Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry

ociep14 06 Dec 2018 10:51 2136 21
 • #1
  ociep14
  Level 9  
  Witam,
  szukam rozwiązania problemu. Na raspberry pi b3+ postawiony Domoticz, pozostałe urządzenia, często wymagające przerobienia, miały by komunikować się bezprzewodowo z Maliną. Co chciałbym podłączyć:
  - sterowanie oświetleniem
  - kontaktrony okien
  - czujniki temperatury i wilgotności
  - kamera
  Chciałbym to zrobić jak najbardziej kompaktowo, bez konieczności doprowadzania osobnych kabli. Wszystko na bazie ESP8266 i przekaźników. Zastanawiam się jak rozwiązaliście sprawę zasilania takich urządzeń. W przypadku czujników temperatury i wilgoci, wystarczą mi odczyty co np. 5 min, czy w tej sytuacji zasilanie bateryjne, będzie zadowalające tzn. utrzyma zasilanie chociaż przez miesiąc? Jak wtedy zaprogramować moduł ESP Kontaktrony okien/drzwi też mogą być w ten sposób zasilane? Oczywiście w przypadku włączników światła, całą instalację chciałbym zmieścić za przełącznikiem. Znalazłem przetwornicę Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry
  Czy spełni ona swoją rolę w sterowaniu oświetleniem. Bardzo proszę o podpowiedź jak taką instalację wykonać prawidłowo. Będę Wam wdzięczny za wszystkie praktyczne uwagi.

  Pozdrawiam
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • #2
  kaczakat
  Level 33  
  Jak szukasz bardzo kompaktowego zasilacza to znalazłem jeszcze coś takiego:
  Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry
  Co prawda akurat ja mam jakieś niebieskie, są wersje 3.3, 5 i 12V, w środku też jest trafko. Jak podłączyć - tak by nie mogło nikogo porazić ani wzniecić pożaru - to chińskie zabawki. Jednego ESP podłączyłem do takiego zasilacza ale testuję go tylko jak jestem w okolicy i z dala od łatwopalnych rzeczy.
 • #3
  ociep14
  Level 9  
  Mógłbyś opisać w prosty sposób schemat podłączenia?
 • #5
  ociep14
  Level 9  
  Chodzi mi o rozwiązanie z baterią np.
 • Helpful post
  #6
  xury
  Automation specialist
  Można zasilać bateryjnie np za pomocą tanich obudòw na dwa lub jedno ogniwo 18650 tzw power bank case z aliexpress. Do esp8266 wygrywasz Easyesp i ustawiasz deep sleep na 5 minut. Tak skonfigurowany ESP potrafi działać na dobrych ogniwach nawet dwa miesiące.
 • #7
  Erbit
  Level 41  
  xury wrote:
  ... Do esp8266 wygrywasz Easyesp i ustawiasz deep sleep na 5 minut. Tak skonfigurowany ESP potrafi działać na dobrych ogniwach nawet dwa miesiące.


  Deep sleep działa nie tylko w Easyesp. Jeśli autor będzie chciał wykorzystać ESP do swoich celów lepiej by napisał własną aplikację. Z drugiej strony Easyesp może być ciekawym rozwiązaniem tym bardziej, że trochę protokołów jest już zaimplementowanych -> https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php?title=EasyProtocols
 • #8
  ociep14
  Level 9  
  Do sterowania oświetleniem, do podłączenia za przełącznikiem, najlepszym rozwiązaniem, były ten moduł?
  Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry
 • #9
  TvWidget
  Level 36  
  RPi3 ma też interfejs BT4.0. Dostępnych jest wiele różnych czujników np. temperatury, wilgotności itp. zasilanych bateryjnie wysyłających dane przez BLE.
 • #10
  Erbit
  Level 41  
  TvWidget wrote:
  RPi3 ma też interfejs BT4.0. ..


  RPI3 B+ ma BT4.2

  Przy BT należy pamiętać o mocy nadajnika bo ta będzie determinowała o zasięgu -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#Zasi%C4%99g a jakoś trudno mi sobie wyobrazić BT z zasięgiem 10m (w otwartej przestrzeni) do zastosowań w domotyce.
 • #11
  TvWidget
  Level 36  
  Erbit wrote:
  jakoś trudno mi sobie wyobrazić BT z zasięgiem 10m (w otwartej przestrzeni) do zastosowań w domotyce.

  Taj jak napisałeś wszystko zależy od mocy nadajnika w czujniku. Maksymalna prawnie dopuszczana moc to +20dBm. Dla takiego czujnika zasięg w otwartej przestrzeni wynosi kilkaset metrów a budynku 2-3 piętra. Dla mocy +8dBm jest to około 50m w otwartej przestrzeni.
  Opaski smart band lub inne tego typu urządzenia, które nie wymagają dużego zasięgu mają moc -2dBm lub mniej. Tu rzeczywiście zasięg może wynosić tylko 10m.
 • #12
  krzbor
  Level 23  
  Zmagam się z tym samym problemem co autor. Mam kilka modułów wykonawczych na ESP, i te są zasilane sieciowo - nie ma problemu. Przejście na baterie w ESP to już poważny problem. Chciałem małych urządzeń o przyzwoitym wyglądzie i czasie działania 1 rok. Przy danych co 5 minut jest to nierealne na ESP. Postawiłem w przypadku czujników temperatury na BT i Pi 3. Pierwsze dwa czujniki to Xiaomi Mijia Bluetooth Temperature Humidity Sensor. Są skrypty, które odczytują temperaturę bezpośrednio z tych czujników. Niestety jest problem z zasięgiem - praktycznie nie działają przez strop, a na danym piętrze tylko w niewielkiej odległości (przez ściany max ok. 7m). Postanowiłem przetestować rozwiązanie oparte na iNode. Zakupiłem jeden moduł i okazało się, że zasięg był taki sam. Później jednak dowiedziałem się, że standardowo iNode działa przy mocy -2dBm, ale można go skonfigurować na 8dBm. Przy 8dBm iNode działa mi już przez strop i gubił maksymalnie co drugą ramkę. Na odczyt czekam 2 minuty, więc zmieniłem standardowe 1s na 5s w celu zmniejszenia poboru prądu. Dla poprawnego odczytu muszę zatem wyłapać 1 ramkę na 24 wysłane. Odczyt przez skrypt bash w trybie pasywnym. Najprawdopodobniej kupię więcej tych "pastylek".
 • #13
  ociep14
  Level 9  
  Znalazlem w sieci ciekawy tutorial: Tutorial
  Taki czujnik moze być skonfigurowany z Domoticzem? Co myślicie o tym rozwiązaniu?
 • #14
  Slawek K.
  Level 35  
  Co masz na myśli pisząc czujnik ? cały układ czy tylko sam kontaktron ? w zasadzie to jedno i drugie, cały układ z NRF24L01 można poprzez soft MySensors spiąć z Domoticzem, lub kontaktron przy wykorzystaniu ESP z softem ESPEasy również, możliwości jest wiele.
  Przy wykorzystaniu ESPEasy jest prościej, nie musisz mieć bramki sprzętowej przy Raspberry gdyż komunikacja jest po WiFi.

  Pozdr
 • #15
  ociep14
  Level 9  
  Proszę o schemat podłączenia modułu w puszce oświetlenia.
  Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry
  W puszce kabel dwużyłowy. Jak rozwiązać kwestię zasilania.
 • #16
  Slawek K.
  Level 35  
  Musisz mieć trzeci przewód, jak masz prawidłowo wykonaną instalację, to musisz podciągnąć do puszki przewód N, bo L już powinieneś mieć w puszce.

  Pozdr
 • #17
  ociep14
  Level 9  
  Mogę prosić o wytłumaczenie jak podłączyć żarówkę (oświetlenie pokoju) + przełącznik ścienny pod konkretne wejścia w tym module?
 • #18
  Slawek K.
  Level 35  
  Do złącza 2-pinowego zasilanie 5V, złącze 3-pinowe to złącze przekaźnika, gdzie jeden jest COM (wspólny) a dwa pozostałe do odpowiednio NO (normalnie rozwarty) i NC (normalnie zwarty), Złącze goldpin to serial. Brak jest wejścia na gpio zatem niemożliwe jest sterowanie przyciskiem, tylko przez WiFi.

  Pozdr
 • #19
  ociep14
  Level 9  
  Znasz jakieś rozwiązanie na sterowanie przez wifi i manualnie?
 • #20
  xury
  Automation specialist
  ociep14 wrote:
  Znasz jakieś rozwiązanie na sterowanie przez wifi i manualnie?

  Tak podłączenie tak jak się podłącza wyłącznik schodowy.
  Z jednej strony wyłącznik schodowy, a z drugiej styki przekaźnika. Sterowanie może odbywać się naprzemiennie. Jedyną niedogodnością jest brak prawdziwej informacji o stanie.
 • #21
  Erbit
  Level 41  
  xury wrote:
  Można zasilać bateryjnie np za pomocą tanich obudòw na dwa lub jedno ogniwo 18650 tzw power bank case z aliexpress. Do esp8266 wygrywasz Easyesp i ustawiasz deep sleep na 5 minut. Tak skonfigurowany ESP potrafi działać na dobrych ogniwach nawet dwa miesiące.


  Nie do przekaźników. To się przyda jedynie do pomiarów.
 • #22
  ociep14
  Level 9  
  Chciałem skompletowany sprzęt (Wemos d1, przekaźnik, przetwornica 230V-5V) jakoś wykorzystać. Jako pomysł pojawiło się gniazdko sterowane poprzez wifi. Jestem początkujący, zrobiłem sobie rysunek pomocniczy, żeby zapytać was, czy taka konfiguracja ma prawo działać? Wiem, że można kupić gotowe moduły, ale bardziej traktuję to jako naukę tworzenia swoich projektów. Nic nie podłączam pod takie napięcie dopóki nie zrozumiem mechanizmu działania :) Z góry dziękuję za cenne odpowiedzi :)
  Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry