Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Tani Windows 10 do kupienia?

10 Lip 2018 10:17 6165 9
  • Poziom 15  
    Witam,

Chciałem się Was drodzy użytkownicy zapytać o nurtujący temat. Mianowicie szukając do kupienia Windows'a 10 zajrzałem na najpopularniejszy portal aukcyjny i zaskoczyła mnie jedna rzecz. Mianowicie ludzie sprzedają, a bardzo dużo kupuje Windowsy po 30, 50, 90 zł itp

Nie znam się dokładnie, ale czy ktoś mógłby wytłumaczyć o co w tym chodzi? Domyślam się, że jest to na granicy legalności... to są wersję OEM? Jakieś stare klucze, czy może to ze mną coś jest nie tak, że szukam systemu za 400zł, a lepiej iść w inną stronę?

Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi
  • Poziom 34  
    Jest to legalne. Według prawa UE licencja ze zutylizowanego komputera może zostać ponownie wykorzystana i to są właśnie te tanie licencje. Temat maglowany wiele razy, poszukaj w internecie.
  • Poziom 27  
    @siewcu

jesteś pewien? Bo ja właśnie też czytałem sporo wątków na ten temat i konkluzja była taka, że zgodnie z licencją tych Windowsów w taki sposób się sprzedawać nie powinno i że skoro i tak nam łamanie licencji nie przeszkadza to równie dobrze możemy te kilka dych zaoszczędzić zwyczajnie pobierając pirata.

Zresztą tak się fajnie składa: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3478802.html
  • Poziom 34  
    Zapis licencyjny o którym piszesz nie jest zgodny z prawem obowiązującym w UE, więc to, że tam jest nie ma żadnego zastosowania praktycznego. Też na ten temat czytałem, ale nie tylko wątki a również trafiłem na wypowiedzi prawników na ten temat i pomimo teoretycznego złamania zapisów umowy w praktyce się ich nie łamie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Odsprzedanie używanego Windowsa jest legalne w świetle prawa UE, ale niezgodne z licencją użytkownia (EULA) dla systemów OEM firmy MS. To oznacza, że sobie można legalnie taki system sprzedać, legalnie taki system kupić, ale MS nie musi być zainteresowany aktywacją takiego systemu na innym komputerze, ponieważ jest to określone w warunkach licencji, którą musi zaakceptować użytkownik.

Są też licencje uczelniane, również często sprzedawane, ich odsprzedaż jest również raczej niezgodna z EULA.

Nie zgadzasz się z licencją? Nie musisz akceptować, nie musisz używać i nie musisz kupować systemów MS, nikt nie zmusza. Nie tylko Microsoft produkuje systemy operacyjne przecież, więc nie ma problemu.

Oczywiście można też podać Microsoft do sądu o stosowanie nieuczciwych praktyk... Ale chyba po tylu latach ktoś już by to zrobił i ta EULA, nakazem mądrych głów, byłaby już zmieniona w jakiś sposób? :)

Reasumując można sobie debatować o legalności takiego zakupu (i rozbijać tę debatę w kontekście legalności względem prawa oraz w kontekście zgodności z konieczną do zaakceptowania licencją użytkownika), ale jeśli chcemy debatować o przydatności takiego systemu - to lepiej sobie kupić normalną wersję od sprawdzonego sprzedawcy, niż potem się bujać z systemem, który nie chce się aktywować i jego przydatność jest ogólnie zbliżona do systemu pobranego bez licencji.
  • Poziom 34  
    Kupując nowy komputer wolałbym wziąć FV na osobę fizyczną i taki system, a zaoszczędzone na pudełku pieniądze zainwestować w sprzęt lub przeznaczyć na inny cel... Ale tu debatowanie w ogóle sensu nie ma :) I tak do niczego nie dojdziemy, wiadomo co i jak więc zostają nam tu rozmowy o moralności takich zakupów... A to raczej nie jest wskazane.
  • Poziom 30  
    siewcu napisał:
    Jest to legalne. Według prawa UE licencja ze zutylizowanego komputera może zostać ponownie wykorzystana i to są właśnie te tanie licencje. Temat maglowany wiele razy, poszukaj w internecie.

Pod warunkiem, że taka licencja będzie sprzedana tylko jednemu klientowi a nie jak to zwykle bywa kilkudziesięciu i więcej. Stąd taka cena, jeden klucz kupuje wiele osób i sprzedawca ma czysty zysk.
  • Poziom 15  
    Do 10tki dalej wchodza klucze z kazdej wersji systemu od 7ki w gore, ludzie sprzedaja pewnie zalegle 8ki itp i dlatego jest to po cenie po jakiej jest :)
  • Poziom 34  
    qs300 napisał:
    siewcu napisał:

Pod warunkiem, że taka licencja będzie sprzedana tylko jednemu klientowi a nie jak to zwykle bywa kilkudziesięciu i więcej. Stąd taka cena, jeden klucz kupuje wiele osób i sprzedawca ma czysty zysk.

Oczywiście, ale ja liczę na uczciwość sprzedającego. Wiem z jakichś tam źródeł, że ilość utylizowanych komputerów w Europie jest ogromna, więc jak ktoś ma dobre źródło to może mieć tych kluczy naprawdę dużo... Poza tym jeśli dostaję FV od sprzedającego to szczerze mówiąc mało mnie interesują ewentualne problemy. I pisząc tak naprawdę szczerze liczę na to, że kupując taką licencję dostanę klucz dla siebie, nie będąc jednym z wielu. Zresztą mam też prawo do egzekwowania zadośćuczynienia od sprzedawcy(nawet w formie zwrotu tych 30 zł) ale tu już wchodzimy w dziwne polemiki i moje dość specyficzne podejście do niektórych spraw :)