Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż podwójnych gniazdek, a luźne kable w puszkach

eustachu111 18 Paź 2017 00:42 936 21
  • #1 18 Paź 2017 00:42
    eustachu111
    Poziom 4  

Witam,

Chciałem zamontować dwa podwójne gniazdka z uziemieniem. Zauważyłem jednak, że między puszkami przeciągnięte są 3 luźne kable. Czy one do czegoś mają służyć, czy po prostu zwyczajnie zamontować gniazdka do dwóch przewodów, a luźne kabelki wywalić ?

• #2 18 Paź 2017 00:47
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

A może trochę więcej informacji?
    My nie jesteśmy na miejscu i tego nie widzimy, ze szklanych kul też wróżyć nie umiemy.

• #3 18 Paź 2017 11:45
    eustachu111
    Poziom 4  

OK, instalacja jest w bloku. Mam dwie puszki. Z każdej puszki wychodzi zwykły kabel z 3 żyłami (neut., faza, uziemienie). Chcę podłączyć do każdej puszki podwójne gniazdko z uziemieniem. Zastanowiło mnie jednak to, że między puszkami "przeciągnięte" są luzem dodatkowo 3 kabelki - do niczego nie podłączone. Dlatego moje pytanie brzmi - czy olać te luźne kabelki, wyrzucić je, a gniazdka podłączyć normalnie do sieci, czy może te luźne kabelki się jeszcze do czegoś podłącza, wykorzystuje ?

• Pomocny post
    #4 18 Paź 2017 12:08
    rafcio_21
    Poziom 26  

Wygląda że masz od puszki do puszki ciągniete przewody , i te luźne przewody według mnie należy również podłączyć . Jeżeli ich nie połączysz to prawdopodobnie będzie ci działać tylko jedno gniazdko a drugie już nie .

• #7 18 Paź 2017 13:48
    xury
    Poziom 38  

No i w czym problem? Kolory się przecież zgadzają.

• Pomocny post
    #9 18 Paź 2017 13:59
    rafcio_21
    Poziom 26  

Łączysz kolor do koloru równolegle i do gniazdka . Brązowe do L w gnazdku Niebieskie do N i żółto-zielone do bolca.

• #11 18 Paź 2017 14:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

eustachu111 napisał:
    Chciałem zamontować dwa podwójne gniazdka

A co było wcześniej? To nowa instalacja czy istniejąca ale ktoś zdemontował poprzednie gniazda?
    Jeśli nowa, to niech jej wykonawca dokończy robotę i zamontuje gniazda.
    Jeśli istniejąca, to niech ten, kto rozmontował instalację przywróci ją do stanu poprzedniego.

• #12 18 Paź 2017 14:17
    eustachu111
    Poziom 4  

zbich70 napisał:
    eustachu111 napisał:
    Chciałem zamontować dwa podwójne gniazdka

A co było wcześniej? To nowa instalacja czy istniejąca ale ktoś zdemontował poprzednie gniazda?
    Jeśli nowa, to niech jej wykonawca dokończy robotę i zamontuje gniazda.
    Jeśli istniejąca, to niech ten, kto rozmontował instalację przywróci ją do stanu poprzedniego.

Nowa instalacja, ale elektryk, który ją wykonywał nie żyje.

• #13 18 Paź 2017 14:27
    zbich70
    Specjalista elektryk

eustachu111 napisał:
    Nowa instalacja, ale elektryk, który ją wykonywał nie żyje.
    No cóż, przykra sprawa [*]
    Zaproś innego elektryka, który ogarnie temat. Sam nie dasz rady, skoro zastanawiasz się nad wywaleniem tych "luźnych" połaczeń miedzy puszkami, które nieżyjący elektryk wykonał nie bez przyczyny.

• #14 18 Paź 2017 14:30
    eustachu111
    Poziom 4  

OK, Panowie. Myślę, że jednak sam dam radę. Już kumam o co chodzi. Dziękuję za pomoc.

• #15 18 Paź 2017 17:43
    xury
    Poziom 38  

Oby ten wpis nie okazał się Twoim ostatnim.

• #16 18 Paź 2017 18:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

eustachu111 napisał:
    Myślę, że jednak sam dam radę. Już kumam o co chodzi.

Dziwne tylko, że czym więcej zapytań na Elektrodzie (i innych forach także) w stylu
    laik zamierza własnoręcznie "sklecić" instalację,
    tym wiecej zapewnień, że elektryk był. Tylko nagle się zmył bo zmarł, wyjechał za granicę, albo nie odbiera telefonu...;)

• #17 18 Paź 2017 20:32
    eustachu111
    Poziom 4  

xury napisał:
    Oby ten wpis nie okazał się Twoim ostatnim.

Więcej wiary, oby nie ;)

Gniazdka podłączone i o dziwo jest prąd. Jedyny problem to za krótki przewód uziemienia z przewodu, który przedłużyłem złączką - kostką. Czy w związku z tym nie popełniłem elektrycznego faux pas ? Czy tak można tego typu przewody pod gniazdkiem przedłużyć ? Nie zjara się coś ?

Wybaczcie pytania laika, wszak nie każdy urodził się Leonardem da Vinci XXI wieku :)

• #19 18 Paź 2017 21:32
    eustachu111
    Poziom 4  

mawerix123 napisał:
    To teraz wypadało by zrobić stosowne pomiary eustachu111 to Cię nie martwi a martwi Cię złączka na przewodzie i pożar.

Nie wiem skąd takie wnioski.

• #20 18 Paź 2017 21:42
    mawerix123
    Poziom 35  

eustachu111 napisał:
    Nie wiem skąd takie wnioski.

Ano stąd:

eustachu111 napisał:
    Jedyny problem to za krótki przewód uziemienia z przewodu, który przedłużyłem złączką - kostką. Czy w związku z tym nie popełniłem elektrycznego faux pas ? Czy tak można tego typu przewody pod gniazdkiem przedłużyć ? Nie zjara się coś ?

A pomiary należy wykonać zawsze po skończeniu instalacji, wyniki określą czy instalacja jest bezpieczna i nadaje się do eksploatacji. Puki co to założyłeś gniazda i jesteś happy że o dziwo jest prąd.

eustachu111 napisał:
    Gniazdka podłączone i o dziwo jest prąd.

zbich70 napisał:
    Dziwne tylko, że czym więcej zapytań na Elektrodzie (i innych forach także) w stylu
    laik zamierza własnoręcznie "sklecić" instalację,
    tym wiecej zapewnień, że elektryk był. Tylko nagle się zmył bo zmarł, wyjechał za granicę, albo nie odbiera telefonu..

Zgadza się ale przyznam że częściej się trafia brak kontaktu z elektrykiem niż jego uśmiercanie ;)

Wypadało by żeby teraz autor zadzwonił do swojego elektryka w zaświaty by ten jednak zrobił pomiary.

• #21 18 Paź 2017 22:41
    eustachu111
    Poziom 4  

Ależ ja nigdzie nie napisałem, że stosowne pomiary nie zostaną wykonane.

Domyślam się także, że mógłbyś nas obdarować i tuzinem fascynujących morskich opowieści o laikach lekkoduchach, ale wybacz, wolałbym abyśmy trzymali się tematu.

Wracając do tematu - pytałem, czy takie połączenie złączką - kostką jest generalnie dopuszczalne, przy założeniu, ze zostało wykonane z całą starannością.

• Pomocny post
    #22 18 Paź 2017 22:51
    rafcio_21
    Poziom 26  

Jeśli została użyta odpowiednia kostka do połaczenia i zostalo to zrobione poprawnie to powinno być ok . Po wykonaniu pomiarów będziesz miał pewność .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME