Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon Technics RS-TR555 - Pęknięte koło zębate

rockboys 23 Gru 2018 21:47 531 26
  • #1 23 Gru 2018 21:47
    rockboys
    Poziom 3  

Pękła mi zębatka zamocowana na osi silniczka przewijania taśmy lewa kieszeń magnetofonu, czy od innego modelu magnetofonu Technics pasuje taka zębatka?

0 26
  • Pomocny post
    #3 24 Gru 2018 09:52
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zębatka nie mogła pęknąć, bo jej na osi silnika nigdy nie było.
    Chodzi o to białe koło zębate?

https://stereo-hifi.com/technics-rs-tr555/#jp-carousel-2548

Pękło wzdłuż otworu pod oś? Zdjąć z silnika, wpuścić w szczelinę, w cylindrycznej części klej cyjanoakrylowy. Docisnąć. Po wyschnięciu kleju, owinąć cylindryczną część koła

wąskim paskiem malarskiej taśmy maskującej i nasączyć ją klejem cyjanoakrylowym. Odczekać do całkowitego wyschnięcia kleju i nasunąć koło na oś silnika.

0
  • #4 24 Gru 2018 13:16
    rockboys
    Poziom 3  

Magnetofon Technics RS-TR555 - Pęknięte koło zębate Magnetofon Technics RS-TR555 - Pęknięte koło zębate Magnetofon Technics RS-TR555 - Pęknięte koło zębate Magnetofon Technics RS-TR555 - Pęknięte koło zębate

Chodzi mi o tą małą zębatkę,już próbowałem kleić ale nic nie dało to,ząbki są trochę wyrobione może widać na załączonych zdjęciach,no chyba że jeszcze raz spróbuje jak piszecie?

Dodano po 3 [minuty]:

Grzegorz Markowski napisał:
    Zębatka nie mogła pęknąć, bo jej na osi silnika nigdy nie było.
    Chodzi o to białe koło zębate?

https://stereo-hifi.com/technics-rs-tr555/#jp-carousel-2548

Pękło wzdłuż otworu pod oś? Zdjąć z silnika, wpuścić w szczelinę, w cylindrycznej części klej cyjanoakrylowy. Docisnąć. Po wyschnięciu kleju, owinąć cylindryczną część koła

wąskim paskiem malarskiej taśmy maskującej i nasączyć ją klejem cyjanoakrylowym. Odczekać do całkowitego wyschnięcia kleju i nasunąć koło na oś silnika.

Tak to malutkie koło zębate pękło wzdłuż otworu pod oś,kilka dni temu zdjąłem z silnika próbowałem skleić kropelką ale nic nie dało to ponieważ zjeżdża po chwili z silnika,trochę jest nierówna i ząbki są nierówne,może skleić jak radzicie ale na zdjęciach widać jak ta część wygląda czy jeszcze raz próbować kleić? pierwsza z prawej mała zębatka.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Gru 2018 14:02
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kółko rzeczywiście lekko zmęczone. Sam musisz podjąć decyzję. Ja bym szukał "zwłok" na części.

0
  • #6 24 Gru 2018 23:06
    rockboys
    Poziom 3  

Kółko rzeczywiście lekko zmęczone. Sam musisz podjąć decyzję. Ja bym szukał "zwłok" na części.

Dokładnie z tego to już raczej kółka nie będzie,a nawet gdybym jeszcze raz próbował skleić to raczej marne szanse widać na zdjęciach,jest lekko już skrzywiona,czy od innego magnetofonu Technicsa takie kółko będzie pasowało? lub no nie wiem jakiś inny magnetofon czy dvd np.

0
  • #7 25 Gru 2018 07:46
    wkj
    Poziom 35  

Od innego technicsa przypasuje, rsb 965, 765, 755, 565, 555, 355 tam są na pewno te zębatki.

Pomyśl też nad kopia z druku 3D, ja drukowałem inne dziwne rzeczy i udawało się.

0
  • #8 25 Gru 2018 10:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rockboys napisał:
    próbowałem skleić kropelką ale nic nie dało to ponieważ zjeżdża po chwili z silnika,trochę jest nierówna i ząbki są nierówne
    Przed klejeniem należało dokładnie odtłuścić powierzchnie klejone (w wypadku kółka zębatego może być to trudne, jeśłi używany był fabrycznie smar na bazie silikonu), a samo klejenie powinn być przeprowadzane z pomocą czegoś co by ścisnęło kółko tak, żeby nie było ŻADNEJ szczeliny w miejscu pęknięcia.
    Po pierwszym nieudanym klejeniu już niestety za późno na powtórkę - nie uda się dokładnie usunąć resztek kleju bez rysowania powierzchni co może spowodować zwiększenie problemu z nierównomiernością obwodu...
    Zamiast taśmy malarskiej ja stosuję w takich wypadkach 1-2 zwoje ucięte ze sprężynki o odpowiedniej średnicy (nieco mniejszej niż oś kółka, żeby ściskała dość mocno ją po założeniu), i dla zabezpieczenia po jej nałożeniu na oś kropelka "Kropelki" na sprężynkę. Jak dotąd żadna z tak naprawianych zębatek nie wróciła na reklamację.
    Inna metoda (poza taśmą malarską) to nitka bawełniana lub nawet nylonowa i również "kropelka" - nitkę należy tylko dość mocno owinąć na pękniętej ośce kółka (byle nie za grubą warstwą!) i pozostawić naciągniętą do związania kleju.
    Ja bym szukał "zwłok" na części.
    W obecnej jednak sytuacji skłaniałbym się do propozycji Kolegi wyżej. Kolega wkj również podaje cenną poradę - wiele sprzętów ma podobne (jak nie identyczne) mechanizmy - Kłopot w tym, że samej zębatki (bez całej reszty) możesz nie dostać, a całość będzie dużo droższa.

0
  • #9 25 Gru 2018 11:52
    rockboys
    Poziom 3  

wkj napisał:
    Od innego technicsa przypasuje, rsb 965, 765, 755, 565, 555, 355 tam są na pewno te zębatki.

Pomyśl też nad kopia z druku 3D, ja drukowałem inne dziwne rzeczy i udawało się.

Będę szukał po innych jak kolega pisze magnetofonach może gdzieś dostanę na części tylko w necie mało tego klejenie raczej nie ponieważ kółko raczej już się nie nadaje do renowacji no chyba że ktoś mi podpowie złoty środek,nie rozumiem tego zdania:mam pomyśleć nad kopią z druku 3D?

Dodano po 6 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    rockboys napisał:
    próbowałem skleić kropelką ale nic nie dało to ponieważ zjeżdża po chwili z silnika,trochę jest nierówna i ząbki są nierówne
    Przed klejeniem należało dokładnie odtłuścić powierzchnie klejone (w wypadku kółka zębatego może być to trudne, jeśłi używany był fabrycznie smar na bazie silikonu), a samo klejenie powinn być przeprowadzane z pomocą czegoś co by ścisnęło kółko tak, żeby nie było ŻADNEJ szczeliny w miejscu pęknięcia.
    Po pierwszym nieudanym klejeniu już niestety za późno na powtórkę - nie uda się dokładnie usunąć resztek kleju bez rysowania powierzchni co może spowodować zwiększenie problemu z nierównomiernością obwodu...
    Zamiast taśmy malarskiej ja stosuję w takich wypadkach 1-2 zwoje ucięte ze sprężynki o odpowiedniej średnicy (nieco mniejszej niż oś kółka, żeby ściskała dość mocno ją po założeniu), i dla zabezpieczenia po jej nałożeniu na oś kropelka "Kropelki" na sprężynkę. Jak dotąd żadna z tak naprawianych zębatek nie wróciła na reklamację.
    Inna metoda (poza taśmą malarską) to nitka bawełniana lub nawet nylonowa i również "kropelka" - nitkę należy tylko dość mocno owinąć na pękniętej ośce kółka (byle nie za grubą warstwą!) i pozostawić naciągniętą do związania kleju.
    Ja bym szukał "zwłok" na części.
    W obecnej jednak sytuacji skłaniałbym się do propozycji Kolegi wyżej. Kolega wkj również podaje cenną poradę - wiele sprzętów ma podobne (jak nie identyczne) mechanizmy - Kłopot w tym, że samej zębatki (bez całej reszty) możesz nie dostać, a całość będzie dużo droższa.

Dziękuję za pomocny post moja w tym wina że to kółko jest w takim stanie jakim obecnie jest zbyt szybko chciałem skleić i wyszło jak wyszło,magnetofon jest w idealnym stanie odtwarza nagrywa bardzo dobrze takie małe kółko a ile problemu aby znów lewa kieszeń została wskrzeszona,gdyby ktoś przypadkiem miał takie kółko z demontażu lub gdzieś w necie zobaczył zwłoki na sprzedaż proszę o kontakt.

0
  • #10 25 Gru 2018 13:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rockboys napisał:
    zbyt szybko chciałem skleić
    Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł... ;) W wypadku klejenia najpierw trzeba przemyśleć cały proces uwzględniając wszelkie możliwe niedogodności (np. za dużo kleju, zapaćkane zęby itp). Jak pisałem - problem pękniętych kółek zębatych nie jest mi obcy; naprawiałem dziesiątki podobnych; od napędzających mechanizm magnetowidu (gdzie występują znacznie większe siły a wielkość zębatki jest porównywalna), aż do mechanik magnetofonów. W zasadzie sprawdziłem po kolei wszystkie możliwe metody (poza taśmą malarską, ale to w zasadzie podobny patent co nitka), najlepiej zawsze sprawdzała się sprężynka. W zależności od średnicy ośki kółka należy dobrać odpowiednią; musi wchodzić na spory "wcisk". Czasem wystarcza jeden zwój z grubszej (średnica drutu) sprężynki, czasem dwa-trzy jeśłi cienki. Średnicę drutu należy też uwzględnić w wypadku gdy sama oś zębatki ma mało miejsca w docelowym umiejscowieniu - żeby się po prostu mieściło. Najtrudniejsze ze wszystkiego jest samo założenie zwoju/ów sprężynki na ośkę - często pomagam sobie przy tym wciskając zębatkę na pręt o odpowiedniej średnicy - łatwiej jest utrzymać zębatkę i sama sprężyna nie zniknie w wypadku gdy wystrzeli z pod paznokcia przy zakładaniu ... Ważne jest też nałożenie kropelki "kropelki" - nie powinno się stosować zakraplacza jaki jest w samym opakowaniu - przeważnie zamiast małej kropelki spływa duża kropla zalewając wszystko dookoła. Znacznie lepiej nakładać klej za pomocą np. szpilki na która nakrapia się (można umoczyć w kleju jeśłi opakowanie na to pozwala) odpowiednią (naprawdę niewielką) ilość Kropelki na pęknięcie (nie trzeba jej nawet rozchylać o ile klej odpowiednio rzadki, bo i tak wpłynie ze względu na efekt kapilary) i sprężynki. Jak pisałem - sam klej raczej służy do utrzymania sprężynki na swoim miejscu niż do sklejenia zębatki - żaden klej nie sklei tego tworzywa z odpowiednią siłą by nie pękło prędzej czy później bez umocnienia ośki jakimś "patentem" czy to nitką czy sprężyną.

P.S.
    Oczywiście - nie nadaje się do tego drut o małej sprężystości, więc nawijanie samodzielnie na ośkę np. drutu miedzianego nie ma sensu - musi być sprężysty ścisk z rozwiniętej z neutralnej pozycji sprężynki. Podobnie z nitką. Samo namotanie i utwardzenie klejem nie do końca się sprawdzi - przeważnie taka zębatka ma tendencję do rozchylenia pęknięcia (jak w Twoim wypadku) i brak siły ściskającej spowoduje tylko utrwalenie jej w takim stanie - w efekcie zmienia się geometria zębów i problem z utrzymaniem zębatki na ośce.

0
  • #11 25 Gru 2018 16:30
    rockboys
    Poziom 3  

Moim zdaniem nie wiem może się mylę ale chyba najważniejsza w tej pękniętej części jest sama zębatka,ponieważ pękniętą ośkę kółka można chyba wzmocnić sprężynką jak wyżej napisane w poście nałożyć na identyczną oś jak silniczka ośkę z kółkiem zębatym dobrze docisnąć wyprofilować nałożyć sprężynkę troszkę kropelki i może to zadziała,ale w tym przypadku tylko może,ponieważ nie mogę wybaczyć sobie błędu ponieważ nie dość że kropelką próbowałem to skleić to jeszcze zgrzewałem lutownicą i narobiłem.Ale jak czytam powyższe posty to coraz większą mam ochotę to jeszcze raz zrobić jak się należy tylko muszę dokładnie delikatnie wyczyścić zębatkę dokładnie ją obejrzeć może coś da się sprostować,oraz właśnie ta ośka tego kółka bo to ona po chwili spada z ośki silniczka,ją również dokładnie sprawdzić wyprofilować wzmocnić sprężynka kropelka kropelki,no może akurat będzie działać ale to już bardzo dokładnie muszę zrobić,a jeżeli to nie przyniesie odpowiedniego skutku to cóż pozostaje szukanie zwłok? kolega co wyżej napisał posta na sto procent by tą część naprawił :)

0
  • #12 25 Gru 2018 19:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Naprawiać można o ile jest to możliwe - czytaj: O ile nie jest zniszczony element. Tą lutownicą mogłeś narobić niezłego bigosu - nie dość, że osłabiłeś połączenie zębatka jako taka - ośka zębatki, to jeszcze miejsce pęknięcia stało się nierówne i o prawidłowym dociśnięciu raczej nie może być mowy. Nałożenie ośki zębatki na pręt - ośkę silnika czy oś mechanizmu - o ile było to oryginalnie na wcisk - niewiele Ci może dać, bo aby powstało takie połączenie (na wcisk) otwór na oś musi być minimalnie mniejszy (setna część milimetra) od średnicy ośki.
    Próbować możesz - na obecnym etapie może być już tylko gorzej, a jak się uda to zyskasz doświadczenie i parę złotych. ;)

0
  • #13 25 Gru 2018 21:42
    wkj
    Poziom 35  

rockboys napisał:
    ....,nie rozumiem tego zdania:mam pomyśleć nad kopią z druku 3D?

Dajesz tę część na wzór i drukują Ci w 3D ten sam element.

0
  • #15 25 Gru 2018 22:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Sądząc po wymiarach samego kółka zębatego i wymaganej precyzji wykonania druk 3D musiałby być wyjątkowo dokładny/precyzyjny. Amatorskie drukarki takiej jakości nie zapewnią, a profesjonalne... na pewno dużo droższe - chociażby ze względu na napisanie odpowiedniego programu - przynajmniej tak myślę.

0
  • #16 26 Gru 2018 08:03
    wkj
    Poziom 35  

No to zostaje szukanie dawcy, na olx znalazłem 2 oferty za 30zł, szukaj .

0
  • #17 26 Gru 2018 20:04
    rockboys
    Poziom 3  

Jak wyżej szukam dawcy sprawdzę na olx .

0
  • #18 05 Lut 2019 14:04
    rockboys
    Poziom 3  

Wyszukałem RS-TR373 tylko pytanie czy ten model posiada taką część?

0
  • #19 05 Lut 2019 20:58
    zadam64
    Poziom 29  

Witam proponuje pobrac kilka instrukcji serwisowych podobnych modeli porownac mechanizmy wtedy sie dowiesz jakie modele wchodza w rachube i duuuzo cierpliwosci czasu.Ja tak mialem z mechanizmem f-y Philips.Udalo sie i pewnie Tobie tez.Ja dobieralem wg srednicy zebatki i ilosci zebow . Zrob zdjecie zebatki i dopisz jakies dane na PW.

0
  • #20 07 Lut 2019 11:56
    rockboys
    Poziom 3  

Ma ktoś instrukcję tego mechanizmu???

0
  • #22 08 Lut 2019 09:19
    rockboys
    Poziom 3  

Opłaca się za 40 kupić taką część?

0
  • #23 08 Lut 2019 11:20
    wkj
    Poziom 35  

Na fb któryś z kolegów kupił te nieszczęsną zębatkę za 10 ojro. Wzmacniacza była jakąś tuleją.

0
  • #24 08 Lut 2019 11:40
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ze sprężynką jest prościej. Nie trzeba dorabiać tulejki, wystarczy sprężynka (czasem pasuje od długopisu nawet).

0
  • #25 08 Lut 2019 12:25
    rockboys
    Poziom 3  

Nie rozumiem Panowie,tylko jak wyżej część na zdjęciu z prawej strony jest uszkodzona,ta z lewej jest dobra,mam oferte kupna ale 40zeta to chyba przesada???
    Jakieś pomysły? :|

0
  • #27 08 Lut 2019 17:16
    rockboys
    Poziom 3  

zadam64 napisał:
    Witam.Nie takie ciezkie przypadki regenerowalem.Ja bym sie nie poddal.Mechanika precyzyjna sie klania.Pozdrawiam.

Rozumiem,warto spróbować,może jeszcze raz precyzyjnie naprawić,może ktoś mi da pomysł czym i jak? :roll:

0