logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie głośniki do kolumn estradowych 400W 4Ω? Tanie i trwałe rozwiązania

Kajtek_170 15 Wrz 2005 09:55 1769 11
REKLAMA
  • #1 1819628
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 26
    Ocena: 32
    Buduje w kolumny estradowe 400w przy 4Ω. Podstawowe pytanie co włożyć do środka?
    Nie mam dużych finansów więc musi w miarę tanio wyjść i długo grać. Myślałem żeby do środka włożyć 1niskotonowy i horna. A wy co o tym myślicie?
  • REKLAMA
  • #2 1819651
    ~sojer
    Poziom 27  
    Posty: 921
    Pomógł: 91
    Ocena: 24
    Głośniki 400W są strasznie drogie. Taniej cię wyjdzie 2niskotonowce + horn. Zresztą na forum jest gdzieś opisana bardzo fajna konstrukcja właśnie 400W na głośnikach Craaft-Solton, autorem jest user Toadi.
    Jedynym problemem może być dostęp do tych głośników, bo nie wiem czy gość z allegro je dalej sprzedaje, a w sklepie takie widziałem za 350zł.
  • #3 1819719
    zioolass
    Poziom 20  
    Posty: 428
    Pomógł: 21
    Ocena: 13
    a może dwie 30-tki estradowe STX z magnesami od 38-ek + horn?
    sam jestem ciekaw układu 2*gdn30/200 ae (z magnesem od 38),4 omy szeregowo (u Ciebie 2* 8 omów równolegle) + tubka estradowa Tonsila.znajomy szuka paczek do końcówki 2*300W/8 omów,i nic innego nie przychodzi mi do głowy w rozsądnej dla Niego cenie,czy ktośmoze wypowiedziec sie na temat sensownosci tego rozwiązania,oraz warunkow aplikacji(obj.i strojenie obudowyBR,ciecie przy dwóch drogach,tłumienie driwera-nominalnie bodaj 103dB)?pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 1820016
    igod
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 16
    Głośniki estradowe 400W wcale nie są takie drogie. Coś z serii Eminence na blaszanych koszach kupisz za około 300PLN. Proponuję 15 calowy głośnik na dół + APT150 (albo tańszy odpowiednik Tonsila). To i tak nie będzie kolumna najwyższych lotów bo masz za mało pieniędzy, więc niezbyt dobra średnicę 15 calówki można pominąc.

    Na dół proponuję głośnik DELTA 15LF i podział 2,5kHz. Dla Delty wystarczy wtedy mała cewka, dla APT filtr 4 rzędu i żarówka, nie powinno być wtedy problemów z fazami.
  • #5 1821408
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 26
    Ocena: 32
    Igod pytanieto ile by wtedy razem wyszło za 2 niskie i 2 horny.
  • REKLAMA
  • #6 1822567
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    APT 150 (GDWT12-19/150) jest troche za slaby do kolumny o mocy 400W. No chyba ze go stlumisz albo kolumna bedzie 4omowa.
    Delta 15LF to typowy subwofer, owszem zagra srednimi ale jak ktos lubi duzo wokalu to mu sie nie spodoba. Z taniszych firmowych glosnikow polecam celestiona TR1530. Ma duzo srodka z basem nieco gozej.

    A dlaczego 400w? i na jakiej impedancj?

    STX-y estradowe do pelnego pasma dopiero sie szykuja, wiec trzeba poczekac.
  • REKLAMA
  • #7 1823523
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 26
    Ocena: 32
    4ooW przy 4Ω chyba to napisałem. 400W bo wzmacniacz jest 2x400. To będzie raczej wokal i najwyżej coś z płyty. Nie myślę raczej o perkusji. znajomy mi polecił żebym wrzucił 2 kolumny 2x 400 ale na 3 głośnikach + 2 suby. To mam zasilać powermixerem behringer pmh5000 i końcówką mocy.

    za same głośniki by wyszło 5.000 + mixer 2.000 i końcówka 1.300 razem = 8.000 + materiały

    wracając do głośników to Chyba najpierw zrobie tak jak mówiłem 2 głośniki ale średni i wysokie zasilane z mixera a do tego końcówka z 2 subami wyjdzie trochę taniej
  • #8 1823656
    zioolass
    Poziom 20  
    Posty: 428
    Pomógł: 21
    Ocena: 13
    to napisz jeszcze,jakie w końcu chcesz uruchomić finanse (rozumiem,że mniej niż 8 tys.,ale ile mniej?),to na pewno dostaniesz więcej wskazówek.
  • #9 1824704
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 26
    Ocena: 32
    Myśle że na głośniki 1000 do 1500 lub 2000 z subami. Ze wzmacniaczem do subów niema problemu bo zawsze moge coś zbudować. Jedno na co się zdecydowałem to powermixer 2*400 i dotego ta kolumny.

    Ważne proporcja jakoś/cena musi być wysoka. Myśle że STX będe w stanie kupić. Tylko czy 2 kolumny po 2 głśniki i suby czy lepiej 2 kolumny z 3głośnikami zasilane z powermixera.
  • #10 1825302
    ~sojer
    Poziom 27  
    Posty: 921
    Pomógł: 91
    Ocena: 24
    [quote="Kajtek_170"] Ze wzmacniaczem do subów niema problemu bo zawsze moge coś zbudować. [quote]

    Nawet jeśli sam go zbudujesz to musisz wydać około 1500zł na wzmacniacz, uważaj żebyś się nie przeliczył z finansami :P
    Budowanie wzmacniaczy jest raczej hobbystycznym zajęciem, bo za gotowy zapłacisz podobnie:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62861023
  • #12 1827085
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 26
    Ocena: 32
    mavarick87 napisał:
    Jesli chcesz tanio no zerkinij na mój projekt który niedawno zrealizowałem i jestem z niego zadowoly.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352448.html]


    Ciekawe tylko ja poterzebuje 400w więc troche by czeba zmienić. Pyatanko ile dałeś razem za te wszystkie glośniki


    ~Sojer No niewiem chyba zawsze jest jakieś 200zł taniej.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru głośników do kolumn estradowych o mocy 400W przy impedancji 4Ω, z naciskiem na rozwiązania tanie i trwałe. Propozycje obejmują konfiguracje z jednym głośnikiem niskotonowym i hornem, a także układy z dwoma niskotonowcami plus horn. Wskazywano na popularne modele głośników estradowych, takie jak Craaft-Solton, Eminence (np. seria na blaszanych koszach), DELTA 15LF jako subwoofer oraz APT150 lub tańsze odpowiedniki Tonsila do średnich i wysokich tonów. Zwrócono uwagę, że APT150 może być zbyt słaby do 400W, a DELTA 15LF to typowy subwoofer z ograniczonym pasmem średnich. Polecano również Celestion TR1530 jako tańszą alternatywę z dobrym środkiem pasma. Dyskutowano o konfiguracjach głośników i podziałach częstotliwości (np. 2,5 kHz), a także o kwestiach strojenia obudowy i tłumienia driverów. Poruszono temat kosztów – autor planuje wydać na głośniki około 1000-2000 zł, z uwzględnieniem subwooferów i wzmacniacza (np. powermixer Behringer PMH5000). Zwrócono uwagę, że budowa własnego wzmacniacza może być kosztowna i czasochłonna. Wskazano na dostępność i ceny głośników na rynku, a także na istniejące projekty kolumn estradowych dostępne na forach, które mogą posłużyć jako wzór do modyfikacji pod wymagania 400W.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA