Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prasa mimośrodowa PMS - modernizacja

12 Gru 2017 14:54 1125 14
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Mam zająć się modernizacją prasy mimośrodowej na zakładzie w celu uzyskania odpowiedniej kategorii bezpieczeństwa. Niestety dokumentacji człowiek nie uświadczy co chyba jest już jakimś standardem na dużych zakładach. Zaplanowałem obecnie sobie, na początek zdobycie wiedzy jak to ustrojstwo działa i z jakich głównych komponentów jest złożone. No i natknąłem się niestety na podstawowy problem. Jak rozpoznać czy prasa jest ze sprzęgłem pneumatycznym czy mechanicznym? Jestem kompletnie zielony z tematu działania pras więc na chwilę obecną muszę szybko zgłębić temat.
    Po rozmowie z operatorem wiem, że podobno niestety nie da się tej maszyny zatrzymać po tym jak ruszy. Obecny system bezpieczeństwa nawet po wciśnięci grzybka zakończy cały cykl pracy maszyny (jeśli oczywiście już ruszyła). Zastanawia mnie czy na tego typu maszynie w ogóle będę miał możliwość osiągnięcia kategorii 4. Skoro teoretycznie nie jestem w stanie jej zatrzymać po jej ruszeniu.

Elementy na maszynie podłączone obecnie do układu sterującego:
    4x elektrozawory do sterowania siłownikami od osłon
    2x czujniki indukcyjne sprawdzające położenie wałka
    1x elektro zamek uwalniający ruch maszyny
    1x falownik
    1x konsola sterowania dwuręcznego
    3x krańcówki do osłon
    3x odczyt stanu siłowników

Był bym wdzięczny za wszystkie sugestie i ogólną pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Właściwie to przed rozpoczęciem pracy powinien być wykonany audyt bezpieczeństwa, w którym będzie napisane jaką kategorię powinna posiadać prasa i jak to uzyskać. Następnie na podstawie tego audytu powinien być opracowany projekt elektryczny oraz mechaniczny np. osłony stałe lub otwierane, kurtyny optyczne itp. A po realizacji na maszynie osoba czy firma, która wykonywała audyt powinna ponownie obejrzeć maszynę i stwierdzić, czy wykonane prace pozwalają na nadanie kategorii zgodnej z audytem. Najczęściej takie audyty wykonują zewnętrzne firmy specjalizujące się w bezpieczeństwie maszyn, ale wg mojej wiedzy może to wykonać ktokolwiek kto weźmie za to odpowiedzialność w razie czego.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Zgadza się. Audyt powinien zostać wykonany. Niestety jedyne info jakie do mnie dotarło od służb BHP to: "Maszyna ma mieć kategorię 4. A skoro jestem w dziale automatyki to się mam tym zająć" :)
    Jakieś pojęcie mam na temat bezpieczeństwa na maszynach ale problemem jest sama prasa, na której się nie znam. Dlatego też moje pytanie dotyczy nie tylko jak osiągnąć kategorię 4/PLe ale jak rozpoznać rodzaj sprzęgła czy też samą konstrukcję urządzenia. Na forum znalazłem info, że nie ma możliwości zatrzymania maszyny w dowolnym momencie jeśli mamy sprzęgło mechaniczne. Dlatego też wolał bym nie rozgrzebywać maszyny przed zdobyciem wiedzy czy w ogóle to się da zrobić.
  • Poziom 14  
    My zwykle robiąc modernizację w zakresie bezpieczeństwa wspieraliśmy sie wiedzą operatora w zakresie obsługi (żeby np. oslonami nie zamknąć dostępu do jakichś istotnych miejsc) i kogoś z utrzymania ruchu w zakresie działania maszyny.
  • Poziom 13  
    lfrenzy napisał:
    Witam wszystkich
    Mam zająć się modernizacją prasy mimośrodowej na zakładzie w celu uzyskania odpowiedniej kategorii bezpieczeństwa. Niestety dokumentacji człowiek nie uświadczy co chyba jest już jakimś standardem na dużych zakładach. Zaplanowałem obecnie sobie, na początek zdobycie wiedzy jak to ustrojstwo działa i z jakich głównych komponentów jest złożone. No i natknąłem się niestety na podstawowy problem. Jak rozpoznać czy prasa jest ze sprzęgłem pneumatycznym czy mechanicznym? Jestem kompletnie zielony z tematu działania pras więc na chwilę obecną muszę szybko zgłębić temat.
    Po rozmowie z operatorem wiem, że podobno niestety nie da się tej maszyny zatrzymać po tym jak ruszy. Obecny system bezpieczeństwa nawet po wciśnięci grzybka zakończy cały cykl pracy maszyny (jeśli oczywiście już ruszyła). Zastanawia mnie czy na tego typu maszynie w ogóle będę miał możliwość osiągnięcia kategorii 4. Skoro teoretycznie nie jestem w stanie jej zatrzymać po jej ruszeniu.

Elementy na maszynie podłączone obecnie do układu sterującego:
    4x elektrozawory do sterowania siłownikami od osłon
    2x czujniki indukcyjne sprawdzające położenie wałka
    1x falownik
    1x konsola sterowania dwuręcznego
    3x krańcówki do osłon

Był bym wdzięczny za wszystkie sugestie i ogólną pomoc.

1
  • Poziom 31  
    @ejcon - dwie rady - zainstaluj sobie słownik w przeglądarce, a jak już coś napiszesz, to przeczytaj to ze dwa razy żeby sprawdzić czy sam to rozumiesz..
  • Poziom 43  
    @lfrenzy Przykro mi niezmiernie Kolego, ale przy Twojej wiedzy zadanie to jest ponad Twoje siły, skoro nie potrafisz nawet stwierdzić zasady działania podstawowego elementu prasy - sprzęgła. Może inaczej - poprosimy trochę fotografi tej maszyny i wtedy doradzimy krok po kroku, co i jak.

lfrenzy napisał:
    Jak rozpoznać czy prasa jest ze sprzęgłem pneumatycznym czy mechanicznym? Jestem kompletnie zielony z tematu działania pras więc na chwilę obecną muszę szybko zgłębić temat.
    lfrenzy napisał:
    lfrenzy napisał:

Powyższe cytaty świadczą o kompletnym braku znajomosci tematu.
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Krzysztof Kamienski napisał:
    lfrenzy napisał:
    Jak rozpoznać czy prasa jest ze sprzęgłem pneumatycznym czy mechanicznym? Jestem kompletnie zielony z tematu działania pras więc na chwilę obecną muszę szybko zgłębić temat.

Zgadzam się z Tobą w 100% dlatego na początek zgłębiam temat i nie mówię, że się na tym znam.
    Niemniej jednak dlaczego kolejne elementy również sugerują Ci, że się nie znam na prasie tego nie czaję.
    lfrenzy napisał:

lfrenzy napisał:

ejcon napisał:
    Prasa mimośrodowa mechaniczna ma z tyłu koła zamachowego zamek spustowy mechaniczny .
    Po naciśnięciu pedała prasa wykona pełen ruch suportu tak w przybirzeniu

Dokładnie tak się zachowuje ta maszynka i niestety nie jest to prasa ze sprzęgłem pneumatycznym. Co akurat trochę komplikuje problem modyfikacji. Ale oczywiście jest do wykonania.

ejcon napisał:
    Jeśli cykl możemy przerwać w każdym momecie .Możemy przyjąć że prasa da się dostosować do 4 kategori.

Ustaliliśmy ze znajomym BHPowcem dokładnie taki kierunek działania. Jest to jedyne rozwiązanie gdy mam operatora podkładającego detale.

W obecnej sytuacji widzę, że muszę wywalić całkowicie istniejące sterowanie oraz układ bezpieczeństwa, zmodyfikować osłony i wykonać całe sterowanie od początku. Niestety jednym z gorszych elementów może się okazać rozmowa z kierownikiem i wytłumaczenie mu, że nie będzie tanio a po modyfikacji wydłuży się czas wykonania pojedynczej operacji przez operatora.
  • Poziom 43  
    lfrenzy napisał:
    W obecnej sytuacji widzę, że muszę wywalić całkowicie istniejące sterowanie oraz układ bezpieczeństwa, zmodyfikować osłony i wykonać całe sterowanie od początku. Niestety jednym z gorszych elementów może się okazać rozmowa z kierownikiem i wytłumaczenie mu, że nie będzie tanio a po modyfikacji wydłuży się czas wykonania pojedynczej operacji przez operatora.
    Nie Kolego. Żeby to było ,Jak w Piśmie Stoi", to pierwsza sprawa i podstawowa - sprzęgło !! Jezeli mam pomagać, to raz jeszcze foto poproszę. Tego ,,elektrozamka" :D przede wszystkim.
  • Poziom 10  
    silownik pneumatyczny jednostronnego dzialania ze sprezyna powrotną i elektrozawór przełączajacy.

W tym momencie mam tutaj elektro zamek zwalniający rygiel załączany do momentu aż operator puści ręce z pulpitu więc to zostawię. Reszta oczywiście do wywalenia bo woła o pomstę do nieba.
    (przykładowo obecnie sterowanie dwuręczne ktoś zrobił na sterowniku TWIDO a obsługę grzybków i osłon na Siemens Sirus ale nie spełniających kategorii 4/PLe. )
  • Poziom 21  
    Witam,
    1. Niema już katergorii 4 (stara norma EN954-1)
    2. W świetle obecnie stosowanych norm albo SIL 3 (EN 62061), PL d lub e (EN ISO 14849-1)
    3. W przypadku pras mechanicznych mamy dostepne bardzo sczegolowe noramy (tak zwane normy typu C).
    4. Dla ppras mechanicznych jest to norma EN 692 (uwaga od kwietnia nowa norma ISO 16092 -2)
    5. Tak jak pisali koledzy, ocena ryzyk na stanowisku ( ISO 12100)
    6. Koncepcja eliminacji ryzyk do poziomu akceptowalnego + EN 692
    7. Wdroznie
    8. Walidacja (najlepiej przez osoby które nie uczestniczyły w projekcie)

9. Moja sugestia, zostaw temat osobom które maja o tym większe pojecie !!!!
  • Poziom 43  
    lfrenzy napisał:
    (przykładowo obecnie sterowanie dwuręczne ktoś zrobił na sterowniku TWIDO a obsługę grzybków i osłon na Siemens Sirus ale nie spełniających kategorii 4/PLe. )
    To się na specjalizowanym kontrolerze ,,PILZ" P2HZ xx robi.

https://www.pilz.com/en-IN/eshop/0010000200700280FI/Two-hand-monitoring

lfrenzy napisał:
    W tym momencie mam tutaj elektro zamek zwalniający rygiel załączany do momentu aż operator puści ręce z pulpitu więc to zostawię.
    Już nawet Chińczycy robią takie mniejsze prasy na sprzęgło-hamulcach elektromagnetycznych. Dlatego, że istnieje wówczas możliwość zatrzymania tłocznika w dowolnym momencie. ,,Timing" ma być ustawiony w ten sposób, by tłocznik, czy nóż gilotyny, można zatrzymać w dowolnym momencie przy ruchu w dół. Po minieciu dolnego punktu zwrotnego, zawsze, niezależnie od niczego wraca do góry do GPZ . Bariera świetlna IR, parę przekaźników i maszyna gotowa. Znów się musze pochwalić - mam tu taką mojej konstrukcji szafę wprawdzie do gilotyny, a nie parasy, ale to prawie to samo. Dwa pierwsze od gory zdublowane przekaźniki elektrosprzęgła, nizej po prawej sterownik bezpieczenstwa dwurecznego. Zasilacz Mean Well
    24VDC /5 A. Elektromagnes Sprzęgła pracuje na 220VDC (!), stad ten mostek i kondensator na samej górze
    Prasa mimośrodowa PMS - modernizacja
  • Poziom 21  
    Witam,
    Nie chcę bić piany ale to ze coś jest zdublowane nie świadczy o tym ze coś jest bezpieczne, w świetle nowego podejścia istotna jest niezawodność elementów systemu jak i całego systemu (w bardzo ogólnym zarysie)
  • Poziom 43  
    @zembol Nie bardzo rozumiem. Skoro elementy systemu spełniają kryteria elektryczne i trwałości- np. te przekazniki sprzęgła u mnie maja styki na max. napięcie 500 VAC i 40A, a przelaczaja 220V VAC i 5 A, czyli ośmiokrotnie mniej, niż maksymalny prąd dopuszczalny i mają ileś tam milionów przełączeń wykonać w/g producenta, to jaki ja osiagnalem na tym przekaźniku współczynnik bezpieczeństwa ? A że zdublowane ? Bo takie sa normy konstrukcyjne w tych maszynach. Tor sterowania sprzegla elektromagnetycznego ma byc podwojny i zasilac sprzeglo z obu stron uzwojenia. Zatem dwa przekażniki, dwa przyciski,z autokontrolą, dwa kanały w sterowniku, po dwa mikrowyłączniki lub czujniki dwóch równoległych krzywek wału. Gwoli ciekawostki surowo zabronione jest stosowanie do elektrosprzęgieł w prasach i gilotynach przekaźnikow półprzewodnikowych np. SSR.