Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współczynnik K dla wkładek topikowych gG/gL

01 Sty 2019 20:07 1986 15
  • Poziom 26  
    Witam.Czy ktoś z was posiada lub wie gdzie znaleźć wartości wsp.K dla wkładek WT-3 gG/gL 80A ?. Znalazłem w tabeli Eti wartość 11,8 dla czasu wyłączania 0,2 s lecz po obliczeniu 80x11.8=944 230/944=0.24 Oma. Dopuszczalna wartość rezystancji jest bardzo niska a wartość pomierzona w złączu wynosi 0,29 Oma. W takim wypadku Warunek szybkiego wyłączenia jest nie spełniony. Zastanawiam się czy dobrze to policzyłem a przede wszystkim czy mam dobre dane współczynnika K ? Ponadto w tabeli podane są czasy wyłączenia 0,4 s. oraz 5 s. z niższymi współczynnikami. Gdzie można znaleźć informacje na temat w jakich warunkach stosować dany czas wyłączenia?
  • IGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    anet870 napisał:
    Czy ktoś z was posiada lub wie gdzie znaleźć wartości wsp.K dla wkładek WT-3 gG/gL 80A ?

Pewny jesteś, że chodzi o bezpiecznik 80A i typ 3? Wg mnie typ 3 zawiera bezpieczniki od 315-630A.
    80A mieści się w typie 2 (63-630A) i dla 80A wsp. k wynosi 11,1 przy czasie 0.2s.
  • Poziom 26  
    Wkładki zamontowane w rozłączniku ars630a w złączu ZK-4. Jeśli podstawię wsp 11.1 i tak wynik wynosi 0,26 Oma. Mogę zastosować do obliczeń współczynnik z czasu 4 s. ? wynosi on według tabeli co posiadam K=8,6 , wtedy dopuszczalna wartość jest około 0,33 Oma. Jeśli tak to jak mogę to uzasadnić?
  • Poziom 43  
    anet870 napisał:
    Mogę zastosować do obliczeń współczynnik z czasu 4 s. ? wynosi on według tabeli co posiadam K=8,6 , wtedy dopuszczalna wartość jest około 0,33 Oma. Jeśli tak to jak mogę to uzasadnić?
    anet870 napisał:
    Dopuszczalna wartość rezystancji jest bardzo niska a wartość pomierzona w złączu wynosi 0,29 Oma

No i co poczniemy, albo modernizacja kabla albo schodzimy do 63A/
  • IGE-XAO
  • Poziom 26  
    W projekcie jest przewidziane zabezpieczenie 80A. Nowa inwestycja. Kabel YAKY 4x35mm2 pomiędzy złączem kablowym a złączem z gniazdami do zasilania urządzeń scenicznych itp. Nie bardzo chcę to modernizować gdyż tak zakłada projekt. Przed złączem ZK-4 jest jeszcze układ pomiarowy gdzie zastosowany jest ogranicznik mocy 63A przyjęty dla mocy 40 kW lecz zwiększyć przydział mocy to nie problem zwłaszcza ze zestaw złączy jest obok słupa. Może martwię się na wyrost?
  • Poziom 43  
    anet870 napisał:
    Nowa inwestycja. Kabel YAKY 4x35mm2

Skoro nie wychodzi to weź o większym przekroju.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    anet870 napisał:
    W projekcie jest przewidziane zabezpieczenie 80A.

Są w projekcie obliczenia SWZ?
    anet870 napisał:
    złączem z gniazdami do zasilania urządzeń scenicznych

To złącze jest w I klasie?
  • Poziom 26  
    Wymiana kabla na grubszy nie bardzo pasuje gdyż będzie bardzo czasochłonna...
    Nie dostałem żadnych obliczeń dla projektowanej instalacji tylko schematy z opisem.
    Złącze jest wykonane z włókna termoutwardzalnego.

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:

To złącze jest w I klasie?

Jest w II klasie
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    anet870 napisał:
    W projekcie jest przewidziane zabezpieczenie 80A. Nowa inwestycja. Kabel YAKY 4x35mm2 pomiędzy złączem kablowym a złączem z gniazdami do zasilania urządzeń scenicznych itp. Nie bardzo chcę to modernizować gdyż tak zakłada projekt. Przed złączem ZK-4 jest jeszcze układ pomiarowy gdzie zastosowany jest ogranicznik mocy 63A przyjęty dla mocy 40 kW lecz zwiększyć przydział mocy to nie problem zwłaszcza ze zestaw złączy jest obok słupa. Może martwię się na wyrost?

Jeżeli to złącze z gniazdami jest wykonane w postaci rozdzielnicy: ma swoje zabezpieczenia do wszystkich gniazd i dodatkowo jest to złącze stałe a nie przenośne i pracuje w normalnych warunkach środowiskowych to w zasadzie można przyjąć czas <= 5 s. Wszystko zależy od klasyfikacji urządzenia.

Polecam opracowanie (choć w pewnych punktach się z nim nie zgadzam):

https://sep.com.pl/opracowania/opracowania_wykonywanie_pomiarow.pdf
  • Poziom 26  
    Doszedłem z projektantem do porozumienia i zastosuję do obliczeń wsp.K=5,4 dla czasu wyłączania 5s, Wytłumaczenie jest takie jak w poście wyżej u Miniax.
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy dobrze rozumiem. Jeżeli obliczam dopuszczalną IPZ w obwodzie L1-N to podstawiam do obliczeń napięcie 230V a jeżeli obliczam IPZ pomiędzy L1-L2 to 400V ?
    Różnica jest taka że dla 230V IPZ wynosi 0,53Om a dla 400V już 0,92Oma
  • Specjalista elektryk
    anet870 napisał:
    Jeżeli obliczam dopuszczalną IPZ w obwodzie L1-N to podstawiam do obliczeń napięcie 230V a jeżeli obliczam IPZ pomiędzy L1-L2 to 400V ?

Kolego, powoli. Dlaczego piszesz o IPZ dla L1-N?
  • Poziom 26  
    Dlatego że może wystąpić zwarcie pomiędzy L1-N i chcę znać dopuszczalną rezystancję pętli zwarcia dla takiego przypadku
  • Poziom 26  
    Pomiar wykonałem dla kabla Yaky 4x35mm2 i PE tam nie ma dopiero w złączu z gniazdami jest podział na PE i N oraz jest to połączone z uziomem.