Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł (BMS PCM PCB) ładowania i ochrony ogniw Li-ion 3S 12V 6A - 18650

31 Jan 2018 19:01 6126 14
  • Level 31  
    Kupiłem ten układ i mam pewne wątpliwości co do jego działania.
    Według opisu(cytat ze strony, link powyżej): "Układ elektroniczny zabezpieczający akumulatory przed rozładowanie a jednocześnie ładowarka dla tych akumulatorów.
    Umożliwia zbudowanie bezpiecznego pakietu akumulatorów który nie musi być ładowany specjalnymi ładowarkami do akumulatorów li-ion".
    Moduł 2 w 1 utrzyma ogniwa w jak najlepszych warunkach nie dopuszczając do ich przeładowania, jak i nadmiernego rozładowania. Jeden moduł zastępuje tutaj ładowarkę i moduł zabezpieczający(pogrubiłem to co dla mnie istotne).

Mogę podłączyć pakiet uzbrojony w ten układ do zasilacza o napięciu powyżej 12V i dowolnej wydajności prądowej. Jeśli tak to co z sygnalizacją ładowania?

Czy jest to tylko układ zabezpieczający i jednak wymaga specjalistycznej ładowarki?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 39  
    Przecież nasz wyraźnie opisane w tytule:

"Moduł BMS PCM PCB ładowania i ochrony ogniw Li-ion 3S 12V 6A - 18650".

Oraz w opisie płytki:
    "Dane techniczne
    Zabezpieczenie przed nadmiernym ładowaniem: 4.25-4.35v±0.05v (na celę)
    Zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem: 2.3-3.0v±0.05v (na celę)
    Maksymalny prąd roboczy: 4-5A
    Maksymalny prąd szczytowy: 6-7A
    Temperatura pracy: -40 + 50 C
    Temperatura przechowywania:-40-- +80
    Mały prąd:6uA
    Cykl życia: ponad 50000 godzin
    Opór: Mniej niż 45mΩ
    Wymiary:50*16*1.0mm
    ".
    Wygląda to na to co jest w opisie - kompletną ładowarkę pakietu 3 ogniw. Oczywiście zasilanie musi być z zasilacza o odpowiedniej wydajności i napięciu wyjściowym odpowiednio większym niż umowne 12V ( pakiet po naładowaniu na 12,75V-13,05V a przecież po drodze są tranzystory ). Najlepiej zapytaj dostawcę o parametry dedykowanego zasilacza.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 31  
    wojtek 9007 wrote:
    Witam - według mnie nie ma - proszę jeszcze raz przejrzeć to ;
    https://abc-rc.pl/modul-balansera-li-ion-li-po-3s-

No... bardzo ładny balanser, tylko jak on się ma do tematu. Mój układ ma go wbudowanego, to wiem na pewno.

Podstawowe pytanie to czy jak podłączę zasilacz 18V 1100mA (taki mam pod ręką) - naładuję czy sfajczę?
    A jak naładuję to skąd będę wiedział że to już.

Tu się ładnie rozpisali, ale mój angielski jest ciut przy krótki.
  • Level 39  
    Witam,
    który dokładnie jest to układ, w linku jest całe stado zdjęć.
    Jeżeli pierwszy z brzegu to jest to wyłącznie układ secondary protection, nie ma żadnej ładowarki, żadnego balansowania i innych takich.
    Producent (sprzedawca) wprowadza kupujących w błąd.
    Teoretycznie można ładować taki pakiet bezpośrednio z zasilacza, jeżeli zasilacz ma odpowiednie ograniczenie prądowe pracujące w konwencji źródła prądowego będzie w miarę dobrze działał w fazie ładowania CC. Po przekroczeniu granicy "overcharge" przez którekolwiek ogniwo układ zabezpieczający po prostu odetnie obwód zasilania. Niby będzie działało, tak jednak nie należy ładować ogniw, układ "secondary protection" jest ostatnią linią obrony ogniwa, gdy wszystko inne zawiedzie. Poza tym "dojeżdżanie" z napięciem ładowania do granicznego napięcia odcięcia powoduje degradację ogniwa i znaczne skrócenie czasu życia.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 39  
    płetwa wrote:
    krzysiek_krm wrote:

Mój post został zmieniony, ale chodzi o ten z pierwszego zdjęcia:
    https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-li-ion

Ten układ jest wyłącznie zabezpieczeniem: overcharge, overdischarge, overcurrent protection, nie zawiera żadnej ładowarki a tym bardziej balansowania.
    Proponuje Ci sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Sprzedawca cokolwiek enigmatycznie podaje dość duże zakresy napięć progowych. Pobierz sobie dokumentację układu z postu nr 6, ewentualnie jeśli nie chcesz wydawać punktów poszukaj dokumentacji układu w sieci (Seiko oraz różne klony). Następnie odczytaj oznaczenie układu na Twojej płytce i sprawdź w tabeli w dokumentacji jakie dokładnie wartości parametrów ma układ z Twojej płytki, może się okazać, że akurat słabo pasują do Twoich ogniw.
  • Helpful post
    Level 43  
    aaanteka wrote:
    Ale według producenta i elementów zawartych na płycie układ ma balanser . Wskazuje na to nawet sam opis kontroli napięcia na poszczególnym ogniwie, sposób podłączenia ogniw.

Quote:
    S-8254A Series is a protection IC

To jest wyłącznie moduł zabezpieczający, a nie żadna ładowarka.
    W dodatku żądasz 4 punkty, za ogólnie dostępny DS.
  • Level 31  
    Temat jak widać został wyczerpany. Mam trochę sprawnych ogniw z wkrętarki METABO, układ nie był drogi, więc mogę sobie pozwolić na destrukcyjne testy.

Temat na razie zamykam, ale jeśli wyniknie coś ciekawego poproszę o odblokowanie i napiszę parę słów.
  • Level 11  
    wojtek 9007 wrote:
    Witam - według mnie nie ma - proszę jeszcze raz przejrzeć to ;
    https://abc-rc.pl/modul-balansera-li-ion-li-po-3s-

Czy możesz dać jeszcze link do tej pierwszej płytki i schemat połączenia ?

Dodano po 4 [minuty]:

krzysiek_krm wrote:
    płetwa wrote:
    krzysiek_krm wrote:

Mój post został zmieniony, ale chodzi o ten z pierwszego zdjęcia:
    https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-li-ion

Ten układ jest wyłącznie zabezpieczeniem: overcharge, overdischarge, overcurrent protection, nie zawiera żadnej ładowarki a tym bardziej balansowania.
    Proponuje Ci sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Sprzedawca cokolwiek enigmatycznie podaje dość duże zakresy napięć progowych. Pobierz sobie dokumentację układu z postu nr 6, ewentualnie jeśli nie chcesz wydawać punktów poszukaj dokumentacji układu w sieci (Seiko oraz różne klony). Następnie odczytaj oznaczenie układu na Twojej płytce i sprawdź w tabeli w dokumentacji jakie dokładnie wartości parametrów ma układ z Twojej płytki, może się okazać, że akurat słabo pasują do Twoich ogniw.

To jaki układ dotego dołozyć żeby móc ładować i balansować ? Możesz napisać jakie układy i jak połączyć żeby móc bezpiecznie ładować pakiet przy pomocy zwykłej ładowarki ?
    Rozumiem potrzebuje dwa układy. Balanser + moduł ładowania + moduł zabezpieczający tak ?? ktoś da linki do takich modułów i schemat połączeń ?

Może ktoś mi wytłumaczyć czym jest BMS, PCM, Balanser ? tak łopatologicznie
  • Level 12  
    Poczytaj Tu o BMS
    https://abc-rc.pl/BMS-Li-ion-Co-To-Jest-i-co-...-i-ogniwach-litowych-blog-pol-1540976010.html
    PCB - to po prostu płytka drukowana z elementami elektronicznymi
    Balancer to układ ładujący ogniwa indywidualnie bo zużycie ogniw może być niejednakowe. Nie każdy moduł ma balancer.
    Moduł ochrony BMS nie do końca jest ładowarką ponieważ musi być właściwie zasilany ograniczonym prądem i nadążającym za pakietem napięciem. Nie może to być zasilacz stabilizowany o napięciu 4.2Vx3S= ~13V DC bo przy mocno rozładowanym pakiecie 3Vx3S=9V będzie dążył do 13V i się sfajczy a jak będzie miał zabezpieczenie prądowe z podcięciem to się wyłączy. Pewnym rozwiązaniem jest zasilacz niestabilizowany transformatorowy np.9V DC który na jałowo ma ponad 13V DC ale będzie bez sygnalizacji końca ładowania.
    Lepszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego zasilacza/ładowarki 3S:

Który powinien mieć napięcie końcowe 12,6V, ograniczenie prądowe i Leda sygnalizującego zanik prądu/koniec ładowania.
    Możesz również zrobić sobie fajną ładowarkę stosując zasilacz inventorowy 14-15V DC, 1-3A np. taki:

i driver do ledów np taki:
    Moduł (BMS PCM PCB) ładowania i ochrony ogniw Li-ion 3S 12V 6A - 18650

Ma on regulowane niebieskimi potencjometrami ograniczenie prądowe i napięcie końcowe a ledy na płytce pokazują stan ładowania. Dobrze jest dać na we. i wy. elektrolity 470mikro i na wejściu diodę schottkiego zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją.
    (nadaje się do pakietów 1S-7S a zasilacz powinien mieć napięcie ~2V większe od końcowego)

Moderated By radsat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php pkt: 3.1.18 Linki usunąłem.