Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.

31 Mar 2018 21:51 1551 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    Jestem świeży na forum - dopiero się uczę i jeśli nie trafiłem w temat to prosił bym o przeniesienie do odpowiedniego. Posiadam wentylator firmy EBM-PAPST model S4E350-AA06-17. Jest to wentylator na 230v z kondensatorem rozruchowym. Szukałem trochę w necie i znalazłem układ na AVT do sterowania obrotami silnika indukcyjnego i pytanie brzmi czy jeśli ja tym układem się wepnę to czy regulując obroty na niższe silnik nie będzie wchodził w fazę rozruchu? Opcja jest dość tania a niestety wentylator jest zbyt wysoko by montować przesłony. Bardzo bym prosił o jakieś konstruktywne odpowiedzi i z góry już dziękuję za każdą pomocną wypowiedz. Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 22  
    Na moje oko potrzebujesz falownika.
    Układy fazowe - bo zapewne o nich piszesz - tu się nie sprawdzą.
    Silnik jest skonstruowany pod daną prędkość i kropka.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    BC109B napisał:
    Po pierwsze AVT1616 to wyświetlacz do Arduino. Po drugie kolega zapewne ma na myśli AVT1614, który już przez autora jest opisany jako regulator obrotów wentylatora, więc pewnie nada się.
    Po trzecie - kolega ma absolutną pewność, że w posiadanym wentylatorze użyty jest kondensator rozruchowy? Mam niejasne przeczucie, że jednak jest tam silnik ze zworą - kawałkiem drutu nawiniętym na rdzeń i zlutowanym.
    W sprzedawanych dawno temu wentylatorach były zdaje się rezystory włączane szeregowo z silnikiem.

o faktycznie mój błąd oczywiście e chodziło o regulator obrotów avt1613 :) Co do kondensatora to przesyłam zdjęcia wentylatora i według mnie to białe to właśnie kondensator :wink: Ogólnie gdzieś wyczytałem ze silnik może ''buczeć'' lub ''brzęczeć'' jak to kolega widzi? :)
    avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.avt1613 - sterowanie obrotami wentylatora z kondensatorem rozruchowym.
  • Poziom 43  
    mateusz1230311 napisał:
    dobra czyli podsumowując robić zakup??
    Nie ! Żaden silnik asynchroniczny z kondensatorem pracy nie bedzie działał poprawnie z takim regulatorem fazowym. Zmianę obrotów w pewnym zakresie, w takich silnikach napedzajacych elementy o dużej bezwładności jak wentylatory, realizuje się na dedykowanych regulatorach, pracujących w oparciu o autotransformator z odczepami.

BC109B napisał:
    W pralkach takie silniki są sterowane fazowo przy czym sterownik wie jakie obroty ma silnik.
    Bzdura. Nie silnik z kondensatorem pracy! A taki posiada Autor.
    BC109B napisał:
    kolega ma absolutną pewność, że w posiadanym wentylatorze użyty jest kondensator rozruchowy?
    Nie rozruchowy a pracy - Autor załączył schemat. Skoro nie masz pojęcia w temacie, Szanowny Kolego, wstrzymaj się od ,,porad", tym bardziej że chodzi o dość kosztowny wentylator.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mateusz1230311 napisał:
    Co do kondensatora to przesyłam zdjęcia wentylatora i według mnie to białe to właśnie kondensator

Co do wentylatora to ma silnik indukcyjny z kondensatorem pracy.

Krzysztof Kamienski napisał:
    Nie ! Żaden silnik asynchroniczny z kondensatorem pracy nie bedzie działał poprawnie z takim regulatorem fazowym. Zmianę obrotów w pewnym zakresie, w takich silnikach napedzajacych elementy o dużej bezwładności jak wentylatory, realizuje się na dedykowanych regulatorach, pracujących w oparciu o autotransformator z odczepami.

W przypadku silnika o mocy jak u autora wątku i obciążenia wentylatorem (potrzebny moment rośnie z obrotami) stosuje się czasem sterownik fazowy z dobrym skutkiem - jakieś 30 lat temu popełniłem takowy do okapu kuchennego (silnik Papst 105W) - to działa do dzisiaj, układ był elementarnie prosty - triak, diak, dwa kondensatory, 3 rezystory. Dobrania wymagały elementy ze względu na obciążenie indukcyjne i zakres regulacji.
  • Poziom 43  
    BC109B napisał:
    Gdyby kolega krzykacz poczytał dokumentację do kitu AVT1613,
    Kolega zna ten kit i wie, że co do silników reluktancyjnych, bo tak brzmi fachowa ich nazwa, no wie kolega, ,,tego ze zworą i kawałkiem drutu" :D , ten regulator ,,trochę się nadaje", ale już zupełnie się nie nadaje do silnika z kondensatorem pracy. Kolega ,,Tranzystor" :D musi jeszcze trochę za wiedzą o silnikach prądu przemiennego się rozejrzeć. :idea:
  • Moderator sekcji Technicznej
    Silniki wentylatorów bywają skonstruowane tak, że wymuszony przepływ powietrza chłodzi przy okazji ich uzwojenia. Stosując jakąkolwiek regulację obrotów zmieniamy parametry chłodzenia, co może mieć poważne konsekwencje w zakresie ich żywotności. Proponuję wziąć to pod uwagę.
  • Poziom 43  
    @UL7855 Moze nie tyle na dana prędkość, co częstotliwość. W każdym silniku asynchronicznym, pracującym z kondensatorem pracy, musi zajść zjawisko rezonansu obwodu cewka dodatkowa i kondensator. Jeżeli się zmieni częstotliwość, to oczywiście efektywność (sprawność) silnika natychmiast spadnie. Z kolei regulatory fazowe zasilając impulsami taki silnik, też ograniczają jego sprawność, ze względu na odkształcenie sinusoidy warunkujacej poprawny rozkład wirujacego pola magnetycznego w takim silniku. Dwa przykłady - narzekania użytkownikow pomp CO zasilanych z przetwornic i UPSów, oraz sytuacje przy zasilaniu silników stricte trójfazowych z jednej fazy + kondensator. Trafić w takim układzie na poprawny rezonans i tworzenie się poprawnego pola magnetycznego w silniku, stanowi nie lada wyzwanie, prawda ? :cry:

Dodano po 5 [minuty]:

@retrofood To też prawda, ale starałem się wyłożyc wszystkie aspekty działania takiego regulatora. Zauważ, Retrofoodzie, że do wentylatorów sufitowych z żyrandolami, tak popularnych w USA, stosowane są do dzis autotransformatory z odczepami i przełącznikiem wielopozycyjnym. Już widzialem sporo takich wentylatorów ze spalonymi silnikami, bo sobie ktos ,,dimmer" zastosował.