Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadmuch ciepłym powietrzem z nagrzewnicy w garażu

26 Sty 2019 16:04 459 14
  • Poziom 13  
    Witam.

Jako że mam nagrzewnicę w garażu filmy Wolf gdzie jest oryginalny silnik 3 fazowy indukcyjny o mocy 0,45W z czym wiązały się zbyt duże koszta ( falownik) postanowiłem zmienić silnik wentylatora na jednofazowy i dołożyć płynną regulację owego silnika. Myślę kupić wentylator z allegro : Wentylator przemysłowy osiowy 350mm YWF4E-350B Numer oferty:6424698039 i do niego sterownik : Sterownik Wentylatora Fx25.1 regulator obrotów Numer oferty:6674126079 .
    Pytanie czy będzie to razem działać nie będzie się grzać i uzyskam płynną regulacje wentylator?
    Dodam jeszcze że na spiętym silniku nadmuch obroty 1000 na minute są za duże i wydmuchuje zbyt szybko ciepło z nagrzewnicy po czym dmucha zimnym. Dlatego potrzebuje regulacje obrotów.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Wentylator, który chcesz zamontować ma dużo niższą moc. Jesteś pewien, że wystarczy?
    Maksymalne obroty to nie wszystko.

Za ok. 300zł można kupić używany falownik.
  • Poziom 13  
    Właśnie założenie było takie żeby dmuchawa miała mniejsza wydajność bo ta która jest wydmuchuje całe ciepło z nagrzewnicy po chwili i dmucha zimnym. Co z tego ze wydajność wentylatora duża jak średnio spełnia swoją role. Musiał bym trzymać na piecu stała temp 90 stopni ewentualnie zamontować druga pompkę obiegową. Dlatego tez myślę ze zbyt dużej wydajności wentylator w moim przypadku jest nie korzystne. Falownika za 300zl nie widziałem a z elektrykami którymi na ten temat rozmawiałem szacowali koszt 600-800zl
    Falownik znalazłem na olx.

Nagrzewnica nie musi dmuchać odczuwanlnie ciepłym powietrzem.
    Wystarczy że będzie dmuchać np. 27*C co na skórze bezie odczuwane jako chłodne. Wszystko przez odparowywanie wilgoci.
  • Poziom 13  
    Pracuje w serwisie Bosch gdzie mamy nagrzewnice z volcano dwie na hale 4 razy większa niż mój garaż i jak podejdzie się do nagrzewnicy z odległości 5m dmucha gorącym powietrzem. Tak czy siak wydaje mi się ze zmniejszenie prędkości obrotowej silnika nawiewu bądź mniejsza wydajność . A jaka jest różnica wydajności między silnikiem oryginalnym z wolf LH 25 a tym co bym chciał kupić ?
    Nie wiem jaka jest różnica w wydajności. Ale więcej przetłoczonego powietrza to potrzeba większa moc wentylatora.
    Musisz uwzględnić jeszcze wymianę powietrza. Im niższa prędkość wentylatora tym powietrze zagrzeje się do wyższej temperatury ale może mieć zbyt mały pęd aby dotrzeć do drugiego końca hali.
  • Poziom 43  
    WYstarczy zdławić zasysanie i na jedno wyjdzie. Bez kosztów. Rozwieś szmate na siatce i po problemie.
    Ale jak już chcesz kozaczyć to kup wentylator z chłodnicy samochodowej i łatwo go wysterujesz DC 12V .
  • Moderator Elektrotechnika
    dj_bovorta napisał:
    Tak czy siak wydaje mi się ze zmniejszenie prędkości obrotowej silnika nawiewu bądź mniejsza wydajność

A pomyślałeś co z grzałkami będzie . Jaka temperatura będzie tam panować.
  • Poziom 43  
    Krzysztof Reszka napisał:
    A pomyślałeś co z grzałkami będzie

Zapewne to jest nagrzewnica wodna z wodą z kotła co.
  • Moderator Elektrotechnika
    Strumien swiadomosc... napisał:

Może tak. Czego autor nie zaznaczył.
  • Poziom 13  
    Tak to jest nagrzewnica wodna, podpięta pod piec centralnego ogrzewania zalana płynem chłodniczym . Zabawa z wentylatorem i transformatorem na 12V bez sensu dzruciarstwo. Materiałem przetkać dopływ powietrza tez bez sensu silnik może mieć większy opór może się grzać a po drugie wolniejsze obroty = cichsza praca wentylatora bo teraz to radia nie słychać jak włączę . Piracik mówisz najpierw ze niższa wydajność będzie ze ten z Allegro słabszy a później piszesz ze nie wiesz jaka jest wydajność wentylatora oryginalnie zamontowanego

Dodano po 1 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Strumien swiadomosc... napisał:

Może tak. Czego autor nie zaznaczył.

Ale napisałem markę i model nagrzewnicy, oraz tez nie zaznaczyłem ze jest elektryczna o której pomyślałeś
  • Poziom 43  
    SKoro miał 450W to tyle pobierał. Ja dłubie tylko Przy Volcano i regulacji obrotów autotransformatorem, przy fazowej nie da się egzystować przy tym urządzeniu tak buczy.
    Regulator volcano tego potrzebujesz do szczęścia jak kupisz tej 1 fazowy silnik.

Dodano po 48 [sekundy]:

dj_bovorta napisał:
    Ale napisałem markę i model nagrzewnicy

A gdzie niby?

Dodano po 1 [minuty]:

W sumie to bym nawet silnika nie zmieniał tylko przepioł go na 1 faze i obniżył napięcie .
  • Poziom 13  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    SKoro miał 450W to tyle pobierał. Ja dłubie tylko Przy Volcano i regulacji obrotów autotransformatorem, przy fazowej nie da się egzystować przy tym urządzeniu tak buczy.
    Regulator volcano tego potrzebujesz do szczęścia jak kupisz tej 1 fazowy silnik.

Dodano po 48 [sekundy]:

dj_bovorta napisał:
    Ale napisałem markę i model nagrzewnicy

A gdzie niby?

Dodano po 1 [minuty]:

W sumie to bym nawet silnika nie zmieniał tylko przepioł go na 1 faze i obniżył napięcie .

W piątym poście napisana marka i model.
    Nie mam pojęcia jak to zrobić z tym przepieci na jedna fazę i obniżeniem napięcia. Sterownik do volcano mam w robocie taki jak na zdjęciu
  • Poziom 43  
    Taki właśnie masz mieć regulator .
    Silnik przepinasz na 1 faze poszukaj za pomocą kondensatora dodatkowego .
    Powinno starczyć po silnik straci na mocy więc to co cibie interesuje.
    dj_bovorta napisał:
    Piracik mówisz najpierw ze niższa wydajność będzie ze ten z Allegro słabszy a później piszesz ze nie wiesz jaka jest wydajność wentylatora oryginalnie zamontowanego

Wydajność wentylatora zależy od jego mocy. Jeśli dasz wentylator 130W zamiast 450W to łatwo wywnioskować, że dajesz dużo słabszy.
    dj_bovorta napisał:
    Materiałem przetkać dopływ powietrza tez bez sensu silnik może mieć większy opór może się grzać

Zdławiony wentylator podobnie jak zdławiona pompa pobiera mniejszy prąd.
    Prąd jest tym większy im więcej powietrza przechodzi poprzez wentylator.
    Wentylator zatkany całkowicie pobiera minimalny prąd.