Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Valeo D6RA - Laguna I - bardzo dziwna awaria rozrusznika

Lucio96 04 Apr 2019 00:26 1989 20
 • #1
  Lucio96
  Level 10  
  Pacjent: Laguna I 2.0 8v 1997 r. rozrusznik Valeo

  Problemem jest niedziałający jak należy rozrusznik i już dokładnie tłumacze o co chodzi.

  Wszystko zaczęło się od tego, że pojawiły się niezrozumiałe objawy: słyszę "cyk" bendixa i kręcenie się go jak należy, a jednocześnie rozrusznik chodzi na pusto i nie kreci wałem ! Myślę co jest do cholery rozbieram i krew mi się zagotowała. Rozrusznik ledwo trzymał się na jednej dolnej śrubie !! Po za tym kawałek kartera był ułamany przez co jedną śruba trzymała tylko ułamany kawałek. Trzecia natomiast była praktycznie całkowicie odkręcona. Pół roku wcześniej oddawałem samochód do mechanika na wymianę simeringu od strony silnika, bo uciekał mi olej i to ostro. I musieli mi chu.. zrobić coś takiego.Pewnie im spadł, bo jak karter mógłby tak pęknąć.

  Wcześniej już lata temu miałem Volvo 460 z silnikiem Renault 1.8 i tam też musiałem robić rozrusznik więc mi się ostał a był taki sam. Zmieniłem tą obudowę sprawdziłem na sucho, jeśli chodzi o mocowania przy skrzyni to wszystko git, pięknie działa no to montuje. Zamontowałem i gra gitara palę jeden raz drugi trzeci i śmiga. Pojechałem na dłuższą przejażdżkę chcę znowu zapalić a tu tylko cyk...cyk.. zrobiło się nie miło. Otworzyłem maskę nic tam nie ujrzałem co byłoby nie tak. Dziesięć minut później zapalił od razu i kilka razy sprawdziłem rozrusznik śmiga. I tak już było przez dwa dni. Na zimnym pali super a jak się nagrzeje sam silnik do temperatury pracy to odmawia posłuszeństwa... Jako, że pilnie muszę mieć samochód nie czekałem wyjmuje go znowu i śmiga na sucho, ale zrobiłem test. Bardzo delikatnie ogrzałem elektrowłącznik nad palnikiem do temperatury, że jeszcze można było go spokojnie wziąć w ręce , ale był ciepły... No i jak był ciepły to na sucho też nie działał. Kupiłem więc prędko nowy elektromagnes. No i działa oczywiście na sucho super. Przy okazji, aby mieć pewność dobrej regeneracji zmieniłem szczotki, bo tamte były słabe. Montuje więc go wczoraj i jest dramat.

  Rozrusznik chodzi strasznie ciężko i powoli. Dosłownie jak zółw. Słychać cyk i bendiks pracuje jakby coś go blokowało strasznie i zaraz słabnie i kaplica. Wałem nie kręci, bo włożyłem bieg i nawet nie drgnie. Przypominam, że jeszcze dwa dni wcześniej tak samo go montowałem w aucie nic nie zmieniło, wieniec koła zamachowego w porządku, automat z tulejką ( nie siedzi za ciasno) wymieniony na taki sam do Valeo nowy, zaciski wyczyszczone i dobrze dokręcone. Akumulator EXIDE ma jeden rok i był cholernie drogi, ładowałem go 12 godzin właśnie i dokładnie tak samo rozrusznik ledwo drga. Na sucho działa jak najbardziej dobrze, szybko się kręci bendiks wyskakuje itd.  Spróbowałem kręcić śrubą na kole pasowym od alternatora i na spokojnie kręcę grzechotką z kluczem nasadowym. Na pewno silnik się jakoś nie zablokował.

  Gdy składałem go to robiłem to z głową..żadnej śruby nie ukreciłem i nic na "chama" nie składałem. Nigdy nie miałem takiej sytuacji.. Dodaje też zdjęcie szczotkotrzymacza, że wszystko jest w porządku. Do skrzyni rozrusznik wchodzi jak należy i nie da się go wręcz zamontować odwrotnie, nie widzę, aby się tam cokolwiek ułamało.


  Na pewno wiecie w tym temacie dużo więcej ode mnie , więc proszę pomóżcie, bo pilnie potrzebuje samochodu..

  Dodaje filmy jak to działa oraz zdjęcia :

  https://youtu.be/B4R1CFaaZ1U

  https://youtu.be/JwWszmIhBU4
 • #3
  piachu1994
  Level 38  
  robokop wrote:
  Upalona masa silnika.

  Owszem, to może być pewne.
  Wykonałeś pomiary?
 • #4
  Lucio96
  Level 10  
  Sprawdzę, choć wydaje się to bardzo dziwne, ale trzeba, aby nie było niedomówień. Tak jak mówie w poniedziałek samochód palił pięknie - przypomnę na tych samych karterach tak samo zamontowany itd. Jedynie nie palił ciepły przez ten automat. I teraz we wtorek po wymianie automatu i szczotek, na sucho kręci znacznie lepiej, wyrywa się ze stołu, a w samym samochodzie takie coś. Nic tam nie było grzebane i zamontowane jest tak samo. Być może to zbieg okoliczności i padła masa tak nagle. Jeśli chodzi o inne elementy to masa na pewno jest dobra. Światła i całe wyposażenie wnętrza od dmuchawy, wszystkich świateł po ogrzewanie tylnej szyby działają perfekcyjnie.
 • Helpful post
  #5
  lukasz12345678910
  Level 30  
  Zrób prosty test. Zapnij przewód rozruchowy od minusa akumulatora do masy silnika. Jak jesteś pewny rozrusznika to szukaj w zasilaniu.
 • #6
  andrzej20001
  Level 43  
  Lucio96 wrote:
  Wałem nie kręci, bo włożyłem bieg i nawet nie drgnie
  Lucio96 wrote:
  Rozrusznik chodzi strasznie ciężko i powoli
  jeszze raz go wyjmij i sprawdz czy jak go włączysz na stole na akumulatorze zębnik wybija i rozrusznik żywo chodzi. Raczej źle złozony lub magnes sie odkleił/pękł.O poprawnym montażu sprężyny nie wspomnę ;)
 • #7
  Aleksander_01
  Level 41  
  A gdzie masz tuleję ustalającą, bo w rozruszniku nie widać.
 • #8
  andrzej20001
  Level 43  
  Od tulei by hałasował ale coś by kręcił. Ale po filmie widać że jest w nim zwarcie albo coś zablokowało rozrusznik.
 • #9
  Lucio96
  Level 10  
  Aktualnie jest wyjęty i właśnie tak kręci jak na filmie. Najpierw był kręcony film w aucie potem na stole. Więc to czy wybija czy nie zostało już wyjaśnione myślę, bo aktualnie biorę go ze stołu podłączam dwa kabelki i tak właśnie kręci. Już dwa razy go tak wyjmowałem albo i trzy. I cały czas to samo - na stole kręci jak zwariowany w samochodzie nawet nie drgnie, choć jeszcze w poniedziałek wszystko było ok. Co do montażu sprężyny nie wypowiadam się, bo inaczej jej się nie da założyć i tak też była założona wcześniej gdy ten rozrusznik chodził tyle czasu. No chyba, że coś popieprzyłem - ja nie mówię, że wszystko zrobiłem git, bo coś musi być źle. Nawet sam szukałem filmików, aby zobaczyć czy ludzie też ją tak zakładają i robili to tak samo - bo inaczej się nie da. Czy może masz inne koncepcje jej prawidłowego ułożenia w szczotkotrzymaczu ?
 • #10
  andrzej20001
  Level 43  
  Drugi film pokazuje że blokuje coś prace rozrusznika. Nic nie wpadło między kołnierz a koło zamachowe? Sprawdz plecionke /przewód masy z minusa akumulatora na silnik jeszcze.
 • #11
  Lucio96
  Level 10  
  I to już jest konkretna odpowiedź. Dzięki. Właśnie też tak myślałem, ale biorę grzechotkę, klucz nasadowy zakładam na koło pasowe alternatora i normalnie silnik się kręci jedną rękę bez zapierania i tak też było zawsze. Do tej pory szukałem przyczyny w rozruszniku, bo nie mogłem uwierzyć, że coś by się stało tak z dnia na dzień w samochodzie, ale chyba tam musi być problem. Ja już raz składałem taki rozrusznik jak wspomniałem w Volvie 460 z silnikiem Renault i dwie godziny pracy, a chodził do końca żywota całego samochodu.
 • #12
  andrzej20001
  Level 43  
  Zakładam oczywiście że akumulator jest naładowany i sprawny.
 • #13
  abart64
  Level 32  
  Przypadkiem nie przykręcasz go na niewłaściwym otworze? Na zdjęciu widać odcisk tulei która nie trafiła w otwór a było dociągnięte. W renówce można się pomylić z tymi otworami.
 • #14
  Lucio96
  Level 10  
  Właśnie wiem wiem, że widać, ale tak chyba było jeszcze jak on w Volvie siedział (ten karter). Tak jak mówię jak go zakładałem pierwszy raz tu do Renault w sobote to wszystko grało i jestem przekonany, że wkładam go tak samo. Zresztą robię to już nie wiem, który raz. On inaczej nawet nie chce wejść na cztery śruby jest i tak też go skręcam, że wszystko pasuje... Odnośnie tulejki ustalającej - jest ona w skrzyni. Wrzucam jeszcze zdjęcia komutatora i szczotek jak składałem..może coś tutaj się dopatrzycie. Oczywiście cała obudowa ze szczotkotrzymaczem weszła lekko nic tam nie dusiłem na chama. Sprężyna jest mocna, pod obiema szczotkami oczywiście są podkładki.
 • Helpful post
  #15
  abart64
  Level 32  
  Zobacz czy się magnes nie odkleił jak masz go na stole.
  Sprężynę zapina się na na stojanie a nie na plastiku.
  Ma być na 3 śruby, tyle że można pomylić środkową i też się skręci ale będzie zgrzytał.
 • #16
  Lucio96
  Level 10  
  Dzięki Mistrzu. Już w tym momencie poprawiam te szczotki. Tak jak mówiłem mogłem coś zrypać po drodze i na pewno tak jest, bo nic nie dzieje się bez przyczyny. Dodaje też zdjęcia jak to wygląda na silniku..bardzo możliwie, że był źle zamontowany :P Co do śrub zgadza się. Montuje go na trzy śruby , lecz po prostu tą czwarta też pasuje o to mi bardziej chodziło.Valeo D6RA - Laguna I - bardzo dziwna awaria rozrusznika


  Edit: już porpawione i wszystko się zgadza :
 • #17
  Lucio96
  Level 10  
  No i napiszę nowy post - kręci jak zły na sucho po tym jak przełożyłem szczotkotrzymacz, ale co z tego jak założę i będzie to samo w aucie. Magnesy są dobre. Po wyjęciu szczotek wirnik obraca się lekko, nie zaczepia o żaden magnes. Próbowałem również na krótko w aucie ze śruby z plusem do drugeij śruby gdzie przykręcona jest szczotka + i kręci tak samo dobrze jak na stole i szybko. Z nie wiadomych przyczyn bendiks nie zaskakuje tam na koło zamachowe, choć na sucho wysuwa się idealnie do końca aż do pierścienia. Nie pomaga również pokręcenie wałem aby zamach zmienił położenie.
 • #18
  Aleksander_01
  Level 41  
  Przecież to jest najprostszy rozrusznik, tu diagnoza trwa góra 3 minuty. Skoro wyrzuca bendix na sucho a nie zazębia na samochodzie to pomyśl trochę. Jeżeli dalej nie jesteś pewien to obciąż ten rozrusznik na stole a wtedy wyjdzie cała prawda o nim. Tylko nie pisz że nie masz specjalistycznych narzędzi, tu ich nie potrzeba.
 • #20
  Aleksander_01
  Level 41  
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  ZObacz czy jeszcze masz zęby na kole zamachowym.


  Tylko że wtedy by szybko kręcił lub zgrzytał, strzelał jak jasna ch.... Obciążyć rozrusznik na stole i wyjdzie cała prawda o nim.
 • #21
  andrzej20001
  Level 43  
  On za żywo chodzi na filnmie,podejrzewam aku ,masa lub zwara jakaś