Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BEKO CA5411FFS - "Start i Stop" Lodówki

02 Sty 2019 10:13 753 6
  • Poziom 5  
    Witam, mam problem z lodówką BEKO CA5411FFS
    Wczoraj wieczorem zaobserwowałem dziwne zachowanie lodówki, a dokładnie dźwięki które wydaje, co 1-2 min słychać "aktywacje/klik" następnie 5-10 sekundowe burczenie i znów dźwięk "aktywacji/kliku"

Dziś rano na podłodze znalazłem wielką kałuże wody, gdyż lodówka się rozmroziła, ponieważ "tempomat" był ustawiony na 1 zamiast 2,5 / 3. wtedy własnie pomyślałem że to przez zbyt niską temperaturę lodówka się tak aktywowała i dezaktywowała.
    Po ogarnięciu wszystkiego, przemyciu lodówki i zostawieniu jej na ok 2h bez prądu ponownie ją podłączyłem i ustawiłem chłodzenie na 3, ale nadal to nic nie pomogło gdyż lodówka dalej zachowuje się tak samo, tzn klik-burczenie-klik
    Poniżej wrzucam filmik z jej zachowania, całą sytuacje słychać od około 25 sekundy

UPDATE :

Ten dziwny dźwiek dobiega z tego urządzenia :

A niewiele wyżej znajduje się plastikowa rura która z jednej strony wpięta jest w połowie lodówki a 2 koniec swobodnie zwisa

[url=https://obrazki.elektroda.pl/4403845600_1546420916.jpg]BEKO CA5411FFS - "Start i Stop" Lodówki

[3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Dźwięk dochodzi ze sprężarki i brzmi jakby była uszkodzona. A rurka plastikowa to nic innego jak odpływ skroplin z tylnej ścianki komory chłodziarki i generalnie powinien być doprowadzony do małego pojemnika na agregacie lub w jego okolicach a nie wisieć swobodnie.
    Proponuję wizytę fachowca od lodówek, bo sam bez sprzętu nic i tak nie zrobisz a gość niech określi czy jest to do naprawienia. Aczkolwiek jeśli sprężarka padła to proponuję rozejrzeć się za nowym sprzętem.
  • Specjalista AGD
    99% kompresor, 1% rozruch uszkodzony. Zmierz klixona impedancja ma być zerowa no i rozruch w granicy 10-30ohm jakoś powinien mieć nie pamiętam dokładnie możesz zmierzyć jeszcze cewke rozruchowa i pracy kompresora(te 3 bolce) ile mają impedancji ale raczej kompresor padł i bez fachury nie zostaniesz bohaterem domu.
    Pozdrawiam i życzę dużo chłodu.
  • Poziom 42  
    abuhamza napisał:
    impedancja ma być zerowa

Ciekawe jak zmierzy IMPEDANCJĘ ??? Mierniki mierzą tylko rezystancję.
    Poza tym klixtony mają jakąś, poniżej oma, rezystancję "przejścia". To jest rezystancja wewnętrznej grzałki. która grzeje mocniej bimetal gdy prąd jest większy. Jak prąd jest duży to grzałka rozgrzewa krążek bimetalu na tyle, że ten odkształcając się rozłącza obwód. Potem bimetal stygnie i obwód się załącza (sprężarka buczy, ale nie startuje) i tak w kółko.
    Czyl1z3c0 napisał:
    1-2 min słychać "aktywacje/klik" następnie 5-10 sekundowe burczenie i znów dźwięk "aktywacji/kliku"

Szykuj kasę na nową lodówkę. Sprężarka kaput... :cry:
    Prawdopodobnie chodziła bez czynnika. Dziura.
  • Specjalista AGD
    Nie gadaj facet ostatnio 3 te badziewne wymienialem i były szczelne jak dzwon więc jak trafisz. Bez fachowca sobie nie poradzisz chociażby ze sprawdzeniem szczelności:)
  • Poziom 42  
    abuhamza napisał:
    Nie gadaj facet

Do kogo ten tekst skierowałeś?
    abuhamza napisał:
    ostatnio 3 te badziewne wymienialem i były szczelne jak dzwon więc jak trafisz.

Jak napisałem: "prawdopodobnie", bo to najczęstsza przyczyna uszkodzenia "w miarę" nowej sprężarki.
    Oczywiście przyczyn może być więcej:
    1. Fatalna jakość wykonania.
    2. Zbędna ciągła praca sprężarki spowodowana np. uszkodzeniem termostatu.
    3. Zbyt duży opór cieplny między komorą chłodziarki a parownikiem a przez to w/w i zalewanie sprężarki cieczą. Dla nofrost ten efekt spowodowany jest uszkodzeniem wentylatora lub układu odszraniania.
    4. Przytkany układ i wydłużona praca na zbyt dużych przegrzaniach prowadząca do przegrzewania sprężarki. Choć to dla R600a rzadko jest przyczyną powstającą z czasem a często jest błędem produkcyjnym.
    abuhamza napisał:
    Bez fachowca sobie nie poradzisz chociażby ze sprawdzeniem szczelności:)

Z fachowcem jak będzie fohofcem też sobie nie poradzi. Ciekawe ilu "wymieniaczy sprężarek" używa azotu do sprawdzania szczelności i drożności układu?
  • Specjalista AGD
    Widzę teofilia grecka się załączyła. Skoro jest gazu tyle co powinno być w układzie to azotowanie jest zbedne.. moim zdaniem.
    Nie może być zalewania cieczą bo na powrotce jest baniak na ciecz.
    W tej kapilarze trochę prawdy jest bo jest aluminiowa lubi sporowiec i się przypchac syfem.
    Kompresor jest przystosowany do pracy ciągłej więc nawet jak termostat padnie to nic mu nie będzie, gorzej jest gdy brak czynnika i niema co chlodzic kompresora.

Sprężarki są chińskie i tak padają i amen a wykonanie beko pozostawia wiele do życzenia.

Finał taki nie kupywac beko, bo się właśnie beka po dwóch latach średnio;)

Ciekawość gryzła i zobaczyłem co tam to turkowie w beko nawineli i jak widać.. górny układ zrobiony z papierowej rurki + lutowanie miedzi z alu na cyne = nieszczelność na laczeniu alu z miedzia.
    Nie wiem jak w lodówce za 3 tysiące może być tylko 20cm rurki miedzianej?

Odradzam każdemu zakup urządzeń marki beko. Bo później się tak średnio po dwóch latach beka i takie przygody.

Stary skapcialy electrolux na dwóch kompresorach i płyta chlodnicza na górze zabija wykonaniem wszystkie badziewia ery 2018 A nie będę już wspominał o liebherze, który ma na dole miedziany parownik z porządnej grubościennej rurki a nie papieru a na górze porządną plyte chlodnicza, która da się uszkodzić tylko w sposób mechaniczny.