Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa sieć czujników dymu z gongiem zewnętrznym.

przemok84 18 Dec 2018 18:05 261 6
Optex
    przemok84
    Level 4  
    Witajcie koledzy, mam następującą "rozkminę". W nowo budowanym domu mam już zainstalowane kable do instalacji pożarowej, która obejmuje trzy niezależne mieszkania z osobnymi wejściami. Moim zamysłem jest spięcie wszystkich czujek dymu w 1 system tak, aby sygnał o wykryciu dymu był kierowany na dzwonek alarmowy zainstalowany na zewnątrz budynku.
    1. Czy potrzebna mi jest w tej sytuacji jakaś centralka pożarowa? Jeżeli tak, to czy są modele do instalacji na zewnątrz budynku, aby można było taki system zresetować przez użytkowników mieszkań. Brak przestrzeni wspólnej.
    2. Czy istnieje taka możliwość, aby reset czujek po zadziałaniu odbywał się poprzez resetowanie ich bezpiecznikiem. Tzn. Jedna z czujek w systemie wykrywa dym - gong dostaje sygnał - reset poprzez chwilowe odcięcie zasilania na czujki. Takie rozwiązanie wydaje mi się tańsze a spełniałoby swoją rolę w mojej sytuacji, kiedy wszystkie trzy mieszkania są w moim sąsiedztwie i są przeznaczone na sezonowy wynajem wczasowiczom. Dziękuję za pomoc.
  • Optex
    suworow
    Admin of Property security
    Jak wygląda ta instalacja, jakich kabli użyto i jaka jest topologia tej sieci. Jeżeli budynek nie jest objęty obowiązkiem posiadania instalacji ppoż to ja bym się akurat w centralę dedykowaną do takich systemów się nie pchał. Było by natomiast pewnie dobrze wiedzieć z którego mieszkania, z której czujki wywołany został alarm. Ile ma być tych czujek? Ile chce kolega na to przeznaczyć. Czy oprócz "wycia" potrzebne jest powiadomienie GSM? Chodzi o wykrywanie pożaru czy też dymu papierosowego?
  • Optex
    przemok84
    Level 4  
    Dzień. dobry. Podaje informacje:
    1. System informacji o pożarze chce zbudować z własnej inicjatywy nie ma wymogu prawnego przy mojej nieruchomości. Centralka oprócz kosztów nie będzie stanowiła wartości dodanej już sam gong alarmowy będzie dla mnie wystarczająco informacją.
    2. W każdym z trzech niezależnych mieszkanek będą się znajdowały 3 czujki dymu.
    3. Instalacja kablowa jest z kabla dwużyłowego dedykowanego do tego typu instalacji.
    4. Jeżeli chodzi o koszty to chcę je oczywiście zminimalizować natomiast nie jestem skłonny oszczędzać na samych czujkach.

Zastanawia mnie po prostu czy w łatwy sposób jestem w stanie połączyć kablem 9 czujek w taki sposób, aby dawały sygnał na gong zewnętrzny w sytuacji aktywacji jednej z nich oraz to, w jaki sposób łatwo mógłbym zresetować cały system.
    suworow
    Admin of Property security
    Obawiam się, że nie pozostawił sobie kolega zbyt dużego wyboru wykonując okablowanie pod profesjonalny system ( 2 żyły). Być może ktoś podpowie jakieś rozwiązanie, ale ja prawdę powiedziawszy nie widzę innego rozsądnego jak montaż centrali ppoż np satel z serii CSP https://ealarmy.com.pl/systemy-p-poz-ssp/satel-csp-system-konwencjonalny/502
    sosarek

Level 43  
    @suworow Może nie koniecznie - czujniki resetowane przez zdjęcie zasilania, w każdym MTX - U4HR na każde mieszkanie z którego wysterowany sygnalizatorek.
    Trochę rzeźba ale działać będzie.
    sosarek

Level 43  
    Dobrze rozumujesz - istniejące okablowanie wykorzystane do zasilania i resetu czujników, wyjścia alarmowe zaopatrzone w mini nadajniki i spięte/zaprogramowane w odbiornikach - chyba że wszystkie lokale są blisko siebie - wtedy jeden odbiornik 20ch Elmesa, ew.8ch i 4ch.
    Zaletą zastosowania pojedyńczych odbiorników 4ch. jest informacja z którego z 3 lokali wystąpił alarm - troszkę "rzeźby" będzie ale dla kogoś obeznanego z elektroniką temat jak najbardziej do "ogarnięcia".
    Pamiętaj jednak o jednym - nie jest to system PPOŻ a jedynie system powiadomienia.