logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko

kabo9 11 Lut 2019 12:10 2529 22
REKLAMA
  • #1 17769843
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Cześć,
    planuję zrobić nową instalację antenową DVB-T w Łodzi, w blokowisku na 11. Listopada, na parterze.
    Najlepszy wybór nadajnika to będzie chyba Łódź - Komin EC 4, niecałe 12km,
    W "normalnych" warunkach wziąłbym jakąś antenę kierunkową bez wzmacniacza ale centralnie na azymucie mam 5 bloków cztero piętrowych z rzędu.
    Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko
    Na blokach widzę, że ludzie mają różne anteny, siatki, kierunkowe (chociaz wycelowane wg mnie nie w kierunku EC4) i inne. Ale ja chciałbym dobrać żeby było optymalnie.
    Aplikacja telmora na komórki pokazała żeby brać siatkę
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-asr-DVB-T
    lub coś z tego:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...activa-LTE-PROTECTED-SAW-antena-pasmowa-DVB-T
    Ten drugi typ nawet bardziej pasuje jeżeli chodzi o prostotę montażu. Ale aplikacja już nie podpowiada czy wziąć aktywną, pasywną i czy z filtrem LTE czy bez. LTE pewnie lepiej wziąć, ale pytanie którą wziąć i czy ze wzmacniaczem. A może coś jeszcze dipola lub innej firmy byście mi mogli polecić do sprawdzenia?

    pozdrawiam
    Marcin
  • REKLAMA
  • #2 17769907
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #3 17769994
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    Możesz próbować łapać sygnał z odbicia.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #4 17770007
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    nie jestem zainteresowany majsterkowaniem i nawet tam nie mieszkam,
    potrzebuję dla rodziców coś sprawdzonego kupić, coś co mógłbym wpaść na godzinkę, zainstalować i zapomnieć że był taki temat ;-)
    dlatego potrzebuję porady

    Dodano po 7 [minuty]:

    sosarek napisał:
    Możesz próbować łapać sygnał z odbicia.

    kierunkową jakąś?
  • Pomocny post
    #5 17770040
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    Tak, za pomocą nawet małej kierunkowej spróbować odbicia z kierunku zespołu szkół nr.4.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #6 17770132
    andpol 33
    Poziom 39  
    Posty: 4138
    Pomógł: 509
    Ocena: 1141
    W takim położeniu to jest loteria i nie ma pewnej anteny. Nie wiem, skąd taki powszechny pogląd, że jak 12 km do nadajnika to musi działać. Nie, nie musi! Tym bardziej na parterze.
  • REKLAMA
  • #8 17770251
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    To kawał plastiku z drutem w środku...
    Przy takiej odległości tylko pasywna.
    Jeśli żaden z MUXów nie jest powużej 750MHz filtr LTE zbędny.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #9 17770378
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5296
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    sosarek napisał:
    To kawał plastiku z drutem w środku...

    Nie wiem czy akurat jest to drut ... :?:

    Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko
    kabo9 napisał:
    zainstalować i zapomnieć że był taki temat

    W wypadku odbioru z odbicia, nie zawsze da się zamontować i zapomnieć. Zmieniające się warunki odbiorcze, co jakiś czas mogą wymuszać korektę ustawienia lub lokalizacji anteny.
    Masz w Łodzi sklepy partnerskie Telmora i Dipola, to może coś sensownego doradzą. Najlepiej by w razie niepowodzenia, była możliwość zwrotu.
  • #10 17770383
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    _kli_ napisał:
    Nie wiem czy akurat jest to drut ... :?:

    Wybacz ale te jak i okrągłe "ufo" z którymi miałem styczność to zwykle był kawałek drutu.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • Pomocny post
    #11 17770395
    TELMOR_PL
    Poziom 32  
    Posty: 1678
    Pomógł: 158
    Ocena: 232
    Anteny z rodziny Digit dobrze się sprawdzają w warunkach odbioru z odbić. Mają duży kąt połowy mocy w przeciwieństwie do anten kierunkowych, przy których należy kierować się na nadajnik. Im precyzyjniej tym lepiej. Czy aktywną czy pasywną to trudno określić. Każde miejsce jest inne i należy podejść indywidualnie. Filtr LTE przy tych parametrach nadajnika jest zbędny.
    Ja bym spróbował ze wzmacniacze ze względu na parter i bloki dookoła.
  • #12 17770417
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5296
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    sosarek napisał:
    okrągłe "ufo" z którymi miałem styczność to zwykle był kawałek drutu

    Zapewne masz na myśli coś takiego ... :?:
    Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko
  • #13 17770420
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    _kli_ napisał:
    Zapewne masz na myśli coś takiego

    Owszem, ale te podobne do podlinkowanych Digitów też trafiałem w środku z drutem ;)
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #14 17770499
    TELMOR_PL
    Poziom 32  
    Posty: 1678
    Pomógł: 158
    Ocena: 232
    Wbrew pozorom Digitki to dobre anteny i sprawdzają się w różnych lokalizacjach w kraju. Najczęściej wykorzystywane w gęstej zabudowie i na balkonach, ale w podróży w kamperach i przyczepach kempingowych też doskonale dają radę.
  • #15 17770864
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    OK, podjadę w takim razie do Telmora stacjonarnie, pogadam co mają na stanie i o ewentualnej zamianie jakby nie działało.
    Z tym wzmacniaczem bym tak nie drążył, ale sam rok temu zamieniałem na działce wzmacniacz na symetryzator na antenie siatkowej, odziedziczonej po poprzednim właścicielu. Ale tam sprawa była prostsza bo było pole i niska zabudowa ;-).
  • Pomocny post
    #16 17772292
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    sosarek napisał:
    Tak, za pomocą nawet małej kierunkowej spróbować odbicia z kierunku zespołu szkół nr.4.

    Jak z odbicia to mniej kierunkowej, o większej powierzchni odbioru, np.ASP-4 albo normalną ASP-8.
    Pomoc w doborze anteny do dvb-t, Łódź, parter, blokowisko
  • #17 17775747
    domsat
    Poziom 23  
    Posty: 739
    Pomógł: 45
    Ocena: 175
    Wszyscy doradzają jak w tym miejscu odebrać sygnał dvb-t z nadajnika na kominie EC. Z tej lokalizacji mamy MUXy-1-2-3. A MUX 8 z nadajnika w Zygrach potrzebuje innej anteny z innego kierunku. Razem mamy 2 anteny + sumator na jakimś maszciku za oknem na parterze w bloku. Będzie to "ładnie" wyglądało. W tych blokach jest dostępna telewizja kablowa i z niej należy skorzystać. Pakiet Oszczędny za kilkanaście zł/mies. Nie kręćcie bicza z piasku !
  • #18 17775790
    TELMOR_PL
    Poziom 32  
    Posty: 1678
    Pomógł: 158
    Ocena: 232
    Autor poprosił o pomoc w modernizacji swojej instalacji i stąd wywiązała się dyskusja. Nikt Go do tego nie zmuszał. W jej toku poruszane są inne wątki, które mogą być nauką lub pomocą dla innych użytkowników i to nie koniecznie w tej konkretnej lokalizacji. To jest dodatkowa korzyść i wartość dodana tego forum Kolego.
    Dlaczego #kabo9 nie chce skorzystać z usług operatora kablowego nie wiemy,... pewnie ma swoje powody...
  • #19 17775880
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    jest dokładnie jak napisał TELMOR_PL, z premedytacją zapytałem o EC4 z pominięciem MUX 8, ponieważ nie jestem zainteresowany tym MUXem, więc wystarczy mi instalacja na komin EC4
    nie wiem dlaczego miałbym płacić nawet kilkanaście zł miesięcznie jak po miesiącu kupując ASP-4 mam to samo (efektywnie) za darmo ;-)
    póki co będzie albo digitactiva albo ASP-4, tylko muszę znaleźć czas żeby podjechać do sklepy stacjonarnego i to takiego gdzie będę mógł wymienić :-D
  • #20 17775905
    TELMOR_PL
    Poziom 32  
    Posty: 1678
    Pomógł: 158
    Ocena: 232
    Jeśli chodzi o Łódź to proponuję naszego Partnera:
    Łódź - SAT-SERWIS s.c.
    ul. Północna 36, 91-425 Łódź
    (42) 631 92 77, 631 93 96
    502 718 022
    pn-pt: 9:00-17:00
  • #21 17780374
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    @TELMOR_PL - a jakby rozważać antenę z Waszej serii asr to którą byś polecał w tym setupie? Czy jednak digitactiva?
  • Pomocny post
    #22 17780400
    TELMOR_PL
    Poziom 32  
    Posty: 1678
    Pomógł: 158
    Ocena: 232
    Obie są szerokokątne (mają duży kąt połowy mocy) czyli dobrze "zbierają" sygnały z odbić. Antena asr ma większy zysk energetyczny, zatem ze względu na bliskość mocnego nadajnika ..raczej pasywna. Natomiast Digit ze względu na swe gabaryty bardziej pasuje na balkonie... nie wiem natomiast jak z odbiciami dlatego na "pierwszy rzut" proponuję w wersji Activa czyli z przedwzmacniaczem.
  • #23 17864922
    kabo9
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    w sklepie dipola polecili antenę A1610 z możliwością wymiany jakby nie działała
    antena najlepiej działa skierowana na EC4 mimo bloków, jakość sygnału jest od 60 do 80 na różnych kanałach, siła 100 na wszystkich
    dziękuję wszystkim za sugestie i porady
    pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zainstalować antenę DVB-T w Łodzi, na parterze bloku, z odległości około 12 km od nadajnika Łódź - Komin EC 4. Z uwagi na przeszkody w postaci pięciopiętrowych bloków, rozważa zastosowanie anteny siatkowej lub kierunkowej. Aplikacja Telmora sugeruje anteny z serii siatkowej oraz modele DIGIT i DIGITactiva. W dyskusji podkreślono, że w przypadku odbioru sygnału z odbicia, lepsze będą anteny o większym kącie połowy mocy, takie jak ASP-4 lub ASP-8. Użytkownik otrzymał porady dotyczące wyboru anteny pasywnej lub aktywnej oraz filtrów LTE, a także wskazówki dotyczące lokalnych sklepów, gdzie można zakupić sprzęt. Ostatecznie, użytkownik zdecydował się na antenę A1610, która działa dobrze mimo przeszkód.
REKLAMA