Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co kupić ? Spawarka elektrodowa czy tani MIG ?

16 Mar 2019 10:52 555 14
  • Poziom 13  
    Właśnie zaczynam swoją przygodę ze spawaniem, i przymierzam się do zakupu pierwszej spawarki. I tu się zastanawiam.
    Mój budżet to okolice 500 zł ale jeśli naprawdę warto (?) to jestem w stanie dać drugie tyle.
    Zastanawiam się pomiędzy TIG a MIG (ew z możliwością spawania w osłonie gazowej)
    Z tego co wiem narazie to Mig spawać umie "każdy głupi". Natomiast elektrodowa wymaga nieco więcej wprawy, no i nie nadaje się do spawnia cieńszych elementów. I tu pytanie co to jest cienki element ?

Generalnie z tego co się orientowałem to miga jakiegoś tam kupię do tych 500 zł. Mowię o używanych oczywiście. Tu pytanie jaki prąd musi być [A] żeby to miało sens ? I czy koniecznie musze szukać z gazem czy samoosłonowy drut da rade. Myślałem też o nowym mig 190 mma (new design)

Elektrodowe są tańsze, czyli w tym budżecie kupię dużo lepszą. Chyba ?

Spawać będę profile stalowe o grubości ok 0,5-06mm, czasem cieńsze, sporadycznie jakaś blacha. Poza tym użytek przydomowy.
    Podkreślam że ma to być sprzęt AMATORSKI. Nie profesjonalny.
  • Poziom 34  
    Do cienkich profili i blach tylko migomat z gazem.
  • Poziom 28  
    Wszystko zależy od tego co chcesz spawać?
  • Poziom 13  
    Głównie profile metalowe w okolicach 5mm gubosci metalu.
    czasem mniejsze. Sporadycznie blachę. Chodzi o łatanie zbiornika stalowego. np na powietrze.
    Nie wiem jaka to jest cienka blacha dla spawacza ;)
  • Poziom 33  
    peterson98 napisał:
    Z tego co wiem narazie to Mig spawać umie "każdy głupi".

Nie każdy, mało wiesz.
    peterson98 napisał:
    Spawać będę profile stalowe o grubości ok 0,5-06mm, czasem cieńsze

Spawanie blach tej grubości jest dla Ciebie nieosiągalne migomatem za 500zł jeśli dopiero zaczynasz naukę spawania.
    peterson98 napisał:
    Głównie profile metalowe w okolicach 5mm gubosci metalu.

Przy tej grubości spawarka powinna posiadać 200-220A prądu wyjściowego żeby sensownie spawać (a nie smarkać jak to robi wielu "spawaczy"), a takiej nie kupisz zza 500zł.
  • Poziom 13  
    Grzegorz_madera napisał:
    Nie każdy, mało wiesz.

dzięki. Ogólnie wyczytałem że jest to dużo prostsze ;) . A gość w sklepie powiedział że jakby dał migomat kumuś z ulicy to za 2 min będzie spawał jak doświadczony....

Grzegorz_madera napisał:
    Spawanie blach tej grubości jest dla Ciebie nieosiągalne migomatem za 500zł jeśli dopiero zaczynasz naukę spawania.

A elektrodową za tyle ? W takim razie jaka spawarke albo jaki migomat musiałbym mieć ?
    W sumie to nie blachy a kątowniki teowniki itp chodzi o proste małe konstrukcje

Amperaż jest taki sam przy obu typach spawarek ? To nie tak że Migomat potrzebuje mniej pradu ?
  • Poziom 33  
    Jeśli chcesz spawać elementy od 0,5mm do 5 mm to najlepszą opcją będzie migomat min. 200A. Jest to opcja najdroższa. Jeśli tylko elementy 5mm to MMA. Aczkolwiek elektrodą pospawasz elementy od 2mm, więc jeżeli nie planujesz spawać bardzo cienkich blach to MMA będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli będziesz miał do spawania dużo cienkich elementów to wtedy migomat ok 140A. Tyle, że te tanie sprzęty słabo spawają elementy o małych grubościach. Osobiście spawam moim SGA145 elementy od 0,5mm do nawet 8mm, choć to tylko 140A, jednak ta maszyna optymalna jest do grubości 0,8-4mm. Poza tym zakresem jakość pracy nie jest rewelacyjna i stosuję to tylko z przymusu.
  • Poziom 13  
    a np EINHELL SGA145 ? Na nowego 200A mnie stać nie będzie.
    Z profilami 0,5cm da sobie radę zwykła spawarka czy będzie przepalać ? Bo za 300-400 zł są w zasięgu.

Dodano po 48 [sekundy]:

Jest też np Spawarka MIGOMAT IDEAL PRAKTIK MIG 200 IGBT MMA
  • Poziom 13  
    Grzegorz_madera napisał:
    Spawarka da radę, kwestia czy Ty dasz radę. Dobry spawacz odpowiednią maszyną i odpowiednią elektrodą pospawa nawet 1mm blachę.

Dla mnie to wygląda tak. Za zwykłą elektrodową inwertorową spawarke płacę te 300 zł i mam na luzie nowa spawarke z całym zestawem, gwarancją itp.

Za jakies 500-900 znajde migomat, taki na styk, w dodatku stary i używany. Bo rozumiem że o tych 120A to mozna zapomniec.

Teraz pytanie czy warto ;)
  • Poziom 13  
    Dzieki. To juz ostatnia sprawa. Znalazłem takie migomaty. Używane i nie tylko w moim zasięgu cenowym. Czesc z nich moze tez spawac zwykla elektrodą.

1.Einhell SGA 175 turbo (uzywana ale wszystko w zestawie nawet butla)
    2. Einhell SGA 170 turbo
    3. Royal craft lie 150A MIG, MAG, MMA oraz FCAW (nowa)
    4. POWERMAT PM-IMG-210s MIG / MAG / FCAW (wszystko ma w zestawie i jest nowa)
    5. Magnum MIG 160 Mini (tez nowa ale bez gazu niestety :/ )
    6. IDEAL PRAKTIK MIG 200 IGBT MMA (nowa w zestwie) tu mnie martwi 230v i teoretyczna moc 5,2 kw

Czy cokolwiek z tego sie nada ? Najbardziej interesuja mnie te 2 funkcyjne
  • Poziom 13  
    Jest jakas najlepsza najgorsza wśród tych ? Bo ceny podobne

To idealnie chyba
    Będzie to do nauki i sporadycznego spawania wokół domu
    Ew jakichś konstrukcji amatorskich z profili metalowych