Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie do użytkowników BRYMEN BM235, BM811/ jaki inny multimetr do 500zł?

Spanner 06 Aug 2018 22:43 7083 7
    Spanner
    Level 14  
    Witam
    Mój dotychczasowy miernik niestety coraz bardziej daje się we znaki przekłamywaniem mierzonych wartości. Jest to stara cegła PHILIPS/FLUKE chyba PM2718. Po za tym jego rozmiary są niewygodne jak dla multimetru przenośnego.

Cena maksymalna to 500zł brutto. Wolałbym jednak być bliżej granicy 400zł

Zacząłem więc research wśród różnych modeli mierników. Najbardziej przypasowała mi firma BRYMEN, a także jeden model SANWY - CD772, oraz miernik CEM DT-9929.

Jeśli chodzi o BRYMEN to zacznijmy od BM235. Na youtube jest sporo różnych testów tego miernika, jednak pod brandingiem EEVblog. Wersja ta różni się wersją firmware, co wynika z instrukcji. Dlatego mimo że byłem właściwie zdecydowany na ten miernik, teraz się waham.

Pytanie do posiadaczy niebrandowanego, czerwonego BM235 - Czy zachowanie miernika jest analogiczne do tego co prezentuje ten film(nawiasem mówiąc - doskonałe porównanie)
    https://www.youtube.com/watch?v=5cwjjXoo0kM

Czy pojawiły się jakiekolwiek problemy z działaniem? Wrażenia? Polecacie czy raczej nie?

Kolejny, nieco droższy miernik BRYMENA to BM811a lub BM811s.
    Miałem okazję dziś potestować na zakładzie trzy sztuki - dwie BM811a i jedną BM811s.
    Co ciekawe, gdy mierzyłem prąd na zakresie mA, i wynosił on 0,3mA, to po przełaczeniu na µA każdy miernik wskazał 8,9µA.
    Co prawda mierniki te mają za sobą dobre kilka lat pracy w kwaśnej atmosferze siarkowca, ale żeby wszystkie 3? Niepokojące.
    Zaletą tutaj w porównaniu do BM235 jest głównie dokładność, bargraf, oraz co też mnie cieszy rezystancja z rozdzielczością 0,01Ω na najniższym zakresie. Fajna sprawa.

Wadą natomiast jest mniejszy wyświetlacz, taki jak jest w BM235 bardzo mi się podoba, natomiast np. w takiej SANWIE PC5000 wyświetlacz to dla mnie nieporozumienie i dyskwalifikacja. Tutaj nie jest źle, ale BM235 dla mnie pod tym względem wygrywa. No i te mikroampery też mnie martwią - koniecznie chcę je mieć w swoim mierniku.

Sanwa CD772 i CEM DT-9929 tutaj sam nie wiem co myśleć... Sanwa będzie odbiegać od BRYMENA a ten CEM to wydaje mi się przekombinowany i za chiński.
    Wolę chyba postawić na sprawdzoną markę.

Jak do tej pory skłaniam się tak, jeśli standardiwy BM235 dorównuje parametrami niebieskiemu EEVblogowemu BM235;

BM235>BM811s>CD772.. CEM chyba odrzucę ale poczytam też co napiszecie na jego temat.

Jeśli macie jakieś inne propozycje, to chętnie przeczytam. Zapytacie czego oczekuję? Bierzcie niebieski BM235 za wzór - to jest miernik który chcę mieć(ale nie chcę płacić 50$ za wysyłkę z Australii, i mieć realną gwarancję ;))

http://www.eevblog.com/files/BM235-Manual-EEVblog.pdf

Chętnie też poczytam opinie o jakichkolwiek BRYMENACH

Pozdrawiam serdecznie
    Paweł
    himan
    Level 16  
    Witam
    Z ciekawości sprawdziłem jak zachowa się mój leciwy BM811a podczas pomiaru prądu DC oraz AC sinus 50Hz przy wspomnianej wartości ok 0,3mA po zmianie zakresu pomiarowego z mA na uA. Okazuje się ,że zachowuje się poprawnie.

Spanner
    Level 14  
    Witaj, dzięki za video. Sprawdzałem dziś jeszcze kilka mierników, głownie z literą s na końcu(BM811s) i działały poprawnie. Ale one w trochę mniej agresywnej atmosferze pracują, może dlatego. Rozszerzyłem budżet i wziąłem BM817s. Mam nadzieję że się nie zawiodę.
    tplewa
    Level 39  
    Jeśli chodzi o ten problem z pomiarem prądu może to wynikać z utraty danych kalibracyjnych itp. W sumie mając wzorce można te mierniki samemu kalibrować lub zrobić to za niewielką opłatą u dystrybutora na PL (BIALL). Kiedyś przy okazji zgłoszenia pękniętej plomby w nowo zakupionym mierniku zadałem kilka pytań w tych kwestiach i odpowiedź wyglądała tak:

Pytanie do użytkowników BRYMEN BM235, BM811/ jaki inny multimetr do 500zł?

Teraz co do BM235 to w zasadzie wersja brandowana niczym się nie różni poza wyglądem. Zresztą multimetry Brymen można spotkać jeszcze pod innymi brandami.

Wspomniana SANWA PC5000 to w zasadzie Brymen. Teraz co do reszty CEM raczej bym odpuścił. W sumie z CEM mam mostek RLC. Jak na chinola to nawet ok wykonanie, ale nie ma co porównywać z Brymen... Co do Sanwa CD772 to trudno coś powiedzieć nie ma zbyt wiele opinii w sieci.

Osobiście obecnie jak mam coś kupować to w zależności od budżetu jest to Brymen lub Fluke.... więc IMHO zakup BM817s to dobry pomysł...
    tplewa
    Level 39  
    Hmm w domu mam BM869s i BM235 w firmie mam miedzy innymi BM857s/BM859s
    i jeszcze zastanawiam się nad zakupem do domu ale nie wiem co konkretnie wstępnie myślę nad BM857 może 867... Generalnie BM235 kupiłem jako drugi multimetr (ot czasem potrzebny przy pomiarach), ale częściej używam go jako przenośny brany w "teren" ;) natomiast na stolik chyba jednak chcę coś większego (wygodniejsza obsługa) dlatego myślę o kolejnym.

Natomiast co mogę powiedzieć... solidne multimetry, dobrze wykonane (praktycznie poziom Fluke, a sporo taniej). Trzymają zakładane parametry. Jedyna wada to kiepskie kąty widoczności wyświetlacza, może w automatyce itp. być to problemem (jak nie ma gdzie ustawić multimetru i trzeba kombinować)... przy normalnym używaniu w serwisie elektronicznym nie ma z tym większego problemu...

Co tutaj dużo mówić w tych cenach bardzo fajny stosunek ceny do jakości... Jak stwierdziłem porównywać je można raczej z droższymi multimetrami np. Fluke... tanie popularne chińskie nawet się nie umywają... Wcześniej jeszcze alternatywą była wspomniana Sanwa PC5000A... obecnie jak bym miał coś kupić z Sanwy to chyba wchodził by w grę tylko model PC7000 (ale tutaj już mamy kwotę prawie 1000zł).

Natomiast co do tego jaki model wybrać tutaj bardziej jest dylemat jakiej dokładności oczekujemy i jakiej funkcjonalności... mnie jeszcze kusi trochę BM525 (a raczej funkcja logowania) i trochę żałuję że nie ma takiego BM857 z funkcją logera :)
    Spanner
    Level 14  
    Sanwa pc5000 widzialem i nie kupiłbym ze względu na wyświetlacz. Co do wersji BM235 nie jest to to samo co wkleję poniżej. Z jednego sklepu na zapytanie mi odpowiedzieli ze maja wersje g, a bugi chyba po kolei usuwali kolejnymi wersjami... Mozesz sorawdzic jaka masz Ty ;-)

FIRMWARE RELEASE NOTES: To display the firmware revision, press and hold the HOLD key while powering on, it will display a letter.
    Revision “g” (displayed as “9”: Fixed negative sign may disappear in HOLD mode. Revision “F”: Fixed “Negative OL” bug. For negative OL inputs the meter now displays “-OL”.
    Revision “E”: Prevent user from entering a special debug mode when they press and hold Hz button to power on to AUTO-V mode even if J4 calibration jumper is not in short circuit position.
    Revision “d”: Fixed a bug in Auto V mode using he HOLD function that will remove the decimal point on the held display value if the voltage is removed. Negatives values will also change to positive values. If you have an earlier version do not use the HOLD function in Auto V mode.
    Revision “C”: First EEVblog meter release version.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Spanner wrote:
    Sanwa pc5000 widzialem i nie kupiłbym ze względu na wyświetlacz.

Chyba słabo widziałeś.
    Mam w domu:
    -Sanwa PC5000 ( co najmniej od 7 -lat)
    -Brymen BM857 ( od ponad roku)
    -Brymen BM867S ( od ponad roku)
    Sanwa: bezawaryjna, kompaktowa, szybka, dokładna, przełącznik pracuje precyzyjnie nie za lekko nie za ciężko
    Brymen BM867S - zdecydowanie większy niż Sanwa ( jak dla mnie nieco za duży), szybki, dokładny, przełącznik pracuje mniej precyzyjnie -jak dla mnie za ciężko, mniej dokładny niż Sanwa, sitodruk słabej jakości, przełącznikiem się ciężej manipuluje
    Co do wyświetlacza Sanwa - kontra Brymen.
    Brymen ma nieco bardziej kontrastowy wyświetlacz i lepszy kąt widzenia + podświetlenie ale.... z podświetlenia korzystałem jeden raz a mniejszy kąt widzenia Sanwy mi nie przeszkadza, bo to miernik przenośny i nie jest problemem go przekręcić w swoją stronę.
    Największą wadą miernika Brymen 867S jest bezpiecznik - na mierniku napisane jest MAX 0,6A a włożony jest bezpiecznik 0,44A, potrzebowałem zmierzyć prąd około 0,5A no i oczywiście bezpiecznik poleciał, z Sanwą nie miałem takich jazd, oczywiście superancki bezpiecznik jest w cenie zakupu prostego miernika UNI-T.
    Reasumując mój wywód o Sanwie PC5000 - używam go częściej niż Brymena mimo iż Brymen ma lepszy kąt widzenia.
    Tak więc nie zawsze kąt widzenia decyduje o przydatności miernika.
    Na koniec kilka słów o Brymenie BM857 - w porównaniu do BM867S jestem mile nim zaskoczony na plus, ma wszystko co powinien mieć podstawowy miernik.