Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Minimax Plus - co z tym ciśnieniem ?

26 Paź 2018 14:41 294 6
  • Poziom 3  
    Witam
    Mam wielką prośbę bo już mało brakuje a oszaleję z tym piecem Termet Minimax Plus.
    Otóż ciśnienie za każdym razem spada do 0,4 i piec już się sam nie załancza.
    Dobijam ciśnienie, piec się uruchamia , nagrzewa pomieszczenia do ustawionej temperatury ( typu 22 stopnie w domu) wyłancza się, potem ciśnienie spada do 0,4 i piec już się sam nie załancza.
    Więc znowu dobijam i tak w koło.
    Kaloryfery są odpowietrzone, nigdzie pod nimi nie cieknie, nigdzie nie jest wilgotno. Wszystko obejrzałam sto razy.
    Może ktoś z własnego doświadczenia mi poradzi i powie co się dzieje?
    Czy to naczynie przeponowe jak piszą tu niektórzy ?
    Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Sprawdż naczynie przeponowe. Czyli zamknij zawory za kotłem. Powinny być conajmniej dwa - zasilanie i powrót.
    Spuść wodęz samego kotła i dopiero wtedy manometrm samochodowym zmierz ciśnienie w naczyniu przeponowym.
    Wartość ciśnienia powinna być w dokumentacji kotła. Z reguły jest to ok 1 Bar.
    Jak nie ma zaworów oscinających, to trzeba spuścić całą wodę z układu. No chyba, że producent zamontował specjalny zawór 3D przy naczyniu.
    Potem powolne (!) napełnianie od strony powrotu i odoowietrzanie grzejników.
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Nie wiem czy sama jestem w stanie to zrobić, ale spróbuję :-)
    Mam nadzieję, że nic nie popsuję.
    Ale czy wystarczy po sprawdzeniu tam dobić ciśnienia czy coś trzeba będzie wymienić?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    murillei napisał:
    czy wystarczy po sprawdzeniu tam dobić ciśnienia czy coś trzeba będzie wymienić?

Naczynie przeponowe w kotle trzeba dopompować kompresorem, jeżeli ciśnienie zmierzone będzie niższe niż nominalne lub upuścić gdy wyższe. Jak w kole roweru samochodu.
    Napełnianie wodą instalacji powinno się odbyć z sieci wodnej. Powinien być zawór do tego przeznaczony i doprowadzona woda rurą. Napełniamy do ciśnienia zgodnie z instrukcją. Najczęściej 1.2 - 1.7 Bar. Manometr powinien być w kotle.
    Potem obserwacja manometru gdy kocioł zagrzeje wodę CO.
    Trzeba też, ale gdy kocioł jest bez wody, uruchomić ręcznie (obrócić "gałkę" aż przeskoczy i "strzeli") zawór bezpieczeństwa.
    Z zaworu bezoieczeństwa nie może kapać woda!
    Instalacja CO musi być tak zrobiona aby był zawsze choć minimalny obieg wody. Tzn jeden z grzejnikòw nie może mieć zaworu z głowicą termostatyczną (najczęściej łazienka lub pomieszczenie z regulatorem pomieszczeniowym) lub kocioł powinien mieć tzw bypass ( obejście).
    Mam wątpliwości czy sobie poradzisz.
    Jak coś to pytaj lub wezwij kogoś, ale kontroluj go, bo fohofcóf nie brakuje...
    Najgorzej by było jakby był wyciek lub np zawór bezpieczeństwa lub naczynie przeponowe byłyby uszkodzone. Wtedy serwis.
  • Poziom 3  
    Cisnienie sprawdzane w naczyniu przeponowym kiedy na zimnym piecu pokazuje 0,4 było dobre. Tata sprawdzał .
    Problem nastepuje jak piecyk zaczyna grzać, nagrzewa do temperatury w mieszkaniu, gaśnie i potem ciśnienie spada :-( i już się nie załancza .
    No kosmos z tym piecem. Ma 5 lat a dopiero teraz dzieją się te cuda .
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    murillei napisał:
    Cisnienie sprawdzane w naczyniu przeponowym kiedy na zimnym piecu pokazuje 0,4 było dobre.

To nie tak. Naczynie od strony wodnej ma mieć powietrze na czas pomiaru!!! Czyli trzeba opróżnić kocioł z wody.
    Wasz pomiar jest nic nie wart.
    Ciśnienie podczas grzania może rosnąć o pojedyncze dziesiątki Bara.
    Przeczytaj dokładnie co napisałem i zastosuj rady.
  • Poziom 3  
    Dziękuję bardzo
    Zapytam tatę jak to zrobili, bo z hydraulikiem to robił.
    Dziękuję jeszcze raz.