Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.

31 Mar 2018 21:51 1551 11
 • Poziom 9  
  Witam,
  Jestem świeży na forum - dopiero się uczę i jeśli nie trafiłem w temat to prosił bym o przeniesienie do odpowiedniego. Posiadam wentylator firmy EBM-PAPST model S4E350-AA06-17. Jest to wentylator na 230v z kondensatorem rozruchowym. Szukałem trochę w necie i znalazłem układ na AVT do sterowania obrotami silnika indukcyjnego i pytanie brzmi czy jeśli ja tym układem się wepnę to czy regulując obroty na niższe silnik nie będzie wchodził w fazę rozruchu? Opcja jest dość tania a niestety wentylator jest zbyt wysoko by montować przesłony. Bardzo bym prosił o jakieś konstruktywne odpowiedzi i z góry już dziękuję za każdą pomocną wypowiedz. Pozdrawiam :wink:
 • Poziom 22  
  Na moje oko potrzebujesz falownika.
  Układy fazowe - bo zapewne o nich piszesz - tu się nie sprawdzą.
  Silnik jest skonstruowany pod daną prędkość i kropka.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  BC109B napisał:
  Po pierwsze AVT1616 to wyświetlacz do Arduino. Po drugie kolega zapewne ma na myśli AVT1614, który już przez autora jest opisany jako regulator obrotów wentylatora, więc pewnie nada się.
  Po trzecie - kolega ma absolutną pewność, że w posiadanym wentylatorze użyty jest kondensator rozruchowy? Mam niejasne przeczucie, że jednak jest tam silnik ze zworą - kawałkiem drutu nawiniętym na rdzeń i zlutowanym.
  W sprzedawanych dawno temu wentylatorach były zdaje się rezystory włączane szeregowo z silnikiem.


  o faktycznie mój błąd oczywiście e chodziło o regulator obrotów avt1613 :) Co do kondensatora to przesyłam zdjęcia wentylatora i według mnie to białe to właśnie kondensator :wink: Ogólnie gdzieś wyczytałem ze silnik może ''buczeć'' lub ''brzęczeć'' jak to kolega widzi? :)
  avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  mateusz1230311 napisał:
  dobra czyli podsumowując robić zakup??
  Nie ! Żaden silnik asynchroniczny z kondensatorem pracy nie bedzie działał poprawnie z takim regulatorem fazowym. Zmianę obrotów w pewnym zakresie, w takich silnikach napedzajacych elementy o dużej bezwładności jak wentylatory, realizuje się na dedykowanych regulatorach, pracujących w oparciu o autotransformator z odczepami.

  BC109B napisał:
  W pralkach takie silniki są sterowane fazowo przy czym sterownik wie jakie obroty ma silnik.
  Bzdura. Nie silnik z kondensatorem pracy! A taki posiada Autor.
  BC109B napisał:
  kolega ma absolutną pewność, że w posiadanym wentylatorze użyty jest kondensator rozruchowy?
  Nie rozruchowy a pracy - Autor załączył schemat. Skoro nie masz pojęcia w temacie, Szanowny Kolego, wstrzymaj się od ,,porad", tym bardziej że chodzi o dość kosztowny wentylator.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  mateusz1230311 napisał:
  Co do kondensatora to przesyłam zdjęcia wentylatora i według mnie to białe to właśnie kondensator


  Co do wentylatora to ma silnik indukcyjny z kondensatorem pracy.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Nie ! Żaden silnik asynchroniczny z kondensatorem pracy nie bedzie działał poprawnie z takim regulatorem fazowym. Zmianę obrotów w pewnym zakresie, w takich silnikach napedzajacych elementy o dużej bezwładności jak wentylatory, realizuje się na dedykowanych regulatorach, pracujących w oparciu o autotransformator z odczepami.


  W przypadku silnika o mocy jak u autora wątku i obciążenia wentylatorem (potrzebny moment rośnie z obrotami) stosuje się czasem sterownik fazowy z dobrym skutkiem - jakieś 30 lat temu popełniłem takowy do okapu kuchennego (silnik Papst 105W) - to działa do dzisiaj, układ był elementarnie prosty - triak, diak, dwa kondensatory, 3 rezystory. Dobrania wymagały elementy ze względu na obciążenie indukcyjne i zakres regulacji.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  BC109B napisał:
  Gdyby kolega krzykacz poczytał dokumentację do kitu AVT1613,
  Kolega zna ten kit i wie, że co do silników reluktancyjnych, bo tak brzmi fachowa ich nazwa, no wie kolega, ,,tego ze zworą i kawałkiem drutu" :D , ten regulator ,,trochę się nadaje", ale już zupełnie się nie nadaje do silnika z kondensatorem pracy. Kolega ,,Tranzystor" :D musi jeszcze trochę za wiedzą o silnikach prądu przemiennego się rozejrzeć. :idea:
 • Moderator sekcji Technicznej
  Silniki wentylatorów bywają skonstruowane tak, że wymuszony przepływ powietrza chłodzi przy okazji ich uzwojenia. Stosując jakąkolwiek regulację obrotów zmieniamy parametry chłodzenia, co może mieć poważne konsekwencje w zakresie ich żywotności. Proponuję wziąć to pod uwagę.
 • Poziom 43  
  @UL7855 Moze nie tyle na dana prędkość, co częstotliwość. W każdym silniku asynchronicznym, pracującym z kondensatorem pracy, musi zajść zjawisko rezonansu obwodu cewka dodatkowa i kondensator. Jeżeli się zmieni częstotliwość, to oczywiście efektywność (sprawność) silnika natychmiast spadnie. Z kolei regulatory fazowe zasilając impulsami taki silnik, też ograniczają jego sprawność, ze względu na odkształcenie sinusoidy warunkujacej poprawny rozkład wirujacego pola magnetycznego w takim silniku. Dwa przykłady - narzekania użytkownikow pomp CO zasilanych z przetwornic i UPSów, oraz sytuacje przy zasilaniu silników stricte trójfazowych z jednej fazy + kondensator. Trafić w takim układzie na poprawny rezonans i tworzenie się poprawnego pola magnetycznego w silniku, stanowi nie lada wyzwanie, prawda ? :cry:

  Dodano po 5 [minuty]:

  @retrofood To też prawda, ale starałem się wyłożyc wszystkie aspekty działania takiego regulatora. Zauważ, Retrofoodzie, że do wentylatorów sufitowych z żyrandolami, tak popularnych w USA, stosowane są do dzis autotransformatory z odczepami i przełącznikiem wielopozycyjnym. Już widzialem sporo takich wentylatorów ze spalonymi silnikami, bo sobie ktos ,,dimmer" zastosował.