logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

jakiej mocy kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem

cox409 29 Lip 2019 00:13 7179 85
Najlepsze odpowiedzi

Jaki kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem dobrać do nowego domu 180 m² z podłogówką i czy Buderus GB062 24 kW z zasobnikiem 100 l będzie odpowiedni?

Do takiego domu sensowniejszy będzie kocioł jednofunkcyjny 14 kW z możliwie niską mocą minimalną około 2 kW; 24 kW to w praktyce przerost formy dla ogrzewania podłogowego i większy sens ma głównie wtedy, gdy chcesz szybciej grzać c.w.u. [#18089027][#18088424][#18094638] Przy zasobniku 100 l trzeba patrzeć na powierzchnię wężownicy: dla kotła 24 kW szukano co najmniej ok. 1,2 m², bo przy mniejszych powierzchniach taka moc i tak nie będzie realnie wykorzystana i kocioł trzeba będzie skręcać [#18089027][#18094355][#18095775] Jeśli wybierasz między 2-14 a 2-24, wątki wskazują raczej 2-14 dla CO, a 2-24 zostawiają jako zapas na c.w.u. i na mrozy [#18087424][#18089027][#18094638] Dla 4-osobowej rodziny 100 l może wystarczyć przy prysznicach, ale 150 l daje większy komfort i spokój [#18122435][#18122325][#18133160]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 18085676
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    Nie wiem jakiej mocy dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ?

    Dom nowy w budowie. Parter z poddaszem użytkowym garażem i piwnicą. Garaż i piwnica nie ogrzewane. Kocioł w piwnicy.
    Docieplenie poddasza wełna Rocwool 25cm. Docieplenie ścian styropian fasadowy grafitowy 15 cm. Bez rekuperacji. Okna 3 szybowe.
    Powierzchnia do ogrzania czyli parter i poddasze 180 m2. Całość ogrzewania to podłogówka. Planuję 55/40 stopni C.
    Nieco większe zapotrzebowanie na ciepło z powodu :
    - dużego okna aluminiowego fasadowego ( 3 szyby ) o pow 20m2 ( cała ściana szczytowa od południa )
    - z powodu nieogrzewanego garażu w bryle budynku
    - z powodu nieogrzewanej piwnicy
    - z powodu nieco zwiększonej kubatury przez antresolę ( pustkę )

    W duże przymrozki planowana możliwość dogrzania kominkiem (bez płaszcza wodnego)

    W sklepie proponują mi buderusa GB062 - 24 KW i zasobnik 100L

    czy to dobre rozwiązanie ?
  • #2 18085715
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #3 18085802
    ls_77
    Poziom 38  
    Posty: 2440
    Pomógł: 500
    Ocena: 944
    cox409 napisał:
    Całość ogrzewania to podłogówka. Planuję 55/40 stopni C.
    Nieco większe zapotrzebowanie na ciepło z powodu :
    - dużego okna aluminiowego fasadowego ( 3 szyby ) o pow 20m2 ( cała ściana szczytowa od południa )
    - z powodu nieogrzewanego garażu w bryle budynku
    - z powodu nieogrzewanej piwnicy
    - z powodu nieco zwiększonej kubatury przez antresolę ( pustkę )

    Kto projektuje tak wysoką temp. w podłogówce? Jaka wtedy temperatura na powierzchni podłogi? Taka temp. 55/40°C to na grzejniki.
    Robił ktoś projekt O.P.? Zachęcam - bo potem będą pytania tu na forum, że coś nie tak i jak tym sterować żeby było dobrze.
  • #4 18086462
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    Nie pytałem o temperaturę podłogówki .......

    Pytanie było proste " CZY KOCIOŁ KTÓRY MI PROPONUJĄ BĘDZIE ODPOWIEDNI ???????

    Dodano po 3 [minuty]:

    Kocioł który mi proponują ma moc 24 KW . Z wykresu powyżej wnioskuję że 14KW powinno mi wystarczyć. Wobec powyższego czy warto kupić mocniejszy 24KW czy lepiej 14KW ?
  • #5 18086479
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #6 18087193
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    Przepraszam jeśli kogoś SWOIM TONEM uraziłem . Po prostu ja pytam o kocioł a ktoś pisze odpowiedź nie na temat, chyba tylko po to aby podbić ilość swoich postów.

    Projektanci to teoretycy i z doświadczenia wiem ,że notorycznie wyliczają wielkość pieca znacznie przeszacowaną, dlatego zapytałem na forum WAS FACHOWCÓW PRAKTYKÓW

    skoro opisałem dokładnie i szczegółowo dom i całą sytuację to według mnie udzielenie odpowiedzi na to pytanie fachowcom jest proste, chyba że nie ma tu takich

    Dodano po 19 [minuty]:

    jeszcze tylko dodam ze 4 osobowa rodzina, piec ma być kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 L ,, długość instalacji OP to 1600m , dwie szafki 9 obwodów oraz 7 obwodów , pod podłogówką folia budowlana, styropian 5cm o dobrej lambdzie oraz folia ALU
  • #7 18087266
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11713
    Pomógł: 848
    Ocena: 2777
    Kup kocoł o najmniejszej dostęnej mocy!
    Te 24 kW to ściema, a podłogówka to katastrofa.
    35.-38 To max.
    Ja mam 12kW a i tak za duży.
  • #8 18087324
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    cox409 napisał:
    Nie pytałem o temperaturę podłogówki .......

    Pytanie było proste " CZY KOCIOŁ KTÓRY MI PROPONUJĄ BĘDZIE ODPOWIEDNI ???????

    Dodano po 3 [minuty]:

    Kocioł który mi proponują ma moc 24 KW . Z wykresu powyżej wnioskuję że 14KW powinno mi wystarczyć. Wobec powyższego czy warto kupić mocniejszy 24KW czy lepiej 14KW ?


    OCZYWIŚCIE ŻE BĘDZIE ODPOWIEDNI. Po co kupować 14kW gdy praktycznie każdy kocioł ma palnik z mocą modulowaną. Zwróciłbym jednak uwagę na moc minimalną. Przy zbyt dużej kocioł będzie taktował a to niekorzystnie wpływa na pracę instalacji i zużycie gazu.
  • #9 18087355
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    a ten który mi proponują czyli GB062 - 24 KW jaką może mieć moc minimalną bo nigdzie nie mogę tego odnaleźć ?

    Dodano po 8 [minuty]:

    według opisu który znalazłem to z jednego wynika że ma zakres 3 - 25,6 , z drugiego 2 - 24,6 , z trzeciego 2 - 25,6 .........

    mam rozumieć , że pierwsza cyfra to moc minimalna czyli 2 lub 3 kw ?

    minimalna moc na poziomie 2-3 kw będzie dobrym rozwiązaniem dla mojego domu ?

    Dodano po 3 [minuty]:

    i jeszcze coś takiego ...

    głęboka modulacja 12-100%
    Moc modulowana od 3 do 25,6 kW
    Znamionowa moc cieplna 24 kW
    szeroki zakres modulacji - modulacja mocy kotła 1:8 pozwalająca na efektywna i oszczędną pracę
  • #10 18087396
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    Modulacja 12% do 100% czyli 12% z 25kW to 3kW
    Dlaczego pisałem że lepiej ten niż na 14kW max? Bo na potrzeby cwu masz większą moc i szybciej nagrzejesz wodę w sytuacjach ekstremalnych.
    Najnowsze kotły mają moc minimalną bodajże 2kW z groszem.
  • #11 18087399
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    w innych opisach jest też 2-25,6 lub 2-24,6 ...

    czy 3 kw minimalna jest ok ?
  • #12 18087404
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    cox409 napisał:
    w innych opisach jest też 2-25,6 lub 2-24,6 ...

    czy 3 kw minimalna jest ok ?

    Wiele kotłów startuje od 6,5kW
    Co do opisów to nic Ci nie powiem bo nie wiem dlaczego tak jest.
  • #13 18087408
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    GB072 niby nowszy i droższy ma zakres 6,6 -25,9 to jest dziwne ....

    Dodano po 34 [sekundy]:

    czyli 3 kw bedzie ok , żeby nie pyrkał co chwilę ??
  • #14 18087411
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    cox409 napisał:
    GB072 niby nowszy i droższy ma zakres 6,6 -25,9 to jest dziwne ....

    Dodano po 34 [sekundy]:

    czyli 3 kw bedzie ok , żeby nie pyrkał co chwilę ??

    Dowiesz się po pierwszym sezonie grzewczym. Nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi. Napewno dużo mniej będzie pyrknięć niż taki o 6,5kW mocy min.
  • #15 18087414
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    a do mojej chałupy ty byś wybrał 2-14 kw czy 3-24 ?

    Dodano po 2 [minuty]:

    a ty kolego Erbit jaki masz kocioł ? i jaka moc minimalna i maksymalna ???
  • Pomocny post
    #16 18087424
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    cox409 napisał:
    a do mojej chałupy ty byś wybrał 2-14 kw czy 3-24 ?

    Gdyby to był mój dom to 2-14 ale zasobnik na cwu 150l
  • #17 18087438
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    dziękuję. I za twoją cierpliwość i szczera wypowiedź
  • #18 18087590
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 18087657
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    różnica w cenie to około 800 zł z tym , że nie jest do mnie aż taki dramat ta kwota .

    pytanie czy różnica pomiędzy 2 kw a 3 kw będzie dla mnie istotna ?
  • #20 18087684
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #21 18088078
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    Odpowiadając na twoje wcześniejsze pytanie :
    1. PV - odpada bo mam dach dwuspadowy z bokami skierowanymi na wschód i zachód a od południa mam taras.
    2. PC powietrzna - według mojej skromnej wiedzy jest niewystarczająca i niewydajna trzeba i tak dogrzewać innymi źródłami lub grzałką co powoduje wzrost kosztów energii elektrycznej
    3. PC gruntowa - koszt instalacji jest zbyt wysoki względem oszczędności - finalnie i tak powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej. zwróci się po około 15 latach kiedy kiedy będzie nadawała się do całkowitej wymiany. według mnie NIEEKONOMICZNE


    GAZ dlatego że mam gaz ziemny przy granicy działki. Piec tańszy od pozostałych paliw, bezobsługowy, nie potrzebne pomieszczenie na opał, nie ma konieczności zasypywania zasobnika. Koszt miesięczny zbliżony do pelletu oraz ekogroszku więc dla mnie najlepsze rozwiązanie.
  • #22 18088214
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11713
    Pomógł: 848
    Ocena: 2777
    ewoo napisał:
    Gdyby to był mój dom to 2-14 ale zasobnik na cwu 150l

    To może nawet być za dużo mocy.
    Szukaj najmniejszego możliwego do kupienia.
    Wypisano morze postów na ten temat, a tu dalej bzdury o kotłach 24kW czy nie daj Boże 32 kW do domku. Opowieści że braknie ciepłej wody czy inne bzdury.
    Moce minimalne kotłów nie da się zmniejszać w nieskończoność. Im większy tym moc minimalna większa. Trzeba patrzeć dokładnie, bo często informacje są "niepełne" albo w rzeczywistości kocioł nie potrafi stabilnie pracować na minimalnej mocy.
    Jak jeszcze budowa to tylko podłogówka. Tylko "gęsta" aby dawała moc przy niskich temperaturach. Wtedy można ew. "wkomponować" inne nowoczesne źródła ciepła. np. PC, gdy gaz okaże się drogi.
    Jednak zawsze lepiej mieć jakieś starodawne źródło typu kominek czy koza. Na wypadek awarii zasilania, awarii kotła lub siarczyste mrozy.
  • #23 18088424
    ewoo
    Poziom 30  
    Posty: 1298
    Pomógł: 158
    Ocena: 409
    jack63 napisał:
    ewoo napisał:
    Gdyby to był mój dom to 2-14 ale zasobnik na cwu 150l

    To może nawet być za dużo mocy.
    Szukaj najmniejszego możliwego do kupienia.
    Wypisano morze postów na ten temat, a tu dalej bzdury o kotłach 24kW czy nie daj Boże 32 kW do domku. Opowieści że braknie ciepłej wody czy inne bzdury.
    Moce minimalne kotłów nie da się zmniejszać w nieskończoność. Im większy tym moc minimalna większa. Trzeba patrzeć dokładnie, bo często informacje są "niepełne" albo w rzeczywistości kocioł nie potrafi stabilnie pracować na minimalnej mocy.
    Jak jeszcze budowa to tylko podłogówka. Tylko "gęsta" aby dawała moc przy niskich temperaturach. Wtedy można ew. "wkomponować" inne nowoczesne źródła ciepła. np. PC, gdy gaz okaże się drogi.
    Jednak zawsze lepiej mieć jakieś starodawne źródło typu kominek czy koza. Na wypadek awarii zasilania, awarii kotła lub siarczyste mrozy.


    Czemu kolego posądzaz nas o pisanie bzdur? Jeśli 2-14 kW to za dużo to daj przykład kotła który ma od np. 0,5kW. Co nas obchodzi w tym przypadu moc maksymalna 24 czy 32 kW jwśli praktycznie każdy kocioł możemy ograniczyć moc max, poza tym palnik modulowany i kocioł samoczynnie schodzi z mocą. A taki Vitodens 200 o mocy 1,8 - 35kW nie może być?
    Bzdury że braknie ciepłej wody? Zasobnik 100l i kąpiel pod prysznicem jeden po drugim i uważasz że dasz mniej niż 14kW i będzie lepiej niż np. te 32kW ? Nie do końca. A rozwiń jeszcze myśl co to znaczy gęsta podłogówka. Posądzasz o pisanie bzdur a jaki konkret dajesz? Bez urazy ale autor zadał konkretne pytanie i chciał konkretnych odpowiedzi. Konkretnie odpowie mu projektant, ja orientacyjnie, ale bzdury to Ty piszesz.
  • #24 18088505
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #25 18088528
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11713
    Pomógł: 848
    Ocena: 2777
    ewoo napisał:
    Jeśli 2-14 kW to za dużo to daj przykład kotła który ma od np. 0,5kW.

    14kW to sporo za dużo dla współczenego domu spełniającego wymogi rozporządzenia o budynkach
    No chyba, że dom ma 300m2.
    Ta moc jest liczona dla -20/20 oC. Ile dni w roku jest w Polscce taka temperatura???
    Ostatniej zimy u nas min było ...-19.przez dwie noce!
    35 kW to zupełny bezsens. To jak kupowanie ciężarówki aby jeżdzić kilka km do pracy.
    Nie znam kotła o mocy min 500W. Choć dobrze by było aby taku był dostępny.
    ewoo napisał:
    Co nas obchodzi w tym przypadu moc maksymalna 24 czy 32 kW jwśli praktycznie każdy kocioł możemy ograniczyć moc max,

    Po jaką cholerę kupować kocioł 35 kW gdy zaraz mu ograniczamy moc do ileś tam??? To zupełny bezsens!
    Podchodząc o strony automatyki to bezsens totalny. Modulacja w brew pozorom nie jest płynna tylko "ziarnista", cyfrowa. Precyzja sterowania 2-14 kW w kotle 14kW jest na 100% większa niż w kotle 35 czy 24kW wykastrowanym do 14kW. Poza tym kastracja z reguły dotyczy tylko CO. Dla CWU idzie na full. Niektóre próbują kondensować dla CWU. Co prowadzi do wyraźnego wydłużenia czasu grzania zasobnika.
    ewoo napisał:
    Zasobnik 100l i kąpiel pod prysznicem jeden po drugim i uważasz że dasz mniej niż 14kW i będzie lepiej niż np. te 32kW

    Co to za marketingowa demagogia, aby nie powiedzieć bełkot???
    Nie ma informacji ile osób akurat napadło na łazienkę i jak rozrzutnie korzystają z prysznica. Za to jest wyższość 35kW nad 14kW i to bez podania kryterium tej "lepszości". Takie ściemy to sadzą sprzedawcy gdy chcą sprzedać zalegający towar...
    Z kilkuletniego użytkowania kotła 12kW z zasobnikiem ok 90l i czterech dorosłych osób wiem, że nigdy nie brakło ciepłej wody. Dół zasobnika grzany do 46 oC.
    Nie chodzimy brudni.
    ewoo napisał:
    autor zadał konkretne pytanie i chciał konkretnych odpowiedzi.

    A ty wiesz lepiej od autora jakie wypowiedzi są konkretne a jakie nie... Tyoowe podejście sorzedawcy lub matketingowca.
    Sam sadzisz "ogólniki" jak napisałem wyżej w kwestii "lepszości" 35 kW.
    Nikt za autora nie oodejmie decyzji. Sam musi wybrać czy posłucha rady inżyniera czy ....sprzedawcy.
  • #26 18088538
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 18088657
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11713
    Pomógł: 848
    Ocena: 2777
    Co w tym "tonie" Ci się nie podoba?
    I co ma ton do rozsądnego, czyli wg mnie opartego na nauce, logice i doświadczeniu, a nie na emocjach, stereotypach i zwykłej ściemie markentingowej postępowania???
    Już nie jeden pluje sobie w brodę gdyż kupił olbrzyma 35 kW na zasadzie im większy tym lepszy. Szczególnie jak po tym nastąpiło ocieplenie domu. Tak ma kolega. Kombinuje jak koń pod górę, bo płaci duże rachunki pomimo inwestycji. Miało być taniej a nie jest...
    W termodynamice nie ma zasady im więcej mocy tym lepiej. Ma być tyle ile potrzeba ze wskazaniem na mniej.
  • #28 18088821
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #29 18088854
    cox409
    Poziom 6  
    Posty: 64
    Ocena: 7
    Pojawiła się jeszcze jedna opcja do wyboru :

    2-14 kw lub 2-24 kw ?

    Po waszych wypowiedziach dalej mam wątpliwości...
    Jedno wiem lepsze minimalne 2 niż 3 , ale teraz nie wiem czy maxymalne lepiej 14 czy 24 ?

    Dodano po 2 [minuty]:

    Ja też z chęcią bym się dowiedział :

    CYT :

    2. Jaka powinna być praca kotła kondensacyjnego - długotrwała i z małą mocą czy krótkotrwała ale z dużą mocą?
  • #30 18088860
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje porady dotyczącej doboru mocy kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem do nowo budowanego domu o powierzchni 180 m², z podłogowym systemem ogrzewania. Proponowany kocioł Buderus GB062 o mocy 24 kW budzi wątpliwości, ponieważ użytkownik obawia się, że może być zbyt mocny, biorąc pod uwagę jego zapotrzebowanie na ciepło. W dyskusji poruszono kwestie mocy minimalnej kotłów, efektywności pracy oraz wpływu na zużycie gazu. Uczestnicy forum sugerują, że lepszym rozwiązaniem może być kocioł o mniejszej mocy, np. 14 kW, z uwagi na oszczędności i mniejsze taktowanie. Wskazano również na znaczenie powierzchni wężownicy w zasobniku c.w.u. oraz jej wpływ na komfort użytkowania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA