Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie przylutować głośnik w radiu fm na układzie KA22427

12 Lis 2017 20:12 1815 31
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    mateusz2015_5102 napisał:
    Przez przypadek odlutowały mi się kabelki od głośnika tego radia fm
    Przez przypadek mogą się urwać ale nie odlutować :)
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Uczeń
    bubus1769 napisał:
    Poszukaj opisu od tego scalają co masz na płytce, a później idź ścieżkami od sygnału audio (pin 12).

Scalają??
    Na płytce pisze tylko AVIN3.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nota katalogowa układu scalowego zamontowanego na płytce drukowanej tego radia http://www.unisonic.com.tw/datasheet/KA22427.pdf
    Zainteresowały mnie w tym dokumencie te wyjścia z układu o nazwie FM, AM.

Bardzo podobna budowa radia https://elportal.pl/pdf/k15/48_10.pdf

W tej nocie masz ładnie podane iż wyjście sygnału audio masz na pinie 12.
    Na schemacie odbiornika jaki pokazałeś również jest to ładnie pokazane. Oba odbiorniki są podobne. Teraz tylko prześledź drogę sygnału z pinu 12 i za kondensatorem podłącz jeden koniec głośniczka a drugi do masy.
  • Uczeń
    A głośnik ma bieguny w ogóle czyli + i -?

Dodano po 2 [minuty]:

_jta_ napisał:
    Po pierwsze, to ma być kondensator o dużej pojemności, np. 1000uF. Po drugie, jeszcze sprawdź, gdzie ma '+', gdzie '-', bo może być np. układ z podłączaniem głośnika między kondensator, a +zasilania.

Tych kondensatorów jest kilka. Który kondensator powinien mieć na mojej płytce pojemność 1000uF?
    Zapomniałem dodać, radio działa od 3 do 6V.
  • Poziom 38  
    Nóżka 12 układu scalonego wypada nad pierwszą 2-ką napisu KA22427. Tak ?
    Policz sobie od kropki w lewym dolnym rogu, w prawo - do końca układu, będzie 8 nóżek ?
    To 9 jest nad 8, lecisz w lewo, i gdzie jest 12 ?
    12 nóżka wychodzi z drugiej strony i ścieżką leci do tego czarnego wałeczka z przewleczonym drucikiem ?
    Za nim jest poszukiwany kondensator, i dwa otwory gdzie siedzieć mogły przewody do głośnika ?
    W tym rogu widać też ślady lutowania.
  • Uczeń
    A może ktoś mi zaznaczy te miejsca gdzie mam przylutować głośnik? Bo tak to troche ciężko.
  • Pomocny post
    Poziom 38  

Przechodzimy na drugą stronę

lokalizujemy nóżkę nr 12 i z tego miejsca śledzimy sobie dokąd nas zaprowadzi ścieżka wraz z elementami do niej przylutowanymi.
    Jak strzałki widać grzebanie lutownicą. Tu był głośnik ?
    Dobrze prześledziłem ?
  • Poziom 37  
    A głośnik ma bieguny wogule czyli + i -?

Ma, ale w tym radiu to nie ma znaczenia.
    Ma znaczenie w zestawie stereo lub wielogłośnikowym.
  • Pomocny dla użytkowników
    Znajdź kondensator elektrolityczny, który się jednym końcem łączy z pinem 12 układu scalonego wzmacniacza. Drugi jego koniec prowadzi do punktu lutowniczego do którego masz przylutować jeden koniec głośnika (np. plus). Drugi koniec głośnika daj na masę (minus). Zapewne jest tam gdzieś w pobliżu.
  • Uczeń
    g107r napisał:

Przechodzimy na drugą stronę

lokalizujemy nóżkę nr 12 i z tego miejsca śledzimy sobie dokąd nas zaprowadzi ścieżka wraz z elementami do niej przylutowanymi.
    Jak strzałki widać grzebanie lutownicą. Tu był głośnik ?
    Dobrze prześledziłem ?

Miejscami poprawiłem luty bo w niektórych miejscach było ich za mało lub za dużo.
  • Uczeń
    Ktoś odpowie?
    Jak nie jesteś na 100% pewien, to weź podłącz zasilanie i ustaw pokrętło siły głosu choćby na połowę wzmocnienia, a następnie dotykaj chwilowo kabelkami przyłączonymi do głośnika do punktów wskazanych w podpowiedziach. Do prób możesz użyć np. starej słuchawki telefonicznej. Też powinno grać.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Schematy aplikacyjne tego układu pokazują na wyjściu (nóżka nr 12) kondensator 220µF (czasem 470µF). Na drugi jego koniec masz przyłączyć głośnik. Drugi koniec głośnika do minusa zasilania (masy.
    Oczywiście nie musisz przyłączać tego głośnika dosłownie do kondensatora a do ścieżki (punktu lutowniczego) do którego prowadzi ścieżka. Czy to trudno zrozumieć?
  • Uczeń
    bubus1769 napisał:
    Ale tu naprawdę niema co więcej patrzeć, nawet po zdjęciach idzie dojść gdzie jest wyjście na głośnik, pin 12 -> cewka -> kondensator -> pole lutownicze, to jest + do głośnika a - pod masę.

Dopiero teraz się kapnąłem. Dzięki.

Dodano po 4 [minuty]:

zybex napisał:
    Schematy aplikacyjne tego układu pokazują na wyjściu (nóżka nr 12) kondensator 220µF (czasem 470µF). Na drugi jego koniec masz przyłączyć głośnik. Drugi koniec głośnika do minusa zasilania (masy.
    Oczywiście nie musisz przyłączać tego głośnika dosłownie do kondensatora a do ścieżki (punktu lutowniczego) do którego prowadzi ścieżka. Czy to trudno zrozumieć?

A zamiast kondensatora 220uF znajduje się 100uF. Już zamieniam kondensator na 220uF.

Temat dalej aktualny. Przepraszam ale czasem mam problem ze zrozumieniem.

Dodano po 3 [minuty]:

1repcaK napisał:
    To co jest napisane na płytce widać na zdjęciu.
    Może radio posiada jakąś obudowę ?
    Raczej na niej powinna być marka i typ radia a Twoim obowiązkiem jest umieszczenie tych inforacji w tytule tematu.

Na obudowie nie było nic napisane.

A zamiast kondensatora 220uF znajduje się 100uF. Już zamieniam kondensator na 220uF.

Nie musiałeś go zamieniać, bo w końcu masz urwane tylko kabelki. To nie wina tego kondensatora.
  • Specjalista elektronik
    Potrzebna pojemność kondensatora zależy od impedancji głośnika i wymaganego pasma przenoszenia wzmacniacza, a ono z kolei od pasma przenoszenia głośnika. Żeby wykorzystać głośnik o impadancji 4R z pasmem od 16Hz, należy użyć kondensatora 3300uF, albo i nieco większego; KA22427 powinien mieć głośnik o impedancji co najmniej 8R, z kondensatorem 100uF wzmacniacz miałby pasmo od 200Hz, a więc mizerne, ale może ten głośnik ma większą impedancję, albo jeszcze gorsze pasmo?

A co do podłączenia głośnika: mam wrażenie, że ten układ pozwala tylko na podłączenie głośnika szeregowo z kondensatorem między pin 12, a masę (-zasilania) - trzeba odnaleźć ten kondensator i tak podłączyć, może być jeszcze różna kolejność, zwykle '+' kondensatora jest do pinu 12, a głośnik między '-' kondensatora, a masę (można i '-' kondensatora do masy, głośnik między '+' kondensatora, a pin 12, ale wtedy są problemy, np. układ nie pasuje do podłączania słuchawek.
  • Poziom 38  
    Temat dalej aktualny.
    Jeśli przylutowałeś, i nie gra, to może zacznij od początku,
    dlaczego rozbierałeś radio ?
    Grało, nie grało, trzeszczało, nie trzeszczało :) Co zrobiło ?

Prawa strzałka wskazuje pierwsze miejsce dla głośnika.
    Lewa, ze względu na ciemniejszy obszar na zdjęciu, nie widać dokładnie, jest orientacyjna, ale miejsce wlutowanie musi łączyć się z masą układu na nóżce 11 - także możesz się przylutować przy tym KA22427, tylko nie zrób zwarcia.
    Nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć... Masz nadal z tym kłopot, zrób lepszą fotkę tego rogu...

I takie pytanie, nie przelutowałeś za dokładnie - zwarłeś coś nieopatrznie, i nie gra ? Jeden błąd popełniłeś, hmm, dokładnie to dwa... Początki są trudne, może był i trzeci ?
  • Uczeń
    Wymieniłem 3 kondensatory elektrolityczne na 220uF, dobrze wlutowałem je. Podłączyłem głośnik tak jak wy powiedzeliście i według schematu, podłączyłem do 5V i nie działa.Gdzie przylutować głośnik w radiu fm na układzie KA22427Gdzie przylutować głośnik w radiu fm na układzie KA22427Gdzie przylutować głośnik w radiu fm na układzie KA22427

Dodano po 5 [minuty]:

g107r napisał:
    Temat dalej aktualny.
    Jeśli przylutowałeś, i nie gra, to może zacznij od początku,
    dlaczego rozbierałeś radio ?
    Grało, nie grało, trzeszczało, nie trzeszczało :) Co zrobiło ?

Prawa strzałka wskazuje pierwsze miejsce dla głośnika.
    Lewa, ze względu na ciemniejszy obszar na zdjęciu, nie widać dokładnie, jest orientacyjna, ale miejsce wlutowanie musi łączyć się z masą układu na nóżce 11 - także możesz się przylutować przy tym KA22427, tylko nie zrób zwarcia.
    Nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć... Masz nadal z tym kłopot, zrób lepszą fotkę tego rogu...

I takie pytanie, nie przelutowałeś za dokładnie - zwarłeś coś nieopatrznie, i nie gra ? Jeden błąd popełniłeś, hmm, dokładnie to dwa... Początki są trudne, może był i trzeci ?

Całe to radio to było radiolatarką. Wyjołem całą płytke drukowaną z obudowy ponieważ obudowa mi się nie podobała.