Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjny mikrokontroler z interfejsem analogowym dla czujnika chemicznego

ghost666 12 Cze 2019 17:16 429 0
 • Precyzyjny mikrokontroler z interfejsem analogowym dla czujnika chemicznego
  Układ ADuCM355 jest scalonym systemem do obsługi sensorów elektrochemicznych i biosensorów. Wyposażony jest on w mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M3 i dedykowany analogowy front-end do podłączania sensorów.

  ADuCM355 posiada 16-bitowy, wielokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) o sukcesywnej aproksymacji (SAR), zdolny do próbkowania sygnałów analogowych z częstotliwością do 400 kSPS. ADC wyposażono w bufor wejściowy, programowalny wzmacniacz i filtr anty-aliasingowy. Wejścia prądowe wyposażone są w programowalne wzmacniacze transimpedancyjne. Cały front-end dodatkowo wyposażono w dwa wzmacniacze do obsługi potencjostatów, tj do utrzymania stałej polaryzacji na sensorze elektrochemicznym. Wzmacniacze te kontrolowane mogą być między innymi z poziomu wbudowanych w układ przetworników cyfrowo-analogowych (DAC). Dodatkowy DAC zapewnia szybkie wyjście analogowe z programowalnym wzmocnieniem.

  Precyzyjny mikrokontroler z interfejsem analogowym dla czujnika chemicznego
  ADC działa z prędkością do 400 kSPS przy zakresem wejściowym od -0,9 V do +0,9 V. Wejściowy multiplekser umożliwia użytkownikowi wybór kanału wejściowego - kanały te obejmują trzy zewnętrzne wejścia prądowe, wiele zewnętrznych wejść napięciowych i kanały wewnętrzne do pomiarów diagnostycznych np. wewnętrznych napięć zasilania, temperatury układu jak i napięć odniesienia.

  Dwa z trzech DACów są dwuwyjściowe. Wszystkie mają rozdzielczość 12 bit. Jeden DAC steruje wejściem nieodwracającym wzmacniacza potencjostatu, a drugie steruje wejściem nieodwracającym wzmacniacza transimpedancyjnego. Trzeci przetwornik DAC jest przeznaczony do wzmacniacza transimpedancyjnego o dużym pasmie, do pomiarów impedancji. Zakres częstotliwości wyjściowej tego przetwornika wynosi do 200 kHz.

  Dostępne w układzie są także precyzyjne źródła napięcia odniesienia 1,82 V oraz 2,5 V. Wewnętrzne ADC i DAC wykorzystują je, aby zapewnić niski dryf napięcia dla wszystkich urządzeń peryferyjnych.

  ADuCM355 posiada rdzeń Cortex-M3, taktowany zegarem do 26 MHz. Mikrokontroler wyposażony jest w dwa DMA, integrujące się z interfejsami SPI, UART oraz I²C. Układ wyposażono w 128 kB nieulotnej pamięci Flash i 64 kB pamięci SRAM. Procesor taktowany może być wewnętrznym oscylatorem. Wbudowana pętla PLL generować może dodatkowe zegary, a także redukować częstotliwość taktowania rdzenia, by zredukować pobór mocy przez układ. ADuCM355 posiada trzy wbudowane timery ogólnego przeznaczenia oraz specjalny timer do usypiania i wybudzania układu, a także dedykowanego watchdoga.

  Podsystem analogowy posiada oddzielny oscylator 16 MHz używany dla zegarów ADC, DAC i innych podzespołów analogowych. System analogowy zawiera również oddzielny oscylator o 32 kHz, dla zegara timera i watchdoga działających w części analogowej. Zarówno oscylator 32 kHz, jak i watchdog są niezależne od cyfrowych oscylatorów i timera systemowego.

  Większość urządzeń peryferyjnych może być skonfigurowany zgodnie z wymaganiami w konkretnej aplikacji. Interfejsy wyjściowe obejmują UART, I²C, dwa porty SPI i linie GPIO, które zdolne są także do generowania przebiegów PWM. Układ posiada ponadto szeregowy port SW-DP od programowania i debugowania procesora.

  ADuCM355 zasilany jest napięciem od 2,8 V do 3,6 V i działać może w zakresie temperatur od −40°C do 85°C. Układ dostarczany jest w obudowie LGA 6 mm x 5 mm z 72 wyprowadzeniami.

  Źródło: materiały prasowe Analog Devices

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9843 postów o ocenie 8059, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.