Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja akumulatora AGM 12V

procsa 09 Paź 2017 13:18 2136 6
  • #1 09 Paź 2017 13:18
    procsa
    Poziom 20  

Witam, posiadam kilka akumulatorów AGM 12V 7Ah, oraz 12Ah z UPS, pracowały w dosyć dużej temperaturze pow. 30 st. więc są "wysuszone" po podłączeniu miernika wskazują od 8-10V, oczywiście po podłączeniu prostownika automatycznego, napięcie od razu rośnie do 15V i się wyłącza prostownik.
    Przeczytałem cały TEAMT poświęcony regeneracji akumulatorów, wiem już całkiem sporo, ale mam też kilka pytań, niejasności...

1. Po dolaniu wody destylowanej zakorkować cele ? Tak zrobiłem, ale niektóre korki przy ładowaniu (transformator 20V 0.5A + dioda 1n4007 + żarówka 14V 0.15A) wystrzeliwały po pewnym czasie... przy takim połączeniu napięcie na aku jest ok 12-13V, żarówka się świeci cały czas, akumulator pobiera ok 150-200mA

2. Jeżeli akumulator (inny niż wyżej, w lepszym stanie?) 12V 7Ah przy ładowaniu ustawionym na 14V 1A pobiera max prąd (1A) i przy tym jedna cela się "gotuje" , co to może oznaczać ? Po odłączeniu napięcie spada do 12V, po podłączeniu żarówki 12V 21W napięcie spada do 9V ale żarówka świeci.

3. Akumulator ładowany napięciem 14V prądem 0.2A przez ok 24h , odłączyć od ładowania poczekać, jak tak to ile, czy może go rozładowywać ? A może za krótko ładuje, na forum ludzie pisali, że ładują miesiącami ?? Co wtedy z celami, wodą i korkami , zatykać ?

4. Jeżeli wszystko dobrze zrozumiałem, to takie akumulatory można ładować właśnie takim zestawem (transformator 20V 0.5A + dioda 1n4007 + żarówka 14V 0.15A) ewentualnie większej mocy żarówka aby ładować większym prądem, ale taki prosty zestaw jak wyżej zapobiegnie przeładowaniu akumulatora, tzn żarówka "kumuluje" na sobie napięcie i prąd zbyt wysoki dla aku ?

Głównie chodzi mi o "zatykanie" cel, na głupi rozum, jeżeli korki wywalają to nie ma co na siłę zatykać takiej celi bo może się to źle skończyć, z drugiej strony czy jak na dłużej zostawię otwarte cele to czy ta woda którą wlałem nie wyparuje ?

Zaznaczam,że robię to czysto hobbystycznie, oraz tak zrobiłem różne zasilacze aby testować różnie poszczególne akumulatory.

Czy mogę się trzymać tego stwierdzenia :

"...aku 12V/7,2Ah to prąd rozładowania 1/20C uzyskamy najbliżej żarówką 12V/5W. I taką żarówką sprawny akumulator 7,2Ah powinien rozładować się do napięcia 10,5V w ciągu 20 godzin..." źródło

0 6
  • #2 09 Paź 2017 20:39
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przede wszystkim, jak dolejesz za dużo wody, to zaszkodzisz.

0
  • #3 09 Paź 2017 21:04
    Wlodek22
    Poziom 27  

Po UPS ach nie ma co regenerować, bo suche akumulatory bardzo szybko korodują. Otwórz sobie jeden i poszukaj płyt dodatnich.

1
  • #4 09 Paź 2017 22:44
    procsa
    Poziom 20  

Jeden mniejszy akumulator 6V 7Ah zalałem do pełna i po wylaniu była "rdzawka", odziwo ten aku jeszcze najlepiej działa...

Dwa akumulatory 12V 7Ah ładuję już drugi dzień prądem ok 150mA, z początku napięcie utrzymywało się na poziomie 12.5V, teraz spadło do 9... w jednym skacze z 9 do 11, Jeden przy 14V potrafi pobrać nawet do 4A, ale wtedy słychać, że się gotuje w celach więc nie zostawiam na dłużej przy takim prądzie.
    Początkowo akumulatory miały po ok 8V, ale pobierały 3-5mA, po zalaniu wodą i odczekaniu "ruszyły" tak jak wyżej opisuję.

Jeżeli dobrze rozumuję to te 12V i 4A, oraz bez ładowania spadek do 9V wskazują na zwarcie jednej celi. Przy próbie mierzenia poszczególnych cel też na to wychodzi, jedna cela ma 0.3V, podobnie w drugim akumulatorze.

0
  • #5 09 Paź 2017 22:55
    Wlodek22
    Poziom 27  

Zawieź je na skup złomu i przy odrobinie szczęścia za niewielka dopłatą znajdziesz sobie inną zabawkę, bardziej perspektywiczną. Jak odwiedzisz kilka złomowisk, to znajdziesz na bank.

0
  • #6 10 Paź 2017 07:39
    procsa
    Poziom 20  

Ale Ja lubię zabawy z kwasami i prądami, więc dlaczego mam sobie radość odbierać ? :)

0
  • #7 10 Paź 2017 09:38
    Wlodek22
    Poziom 27  

Nie zrozumialeś
    Te akumulatory które masz są "martwe" , a na złomie znajdziesz inne, jeszcze "żywe".

0