Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno skanera częstotliwości - Prosze o doradzenie

29 Maj 2018 02:36 1527 23
  • Poziom 10  
    witam serdecznie

jestem zainteresowany kupnem UNIDEN UBCD 3600 XLT

chciałbym znac wasze opinie na temat w/w skanera

głównie chciałbym skanowac częstotliwości policyjne

mój budżet na skaner to 2000zł
  • Poziom 34  
    Z radiem mam do czynienia od roku 2000.

Przerobiłem tych skanerów kilkanaście i moje zdanie jest takie - nie warto.

Dlaczego? Ponieważ 99% wymienionych systemów i tak nie posłuchasz.

Dlaczego? Ponieważ albo ich w Polsce nie ma albo nadający szyfruje się kluczem.

Masz jakiekolwiek doświadczenie w temacie? Miałeś już jakiś skaner?
  • Poziom 10  
    nigdy nie miałem styczności ze skanerem częstotliwości

zainteresowałem się tematem po przeczytaniu kilku artykułów internetowych, dowiedziałem się też że można dekodować szyfrowany sygnał, podsłuchiwać rozmowy GSM, a nawet dzwonić na telefony komórkowe w obrębie bliskiej odległości.

z czystego zainteresowania chciałem podsłuchać rozmowy na paśmie policyjnym w mojej miejscowości, gdzie prawdopodobnie nie szyfrują połączeń radiowych
  • Poziom 10  
    czyli takim tunerem usb mogę śmiało podsłuchiwac częstotliwość policyjną i straży granicznej itp.?
  • Poziom 24  
    Czy tak śmiało to nie wiem, ale wystarczy wpierw przeczytać to : Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    § 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
    § 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
    § 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
    § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Paragraf 3 dotyczy tego co Ty chcesz robić.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika. Jak nie potrafisz udzielić odpowiedzi na zadane pytanie to nie pisz wcale.

• Poziom 10  
    rozumiem, lecz pytam z ciekawości czy istnieje taka możliwość?
  • Poziom 34  
    Oprócz tego, że możesz słuchać rozmów analogowych to da się za jego pomocą dekodować znane systemy, np. DMR, TETRA, Nexedge. Oczywiście jeśli nadawca użyje klucza usłyszysz bełkot.

Warto zainteresować się anteną zewnętrzną. Na początek zrób dipol półfalowy.
  • Poziom 10  
    świetna rzecz, biorę się za szukanie w/w rzeczy

p.s. czy są gotowe rozwiązania czy trzeba samemu budować taką antenę?
  • Poziom 33  
    Cześć. Skanować kanały możesz już od 5 dyszek w góre, bo po tyle chodzą stare (i nadal ciekawe) przysłowiowe cegły jak np. AE65H. Możliwości wprawdzie żadne jakby porównać to do czegoś z innej beczki za 2 klocki z możliwościami, o jakich nawet Ci się nie śniło. Mimo to nie brakuje im nic do posłuchania jedynie czegoś, co w przeciągu dziesięcioleci pozostaje w niezmiennym porządku regulowanym z urzędu. Nie trzeba latać z laptopem, aby kanały tzw. "służb" stały się dostępne. Wszystko co potrzeba do takiego ręczniaka to cztery paluszki 1,5V. A nie jakieś fantazje o SDR. To już nie te czasy, aby szykować na to milion dolarów, bądź rozmyślać dniami i nocami nad kosztownymi gadżetami, które potem okażą się nie potrzebne. Możesz spokojnie postawić starego i paskudnego Unidena z tzw. normalnej ręki, a skaner będzie odbierał dokładnie tak samo jak ten co kosztował 50x tyle. Unikaj przede wszystkim ofert od krótkofalowców co żądają za przestarzałe niemal tyle co za nowe !!
  • Poziom 10  
    z tego co wyczytałem to takim modemem usb można podsłuchiwać DMR, TETRA, Nexedge itp.

czy ręczne radio tez posiada takie funkcje?
  • Poziom 28  
    Tak jak radzą - kup na początek SDR za 5 dyszek. Tam można doinstalować wiele wtyczek do dekodowania wielu rzeczy. Jak się spodoba to polecam do analogu:
    Coś z ICOMÓW (seria R - np stary IC-R20, IC-R5 itp.), dość fajnie spisują mi się UNIDEN 785 XLT lub UBC9000XLT (stary ale fajny ).
    Najlepszym skanerem jaki obecnie posiadam jest transciever Yaesu FT7900 - rewelacyjna czułość. Ale dużo fajniej obsługuje się UBC785XLT - następca to BCT15X.
    Nie polecam Alinco.

Ogólnie zależy gdzie mieszkasz - małe miasta wciąż działają w analogu - i z tego co rozmawiam z różnymi służbami nie zapowiada się cyfra. Duże, bogatsze miasta mają już sporo cyfry - i jeśli mogą, to raczej ją kodują...

Pasmo lotnicze wciąż w analogu
  • Poziom 34  
    Padło kilka modeli to się wypowiem, bo miałem.

Icom R5 - z pewnością nie dla nowicjusza. Ustawienie czegokolwiek na początek graniczy z cudem chociaz wkujesz instrukcję. Niekiedy trzeba użyć kombinacji kilku klawiszy żeby wywołać jakąś funkcję.

Uniden UBC785XLT - sprzęt OK, ale bez cyfrowego squelcha, więc sobie schodzisz i już Ci na XXX,XXXX się zatrzymuje chociaż nikt nie gada, odkręcasz, odkręcasz, odkręcasz aż zaczyna omijać słabsze częstotliwości. Czuły, pojemny.

Zmieniłem na BCT15X, który uważałem za wzorzec. I co się okazało? Tuner RTL-SDR za 30 zł odbiera to samo i jeszcze widzę widmo 2 MHz. Do tego nie trzeba bawić się w wyprowadzanie dyskryminatorów.

Poszedł na testy do Przemyśla w trudne warunki, gdzie jest mnóstwo zakłóceń i zgłupiał, wiec cena nie zawsze idzie w parze z jakością czy funkcjonalnością.

Są w Polsce transmisje cyfrowe niekodowane, ale gwarantuję, że łatwiej będzie Ci je ogarnąć z poziomu komputera niż skanera ręcznego.

Gwarancją sukcesu jest antena zewnętrzna. Chociaż nie wiem jaka byłaby antena przenośna nie da odbioru z dalekich odległości.

Dzisiaj warunków idealnych nie było, a słuchałem TETRY z około 200 km. Niekiedy bywa tak, że słyszę coś zrozumiale z 400 km.

Także kup tuner, zobacz co w trawie piszczy, zrób lub kup antenę zewnętrzną i wtedy najwyżej zainwestujesz w jakiś skaner bazowy. Chyba, że to ma być na wypad w góry, na ryby, nad morze, itp.
  • Poziom 28  
    Oczywiście SDRy za grosze to dziś najlepszy wybór. Mnie osobiście zniechęca fakt, że trzeba z Androidem / Windowsem za tym biegać - a w moim przypadku większość skanerów "czesze" jak robię coś innego więc wizualnie pasma nie ogarniam :)
  • Poziom 10  
    dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi

zdecyduje się na modem usb, ogólnie chciałbym odbierać częstotliwości z domu, więc umieściłbym antene wysoko na dachu domu jednorodzinnego, moja miejscowość w której mieszkam nie jest duża, mieszkam około 60 km od trójmiasta

"internick" interesowałaby mnie antena gotowa do kupienia i montażu, co byś polecił w tej kwestii?
  • Poziom 25  
    yanes napisał:
    Czy tak śmiało to nie wiem, ale wystarczy wpierw przeczytać to : Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    § 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
    § 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
    § 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
    § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Paragraf 3 dotyczy tego co Ty chcesz robić.

[/mod]

Poniosło cie kolego 😂😂😂😂😂

Może śmiało słuchac co mu się podoba. Nie może łamać szyfrowanych korespondencji co i tak jest nie wykonalne w domowych warunkach.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Proszę trzymać się tematu.

• Poziom 24  
    Tak, tak mecenasie cristal2242, sytuacja podobna do tej: jak mam w domu drzwi nie zamknięte na klucz to złodziej może wejść i sobie pomyszkować bez konsekwencji.Ha ha ha, jak mam zamknięte na klucz to już jest włamanie dobre, co?
  • Poziom 28  
    yanes napisał:
    Tak, tak mecenasie cristal2242, sytuacja podobna do tej: jak mam w domu drzwi nie zamknięte na klucz to złodziej może wejść i sobie pomyszkować bez konsekwencji.Ha ha ha, jak mam zamknięte na klucz to już jest włamanie dobre, co?

Temat wałkowany od wieków... szkoda prądu.
  • Poziom 33  
    Koledzy niby wałkowany, ale przecież nikt wszystkiego nie wie. Cały czas jest co obrabiać i chwalić się między sobą co kto wie ciekawego o nasłuchu radiowym. Niech ktoś mi powie, że w skanerach poznał, już nawet nie wszystko co najistotniejsze, a wszystko co jest rzeczą podstawową na wyposażeniu/możliwościach, to oznajmię wielkimi literami, że śnię. Powiedzmy ja jako ten dureń jeden o skłonnościach reanimacji wszystkiego co w radiu zginąć nie może i co miał w łapach tyle, że przestało dziwić wszystko. Bowiem co rusz ciekawostki na pograniczu totalnego zapomnienia. Wspomniałem nie przypadkowo o tych starych cegłach czy jak kto woli "old skul" klasykach wartych dziś tyle co czapkę gruszek, bo tam właśnie została zapomniana już technologia wypierana przez wszechobecną jednorodność ku zaspokojeniu potrzeby masowego matoła.

Dla przykładu powód do głębokiego przemyślenia. Aż pospadacie z krzeseł. Pierwsze skanery Uniden mają wyprowadzony do sterownika sygnał dyskryminatora celem zaawansowanego śledzenia sygnału z dryftem. Są to zwyczajne ręczniaki jak wszystkie. Żadne tam cuda. Dopiero w miarę upływu czasu zostało to okupione wysokim haraczem za "możliwości" w skanerach wartych majątek. Nosi/ło/ to nazwę Track Tunning opisywane jawnie w instrukcjach. Co ciekawe nie podlega to ingerencji użytkownika (włączone na stałe), bo wprawdzie po co wyłączać coś co i tak nie przeszkadza w niczym, a tylko pomaga gdy posyłając bez naszej wiedzy nieomylne rozkazy do PLL stabilizuje się precyzyjnie częstotliwość śledzonego. Rzecz w obecnych czasach nie do pomyślenia, że można było komfortowo odbierać np. satelity bez efektu Doplera tak niepozornym ręczniakiem.

Jeżeli dziś jaki łebski radioamator skopiowałby to do AVR, to zrobiłby fortunę !!
    Jest tego tyle, że zwykły "zjadacz częstotliwości" będąc zupełnie zielony nawet nie wie o co się pytać.
    I odwrotnie też, bo druga strona nie wie co odpowiedzieć.

Czy teraz jak kto pomyśli wyrzucać stare paskudztwo na wysypisko to nie żal ?
    I co dalej chcecie się jarać tym beznadziejnym SDR ?
  • Poziom 25  
    yanes napisał:

Wałkowane dziesiątki razy, ale jakoś nie można dotrzeć do ciemnogrodu... Co jest otwarte i można odebrać to można słuchac proste prawda czy trzeba to pałą tłumaczyć?