Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio analogowe FM i AM w przyszłości

xpira 02 Feb 2019 21:14 15096 119
Optex
  • Radio analogowe FM i AM w przyszłości
    Jestem ciekawy czy w przyszłości będzie można słuchać radia analogowego, podobno po 2021r. mają wejść cyfrowe a analogowe odejdą do przeszłości. Czy wszystkie odbiorniki pójdą na elektrośmieci. :cry: Jakie jest wasze zdanie na ten temat.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    xpira
    Level 25  
    Offline 
    Has specialization in: elektryka i elektronika
    xpira wrote 929 posts with rating 94, helped 87 times. Live in city Suwałki. Been with us since 2018 year.
  • Optex
  • #2
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Radio cyfrowe jest od wielu lat, obecnie w wersji DAB+ i nikt tego nie chce.

    Radio analogowe 87,5-108 MHz, też nie koliduje z pasmem DAB+, więc obecnie jest wybór słucham analogowego lub słucham cyfrowego.


    W Norwegii wyłączono sygnalny analogowy i przeszło na DAB+.

    Obecnie takie radio cyfrowe nie wnosi nic w erze smartfonów/tabletów/laptopów podłączonych do internetu.
  • Optex
  • #3
    mkpl
    Level 37  
    W radiu jest teraz taka komercja, że jakby wyłączyli analog to raczej radio by padło na rzecz radia internetowego gdzie jest więcej ciekawej muzyki i mniej reklam.
    Jedynie co obecnie mnie ciekawi w radiu to wiadomości ewentualnie jakieś ciekawe dyskusje z gośćmi. Muzyka średnia, reklam za dużo, konkursy komercha pełną gębą.

    Gdyby w okolicy nadawał jakiś pirat to pewnie bym się przeniósł na jego audycje bo były by niereżyserowane i autentyczne.
    Oczywiście nie popadajmy też w skrajności i nie bierzcie mnie za totalnego odmieńca ;)
  • #4
    michalko12
    MCUs specialist
    Będzie tak samo jak z TV analogową, już jej nie ma
    Czasami słucham DABa, ale tylko w samochodzie, w domu w ogóle nie słucham radia eterowego, co najwyżej przez internet. Tych stacji co słucham na FM nie ma na ten czas na DAB+, a reszta jest dla mnie nijaka i "skażona".

    https://www.polskieradio.pl/240,Cyfrowe-radio-DAB/4698,zasieg
    http://radiopolska.pl/wykaz/dab

    mkpl wrote:
    Muzyka średnia, reklam za dużo, konkursy komercha pełną gębą.

    Jak wszędzie teraz... I pomyśleć, że pamiętam czasy bez reklam...

    Link
  • #6
    michalko12
    MCUs specialist
    Transmiter FM z odbiornikiem DAB+... Coś wymyślą. Stawiam, że FM będzie gdzieś do 2025 roku jeszcze aktywny.
    A za 2-3 lata DAB+ będzie w standardzie w każdym radioodbiorniku samochodowym. Warto zauważyć, że FM też zanika już w telefonach komórkowych, co prawda DAB+ w to miejsce nie pojawia się.

    No i zostaje jeszcze opcja jak u Norwegów - komórka + bluetooth. Ponoć 1,5GB transferu miesięcznie wystarczy na słuchanie radia w jakości podobnej do FM, nie liczyłem.

    Jak ktoś zdecyduje się dokupić do samochodu radio z DAB+ to niech weźmie pod uwagę, że potrzebna jest też odpowiednia antena. To tak informacyjnie, bo nie we wszystkich samochodach wymiana anteny jest możliwa..
  • #7
    Tremolo
    Level 43  
    Wolałbym jakby wyłączyli telewizję czy to cyfrową, analogową, każdą. Moje radio Panasonic chodzi bez przerwy od dwóch lat. Brzmienia tego małego głośniczka nie podrobi DAB. Idzie non stop antyradio. Już jedna antena odpadła. Za nią robi kawałek sondy z miernika. I to odbiera świetnie. Tak samo w mojej Corolli. Radio jest niesamowite...
  • #8
    arigato
    Level 28  
    Wszyscy wiemy, że w kwestii odbioru – liczy się zasięg. Czyżbyście nie posiadali komórek, które czasami sygnalizują brak zasięgu właśnie? Przecież nie jest temu winna telefonia, jako taka, ale brak odpowiedniej liczby/mocy nadajników. To samo się odnosi do radia DAB/DAB+.
    Wystarczy wyłączyć 95 procent nadajników radiofonii analogowej i wówczas to dowiemy się, która radiofonia jest „lepsza”. Bo analogowo, jest właściwie wszędzie, a cyfrowo – hmmm…
    Kiedy cyfrowo będzie tak jak analogowo to… hmmm!
    Co do małej ilości reklam w necie, powiem tylko, że gdyby nie było konkurencji w eterze to cały ten reklamowy sztos przeniósłby się do Internetu, bo życie nie znosi próżni i równowaga w przyrodzie być musi! Zatem dziękujmy Bogu i partiom, że jeszcze jest jak jest. Kiedyś, być może już wkrótce – tak nie będzie.
    Gdzie policja namierza piratów drogowych? Tam gdzie jest największe prawdopodobieństwo złapania jakiegoś jelenia. Przecież nie ustawią się na leśnej dróżce z radarem. Gdzie, jak na razie, ląduje najwięcej reklam w radiofonii? Wystarczy wyłączyć radiofonię i co znajdziemy w tym naszym internetowym azylu?
    Cieszmy się z tego, że tak wolno ta radiowa rewolucja się dokonuje…
  • #9
    And!
    Admin of Design group
    Temat rozwinął się w interesujący sposób, przerzucę go działu: temat tygodnia.

    DAB/DAB+ gdy się pojawiał w stosunku do FM oferował wiele ciekawych funkcji, technologicznie jest to również interesujące rozwiązanie (OFDM, SFN).

    Jednak FM broni się niską ceną i prostą konstrukcją, dobrą jakością dźwięku i usługami typu RDS.

    W przypadku DVB-T wyparcie wersji analogowej było nieuniknione ze względu na skok jakościowy.

    Bardzo możliwe że DAB+ będzie konkurowało z radiem strumieniowanym w internecie, a FM będzie sobie trwało...

    Zaletą AM może być zasięg.
  • #10
    michalko12
    MCUs specialist
    Nie wiem czy zasięg jest problemem. Teraz na PKiN jest nadajnik 11kW i jadąc samochodem zasięg zacząłem tracić po ok 70km w lini prostej od nadajnika. Myślę, że sama technologia DAB+ jest dobrze przemyślana, a obecne pasmo FM jest już zapełnione do granic możliwości. Kolejna sprawa to koszty utrzymania częstotliwości, ilość stacji i ich różnorodność. Teraz jest wszystko na jedno kopyto, bo te treści trafiają do największej ilości słuchaczy. DAB umożliwi nadawcom uruchomienie stacji z bardziej specyficzną treścią za mniejsze pieniądze. Internet via GSM też sprawia problemy. Nie wszyscy są w stanie tym posługiwać, grzebanie w telefonie podczas jazdy to bardzo duże niebezpieczeństwo, odbiorników z wbudowanym modemem chyba jeszcze nie ma, a nawet tjakby co to dochodzą koszty SIM. Samochodów na drogach jest ile jest i jeśli każdy kierowca uruchomi streaming to tego radia via internet nie da sie słuchać. Czy 5G wystarczy? Wątpię.
  • #11
    cinepi
    Level 15  
    Co do radia cyfrowego to najbardziej obawiałbym się sytuacji która wystąpiła przy cyfryzacji telewizji - podział rynku tylko dla "gigantów" i niby dużo kanałów, a o wątpliwej jakości jeśli chodzi o treść. Podejrzewam, że gdyby został tylko DAB+ i wyłączono by FM to wszyscy słuchalibyśmy tylko PR, radia ZET i RMF, a większość lokalnych stacji by padła - ale to tylko moja prywatne zdanie.
    Zresztą to co się dzieje z DVB-T w Polsce to po prostu kpina jeśli chodzi o zasięg i ilość kanałów. Mieszkam blisko granicy z Czechami - kanałów czeskich jest 3 razy więcej niż polskich i ciągle ich przybywa, do tego większość można złapać "na kawałku drutu". Dodatkowo Czesi nadają kanały radiowe za pomocą DVB-T. Lokalne polskie multipleksy mają tak słabe nadajniki, że ani z Raciborza (14km) ani z Rybnika (25km) nie da się złapać nic.
  • #12
    Rezystor240
    Level 41  
    And! wrote:
    Zaletą AM może być zasięg.


    Za to pasmo przenoszenia to tylko kilka kHz.
    Więc jakościowo szału nie ma.

    And! wrote:
    a FM będzie sobie trwało...


    I niech trwa jak najdłużej.
    Nie wyobrażam sobie życia bez grającego radia. Radio było, jest i powinno być.
    Jeśli komercyjne stacje przejdą na cyfrę, to niech to pasmo przejmą krótkofalowcy piraci. Niech nadają w analogu jak jest obecnie.
  • #13
    Teres5
    Level 19  
    Xpira pisze, że po 2021 r nie będzie radia w analogu. To możliwe ale mało prawdopodobne,
    Polska ma jeszcze dużo plam bez zasięgu DAB+. Był ambitny plan dokładnego pokrycia obszaru całego kraju radiowym sygnałem DAB+. w ub. roku coś nagle wyhamowało "cyfryzację radia" A jak nie wiadomo co, to wiadomo że...
  • #14
    michalko12
    MCUs specialist
    Przypomnę, że już była jedna rewolucja, przejście z OIRT na CCIR i to w bardziej niekorzystnych czasach.
  • #15
    Rezystor240
    Level 41  
    michalko12 wrote:
    Przypomnę, że już była jedna rewolucja, przejście z OIRT na CCIR


    I te problemy są do dziś.

    Wczoraj przestrajałem radiomagnetofon na obecny zakres, lecz jak mówicie to przestrojone radio nie pogra za długo. Ze względu na zlikwidowanie analogowego sygnału.

    Poza tym to nie była tak tragiczna zmiana, radia można przestroić na nowy zakres, bez większych trudności.
    Lecz tego samego radia nie da się przerobić, o tak aby odbierało sygnały cyfrowe. I tu jest największy ból.
  • #16
    Tremolo
    Level 43  
    Aliexpress pewnie wypuści konwerter
    . moduł wstawiany do radia z tym samym małym pilotem którego używają do wszystkiego. Zmieniając stacje będziemy zmieniać kolory lamp led.
  • #17
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No tez wydaje mi się, że jakby ktoś wpadł na pomysł wyłączenia FM (jednak sporo sprzętu z "tamtych lat" o bardzo dobrej jakości się używa) to wtedy pojawią się konwerterki. Pewnie nawet takie odbierające ileś stacji DAB równolegle i pakujące to na ileś pasm FM, żeby można było wygodnie przełączyć ulubione stacje.
  • #18
    michalko12
    MCUs specialist
    Niedługo 2G wyłączą, a FM mają trzymać 100 lat, żeby Tarabany i inne Grundigi mogły grać? Nowe radio DAB kosztuje już tyle co koszt przestrojenia OIRT->CCIR, a jak widać, coraz więcej ludzi kupuje sprzęt z DAB+.
    Link
  • #19
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Hmm, ja jak instalowałem sobie nowy sprzęt (który stoi sobie obok klasycznej Unitry podpiętej do gramofonu dodatkowo) to FM odebrałem bez problemu. A z DAB+ musiałem sporo nakombinować się z ustawieniem anteny...
  • #20
    Kpc21
    Level 24  
    michalko12 wrote:
    Niedługo 2G wyłączą, a FM mają trzymać 100lat żeby Tarabany i inne Grundiki mogły grać? Nowe radio DAB kosztuje już tyle co koszt przestrojenia OIRT->CCIR, a jak widać coraz więcej ludzi kupuje sprzęt z DAB+ Link


    Paradoksalnie o ile w starszym aucie (ze standardowym radiem, takim co lubili kraść) będziesz mógł sobie wymienić nawet starego kaseciaka na nowe radio z DAB-em, to w nowszych, tak gdzieś od 10 lat, powszechne są radia zintegrowane z deską rozdzielczą. Trzeba się będzie bawić w jakieś transmitery itp. Bez sensu.

    Nie jestem zwolennikiem wyłączania FM-u.

    Jestem natomiast zwolennikiem obowiązku obsługi DAB-u w nowo produkowanych autach, które mają radioodbiornik zintegrowany z deską rozdzielczą.
  • #21
    michalko12
    MCUs specialist
    Kpc21 wrote:
    Bez sensu.

    Bez sensu to jest używanie tylu częstotliwości i tylu nadajników takiej mocy, kiedy są możliwości na oszczędności i zwiększenie oferty. Prawdopodobnie i tak nie wyłączą od razu FM tylko będą stopniowo wyłączać poszczególne stacje i nadajniki, tak żeby softowo zmuszać ludzi do przechodzenia na DAB+.
    A co do transmiterów to już są Clint Car DAB+ radio adapter Trochę jeszcze drogie(300-500zł), ale wraz z pojawianiem się konkurencji będą tanieć. Niektóre mają wbudowane zestawy głośnomówiące, więc jeszcze przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa.

    Niemcy sobie radzą, to Polacy sobie nie poradzą?






  • #22
    Hetii
    Level 16  
    Jak dla mnie kocham analoga za jego prostotę.

    Pamiętam jak za młodu robiło się radia detektorowe, trochę drutu, garstka elementów, jedna żyła za okno, druga do kaloryferu i grało.

    Teraz niby taki TEA5767 wystarczy i też gra, ale to już nie to samo jak się stroiło poszczególne tory odbiorcze.

    Kiedyś przez przypadek jakieś radio udało mi się zestroić na pasmo CB, radochy miałem przy tym co niemiara, a jak się człowiek uparł to CB dało odbierać na układach z dawnych autek zdalnie sterowanych.

    Było w tym wszystkim trochę magi....
  • #23
    michalko12
    MCUs specialist
    Hetii wrote:
    Było w tym wszystkim trochę magi....

    Magia w tym była, bo się w tym wychowałeś, teraz wychowują się w czymś innym i nie pojmują tej magii z tamtych czasów. Za naszych czasów nie było reklam, teraz komercja rządzi, tamte czasy już nie wrócą. Jeszcze 10 lat temu widziałem "magię" w technice mikroprocesorowej, teraz już i tej magii też już nie widzę.
  • #24
    Tommy82
    Level 41  
    Radia FM wg mnie nie zabije technologia a ekonomia. Będzie się kurczyła liczba słuchaczy na rzecz YT czy serwisów z muzyką. Im mniej słuchaczy tym mniej wpływów z reklam. Stacje będą niestety znikać.
  • #25
    Kpc21
    Level 24  
    Od dawna można słuchać muzyki z płyt, czy przez jakiś czas też słuchało się z kaset. Kasety, raczej niekoniecznie oryginalnego pochodzenia, nie były jakieś drogie, można było je kopiować. A jednak ludzie słuchali radia.

    Dzisiejsza sytuacja z serwisami z muzyką wielkiej różnicy tu nie robi, może poza tym, że da się słuchać legalnej muzyki w zasadzie całkowicie za darmo.

    Tak więc myślę, że radio mniej więcej na obecnym poziomie popularności pozostanie. Jego zaletą jest to, że się włącza i gra. Nie trzeba szukać muzyki, zastanawiać się, co puścić, wszystko jest dane na tacy. I tak jest od dawna. Oczywiście ma to swoje wady, ale są okoliczności, w których się to przydaje.

    Co innego z telewizją, tutaj zostaje ona w dużym stopniu wyparta przez Internet.
  • #26
    Tommy82
    Level 41  
    Dziś ludzie nie lubią nie lubią czekać aż poleci to co akurat lubią. Lepiej puścić sobie to samemu.
    Samochody to póki co ostatni bastion radia analogowego.
  • #28
    michalko12
    MCUs specialist
    Piottr242 wrote:
    Jest to ostatnie miejsce w którym zdarza mi się jeszcze raz na ruski rok posłuchać radia. W domu od wielu lat już nigdy.

    Napisałeś to tak, jakby całkiem mieli radio zlikwidować.
    Kpc21 wrote:
    Od dawna można słuchać muzyki z płyt

    CD też już ginie w samochodach.
  • #29
    Mario-1990
    Level 17  
    Moim zdaniem, powtarzam ,,moim,, radio typu dab nie ma sensu z powodu czysto ekonomicznego, bo po co kupować nowe odbiorniki skoro prawie każdy w domu posiada np. cyfrowy polsat, czy coś w tym rodzaju i w każdym z nich są kanały radiowe, wystarczy podłączyć dekoder do wzmacniacza i gotowe, radio cyfrowe gotowe. Jedynie w samochodach miałoby to jakiś sens. Ale wiadomo, na nieświadomości ludzi idzie łatwo zarobić, więc jak wyłączą radio analogowe to ludzie marszem pójdą do sklepów po nowe odbiorniki i ktoś kasę na tym zrobi, tak samo jak na dekoderach dvb-t. Pożyjemy, zobaczymy. Osobiście będę tęsknił za szumami mojego aws 3071, ale zobaczymy.
  • #30
    pawelr98
    Level 39  
    michalko12 wrote:
    Hetii wrote:
    Było w tym wszystkim trochę magi....

    Magia w tym była, bo się w tym wychowałeś, teraz wychowują się w czymś innym i nie pojmują tej magii z tamtych czasów. Za naszych czasów nie było reklam, teraz komercja rządzi, tamte czasy już nie wrócą. Jeszcze 10 lat temu widziałem "magię" w technice mikroprocesorowej, teraz już i tej magii też już nie widzę.


    No patrz, ja mam 21 lat i dwa lata temu majstrowałem radio AM ze wzmocnieniem bezpośrednim.

    Radio FM(i to wcale nie superreakcja) czy AM można zrobić na jednym tranzystorze. A zbuduj teraz odbiornik DAB.

    Przestrajałem Diorę AS632 na nowy FM.
    Koszt zero bo tylko usunięcie kondensatorów i zestrojenie heterodyny oraz wejściowych.
    Starego Tamburyna (głowica identyczna co Jubilat) to więcej roboty bo trzeba było kupić trymerki, przewinąć cewki i dać szybsze tranzystory w głowicy.

    Fajne z radiem analogowym jest to że takie średnie/długie mają zasięg globalny.
    Sygnał z Solca Kujawskiego (1MW) dosięga aż do Japonii czy USA :!: .
    Spoiler:

    Miasto Suzu w Japonii




    Węgrzy mają swojego potworka w Solt. Calutkie 2MW na 540kHz.
    Zasięg również globalny bo dociera do USA czy Malezji.
    Obecnie najpotężniejszy nadajnik w Europie.

    Ja u siebie łapałem stację z Rumunii na średnich. Potem namierzyłem w internecie że moc wyjściowa nadajnika 400kW.
    Także jak nie od nas to od innych będzie na spokojnie sygnał na AM.

    Nie sądzę aby od tak przeszli na DAB.
    Okazuje się bowiem, że wiele współczesnych stacji DAB nadaje w gorszej jakości niż analogi na FM. Dlaczego ? Bo można upchać więcej stacji w jednym sygnale.
    I okazuje się, że sygnał cyfrowy audio ma ledwie 64kbps co już jest mocno odczuwalne przy słuchaniu muzyki.

    W przypadku telewizji cyfrowej było inaczej bo jakość poszła w górę.

    Zastanawia mnie tylko to po co im zwalniać pasmo FM?
    Częstotliwości zbyt niskie jak na szybką komunikację cyfrową.

    Ja osobiście mam radziecki generator w.cz G4-107.
    Wystarczy wpiąć dłuższy przewód w wyjście, ustawić maksymalną amplitudę i spokojnie odbieram silny sygnał dwa piętra niżej będąc w piwnicy. Włączam modulator FM i podłączam sygnał modulujący w postaci sygnału audio.
    Jak lazłem grzebać do garażu to zdarzało mi się uruchomić komputer, gdzie mam całą playlistę i nadawać z generatora w.cz coby móc słuchać bogatszą pulę muzyki podczas pracy.

    Pracuje to w mono.
    Zwykle wrzucam się na 108MHz bo najbliższa jest dopiero na 106.6MHz.
    Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby nadawać poza typowym UKF, bo zakres jest 10-410MHz. Problemem może być co najwyżej odbiór.

    Komfort słuchania radia zależy od miasta.
    O ile w Bydgoszczy spokojnie mogę słuchać, to w Gdańsku już słabo.
    Mój brat słucha częściej ode mnie i mówi, że jak jeździ w Gdańsku to zwykle z wyłączonym radiem.
    Miasto miastu nierówne. Niektóre stacje to tragedia, a inne to aż chce się słuchać.
    Próbowałem słuchać rzekomo najlepszego gdańskiego radia (Anty-Radio) to nie mogłem na dłuższą metę.

    Z takich innych ciekawostek to dodam, że o ile u nas stacje AM to rzadkość (mamy PRI na długich i garstkę lokalnych), to w USA stacji na AM potrafi być więcej niż FM.
    Do tego część stacji nadaje w AM-stereo. W Europie takie stacje znajdują się w Grecji i we Włoszech.

    Jak odpaliłem w USA swoje radyjko bezpośrednie to miałem niemały problem z selektywnością.Stacje mi się nakładały. Było co słuchać.

    Ale tam takie podejście jest całkowicie zrozumiałe. Dystanse są znacznie większe, więc trzeba porządniejszego zasięgu. UKF nie zajdzie tak daleko jak średnie/długie.

    Jeśli koledzy zechcą, to mogę się też podzielić swoimi dwoma nagraniami z zupełnie odrębnego UKF bo Japońskiego. Zakres 76-90MHz.
    Co ciekawe sprzedawane tam radioodbiorniki mają zakres 76-108MHz.
    Ja odbierałem tunerem RTL-SDR, który to specjalnie zakupiłem w tym celu.