Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja dach dwuspadowy - północny zachód czy południowy wschód?

17 Lip 2019 09:52 582 18
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Planuję instalację do domu jednorodzinnego o mocy ok. 8KWp, dostałem oferty, spotkałem się z potencjalnymi wykonawcami i teraz mam dylemat.
    Dach jest dwuspadowy, jedna połać dokładnie na północny zachód, druga na południowy wschód. Jedna połać dachu zmieści instalację nawet 10KWp.
    Jeden wykonawca przekonuje mnie, że lepiej będzie jeżeli całość paneli zamontuję na połaci południowo wschodniej,
    drugi natomiast chce podzielić panele i 60%-70% umieścić na połaci północno zachodniej a resztę na południowo wschodniej.
    Który pomysł jest lepszy?
    Będę wdzięczny za opinie. Poniżej rzut na budowę z google maps.

• FotowoltaikaFotowoltaika
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 43  
    vobo napisał:
    drugi natomiast chce podzielić panele i 60%-70% umieścić na połaci północno zachodniej a resztę na południowo wschodniej.
    Uzasadnił to jakoś? Zakładam, że instalacja on-grid. Gdyby był wybór "południowo-zachodnia czy południowo-wschodnia" to pewnie bym się zastanawiał ale w sytuacji, którą opisałeś nie widzę sensu w dzieleniu paneli w dodatku umieszczając większość od północnego zachodu.
  • Poziom 20  
    Podstawowe pytanie. Czy zwróci się ekonomicznie strona zachodnio-północna?
    Wątpię. Nawet gdy będzie instalowana za "jednym rzutem".
    Skoro ktoś twierdzi, że "chce podzielić panele i 60%-70% umieścić na połaci północno zachodniej a resztę na południowo wschodniej" to niech to uzasadni obliczeniami.
    Można się wspomóc sprawdzonym kalkulatorem:
    [url=]http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php[/url]
  • Poziom 21  
    A te drzewa nie zasłaniają od wschodu zbyt mocno?

Wrzuć sobie to w podany kalkulator.

Ale jakby co to panele skierowane dokładnie na północ o nachyleniu 35° produkują rocznie około 50% tego co panele skierowane na południe.
  • Poziom 23  
    Zakładaj na południowy wschód będzie większa produkcja dzienna.
  • Poziom 20  
    Jak już musi być dzielone to można dać ze 20% na ten północny zachód. Zaleta tego taka że dłużej w ciągu dnia będzie produkcja
    i mniej się odda do sieci.
  • Poziom 43  
    Lisciasty napisał:
    Zaleta tego taka że dłużej w ciągu dnia będzie produkcja
    i mniej się odda do sieci.
    Będzie dłużej ale w sumie mniejsza niż przy ustawieniu wszystkich paneli po jednej stronie o ile drzewa nie zasłaniają paneli w godzinach porannych.
    Dzielenie miałoby sens w systemie off-grid. Dłużej produkuję - wolniej rozładowuję akumulatory.
  • Poziom 20  
    Dzielenie ma jak najbardziej sens przy ongridzie bo im więcej zjesz tym mniej oddasz i nie opłacisz 20% haraczu.
  • Poziom 43  
    Lisciasty napisał:
    Dzielenie ma jak najbardziej sens przy ongridzie bo im więcej zjesz tym mniej oddasz i nie opłacisz 20% haraczu.
    Ma sens jeżeli zamontowanie części paneli na stronie północno- zachodniej nie zmniejszy produkcji energii więcej niż o 19,99%.
    Co z tego, że zapłacisz większy haracz skoro finansowo na tym zyskasz :?:
  • Poziom 23  
    Przecież najwięcej prądu potrzeba zimą ,więc zakładaj na południe .
  • Poziom 1  
    Według tego kalkulatora

jeśli na północ, to tylko w przypadku bardzo małego kąta dachu.
    Ten drugi kierunek jest dużo lepszy
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Co do drzew, to na razie nie są wysokie, ale i tak będę rozmawiał z sąsiadem o wycięcie tych drzew bo i tak czyści działkę.
    Co od nachylenia to dach ma nachylenie 34 stopnie.
    A tak w ogóle może ktoś mógłby mi polecić firmę z Mazowieckiego która montuje panele.
    Obliczone Zapotrzebowanie na Ciepło mam 5300KWh rocznie (57KW/m2 x 93m2), ale amatorsko param się stolarką, to chciałbym instalację 8-9,9KWp.
  • Poziom 10  
    rozważam też możliwość grzania wody w dużym zasobniku (zbiornik higieniczny, 800-1000L) w nocnej tarfie i czerpania z nigo ciepła do CO i CWU całą dobę.
    Dodatkowo i tak będę robił kominek to chyba zrobię z płaszczem wodnym, żeby magazynować ciepło w zasobniku (i tak będę palił w kominku w weekendy rekreacyjnie)
    Bo przy wyliczeniu 5300KWh /12 miesięcy to daje w nocnej taryfie (wg. kalkulatora PGE) 827zł / 12 = 67zł miesięcznie. Oczywiście wiem, że to nie uzględnia wielu czynników, ale nawet jeśli średniomiesięcznie zapłacę 150zł za ogrzewanie to i tak fotowoltaika słabo mi się opłaca (bo jest zbyt ługi okres zwrotu - szacunkowo 24000zł za zestwa 5,3KWp - to daje 24000zł/1800zł = około 13 lat.
    Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.
  • Poziom 13  
    Nie rozumiem wyliczenia
    vobo napisał:
    5300KWh /12 miesięcy to daje w nocnej taryfie (wg. kalkulatora PGE) 827zł

Czy kolega sugeruje że może kupić energię z VAT i z przesyłem za 15,6 groszy za kWh? Jeśli tak to chyba gdzieś popełniono błąd w wyliczeniach.
  • Poziom 10  
    Korzystałem z kalkulatora na stronie PGE. Co prawda zrobiłem błąd ponieważ wybrałem Warszawa a nie Łódź (mój rejon energetyczny to Żyrardów). Poniżej moje wyliczenie. Oczywiście zakładam tutaj, że obliczam tylko kosztu CO całoroczne z podziałem na 12 miesięcy.
  • Poziom 19  
    Jak jest możliwość to PV ilość dopuszczalna na max a później wykorzystać na bojler i farelek.
  • Poziom 10  
    Dziękuję. To zmienia postać rzeczy.
    Czyli szukam dalej wykonawcy. Instalacja PV będzie na pewno.