logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] SCANIA 94 - Bezpiecznik nr 14 się topi, problemy z tacho i poduszkami

alfl2016 14 Maj 2018 19:03 4149 9
REKLAMA
  • #1 17220602
    alfl2016
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Ocena: 10
    Witam, mam problem gdyz pali mi sie bezpiecznik nr 14, nie dziala tacho oraz mrugaja kontrolki od poziomowania poduszek. Usterka wyskoczyla po ladowaniu akumulatorow, wczesniej bylo OK. Bezpiecznik sie topi jakby bylo zbyt duze napiecie, gdie szuklac przyczyny?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 17220760
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7783
    Wypnij kostkę z modułu ECAS. W module przebity transil.
  • REKLAMA
  • #3 17278809
    alfl2016
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Ocena: 10
    arturavs napisał:
    Wypnij kostkę z modułu ECAS. W module przebity transil.

    Dziekuje kolego, wyjelismy ta plytke, elektryk przelutowal jakas diode nie wiem bo sie nie znam i dziala tylko zostal jeszcze jeden problem ze tylna os podnoszona nie chce sie podniesc, Po podlaczeniu kompa wyskakuje brak zasilania sterownika tylnej osi.Opuszczac sie opuszcza ale jak chce podniesc to na poczatku probuje a pozniej wyskakuje na wyswietlaczu od poziomowania ta ikona po prawo z wykrzyknikiem.Mam pytanko czy przyczyna moze tez tkwic w tej plytce czy szukac w przewodzie zasilajacym (nie bardzo wiem dokad on idzie)
  • #4 17278812
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7783
    alfl2016 napisał:
    wyjelismy ta plytke, elektryk przelutowal jakas diode nie wiem bo sie nie znam i dziala


    Ta dioda, to tzw. transil. Zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem. Jeżeli się uszkodziła to znaczy, że prostownik daje zbyt wysokie napięcie. Częste przypadki, zwłaszcza w prostownikach z tak zwanym "rozruchem".

    alfl2016 napisał:
    Po podlaczeniu kompa wyskakuje brak zasilania sterownika tylnej osi. Opuszczac sie opuszcza ale jak chce podniesc to na poczatku probuje a pozniej wyskakuje na wyswietlaczu od poziomowania ta ikona po prawo z wykrzyknikiem.


    Pokaż wyraźne zdjęcie tego błędu z komputera diagnostycznego. Chociaż coś mi mówi, że problem będzie w czujniku ciśnienia poduszek na osi wleczonej. Dokładnie już nie pamiętam. Który rok tej Scanii?
  • REKLAMA
  • #5 17278877
    alfl2016
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Ocena: 10
    Wiec sciagnalem kolege podlacyzl kompa, i wzskocyzl taki blad
    nr 27
    -czujnik cisnienia osi wleczonej/tylnej,os tylna
    -zwarcie lub obwod przerwany

    Doczytalismy aby skalibrowac i wyszlo teraz tak ze caly czas miga ta kontrolka z wykrzyknikiem zniknal tamten blad tylko teraz jest blad nr 3
    - modul sterowania, niewlasciwe ustawienie parametrow, i teraz auto nie reaguje na opuszczanie osi i na poziomowanie z pilota przy drzwiach:((
  • REKLAMA
  • #6 17279044
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7783
    alfl2016 napisał:
    -czujnik cisnienia osi wleczonej/tylnej,os tylna
    -zwarcie lub obwod przerwany


    Tak też mi się kojarzyło.

    alfl2016 napisał:
    Doczytalismy aby skalibrowac i wyszlo teraz tak ze caly czas miga ta kontrolka z wykrzyknikiem zniknal tamten blad tylko teraz jest blad nr 3
    - modul sterowania, niewlasciwe ustawienie parametrow, i teraz auto nie reaguje na opuszczanie osi i na poziomowanie z pilota przy drzwiach:((


    A czym diagnozowałeś? Chińskim Autocomem zapewne.

    Jak się nie wie co się robi to takie są skutki. Te podróbki kasują pamięć ustawień sterownika.

    Teraz to tylko serwis z orginalnym VCI+SDP. Ewentualnie jakiś normalny interfejs diagnostyczny.
  • #8 17280128
    szaman108
    Poziom 31  
    Posty: 1090
    Pomógł: 199
    Ocena: 907
    Witam

    Nic nie wymieniaj,załatw kogoś z programem SP2 i interfejsem scanii i zrób kalibrację zawieszenia trzech poziomów.Ważne jest aby w takim przypadku przed kalibracja poziomów zrobić kalibrację a dokładnie wyzerować czujnik ciśnienia zawieszenia w pierwszej kolejności.Zawieszenie manualnie na sam dół tak aby w poduszkach nie było ciśnienia.Kalibrację można też spróbować wykonać za pomocą programu wabco ale czasami nie przechodzi,scania jest nieco wredna jeśli chodzi o programowania obcym sprzętem nawet jeśli jest to sprzęt producenta systemu.
  • #9 17280194
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7783
    Zrób jak szaman108 Ci radzi. Aczkolwiek podpytałem wczoraj kolegi który używa chińczyka, i twierdził że na oprogramowaniu Delphi da się to zrobić. Nie potwierdzę, bo sam tego nie widziałem. Można spróbować.
  • #10 17355342
    alfl2016
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Ocena: 10
    Problem rozwiązany, tak jak mówiliście koledzy, potrzebny był komp oraz jeden przewód się przetarł. Dziękuję za wskazówki.pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z topniejącym bezpiecznikiem nr 14 w Scanii 94, co prowadziło do awarii tachografu oraz migających kontrolek poziomowania poduszek. Usterka pojawiła się po ładowaniu akumulatorów. Po odłączeniu modułu ECAS i przelutowaniu diody, problem częściowo ustąpił, jednak pojawiły się nowe błędy związane z czujnikiem ciśnienia poduszek oraz modułem sterowania. Użytkownik został poinstruowany, aby przeprowadzić kalibrację zawieszenia oraz sprawdzić przewody zasilające. Ostatecznie problem został rozwiązany dzięki diagnostyce komputerowej i naprawie uszkodzonego przewodu.
REKLAMA