Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optymalny zestaw do szybkiego LTE na wsi

piotr230 08 Sie 2018 15:46 402 17
  • #1 08 Sie 2018 15:46
    piotr230
    Poziom 9  

Witam,

Temat strasznie oklepany, ale muszę coś zrobić w końcu z netem na wsi. Dostawcy netu u mnie są żadni (jak na razie), więc muszę postawić na LTE,
    a sygnał w sieciach komórkowych też jest nędzny. Mam dostęp do neta przez Play oraz Orange. Raczej będę chciał korzystać z Play (ale Orange również nie wykluczam). Mieszkam w Ozorowicach (gmina Wisznia Mała). Po przeglądnięciu forum skłaniam się do zakupu jakiegoś Huawei (e5186 ?, b618 ?,b715? ), a może jeszcze inny router, nie wiem, dlatego pytam. Chodzi o to , żebym nie musiał go zmieniać za rok czy dwa, a miał duże możliwości. Prawdopodobnie będę potrzebował jakąś dobrą antenę, którą wrzucę na komin. Jestem laikiem w tym temacie, więc sorry za niemądre pytania ,jeśli takowe padną.

Z góry dziękuję za pomoc,
    Piotr

0 17
  • #2 08 Sie 2018 15:58
    gold-game
    Poziom 18  

A myślałeś może o systemach wykorzystujących GSM oraz antenę satelitarną ? Cyfrowy polsat coś takiego oferuje. Jeżeli chcesz już coś wieszać na dachu, to idź w tą stronę, bo takie coś działa lepiej za miastem.

0
  • #3 08 Sie 2018 16:22
    piotr230
    Poziom 9  

gold-game napisał:
    A myślałeś może o systemach wykorzystujących GSM oraz antenę satelitarną ? Cyfrowy polsat coś takiego oferuje. Jeżeli chcesz już coś wieszać na dachu, to idź w tą stronę, bo takie coś działa lepiej za miastem.

Nie znam kompletnie tematu. Poczytam. Ale na razie muszę wykorzystać neta, którego mam z Play oraz Orange i za niego płacę. :D

0
  • #4 08 Sie 2018 17:06
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jaka to oferta/karta z Play i z Orange? Robiłeś jakieś testy tych operatorów u siebie ? Podstawowym narzędziem jest telefon LTE z zainstalowaną aplikacją Network Cell Info, zakładka DANE pokaże parametry sygnału, eNB i ECI BTS-a. Do tego speedtesty. Play posiada w okolicy 3 BTS-y z pozwoleniami na LTE1800, LTE2100 i LTE800 czyli Kryniczno, Wysoki Kościół 15 i Pęgów( tu tez pozwolenie na LTE2600). Przy pomocy sprzętu z LTE-A i konkretnej anteny można będzie sprawdzić jak działają te pasma i ich agregacje na tych BTS-ach. W Orange zasięg z BTS-ów Zalipie3 we Wrocławiu z LTE2600, LTE800 i LTE1800NetWorks, do tego Ligota Piękna i Golędzinów z LTE800 oraz Kryniczno i Wysoki Kościół z LTE1800NW. Zasięg na LTE800 największy. Sprzęt tak jak do Play. Oczywiście router+ antena zewnętrzna, żadnych wynalazków typu IDU-ODU jak z CP.

0
  • #6 08 Sie 2018 18:59
    matek451

Powtórz te testy ale telefon na zewnątrz. Teraz głównie połączenie na LTE1800, LTE2100 i LTE z eNB12699 z przyzwoitymi parametrami sygnału, do tego jedn na LTE800 z eNB12693. Są niezweryfikowane ale pewnie to ten najbliższy czyli Pęgów i któryś z dwóch pozostałych. Możesz sam je zweryfikować podjeżdżając pod nie. Prędkości niezłe, oczywiście konieczna antena kierunkowa o dużym zysku. Na 3G to UMTS900 z Pęgowa.

0
  • #8 08 Sie 2018 21:31
    piotr230
    Poziom 9  
  • #10 08 Sie 2018 22:02
    matek451

Podsumowując, na BTS-ie Pęgów połączyłeś się z LTE2600 na nim. Prędkości OK, oznacza to ze działa na nim to pasmo i agregacja z nim. Kryniczno i Wysoki Kościół to LTE2100 z niego i w Krynicznie bardzo dobre prędkości, gorzej w W. Kościele, pasmo zapchane. Na tych BTS-ach działa tez LTE1800 i LTE800 z agregacją. Reasumując wybór między Pęgowem i Krynicznem. Router z LTE-A pozwoli wymusić konkretne pasma LTE i ich agregacje. Antena na 1800-2600MHz. Orange nie ma żadnego screena z NCI i speedtestu. To sa wszystko BTS-y Play i speedtesty z Play.

0
  • #11 08 Sie 2018 23:11
    piotr230
    Poziom 9  

Podsyłam screeny Orange z zewnątrz oraz prędkości. Generalnie kompletna klapa.
    I mam teraz kilka pytań.
    1.Rozumiem, że robienie testów przy bts-ach Orange z kartą Play było bezcelowe i muszę przy tych bts-ach robić testy z kartą Orange?
    2. Antena będzie w jednym kierunku, więc mam się decydować Pęgów lub Kryniczno?
    Co radzisz?
    3.Modem b715 łączy chyba 3 częstotliwości, czyli lepiej Pęgów z wyższymi częstotliwościami? Nie ogarniam tej agregacji. Mógłbyś przybliżyć laikowi? Może wystarczy router z agregacją dwóch częstotliwości? Choć wolę wybrać bardziej rozwojowy.
    4. Co z tym pieprz... Orange? Powinienem reklamować ten zasięg? Nawet telefon non
    stop gubi zasięg i ciężko rozmawiać.
    5. W jaki sposób mogę do rozmów w domu poprawić zasięg w telefonie Play i Orange? Inna antena? Do czego ją podpiąć?
    Orange po prostu mnie rozwala. Najchętniej bym rozwiązał umowę z ich winy, ale nie wiem czy to możliwe.

0
  • #12 09 Sie 2018 17:29
    piotr230
    Poziom 9  

Aha. To cudo to Orange Love dla firm.

Dodano po 18 [godziny] 15 [minuty]:

Podrzucam włściwe screeny z bts-ów Orange i z zewnątrz. Wczoraj korzystałem z karty Orange na slocie SIM (niestety) , który nie miał LTE. Generalnie zasięg u mnie w Orange to wielka porażka.
    Mie wiem co z tym począć. BTS Orange najfajniej wygląda chyba w Golędzinowie. W sumie są obok siebie: Pęgów-Play,Golędzinów-Orange. To tak a propos jednej anteny, którą mógłbym wycelować
    i w jeden i w drugi BTS, I korzystać albo z Sim Play lub Orange. Nie wiem tyko jak z tymi agregacjami na tych BTS-ach. Zastanawiam się czy lepszy byłby router B618 czy B715. Ponawiam również pytanie
    co zrobić z tak nędznym zasięgiem u mnie GSM (W Orange nie można w domu wręcz rozmawiać, a w Play często muszę stać przy oknie). Dzięki za jakieś podpowiedzi.

0
  • #13 14 Sie 2018 13:43
    piotr230
    Poziom 9  

matek451 napisał:
    Podsumowując, na BTS-ie Pęgów połączyłeś się z LTE2600 na nim. Prędkości OK, oznacza to ze działa na nim to pasmo i agregacja z nim. Kryniczno i Wysoki Kościół to LTE2100 z niego i w Krynicznie bardzo dobre prędkości, gorzej w W. Kościele, pasmo zapchane. Na tych BTS-ach działa tez LTE1800 i LTE800 z agregacją. Reasumując wybór między Pęgowem i Krynicznem. Router z LTE-A pozwoli wymusić konkretne pasma LTE i ich agregacje. Antena na 1800-2600MHz. Orange nie ma żadnego screena z NCI i speedtestu. To sa wszystko BTS-y Play i speedtesty z Play.

Mógłby kolega się wypowiedzieć jeszcze w temacie Orange. Generalnie skłaniam się do modemu Huwawei B715 oraz anteny
    Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz (Cybertech). Ale ponieważ tak jak pisałem wcześniej mam strasznie nędzny
    zasięg telefonów w mieszkaniu (szczególnie Orange) , to czy mógłbym znacząco poprawić ten zasięg przy pomocy tej anteny czy musiałbym
    inną dokupić (zewnętrzną+wewnętrzną) czy jakieś inne rozsądne rozwiązanie? Dzięki z góry za podpowiedź.[/tex]

0
  • #14 14 Sie 2018 15:53
    makosuu

W Orange BTS Golędzinów, imponujący wynik w paśmie 2600 choć to o 16 więc może się nieco zmienić. Na zewnątrz połączenie z Golędzinów w paśmie 800, zasięg jest beznadziejny, do jego poprawy 2xATK-20. Masz jakiś router? Co do dzwonienia to zainteresuj sie WiFi Calling. W Play antena Cybertech 1800-2600 i B525 ew. B715.

0
  • #15 14 Sie 2018 20:31
    piotr230
    Poziom 9  

makosuu napisał:
    W Orange BTS Golędzinów, imponujący wynik w paśmie 2600 choć to o 16 więc może się nieco zmienić. Na zewnątrz połączenie z Golędzinów w paśmie 800, zasięg jest beznadziejny, do jego poprawy 2xATK-20. Masz jakiś router? Co do dzwonienia to zainteresuj sie WiFi Calling. W Play antena Cybertech 1800-2600 i B525 ew. B715.

Reasumując (popraw jeśli żle kombinuję):
    1. Jeśli internet z Play to Pęgów i Cybertech Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz + routerB715(taki bym wybrał)
    2. Dlaczego na tej antenie nie mógłbym też mieć dostępu do neta z Orange(zamiennie) z BTS Golędzinów?
    3.Żeby poprawić jakość połączeń w Orange muszę dodatkowo jescze zainstalować anteny ATK-20 ?(czemu dwie i do czego mam połączyć
    w domu? Do jakiejś wewnętrznej?). Rozumiem , że zasięg Play też się poprawi?
    4. Zastanawiam się czy nie powinienem na początku kupić ten router (B715) i jeszcze raz potestować wszystko, aby w 100% dobrać
    właściwy sprzęt?
    Dzięki z góry za odpowiedź.

0
  • #16 14 Sie 2018 23:19
    makosuu

W Play masz niezły sygnał, w Orange ledwo idzie LTE 800.

piotr230 napisał:
    4. Zastanawiam się czy nie powinienem na początku kupić ten router (B715) i jeszcze raz potestować wszystko, aby w 100% dobrać
    właściwy sprzęt?

Dobrze by było.

piotr230 napisał:
    Żeby poprawić jakość połączeń w Orange muszę dodatkowo jescze zainstalować anteny ATK-20 ?(czemu dwie i do czego mam połączyć
    w domu? Do jakiejś wewnętrznej?

Masz dzwonić przez WiFi Calling, do telefonu sobie anteny nie podepniesz.

0
  • #17 14 Sie 2018 23:38
    piotr230
    Poziom 9  

Ok.Dzięki za odpowiedź. Czyli namawiasz do WIFI calling. Myślałem raczej o takim wynalazku (https://allegro.pl/wzmacniacz-sygnalu-gsm-450m2-lcd-2xantena-t160-i7212638114.html), pytając o antenę do wewnątrz,która mocno poprawiłaby rozmowy z Orange. Rozumiem, że 2xATK to gdybym na siłę się uparł na neta z Orange,który u mnie ledwo idzie na 800Mhz?

0
  • #18 15 Sie 2018 00:35
    makosuu

Używanie repeaterów jest niezgodne z prawem i ja ich polecać nie będę.

piotr230 napisał:
    Rozumiem, że 2xATK to gdybym na siłę się uparł na neta z Orange,który u mnie ledwo idzie na 800Mhz?

Tak.
    Choć możnaby spróbować na Cybertechu łapać LTE 1800.

0