Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dominator bda380 - Przetwornica nie daje rady

18 Lut 2019 18:04 495 38
  • Poziom 4  
    Dzień dobry mam nadzieję że wybrałem właściwe forum. Mam problem ze wzmacniaczem do car audio dość stary dominator 380 nie mogę znaleźć do niego schematu ani servis manuala . Jak doczytuje napięcie względem masy mam 35v a przy obciążeniu 20v i spada na wyjściu co może dolegać mu tranzystory za słabe . Jeden z nich był spalony niedługo będzie wymieniony są tam irfz44n. Przepraszam za jakiekolwiek błędy pozdrawiam.
  • BotlandBotland
  • Poziom 30  
    Musisz wymienić spalony tranzystor.
  • BotlandBotland
  • Poziom 30  
    Wrzuć zdjęcie środka tego wzmacniacza.
  • Poziom 23  
    Skoro miałeś uszkodzone tranzystory kluczujące w przetwornicy typu Mosfet to musisz sprawdzić elementy formujące impuls bramkowy -poprzedni stopień tranzystorowy. Stary wzmacniacz więc również warto sprawdzić jakość pojemności na 35V ( dwie sztuki na zasilaniu symetrycznym).
    Czy układem sterującym IC21 w obudowie DIL-8 jest NE555?
    Co to za przewód energetyczny 3 żyłowy : niebieski, brązowy i żółto-zielony podlutowany w okolicy diód prostujących?
  • Poziom 23  
    W żadnym przypadku nie można w ten sposób czego kolwiek podłączać do oryginalnej aplikacji!
  • Poziom 23  
    I pewnie to jest główna przyczyna niedomagania wzmacniacza. Na początek usuń to rozwiązanie. Nastęnie posprawdzaj 2 pojemności fitrujące +/-35V. W takiej prostej konstrukcji nie można dowolnie sobie ich zmieniać, dokładać. Wartość musi być taka jaką założył producent.
  • Poziom 4  
    Dobrze tylko muszę odzyskać wzmacniacz .

Dodano po 10 [godziny] 4 [minuty]:

Mam już wzmacniacz wstawiłem jakiegoś mosfeta i działa tylko spadki napiec są i jakie mogę wstawić tam . Bym wstawił mocniejszy.
  • Poziom 23  
    Pawlaczek2005 napisał:
    Mam już wzmacniacz wstawiłem jakiegoś mosfeta i działa tylko spadki napiec są i jakie mogę wstawić tam . Bym wstawił mocniejszy.

Szanowny młody adepcie elektroniki, my nie siedzimy obok ciebie i nie mamy bladego pojęcia co wstawiłeś. Elektronika to dział fizyki, a fizyka to nauka ścisła.

Wymiejając element uszkodzony, spalony wstawiamy zwykle taki sam. A przecież w swoim pierwszym poście sam podałeś typ zastosowanych tranzystorów, czyż nie?

Dostałeś wcześniej pytanie na które nie raczyłeś odpowiedzieć. Co więcej przedstawiasz inny problem, a potem piszesz "w cały świat" o czymś innym. Cofasz się z czynnościami, które ponoć miały już miejsce.
  • Poziom 4  
    Wstawiłem mosfet dośc słaby żeby zobaczyć czy wzmacniacz ruszy . Tak mam dopiero 14 lat więc się do koncs nie znam ale mam wzmacniacz Sony z lat 80 który sam naprawiałem rok temu k dziala wic asz takim amatorem nie jestem .
  • Poziom 23  
    Pawlaczek2005 napisał:
    wstawiłem jakiegoś mosfeta
    Pawlaczek2005 napisał:
    Bym wstawił mocniejszy
    Pawlaczek2005 napisał:
    Wstawiłem mosfet dośc słaby

Kolego to nie forum języka polskiego. Tu używamy dokładnych, precyzyjnych oznaczeń elementów. Czytasz jak widać potrafisz i znasz alfabet i cyfry.
    A amatorem, początkującym nawet, jesteś ponieważ nie skończyłeś żadnych szkół kierunkowych ani kursów zawodowych, chyba że się mylę :D.
    Znasz powiedzenie " jedna jaskółka wiosny nie czyni", czy też " ślepej kurze trafiło się ziarno" ?
    Wstaw to co miałeś oryginalnie.Jak wymieniasz to wymień dwa tranzystory jednocześnie aby były z jednej serii o zbliżonych parametrach.
  • Poziom 4  
    Wiem nie ukończyłem żadnej szkoły masz rację ale wiem troche bo czytałem książki o elektryczne . A przechodzić do wzmacniacza są zamówione mocniejsze tranzystory irf3205 . Wcześniej były irfz44n ale je wstawiłem i wzmacniacz grał 1 dzień więc dam mocniejsze .
  • Poziom 4  
    Są spadki napiec zasilania na wyjściu czyli co jak nie tranzystory . Sygnał PWM jest dobry jak byłoby zwarcie na bramce to by wystrzelił od razu .
  • Poziom 23  
    Dostałeś konkretne pytanie o rodzaj sterownika-układu przetwornicy? Uzyskamy odpowiedź?
    W jakim celu montujesz "niby mocniejsze" ( bo pod jakim względem w tej konstrukcji potrzeba jest czegoś mocniejszego i co ma być mocniejsze)? Rację ma kolega powyżej chyba w celu uzyskania lepszego efektu termicznego z "efektami".

Zastosowałeś się co do zaleceń naprawy i diagnostyki tego urządzenia? - Nie. (Co z dodatkowymi przewodami, filtracją ?)
    Pawlaczek2005 napisał:
    Sygnał PWM jest dobry jak byłoby zwarcie na bramce to by wystrzelił od razu .

Nic błędniejszego i co znów oznacza określenie dobry? Zdiagnozowałeś to za pomocą oscyloskopu?
    A jak wypełnienie jest za małe to jakiż mamy efekt? Zastanów się jaki efekt dałby taki stan.
  • Poziom 4  
    Jest tam jakiś układ ne555 . Nie nie mam oscyloskopu . Tranzystory dojdą tak w piątek lub w poniedziałek więc myślę co może byc nie tak . A jak by podać sygnał prostokątny z Arduino .

Dodano po 5 [godziny] 25 [minuty]:

Przewody z filtracja zostały usunięte tranzystory dam mocniejsze do zapasu mocy . Sterowanie mosfetow jest ne555 .
  • Poziom 23  
    Pawlaczek2005 napisał:
    Przewody z filtracja zostały usunięte tranzystory dam mocniejsze do zapasu mocy .

Jakiej mocy? To tranzystor unipolarny i każdy model różni się napięciem progowym Ugs oraz pojemnością bramki .
    Dlatego też pytałem o rodzaj sterownika i teraz wszystko jasne dlaczego napięcie spada tak znacznie.
    Po pierwsze wysterowanie tranzystorów w przetwornicy jest jedynie w stopniu wystarczającym i oryginalnie w tych konstrukcjach stosowane były początkowo tranzystory bipolarne TIP 36A , a następnie wyłącznie BUZ 11. Dlatego już tranzystor IRFZ 44 wydaje się na wyrost.
    A układ NE555 musi być w wersji MOSFET.
    Po drugie to przetwornica bez sprzężenia zwrotnego i jakiej kolwiek stabilizacji napięcia wyjściowego( nawet jak coś w tej kwestii poczyniono to nie jest w takim rozwiązaniu dobrze funkcjonującym), dlatego dla maksymalnych obciążeń napięcie spada i musi spadać.
    Jeżeli dla 30% wysterowania wzmacniacza dla 1kHz napięcie utrzymuje się na poziomie +/- 23-26V, to wszystko jest w jak najlepszym porządku.
  • Poziom 4  
    Sam układ ich nie wysterowuje są tam jeszcze małej mocy tranzystory (driver) który steruje baza . Irfz44n były oryginalnie tam wpakowane dziś będę matował irf3205 .

Dodano po 11 [godziny] 58 [minuty]:

Jednak dziś będę je wlutowywal i nagram film podczas jego odpalania .
  • Poziom 23  
    Pawlaczek2005 napisał:
    Jednak dziś będę je wlutowywal i nagram film podczas jego odpalania .

Czy spalania kolejnych tranzystorów. Kolego może wreszcie coś zrobisz z głową, trochę poszerzysz swoje wiadomości zanim zabierzesz się za praktyczne uruchomienie tego wzmacniacza i przetwornicy. Bo tu tak masz do czynienia z urządzeniem składającym się z dwóch bloków integralnie połączonych. Samo uruchomienie musisz wykonać w odpowiednim układzie zabezpieczającym, z przemyślaną kolejnością. Wykonaj fotografię płytki od strony elementów oraz druku w możliwie przyzwoitej rozdzielczości. Będzie można ci coś podpowiedzieć w tym zakresie.
    Pawlaczek2005 napisał:
    Sam układ ich nie wysterowuje są tam jeszcze małej mocy tranzystory (driver) który steruje baza
    Żadne drivery, jedyny jaki tam jest to układ wyjściowy tranzystorów w NE 555. Zastanów się w jakiej konfiguracji są te tranzystory i jaką pełnią funkcję. Dobrze byłoby jakbyś sobie tą cześć układu rozrysował- nie jest to takie trudne w oparciu o dostępne typowe aplikacje NE 555, a bardzo dużo wniesie do tematu oraz rozwinie twoje umiejętności.
  • Poziom 23  
    Na pierwszy rzut okiem widać spalony R501.
    Sprawdzić również należy układy formujące impulsy sterujące tranzystorami Mosfet.
    Pawlaczek2005 napisał:
    Tranzystorów jeszcze nie wkładam ale jeden tranzystor steruje baza mosfet

Tranzystory unipolarne nie mają "BAZY". I co oznacza ta wypowiedź? Jaki tranzystor , kórego tranzystora?
  • Poziom 4  
    Dobrze mają bramkę myli mi się czasami ale mają tą samą rolę . Wiem że jest spalony rezystor tylko nie wiem jaki powinien być bo nie mam schematu.

Dodano po 1 [minuty]:

2 tranzystory sterują mosfetami . Dokładnie przy układzie ne555.
  • Poziom 23  
    Pawlaczek2005 napisał:
    Dobrze mają bramkę myli mi się czasami ale mają tą samą rolę .
    I właśnie brak dla ciebie różnicy świadczy o bardzo małej wiedzy przez ciebie posiadanej oraz dość swobodnego podejścia do zagadnień elektroniki.
    Pawlaczek2005 napisał:
    Wiem że jest spalony rezystor tylko nie wiem jaki powinien być bo nie mam schematu.

To może najwyższy czas podejść poważnie do zagadnienia i :
    wójtaszek napisał:
    Dobrze byłoby jakbyś sobie tą cześć układu rozrysował- nie jest to takie trudne w oparciu o dostępne typowe aplikacje NE 555, a bardzo dużo wniesie do tematu oraz rozwinie twoje umiejętności.

Wtedy i tobie wiele się wyjaśni jak również my będziemy mogli ci rzeczowo pomóc.
    Pawlaczek2005 napisał:
    2 tranzystory sterują mosfetami . Dokładnie przy układzie ne555.

Jakbyś jeszcze podał ich rodzaj ,to o wiele więcej możnaby coś powiedzieć o tej realizacji i ci wyjaśnić.