Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry

ociep14 06 Gru 2018 10:51 219 15
  • #1 06 Gru 2018 10:51
    ociep14
    Poziom 8  

Witam,
    szukam rozwiązania problemu. Na raspberry pi b3+ postawiony Domoticz, pozostałe urządzenia, często wymagające przerobienia, miały by komunikować się bezprzewodowo z Maliną. Co chciałbym podłączyć:
    - sterowanie oświetleniem
    - kontaktrony okien
    - czujniki temperatury i wilgotności
    - kamera
    Chciałbym to zrobić jak najbardziej kompaktowo, bez konieczności doprowadzania osobnych kabli. Wszystko na bazie ESP8266 i przekaźników. Zastanawiam się jak rozwiązaliście sprawę zasilania takich urządzeń. W przypadku czujników temperatury i wilgoci, wystarczą mi odczyty co np. 5 min, czy w tej sytuacji zasilanie bateryjne, będzie zadowalające tzn. utrzyma zasilanie chociaż przez miesiąc? Jak wtedy zaprogramować moduł ESP Kontaktrony okien/drzwi też mogą być w ten sposób zasilane? Oczywiście w przypadku włączników światła, całą instalację chciałbym zmieścić za przełącznikiem. Znalazłem przetwornicę Urządzenia pod ESP8266 Domoticz Raspberry
    Czy spełni ona swoją rolę w sterowaniu oświetleniem. Bardzo proszę o podpowiedź jak taką instalację wykonać prawidłowo. Będę Wam wdzięczny za wszystkie praktyczne uwagi.

Pozdrawiam

0 15
  • #2 06 Gru 2018 12:39
    kaczakat
    Poziom 21  

Jak szukasz bardzo kompaktowego zasilacza to znalazłem jeszcze coś takiego:
    Co prawda akurat ja mam jakieś niebieskie, są wersje 3.3, 5 i 12V, w środku też jest trafko. Jak podłączyć - tak by nie mogło nikogo porazić ani wzniecić pożaru - to chińskie zabawki. Jednego ESP podłączyłem do takiego zasilacza ale testuję go tylko jak jestem w okolicy i z dala od łatwopalnych rzeczy.

0
  • #3 06 Gru 2018 13:47
    ociep14
    Poziom 8  

Mógłbyś opisać w prosty sposób schemat podłączenia?

0
  • #4 06 Gru 2018 13:57
    Erbit
    Poziom 32  

ociep14 napisał:
    Mógłbyś opisać w prosty sposób schemat podłączenia?

Masz go na obudowie.

oj.. czuję, że lepiej będzie jak kolega kupi jakieś gotowe rozwiązania.

0
  • #5 06 Gru 2018 13:59
    ociep14
    Poziom 8  

Chodzi mi o rozwiązanie z baterią np.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Gru 2018 14:03
    xury
    Poziom 39  

Można zasilać bateryjnie np za pomocą tanich obudòw na dwa lub jedno ogniwo 18650 tzw power bank case z aliexpress. Do esp8266 wygrywasz Easyesp i ustawiasz deep sleep na 5 minut. Tak skonfigurowany ESP potrafi działać na dobrych ogniwach nawet dwa miesiące.

0
  • #7 06 Gru 2018 15:26
    Erbit
    Poziom 32  

xury napisał:
    ... Do esp8266 wygrywasz Easyesp i ustawiasz deep sleep na 5 minut. Tak skonfigurowany ESP potrafi działać na dobrych ogniwach nawet dwa miesiące.

Deep sleep działa nie tylko w Easyesp. Jeśli autor będzie chciał wykorzystać ESP do swoich celów lepiej by napisał własną aplikację. Z drugiej strony Easyesp może być ciekawym rozwiązaniem tym bardziej, że trochę protokołów jest już zaimplementowanych -> https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php?title=EasyProtocols

0
  • #8 06 Gru 2018 17:04
    ociep14
    Poziom 8  

Do sterowania oświetleniem, do podłączenia za przełącznikiem, najlepszym rozwiązaniem, były ten moduł?

0
  • #9 06 Gru 2018 17:49
    TvWidget
    Poziom 32  

RPi3 ma też interfejs BT4.0. Dostępnych jest wiele różnych czujników np. temperatury, wilgotności itp. zasilanych bateryjnie wysyłających dane przez BLE.

0
  • #10 06 Gru 2018 17:58
    Erbit
    Poziom 32  

TvWidget napisał:
    RPi3 ma też interfejs BT4.0. ..

RPI3 B+ ma BT4.2

Przy BT należy pamiętać o mocy nadajnika bo ta będzie determinowała o zasięgu -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#Zasi%C4%99g a jakoś trudno mi sobie wyobrazić BT z zasięgiem 10m (w otwartej przestrzeni) do zastosowań w domotyce.

0
  • #11 06 Gru 2018 18:34
    TvWidget
    Poziom 32  

Erbit napisał:
    jakoś trudno mi sobie wyobrazić BT z zasięgiem 10m (w otwartej przestrzeni) do zastosowań w domotyce.

Taj jak napisałeś wszystko zależy od mocy nadajnika w czujniku. Maksymalna prawnie dopuszczana moc to +20dBm. Dla takiego czujnika zasięg w otwartej przestrzeni wynosi kilkaset metrów a budynku 2-3 piętra. Dla mocy +8dBm jest to około 50m w otwartej przestrzeni.
    Opaski smart band lub inne tego typu urządzenia, które nie wymagają dużego zasięgu mają moc -2dBm lub mniej. Tu rzeczywiście zasięg może wynosić tylko 10m.

0
  • #12 06 Gru 2018 22:35
    krzbor
    Poziom 16  

Zmagam się z tym samym problemem co autor. Mam kilka modułów wykonawczych na ESP, i te są zasilane sieciowo - nie ma problemu. Przejście na baterie w ESP to już poważny problem. Chciałem małych urządzeń o przyzwoitym wyglądzie i czasie działania 1 rok. Przy danych co 5 minut jest to nierealne na ESP. Postawiłem w przypadku czujników temperatury na BT i Pi 3. Pierwsze dwa czujniki to Xiaomi Mijia Bluetooth Temperature Humidity Sensor. Są skrypty, które odczytują temperaturę bezpośrednio z tych czujników. Niestety jest problem z zasięgiem - praktycznie nie działają przez strop, a na danym piętrze tylko w niewielkiej odległości (przez ściany max ok. 7m). Postanowiłem przetestować rozwiązanie oparte na iNode. Zakupiłem jeden moduł i okazało się, że zasięg był taki sam. Później jednak dowiedziałem się, że standardowo iNode działa przy mocy -2dBm, ale można go skonfigurować na 8dBm. Przy 8dBm iNode działa mi już przez strop i gubił maksymalnie co drugą ramkę. Na odczyt czekam 2 minuty, więc zmieniłem standardowe 1s na 5s w celu zmniejszenia poboru prądu. Dla poprawnego odczytu muszę zatem wyłapać 1 ramkę na 24 wysłane. Odczyt przez skrypt bash w trybie pasywnym. Najprawdopodobniej kupię więcej tych "pastylek".

0
  • #13 11 Gru 2018 17:38
    ociep14
    Poziom 8  

Znalazlem w sieci ciekawy tutorial: Tutorial
    Taki czujnik moze być skonfigurowany z Domoticzem? Co myślicie o tym rozwiązaniu?

0
  • #14 11 Gru 2018 18:41
    rs6000
    Poziom 28  

Co masz na myśli pisząc czujnik ? cały układ czy tylko sam kontaktron ? w zasadzie to jedno i drugie, cały układ z NRF24L01 można poprzez soft MySensors spiąć z Domoticzem, lub kontaktron przy wykorzystaniu ESP z softem ESPEasy również, możliwości jest wiele.
    Przy wykorzystaniu ESPEasy jest prościej, nie musisz mieć bramki sprzętowej przy Raspberry gdyż komunikacja jest po WiFi.

Pozdr

0
  • #15 13 Gru 2018 19:25
    ociep14
    Poziom 8  

Proszę o schemat podłączenia modułu w puszce oświetlenia.
    W puszce kabel dwużyłowy. Jak rozwiązać kwestię zasilania.

0
  • #16 13 Gru 2018 19:40
    rs6000
    Poziom 28  

Musisz mieć trzeci przewód, jak masz prawidłowo wykonaną instalację, to musisz podciągnąć do puszki przewód N, bo L już powinieneś mieć w puszce.

Pozdr

0