Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana bezpieczników topikowy

11 Sie 2019 23:04 543 22
  • Poziom 9  
    Witam. Na mojej posesji są dwa domy. W pierwszym mieszkniu Ciocia mieszka i tam znajduje się główny licznik z zabezpieczeniami topikowy których nie mogę ruszyć bo Ciocia nie chce . Przed nim są topniki 3x20A a za nim 3x16A. Do mojego domu idzie tylko 1 faza kabel 2x2,5mm^2 Cu. I tu moje pytanie jakie bezpieczniki mogę założyć żeby w przypadku zwarcia lub przeciążenia nie leciały topniki u Cioci tylko w moim mieszkaniu. Bo nie uśmiecha mi się bieganie po to żeby włożyć nowy bezpiecznik albo co gorsza jak jej nie ma to być bez prądu. U mnie w całym mieszkaniu jest 3x2,5mm^2 Cu.
  • Moderator - Elektryka
    Jak już, to nie bezpieczniki topnikowe, tylko topikowe.
    Po drugie kto jest właścicielem części wspólnej instalacji - Ty czy Ciocia?
  • Poziom 9  
    Właścicielem jest ciocia przez to jest nie do ruszenia instalacja w tamtym domu i mogę tylko u siebie coś zrobić.
  • Moderator - Elektryka
    Może po prostu swoją część instalacji używaj tak, aby nie powodować przeciążeń ani zwarć.
  • Poziom 13  
    Jak możesz tu wrzuć jakieś zdjęcia po kolei jak to wygląda .
    Jakie masz obecnie zabezpieczenia ile A ?
  • Poziom 9  
    mniej więcej wygląda to tak
  • Moderator - Elektryka
    pawelr300 napisał:
    mniej więcej wygląda to tak
    Masz do dyspozycji pojedyńczy obwód 16A od Cioci, czyli moc długotrwała którą możesz pobierać to 3,7kW.
    U siebie masz ten obwód rozdzielony na pięć kolejnych obwodów każdy po 16A, czyli łącznie 18,5kW.
    Nie możesz pobrać takiej mocy, bo bezpiecznik u Cioci musi rozłączyć, po drugie takie przeciążenie radykalnie skraca jego żywotność i będzie się przegrzewać i wyłączać przy prądzie mniejszym od znamionowego. Sytuacja może też doprowadzić do pożaru.
    Zatem - jeśli zasilanie z podlicznika ciocinego nie jest wystarczające dla Twoich potrzeb, powinieneś pomyśleć o własnym zasilaniu bezpośrednio z sieci dostawcy energii.
  • Poziom 9  
    Ten jeden obwód jest rozdzielony po to żeby można było wyłączyć poszczególne mniejsze obwody. O nowym przyłącz od operatora mogę zapomnieć bo dostałem odpowiedź od operatora za na jednej działce nie mogą być dwa przyłącza. Ale to było jakiś czas temu więc może się coś w tej kwesti zmieniła.
  • Moderator - Elektryka
    pawelr300 napisał:
    O nowym przyłącz od operatora mogę zapomnieć bo dostałem odpowiedź od operatora za na jednej działce nie mogą być dwa przyłącza.

Ale nie muszą być dwa przyłącza. Mogą być dwie WLZ zasilane z tego samego przyłącza i osobno opomiarowane. Instalacje mogą być też zasilane z jednej WLZ, tylko rozdzielone przedlicznikowo - patrz budynki wielorodzinne, blokowiska itp. albo chociażby obiekty gdzie podział wynika np. z funkcji mieszkalnych i działalności gospodarczej.
  • Poziom 9  
    Nowa linia WLZ raczej odpada za duże koszty i raczej brak możliwości terenowych. Nie ma jakiegoś innego rozwiązania technicznego żeby przerobić tylko rozdzielnie u mnie w domu? Tzn. inne zabezpieczenia.
  • Moderator - Elektryka
    pawelr300 napisał:
    Nie ma jakiegoś innego rozwiązania technicznego żeby przerobić tylko rozdzielnie u mnie w domu? Tzn. inne zabezpieczenia.
    Pomyśl Kolego, czy z rurki 3/8 cala możesz zasilić dwucalową sikawkę strażacką? Ciocia ma chyba jednak słuszne obawy, bo próbujesz chyba zrobić jakąś partyzantkę. Co ci dadzę inne zabezpieczenia u ciebie, skoro wisi to na 16A?
    Trzeba zaprosić elektryka i ciocię na wspólną kawę i szarlotkę, uzgodnić którędy przeprowadzić nowe zasilanie od zacisków przyłącza na szczycie budynku Cioci do Twojej chałupy. Potem wystąpić do ZE o warunki przyłączenia. Innej opcji nie widzę.
  • Poziom 9  
    Nie chodzi tu o obawy cioci tylko o koszty bo nie chce remontować cioci domu na mój koszt a ona nie dorzucić ani złotówki bo u niej jest dobrze. A problem jest taki że jak jest podłączony bojler i działa np. zmywarka a żona chce odkurzać a zapomni o wyłączeniu zmywarki czy bojlera to od razu topnikowy się przepala i trzeba biegać do ciotki, a jak jej nie ma bo pojechała np. do córki to robi się problem tym bardziej że mam jeszcze pompę od c.o na prąd i zimą jest problem bez prądu więc się pytam czy jest jakaś możliwość zrobić to w jakiś sensowny sposób bez robienia wielkich remontów. Tą instalacje właśnie robił elektryk ale wtedy było mało urządzeń w domu więc nie było problemu z przeciążeniem obwodów a tyle esów zrobił żeby można było wyłączyć daną sekcje więc są raczej jako wyłącznik niż zabezpieczenie. Dom ciotki jest zbudowany po wojnie ale instalacja wymieniona już na Cu przez wója "fachowca" a mój budowany trochę później i grzebał w nim elektryk "fachowiec od 7 boleści" i tak instalacje zrobił.
  • Moderator - Elektryka
    Acha, czyli chcesz tylko zwiększyć amperaż istniejących bezpieczników w istniejącej instalacji tak, żeby tylko "nie wybijały" i pytasz czy tak można zrobić? Odpowiedzi, że tak nie można, nie przyjmujesz do wiadomości, bo tylko odpowiedź zgodna z Twoimi pomysłami jest akceptowalna.
    Po co zatem pytasz, skoro i tak wiesz najlepiej i jedynie oczekujesz akceptacji swoich poronionych pomysłow?
  • Poziom 9  
    Pytam czy można dać coś za te topniki żeby wybijało coś u mnie a nie u ciotki. Chyba że topnik to tylko jedyne co jest na rynku co odcina prąd i po nim jedynie może być tylko odbiornik.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeden przekaźnik priorytetowy, który wyłączy zasilanie bojlera kiedy pracuje zmywarka.
    Drugi przekaźnik priorytetowy, który wyłączy i bojler i zmywarkę kiedy włączysz odkurzacz, a po jego (odkurzacza) wyłączeniu przywróci zasilanie do bojlera i zmywarki.

Jak widać da się ale wyjdzie z tego kilka przekaźników priorytetowych, które dopilnują zamiast żony, żeby suma obciążenia nigdy nie przekraczała 16A.
    Weź do tej roboty kumatego elektryka, nie rób niczego sam.

Zanim rozgrzebiecie skrzynkę u ciebie w domu, napisz razem z nim na papierze, co ma się wyłączać i kiedy. Potem odbierzesz jego robotę, przeprowadzając testowe wyłączenia zgodnie z tym co napisaliście wcześniej na kartce.

W zależności od tego jak jest zrobiona obecna instalacja i gdzie są podłączeni poszczególni prądożercy, moze się okazać, że zmiany obejmują tylko wykonanie nowej skrzynki albo również poprowadzenie nowych przewodów do gniazd wtykowych w kuchni, łazience, itd.

Żadne wymiany "topników" na większe, ani inne proste recepty do zrobienia wspólnie ze szwagrem w sobotę, nie rozwiążą twojego problemu. Trzeba wydać parę groszy i nie ma na to rady. Wykosztowałeś się już na pralkę, zmywarke, odkurzacz, telewizor LCD i centralne ogrzewanie, więc do kompletu dołóż porządną elektrykę zasilającą te cywilizacyjne osiągnięcia.
  • Moderator - Elektryka
    Pomysł z "priorytetami" ma sens, ale to nadal pudrowanie trupa.
    Moim zdaniem rozwiązaniem komfortowym byłoby ułożenie AsXSn od zacisków istniejącego przyłącza po elewacjach budynków (pomiędzy budynkami w zawieszeniu napowietrznym) i zasilić się bezpośrednio poprzez swój licznik w swojej rozdzielnicy, rozliczać się z ZE i dysponować zabezpieczeniem przedlicznikowym 3x25A. Myślę, że ingerencja w budynek Cioci byłaby znikoma (trochę rury RL i jeden hak odciągowy) i Ciocia nie miałaby nic przeciwko.
  • Poziom 42  
    gag70 napisał:
    Drugi przekaźnik priorytetowy, który wyłączy i bojler i zmywarkę

Kiepski pomysł, przynajmniej moja zmywarka po zaniku zasilania nie wznawia programu, więc co zadziałanie priorytetu kostka i ileś tam wody psu w d... A gary i tak brudne.

Jedynie osobne zasilanie z odpowiednim przydziałem mocy. Wygoda w użytkowaniu jak i w rozliczeniach za energię
  • Poziom 42  
    kortyleski napisał:
    Kiepski pomysł, przynajmniej moja zmywarka po zaniku zasilania nie wznawia programu, więc co zadziałanie priorytetu kostka i ileś tam wody psu w d... A gary i tak brudne.

Do tego woda ze zmywarki może się wylać gdy stanie pompa myjąca, a pompa opróżniająca też nie będzie zasilona...
    Te "priorytety" do dobre do wozów drabiniastych a nie dzisiejszego AGD.
    kortyleski napisał:
    Jedynie osobne zasilanie z odpowiednim przydziałem mocy. Wygoda w użytkowaniu jak i w rozliczeniach za energię

Wygoda tak, ale kolejne przyłącze to kolejny abonament. Poza tym pewnie ten sublicznik "dobrze mierzy" ....
  • Poziom 24  
    jack63 napisał:
    Te "priorytety" do dobre do wozów drabiniastych a nie dzisiejszego AGD.

Zatem, zamiast "odkurzacz-> zmywarka -> bojler" wystarczy przestawić kolejność na "zmywarka -> odkurzacz -> bojler".

jack63 napisał:
    Poza tym pewnie ten sublicznik "dobrze mierzy" ....

Gdybym napisał, że kolega chadza do dworcowej toalety po papier, byłoby to równie mocno oparte na domniemaniach jak powyższe.
  • Moderator - Elektryka
    jack63 napisał:
    Wygoda tak, ale kolejne przyłącze to kolejny abonament.
    Abonament nie jest jakiś kosmiczny. Podliczniki i rozliczania wewnętrzne mają sens w przypadku piwnic, garaży, ogródków działkowych etc.
    Ale swoich potrzeb bytowych (w tym zaopatrzenia w energię elektryczną) nigdy nie uzależniłbym od jakiejś osoby prywatnej, bez umowy, na "krzywy ryj", przez podlicznik i instalację niewiadomej jakości, ryzykując że ten "dostawca-pośrednik" w każdej chwili, nawet w przypływie złego humoru, odłączy mi zasilanie i mogę go pocałować w... wiadomo w co.
  • Poziom 35  
    pawelr300 napisał:
    Pytam czy można dać coś za te topniki żeby wybijało coś u mnie a nie u ciotki

Powinno wystarczyc zamontowanie glownego zabezpieczenie o wartosci 13A.