Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk IDE Seagate ST320413A uszkodzony jeden pin

11 Sie 2019 16:24 189 6
  • Poziom 3  
    Witajcie, ostatnio postanowiłem uruchomić swój stary komputer oparty na płycie AsRock K7S8X w celu odpalania starszych gier dosowych, eksperymentów jak i wykonywania na nim czynności nie wymagających dostępu do internetu, mniejsza o to. Wygrzebałem z swoich zbiorów jedyny dysk IDE który jest wolny (przecież nie będę używał i formatował dysku na którym mam (mimo kopii) archiwum swoich pierwszych przygód z komputerem) i można go bez problemu sformatować. Jest to pozyskany z jakiegoś złoma których kilka posiadam w swojej licznej kolekcji, Seagate ST320413A (według biosu, bo "gumka" która była montowana w tamtych czasach na dyskach Seagate dawno zaginęła) Niestety jest to dysk w którym przypadkowo urwałem jeden pin chcąc go wyprostować przed podłączeniem do adaptera ata - sata. Jest to według załączonego obrazka pin numer 21 według wiadomości sieci opisany jako " DMARQ". Chciałem już zakupić (chyba) nowy dysk WD 120 GB z zapasów magazynowych, ale postanowiłem spróbować go uruchomić. Dysk działa i jest normalnie wykrywany w biosie, jestem w stanie załadować system który kiedyś tam zainstalowałem jednak jest wykrywany w trybie "slave" mimo zworki ustawionej na "master". Czy są jakieś inne funkcje za które odpowiada 21 pin? Czy wysyłany tam jest strumień danych, a może tylko napięcie informujące o trybie pracy dysku? Jakie spadki wydajności wiążą się z pracą bez tego pinu? Jestem w stanie jakoś zmusić dysk do pracy w trybie "master"? Pozdrawiam Dysk IDE Seagate ST320413A uszkodzony jeden pin

• Poziom 43  
    Sprawdzałeś ze zworą ustawioną na Cable Select?
  • Moderator - Komputery Serwis
    DMARQ = DMA Request, żądanie przesyłania danych w trybie DMA. Jeśli transmisja w trybie DMA nie będzie możliwa, a zamiast niej zostanie użyty tryb PIO Mode, to znacznie spowolni to system (duże obciążenie procesora przy operacjach odczytu/zapisu). Pod DOSem będzie to mniejszy problem, pod Windowsem różnica będzie widoczna.

Aby dysk działał jako MASTER należy zapiąć zworkę na dwóch pinach leżących najbliżej gniazda ATA:

Dysk IDE Seagate ST320413A uszkodzony jeden pin
  • Poziom 43  
    I podłączyć do skrajnego złącza taśmy - centralny jest do slave.
  • Poziom 3  
    Dzięki, to był mój głupi błąd... Korzystając z przejściówki IDE-SATA dysk musiał być podłączony do niej jako MASTER, więc uznałem mimo braku schematu, że skoro przejściówka jest podłączona do dysku to tak musi być. Niestety nie sprawdziłem w internecie zdjęcia schematu zworek, a zworke pożyczyłem sobie do napędu CD:D
    Jeszcze takie jedno pytanie do was, czy oprócz użycia procesora są jakieś wady z podłączenia dysku w ten sposób? Spadek prędkości czy tylko wyższe obciążenie procesora? Obciążenie procesora jest stałe "zarezerwowane" czy zależy od użycia dysku? (Podłączyłbym ten dysk jako drugi, SLAVE lecz nie wiem czy samo podłączenie go nie spowoduje spowolnień mimo braku jego użycia. Pozdrawiam
  • Moderator - Komputery Serwis
    Generalnie wyższe użycie procesora przekłada się na niższe transfery i ogólnie niższą sprawność całego systemu. Bardzo dotkliwie odczuwalne było to w Win XP, czy w starszych Windowsach - nie mam pojęcia, nigdy nie sprawdzałem.
  • Poziom 43  
    Podłączenie master vs. nie powodowało widocznej różnicy (przynajmniej nie zauważyłem) chyba że na tej samej taśmie były dwa urządzenia i były używane jednocześnie (np: kopiowanie z dysku na dysk - zdaje się że w jednym momencie działał tylko jeden, czyli raz transfer z jednego, raz z drugiego). Generalnie do tej pory mam dwa urządzenia na jednej taśmie, nagrywarka i dysk i nie widzę problemów. Natomiast w trybie PIO raczej ciężko jest pracować. Obciążenie procesora jest w momencie obciążenia dysku.