Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizator

13 Jan 2018 18:45 2025 25
  • Level 9  
    Witam.
    Mam przecinarkę plazmową REHM psa65.
    Padł w niej jonizator, tzn brak zajażania łuku pilota.
    Siedzi tam moduł Zetronic psa-1.
    (dostępny na e-bay za bagatela 730usd<lol>)
    Całość zalana żywicą , postanowiłem przy użyciu stacji gorącego powietrza rozbebeszyć moduł.
    Dobrałem się do elementów, płytki od strony druku.
    Po rozbiórce okazało się że padł warystor w obwodzie zasilania transformatora HF.
    Płytka była na tyle sfatygowana że postanowiłem dorobić nową.
    Przerysowałem schemat (hyba poprawnie bo sprawdzałem 2 razy), ale układ nie działa , tzn brak inpulsów bramkowych na triaku. Złączam fotki nowej i starej płytki , schemat. Przecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizatorPrzecinarka plazmowa REHM / Zetronik/jonizator
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 43  
    Triaku czy tyrystorze (!) ? T2 i T3 mają robić za multiwibrator astabilny, a T1 jako jego ,,wyłącznik"? Jeżeli masz oscyloskop, to co sie dzieje na emiterze T3 ? Gdybym robil to (ja), to raczej od nowa wyprodukował bym ten cały generator na np. NE 555, oraz na jakimś IRFie. Strasznie to ,,pokrętne", ten oryginał. :cry:
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 9  
    Triak t0810NH
    Myślałem raczej nad klasycznym CDI ( kondensator magazynujący w szereg z uzwojeniem pierwotnym )
    Tu jest kondensator równoległy i zasilanie bezpośrednio 400 AC ograniczane rezystorami.

Dodano po 5 [minuty]:

Kolega bardziej zorientowany. Cay schemat jest poprawny?? Może gdzieś zrobiłem błąd??
    Oscyloskop mam.

Podepnę i sprawdzę. T1i T3 to bc547 a T2 to bc557.
    Na bazie T2 jest przebieg w miarę prostokątny o amplitudzie ok 15V ograniczanej przez D5
  • Level 43  
    Przecież masz tam CDI w oparciu o kondensator C4 oraz diode D7 i dławik L1 . ? R9 i R11 to rezystory ograniczajace z nap. sieci do napięcia ustalanego diodą Zenera D5 dla generatora. Jakie jest na niej napięcie ?
  • Level 9  
    Wydawało mi się że w CDI jest kondensator szeregowo z uzwojeniem pierwotnym jak tu
  • Level 9  
    Jeszce dobrze widzę;) w odniesieniu do poprzedniego postu w CDI kondensator magazynujący ładowany jest przez uzwojenie pierwotne transformatora , rozładowywany w przeciwnym kierunku ,
    a tu nawet gdy jest odłączone kondensator jest ładowany, zasilany bezpośrednio przez rezystory ograniczające.
    Ale wracając do generatora , jeśli schemat jest poprawny to jakie przebiegi powinienem uzyskać na emiterze T3???
  • Level 9  
    No fakt<lol> .
    Sprawdziłem jeszcze raz na starej płytce płytce jest na masie;)
  • Level 9  
    Witam.
    Przerobiłem za namową Kolegi generator na ne555 a zamiast triaka dałem klucz igbt g4ph50ud(akurat takie tylko miałem.) jutro montaż w maszynie.
  • Level 9  
    Hi .I send you mail PW
  • Level 9  
    MarkusPX.

Transformator od pastucha nie jest dobrym pomysłem.
    Moduł Zetronic da się rozebrać ( tylko raz i to bezpowrotnie)
    Podgrzej opalarką, śrubokrętem zeskrobiesz zalewę.
    Odzyskasz najważniejszy element jakim jest transformator HV.
    Przyczyną większości usterek tego modułu jet brak jego wyłączania po zajarzeniu łuku głównego, palą się rezystory ograniczające prąd ładowania kondensatora magazynującego.
    Prawdopodobnie płytka która tym steruje jest uszkodzona, ja w swojej miałem pościerane papierem ściernym oznaczenia więc odtwożenie logiki układu raczej niemożliwe.
    Dodałem prosty wył czasowy nastawiony na 3s .
    Działa 2 rok.

Jesteśmy w części polskiej forum i tu obowiązuje język polski.
    Moderator K.R.
  • Level 43  
    @Marbitfh Nie kompromituj się Kolego, co ?

Marbitfh wrote:
    ransformer from the pasture fence is bad idea.
    ogrodzenie pastwiska
    Marbitfh wrote:
    You must heat your Zetronic module and scratch screwdriver to remowe the epoxy
    Ty musisz ciepło twój Zetronic i skrobać śrubokręt do usunięcia epoksydu.
    Marbitfh wrote:
    You must remeber that the you must
    remove the cause of damage Zetronic module.
    ,,Ty musisz pamiętac, jak musisz wyjąć ten przypadek uszkodzenia modułu Zetronic" :cry:
    Kali chcieć płakać !
  • Level 9  
    Już poprawiłem;P

Dodano po 3 [minuty]:

Słabo u mnie z technicznym angielskim ;)
    MarkusPX.
    Mogę Ci wysłać wzór pcb do nowej wersji.
    Pozdrawiam
  • Level 43  
    @Marbitfh Proponował bym użyć gotowego modułu zapalarki od kuchenki gazowej, załączanego przekaźnikiem i wyłączaniu go po ustabilizowaniu się łuku. Nie możesz użyć miniaturowej cewki zapłonowej od skutera, ze względu na zasilanie tego układu prosto z sieci.
  • Level 9  
    W opisywanym urządzeniu uzwojenie wtórne transformatora HV łuku pilota ma na uzwojeniu wtórnym drut fi ok 2,5 mm co daje jakieś 5mm2, i jest w szereg w obwodzie. Prąd łuku pilota to kilka A.
    Zapalarka kuchenna raczej takiego prądu nie przeniesie.
    Chyba , że włączy go równolegle do obwodu.W starym tigu LORH było takie rozwiązanie gdzie tr HV był wpięty równolegle , ale od strony spawarki był dławik .
  • Level 43  
    @Marbitfh Zgadza się. Tylko wykonanie dławika jest łatwiejsze, niż transformatora. Tutaj jest zabytkowy, amerykański ,,wynalazek", publikowany z resztą na Forum. Działać będzie na pewno, a jak ? Zrobić w pół godziny i przetestować. Na identycznym układzie działają startery do lamp sodowych.
  • Level 9  
    Zamiast cewki samochodowej można użyć trafopowielacza z starego monitora , będzie mniejszy.
  • Level 43  
    @Marbitfh Nie. Trafopowielacz ma wbudowaną diodę WN w uzwojenie. Miniaturowej cewki zapłonowej od skutera. Tu można, bo drugi transformator oddziela od sieci. Takie cewki używałem z powodzeniem.
  • Level 9  
    Tylko czy wyładowanie będzie miało na tyle energii żeby zainicjować łuk???
    Miałem podobny problem w budowanym prze ze mnie tigu AC/DC .
    Iskra była na 15 mm w powietrzu ale łuku nie inicjowała.
    Pomogło dopiero zwiększenie, dość spore , pojemności magazynującej.

Dodano po 3 [minuty]:

Może uda mu się odzyskać tr HV , będzie miał gotowca . Generator na ne555 klucz igbt na 1000v i będzie śmigać
  • Level 43  
    @Marbitfh Zależy to tylko od pojemności kondensatora szeregowego i przekładni transformatora nr 2. Biorąc pod uwagę ,,efekty pirotechniczne" luku z takiej cewki, ( 30 kV) z kondensatorem 2,2 µF /630VAC i typowego schematu ściemniacza, sądzę że wymusi kilkaset miliamperów w impulsie przy paru kilowoltach, a to spokojnie wystarczy.