
    listwa D1GE-320SC0-R3[12,04,12] 32Y-3535LED-32EA
    *było ich 5, po 9x LED na listwie

Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.

• #58 15 Wrz 2017 20:07
    GanCegall
    Poziom 28  

Gratuluję naprawy, prosze dac znać jeśli podświetlenie przestanie działać.
    pozdrawiam

• #59 15 Wrz 2017 21:13
    Macosmail
    Poziom 33  

mirex napisał:

Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.Samsung UE32H5000 - Nietypowa awaria podświetlenia matrycy.

No to mnie już nikt nie przebije :D Nie ma tutaj, żadnych haczyków. PSU sprawny.
    Widziałem różne ciekawe przypadki np. spalone wnętrze ekranu i PSU też był sprawny.

• #60 15 Wrz 2017 21:50
    lisek
    Spec od monitorów

Może tak, by się pokusic o to:
    -jak zmniejszyć prad I_led płynacy przez linijki Ledowe, aby zwiększyć "zywotnośc linijki"
    - datasheet na układ MAP3511 dany
    - schemat zblizony także

- foto elementów na płycie,
    * w zał. foto HD rozdz.

R9823 i R9828 połączone równolegle , do pin.8 .....(drugi koniec) masa
    R9823-27k, R9828-6k8.

R9802, R9817, R9816, С9809, С9808, С9811. .... do pin.3

Pomocne materiały z forum , inne drivery LED i próby zmniejszenia pradu
    Np. BN44-00605A z SEM5027 (SOP16)

Układ MAP3511 zastosowano w BN44-00666A/ L40GF_DDY (pod UE40FH5007/ UN39FH5000/ UE40EH5000W )/ 135V_425mA
    UE40FH5007
    CY-DF400BGLV1V / led bar D3GE-390SMA-R2 Link
    MAIN - pcb: BN41-01795A

PSU BN44-00666E (L40GF-ESM) jest na SEM5027