Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Bambino WG-252 Unitra Fonica - dźwięk

Zelmer93 03 Apr 2019 15:35 1323 17
 • #1
  Zelmer93
  Level 9  
  Witam, posiadam taki gramofon jak w tytule i problem jest następujący. Wczoraj zrobiłem konserwację tego gramofonu, która polegała na czyszczeniu mechanizmu ze starego smaru, dałem nowy smar oraz naoliwiłem silnik. Przed tą czynnością gramofon odtwarzał idealnie płyty, bardzo dobra głośność, tony niskie oraz wysokie ładnie były przenoszone, ale niestety po tej konserwacji gramofon teraz odtwarza zbyt cicho oraz nie ma praktycznie niskich tonów. Jeszcze dodatkowo pojawił się przydźwięk sieciowy, który wcześniej praktycznie był niesłyszalny. Proszę o podpowiedzi co mam sprawdzić itp.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Helpful post
  #2
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Prawdopodobnie uszkodzona wkładka UK-3 = UK-8.
 • #3
  xpira
  Level 25  
  Wyjmij wkładkę i na wejście podaj sygnał, jeśli będzie dobrze, to znak, że trzeba wymienić wkładkę. Sprawdź, czy igła nie jest jest przypadkiem krzywa?
 • #4
  Zelmer93
  Level 9  
  Sprawdziłem w ten sposób, że wyjąłem wkładkę (mam akurat zamontowaną Uk-8) i włożyłem ją do innego gramofonu i odtwarzała idealnie - głośno, bez zniekształceń, tony wysokie oraz niskie ładnie odtwarzała, także wkładka jest na pewno dobra. Jak na razie nie mam przy sobie MP-3 ani CD-palyera żeby podać sygnał na wejście wzmacniacza w tym gramofonie. Zastanawia mnie czy lampa ECL82 nie jest uszkodzona ale jak widać "świeci".
 • Helpful post
  #5
  FishuPro
  Level 22  
  Jeżeli wcześniej grała prawidłowo to raczej powinna być ok.Sprawdź przewody idące od wkładki do wzmacniacz prawdopodobnie masowy przewód uległ uszkodzeniu.
 • #6
  Zelmer93
  Level 9  
  Dzięki FishuPro za przypomnienie o przewodzie masowym :) gdyż zapomniałem napisać, że podczas tej konserwacji mechanizmu urwał się właśnie przewód - masowy (ekran). Niestety akurat on był przylutowany pod osłoną tego mechanizmu i jest problem żeby dostać tam lutownicą i go tylko tak przymocowałem że się "styka". Spróbuję jakoś zdemontować tę osłonę i poprawie lutowanie.
 • #7
  Zelmer93
  Level 9  
  Zdjąłem tę osłonę mechanizmu i poprawiłem miejsce lutowania przewodu masowego - sygnał z wkładki gramofonowej. Teraz wydaję mi się, że odtwarza lepiej ale przydźwięk dalej jest.
 • #8
  FishuPro
  Level 22  
  Sprawdź ciągłość przewodów od samej wkładki do wejścia wzmacniacza (potencjometr) i podłączenie samego potencjometru.
 • #9
  rysiekg
  Level 18  
  Witam, sprawdz w ogóle wszystkie przewody masowe, być może kondensator elektrolityczny nie łączy do blachy, możliwe że prostownik selenowy, jak w moim radiu lampowym. Pozdrawiam
 • #10
  TELEWIZOREK52
  Level 28  
  Zelmer93 wrote:
  Teraz wydaję mi się, że odtwarza lepiej ale przydźwięk dalej jest.
  Przy całkowicie ściszonym przydźwięk jest nadal ?
 • #11
  Zelmer93
  Level 9  
  Do "TELEWIZOREK52" Przy całkowicie ściszonym potencjometrze, przydźwięku prawie w ogóle nie ma. Słychać w głośniku takie tylko delikatne buczenie, ale tak jak mówię bardzo ciche.
 • #12
  TELEWIZOREK52
  Level 28  
  Czyli jak już koledzy wyżej pisali. Gdzieś brak ekranu między wkładką a potencjometrem. Do tego fabrycznie wszawy ekran umieszczony w ramieniu. Jak masz kawałem porządnego cienkiego przewodu ekranowanego to wywal ten fabryczny.
 • #13
  Zelmer93
  Level 9  
  Sprawdziłem mocowanie kondensatora 50+50 uF, oczyściłem jego styk z masą i teraz przydźwięk praktycznie ucichł. Jest w porządku z tym, że w porównaniu z odtwarzaniem przed tą konserwacją, gra zbyt cicho. Tony niskie i wysokie ładnie przenosi, ale dźwięk jest zbyt cichy. Nie wiem, co jeszcze sprawdzić, zmierzyć?
 • #14
  FishuPro
  Level 22  
  Podmień lampę, jak masz taką możliwość, to wtedy będzie można dalej szukać i będzie łatwiej.
 • #15
  Zelmer93
  Level 9  
  Podmieniłem lampę i bez zmian a mam dużo różnych części elektronicznych w tym nowe lampy, ale co zauważyłem to, że jak podmieniłem wkładkę gramofonową (mam kilka sztuk) to gramofon zadziałał jak należy (z prawidłową mocą) także jednak przyczyna tkwiła w uszkodzonej wkładce. Raz grała dobrze wkładka a raz ciszej, wymieniłem na inną i teraz głos jest w porządku.
  Problem jeszcze polega na tym, że czasami tego przydźwięku o którym pisałem wcześniej nie ma w ogóle - wtedy wiadomo jest w porządku a czasami jest zbyt głośny i przeszkadza w słuchaniu muzyki. I jeszcze jedno - czasem jak dotknę metalowej części gramofonu (masy) to przydźwięk zanika a niekiedy jest odwrotnie, że jak dotknę to jest jeszcze większy co to może być?
 • #17
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Któryś z kondensatorów

  W jaki sposób uszkodzenie któregoś z tych kondensatorów miałoby wpływać na drastyczną zmianę poziomu przydźwięku, która ustępuje po dotknięciu masy?
  Prędzej widziałbym uszkodzenie połączenia masy i/lub mocowania kondensatora filtrującego napięcie dla anod.
 • #18
  Zelmer93
  Level 9  
  Sprawdziłem dokładnie połączenie kondensatora filtrującego napięcie anodowe i w tym tkwił problem. Po dokładnym oczyszczeniu styku i prawidłowym dokręceniu do masy nie słychać już w głośniku przydźwięku sieciowego. Dziękuję za powyższe porady. Gramofon teraz działa jak należy.