Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

hulio 30 Jul 2019 06:20 7215 9
    hulio
    Level 14  
    Witam,

jak w temacie czy czyścicie jakoś mechanicznie swoje panele ? Czy zostawiacie temat czyszczenia opadom deszczu ? Nie ukrywam że jak panel przelecę szmatką to jest cała czarna, zwykłe lanie wodą panela nie czyści dokładnie.

Pozdrawiam
    tomtim123
    Level 31  
    Przemycie paneli wodą z odrobiną płynu do mycia (szyb, naczyń) , nie zaszkodzi. A swoją drogą czy w ogóle ktoś myje swoje panele na dachu ? i czy producent zaleca myć panele co jakiś czas ?. Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tej kwestii. Ostatnio jak montowaliśmy taki panel u mojego kolegi, to po montażu nalałem wody do wiaderka z płynem do naczyń i wskoczyłem na dach i przemyłem cały panel z odcisków po paluchach. Pozdrawiam
    Brunoxp
    Level 15  
    Tak, myjemy na dachu. Szczotka z miękkim włosiem na długim aluminiowym kiju(5m) + polewanie wodą z daleka i to wszystko robimy z rusztowania bo mamy dwie pełne kondygnacje plus dach dwuspadowy(kształt stodoły).
    Można kupić kij i szczotkę w którym będą wężyki i dysze ale to już droga zabawa
    hulio
    Level 14  
    Oczywiście wszystkie zabawy z myciem robicie przy wyłączonej instalacji ?
    hulio
    Level 14  
    @Slak68 - podczas deszczu nie biegam też z kijem koło paneli ani nie jeżdżę szmatą po nich.
    Slawek K.
    Level 35  
    MichałS wrote:
    Wbrew pozorom to nie takie głupie pytanie. Bywają przypadki, że środek panelu "kopie" kiedy jedną ręką trzyma się za ramkę, a drugą mokrą ścierkę.

Trudno sobie raczej wyobrazić taką sytuację przy poprawnie wykonanym uziemieniu instalacji, co jest obowiązkowe ;)

Pozdr