Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakłócenia AM - identyfikacja

kris8888 12 Mar 2018 23:42 1368 15
  • #1 12 Mar 2018 23:42
    kris8888
    Poziom 27  

Od kilkunastu dni próbuję bezskutecznie namierzyć w mojej okolicy źródło zakłóceń na zakresach AM, głównie fale długie (prawie cały zakres) i średnie (dolny zakres). Zakłócenie jest dość silne i nie jest to jednostajny warkot ani też trzaski, a nieregularne, bardzo głośne stuki, trochę przypominające wyładowania w liczniku G-M. W załączeniu wrzucam próbkę tych zakłóceń.
    Zakłócenie jest niezależne od typu odbiornika i od sposobu zasilania (sieciowe, bateryjne). Trwa 24h na dobę z takim samym poziomem. Wyłączałem już wszystkie bezpieczniki u siebie w mieszkaniu, żeby namierzyć lokalnie problem i nic to nie dało. Pochodziłem po okolicy z odbiornikiem i zakłócenie jest ewidentnie nadawane z bloku w którym mieszkam, ale nie jestem w stanie precyzyjnie tego namierzyć, nawet z ferrytową anteną kierunkową. Zanika kilkanaście metrów od bloku. Jakie urządzenie może powodować tego typu zakłócenia? Moim zdaniem nie jest to żaden zasilacz impulsowy. Gdybym wiedział czego mniej więcej szukać to może byłoby mi łatwiej namierzyć.
    Niby to tylko zakresy AM, praktycznie nieużywane, ale skutecznie "unieruchomiło" mi to wszystkie moje stare odbiorniki lampowe, których od czasu do czasu lubię posłuchać. :D

0 15
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 13 Mar 2018 07:06
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #4 13 Mar 2018 08:20
    Preskaler
    Poziom 37  

Może uszkodzona rura świetlówki?

0
  • #5 13 Mar 2018 22:50
    kris8888
    Poziom 27  

Dzięki za wszelkie sugestie, poszukam w budynku i okolicy tego typu lampy lub świetlówki chociaż mam pewne wątpliwości, że to będzie to ponieważ zakłóca non stop 24h na dobę, a nie widzę nigdzie doinstalowanej lub włączonej na stałe tego typu lampy. No chyba, że sam układ zapłonowy lampy jest cały czas pod napięciem a ona sama nie świeci (i nawet nie widać wyładowań).
    Raczej też żaden z sąsiadów nie użytkowałby nieświadomie takiej niesprawnej lampy, ale jest jeszcze jeden lokal użytkowy co do którego mam pewne podejrzenia.
    Z drugiej strony faktycznie przypomina to jakieś pojedyncze, cykliczne wyładowania

0
  • #6 17 Mar 2018 11:24
    DIORADIO
    Poziom 23  

Podpowiem Ci jak ja bym to zrobił. Przeszedłbym po sąsiadach i opowiedział o problemie, następnie wyłączył bym zasilanie na każdym piętrze i sprawdził bym czy zakłócenie zniknie. Jeżeli zniknie to będziesz wiedział na którym piętrze, a potem odłączył każdego lokatora z danego piętra i trafisz który lokator "zakłóca". U mnie było coś podobnego, okazało się że to była żarówka energooszczędna.

0
  • #7 18 Mar 2018 21:01
    Robert SP3WBX
    Poziom 14  

Jeśli to trwa 24h to trochę dziwne zjawisko. Dziś źródłem zakłóceń może być praktycznie wszystko, zasilacz impulsowy, ładowarka, plazma, szczególnie żarówki LED. Przy gęstej blokowej zabudowie sprawa może nie być łatwa do rozwiązania. Zobacz: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=162751&temat=465993

0
  • #8 19 Mar 2018 22:16
    kris8888
    Poziom 27  

Niestety cały czas szukam jeszcze źródła zakłóceń. Najgorsze jest to, że przez te zakłócenia przestał mi się synchronizować naścienny zegar z DCF77, a to już nie jest fajne. :cry: Wcześniej nigdy z tym nie było problemu.

Po sąsiadach nie chcę na razie chodzić bo będą patrzyli jak na dziwaka, bo przecież u nich wszystko czysto gra, tzn. telewizja DVBT i radio na UKF (u mnie zresztą też z tym nie ma problemu). A kto teraz jeszcze słucha czegokolwiek na długich lub średnich.
    Tym bardziej więc na razie nie chcę prosić nikogo o wyłączanie prądu w mieszkaniu lub na całym piętrze.

Chciałbym jeszcze zapytać i upewnić bo już zgłupiałem, czy typowa antena ferrytowa na fale długie wykazuje maksimum sygnału w kierunku prostopadłym do nadajnika? Raczej tak, bo PR1 tak właśnie standardowo odbieram. To oznaczałoby, że minimum odbioru źródła sygnału zakłócającego oraz źródło tego sygnału powinno być idealnie na przedłużeniu ferrytowego pręta. Pytam, ponieważ jak chodzę wokół bloku to są takie miejsca, że niezależnie w jakiej płaszczyźnie ustawię antenę ferrytową to odbiór jest i tak maksymalny i nie mogę uchwycić żadnych zmian. Próbowałem nawet tłumić wejście odbiornika, ale nic to nie daje. Nie wiem czy to wynika z bardzo dużej siły sygnału czy z jakichś odbić wewnątrz budynku, ale na tych częstotliwościach żadnych odbić być nie powinno. Oczywiście jak się trochę oddalę od budynku to antena idealnie wskazuje na mój budynek, niezależnie z której strony budynku jestem. Jak jestem już bardzo blisko budynku to namierzanie anteną ferrytową zawodzi.

Ciekaw jestem czy UKE w ogóle zajmuje się problemem zwalczania zakłóceń na tak niskich częstotliwościach. Czy jednak z góry zakładają, że w tym zakresie jest tak dużo zakłóceń przemysłowych a dodatkowo mało kto słucha tego pasma, że nie ma sensu kogokolwiek ścigać. Zakłócenie odbioru sygnału DCF77 pewnie też nie jest dla nich podstawą do podjęcia działań.

0
  • #9 19 Mar 2018 22:27
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mieszkanie w bloku ma tę zaletę, że każdy ma dostęp do bezpieczników każdego lokalu.
    Resztę sobie dopowiedz :)

0
  • #10 19 Mar 2018 23:00
    DIORADIO
    Poziom 23  

Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony do UKE? Miałem kiedyś problem z Vectrą i napisałem do UKE. Przyjechali , sprawdzili i wyszło na moje. Teraz jest dobrze, w końcu płacisz ( czy nie?) za abonament RTV. To należy do ich obowiązku. U Ciebie nie jest tak daleko jak w moim przypadku (Biała Podlaska - Lublin). Namawiam abyś się zdecydował i powiadomił nas jak to się zakończyło.

0
  • #11 19 Mar 2018 23:43
    kris8888
    Poziom 27  

SP5IT napisał:
    Mieszkanie w bloku ma tę zaletę, że każdy ma dostęp do bezpieczników każdego lokalu.
    Resztę sobie dopowiedz :)

No nie w moim przypadku. U nas wszystkie zabezpieczenia przedlicznikowe (a chyba te masz na myśli) są zaplombowane i nikt nie ma do nich dostępu, a zalicznikowe każdy ma w swoim mieszkaniu. Zresztą to chyba teraz standard. Żaden więc krótkotrwały "blackout", a tym bardziej bez czyjejś wiedzy nie wchodzi absolutnie w grę i nie mam zamiaru tego robić.
    DIORADIO napisał:
    Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony do UKE?

Nie jestem negatywnie nastawiony tylko myślę, że oni mają i tak sporo pilniejszej roboty z zakłóceniami w bardziej komercyjnych pasmach.
    Jutro wznowię poszukiwania. Mam podejrzenia co do jednego lokalu użytkowego na parterze, który od pewnego czasu jest niestety zamknięty (ale nie jest pusty). Antena też na to miejsce prawdopodobnie wskazuje.
    DIORADIO napisał:
    w końcu płacisz ( czy nie?) za abonament RTV

:D

0
  • #12 25 Mar 2018 23:12
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

Słychać dosyć dobrze zakłócenia komutowane, które przy tym są nieregularne (ciekawe czego), a ponadto stuprocentowa powtarzalność tego impulsu jakby wyklucza działanie elementu mechanicznego. Startera świetlówki tym bardziej nie spotkacie już w klasycznej lampie, bo są one zastępowane inwerterami impulsowymi pod wielką presją eko-idiotów i zakup takiej ze starterem przez "Kowalskiego" możliwy jest wyłącznie na specjalne zamówienie. Podobne odgłosy będzie wydawał silnik bezszczotkowy zasilany falownikiem, tj. jakiś nowoczesny wózek inwalidzki, nowoczesna pralka, zabawka, czy coś.

Co istotne , to kolega dysponujący odbiornikiem na fale długie z porządną anteną ferrytową powinien już dawno złapać odpowiednie miejsce jak i kierunek, przy którym zakłócenie powinno osiągnąć jakieś co najwyżej 5%, bądź w najlepszym układzie ok. 1%, albo też całkowicie zginąć, zaś dosyć wyraźnie osłabiony w ten sposób sygnał stacji (dajmy Warszawa 1) powinien dać w miarę komfortowy odbiór z szansą sięgającą tak do 90%. Konstrukcja budynku/mieszkania nie jest przeszkodą tych fal i chodzi jeszcze o składową magnetyczną - toteż antena ferrytowa ma prawo zupełnie nie słyszeć zakłóceń komutowanych w swoim bezpośrednim otoczeniu. Można to dosyć łatwo sprawdzić z odległości tak do 20-30 cm i gały będą Wam na wierzch wyłazić. Także jak nie da się złapać tego kierunku powodem będą widocznie zakłócenia przewodzone w sieć.

kris8888 napisał:
    Najgorsze jest to, że przez te zakłócenia przestał mi się synchronizować naścienny zegar z DCF77
    Fajna sprawa, bo można mieć dodatkowo trzydniową prognozę pogody. Niestety u mnie podobnie. Jak na warsztacie powyłączam co niezbędne i nieźle siejące, to ikona DCF zaświeca i zegar w tym pomieszczeniu zaczyna działać.

0
  • #13 26 Mar 2018 22:23
    dominik_85
    Poziom 17  

Zasilacz od ledów? Sieje po instalacji elektrycznej 230V. Możesz szukać ręcznie bezskutecznie. Odłącz prąd. Po włączeniu zakłócenia wystartują po 1-2 sekundach. Albo wcale.

Czy występuje problem z zakłóceniami rozmów przez telefon? Albo rozłączanie połączenia?

0
  • #14 28 Mar 2018 22:29
    kris8888
    Poziom 27  

dominik_85 napisał:
    Zasilacz od ledów? Sieje po instalacji elektrycznej 230V. Możesz szukać ręcznie bezskutecznie.

To jest niestety faktycznie szukanie igły w stogu siana. Ale kolega może mieć dużo racji, że to rozsiewa się po całej instalacji w pionie budynku, instalacja robi za antenę, stąd mam bardzo duży problem z ustaleniem dokładnego kierunku skąd te zakłocenia się propagują. Jakiś rok temu wymieniono też u nas liczniki na elektroniczne, chyba nie ma więc też po drodze w instalacji żadnej większej indukcyjności, która mogłaby odfiltrować te zakłócenia.
    Wypożyczyłem sobie nawet analizator widma, żeby zobaczyć jak to wygląda i są to nieregularne, wysokie szpilki rozsiane w paśmie od około 150kHz do około 600kHz. Odstęp pomiędzy szpilkami to kilkanaście kHz.
    Mieszkań jest za dużo na operację wyłączania po kolei prądu, chociaż zaangażowałem już też kompetentnego sąsiada w pomoc w namierzeniu tematu.
    To tak naprawdę nie musi być zasilacz do ledów, może to być każdy inny zasilacz impulsowy (od routera, alarmu, komputera, etc). Coś co jest wpięte w gniazdko zasilające przez całą dobę.
    No nic, będę jeszcze szukał dalej, jak kiedyś znajdę to na pewno dam znać. Na szczęście nie zakłóca to mi i nie zrywa rozmów telefonicznych (ani komórkowych ani DECT), nie zakłóca też WIFI, to nie ten zakres częstotliwości.

0
  • #15 29 Mar 2018 11:21
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

To rozwiń przedłużacz, podłącz, rozłącz i zobacz czy jest zmiana. Zauważ, że masz tam nie jedną sięć, bo jeszcze kablówka, domofony, itd. Jak tak, to wiesz co robić. Masz się dowiedzieć kto tam ma abonament.

0
  • #16 10 Kwi 2018 15:42
    kris8888
    Poziom 27  

Problem się w końcu niejako sam rozwiązał kilka dni temu z momentem wejścia ekipy remontowej nowego właściciela do lokalu użytkowego w budynku w którym mieszkam. Lokalu, który był od pewnego czasu zamknięty i nieużywany. Podpytałem pracowników z ekipy czy coś wyłączyli w momencie wejścia do lokalu i okazało się, że był tam włączony jakiś alarm, który został obecnie odłączony i zdemontowany. Wygląda więc, że albo zasilacz tego alarmu siał po całej instalacji, albo któryś z elementów składowych tego alarmu. Nie wnikałem już w szczegóły, najważniejsze że zakłócenia ostatecznie zniknęły.
    Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za wszelkie wcześniejsze sugestie.

0