Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Monitor nic nie wyswietla - Nowo złożony zestaw nie zawsze się włącza

25 Sie 2019 17:02 333 13
  • Poziom 3  
    Witam,
    zwracam się z prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Po złożeniu zestawu PC, występuje problem z jego uruchomieniem. Komputer po złożeniu działał normalnie, udało się zainstalować system, zaktualizować sterowniki itp. Po wyłączeniu i próbie ponownego włączenia monitor nic wyświetlał, wszystkie wentylatory w komputerze oraz podświetlenie RGB pracuje. Monitor sprawdziłem podłączając go do PS4 i działa normalnie. Teraz żeby uruchomić komputer muszę wyłączyć zasilacz przyciskiem z tylu odczekać chwilę ponownie włączyć i komputer odpali. Jeżeli zamknę system i nie odłączę zasilacza monitor nic nie wyświetla.
    Specyfikacja :
    - płyta główna Aorus Elite x570
    - procesor Ryzen 5 3600
    - karta graficzna Msi GTX 1660Ti Gaming X
    - zasilacz Silentium PC supremo FM2 650W Gold
    - chłodzenie Silentium PC Fera 3
    - Ram Trident Z RGB 3000 MHz 2x8Gb ( testowane również z Crucial Ballistix 3000 MHz 2x8Gb )

Proszę o sugestie co sprawdzić lub co może być uszkodzone.

• Poziom 43  
    No a rzeczony monitor to...?
    Jak podłączony?
  • Poziom 3  
    Monitor MSI MAG241C podłączony kablem DP. Sprawdzany na PS4 i za każdym razem działa poprawnie.
  • Poziom 25  
    Ale czy zdarza się że od czasu do czasu system się uruchomi? Z tytułu tematu niby tak wynika, jednak w treści nic takiego nie napisałeś.
  • Poziom 3  
    Jeżeli wyłączę zasilacz i odczekam chwilę to system odpala. Problem jest kiedy zamykam system normalnie i próbuję włączyć komputer.

Dodam jeszcze że mam dwa dyski:
    - Samsung 970 Evo plus 500 Gb GB
    - Crucial Mx500 500 Gb GB

Zaktualizowałem BIOS oraz wgrałem wszystkie najnowsze sterowniki.
  • Moderator - Komputery Serwis
    GalAdam napisał:
    Komputer po złożeniu działał normalnie, udało się zainstalować system, zaktualizować sterowniki itp

Czyli było wszystko ok.
    GalAdam napisał:
    Po wyłączeniu i próbie ponownego włączenia monitor nic wyświetlał,

Szukał bym więc problemu w zainstalowanych sterownikach, bądź aktualizacjach OS. Spróbuj przywrócić system do wcześniejszej konfiguracji.
  • Poziom 3  
    Rano przed wyjściem do pracy próbowałem zamienić kabel DP na HDMI i nic to nie dało. Niezależnie czy wyłączam komputer z podłączonym kablem czy odłączonym, czy jest to DP czy HDMI, jedynym sposobem na ponowne uruchomienie jest odłączenie zasilania i odczekanie chwilę. Wieczorem spróbuję przywrócić system do ustawień początkowych.
  • Poziom 10  
    Witaj,
    w akcie desperacji sprawdź w biosie czy nie przełączyłeś o ile istnieje taka możliwość wyjście z karty na integrę.
  • Poziom 3  
    Przywrócenie systemu do ustawień początkowych i zmiany w biosie nic nie dają. Przełożyłem kartę do drugiego slotu PCIe i komputer włącza się normalnie (sprawdzałem 5-6 razy). Problem jest kiedy karta jest umieszczona w slocie PCIe x16. Czy to wina karty, płyty głównej czy ustawień/sterowników? Spotkał się ktoś z takim problemem?
  • Poziom 43  
    GalAdam napisał:
    czy ustawień/sterowników?

Przecież sterowniki nic nie mają do rzeczy skoro:
    GalAdam napisał:
    Teraz żeby uruchomić komputer muszę wyłączyć zasilacz przyciskiem z tylu odczekać chwilę ponownie włączyć i komputer odpali.

Przecież to ewidentnie sprzętowy problem i nie ma co kombinować ze sterownikami, które ładują się dopiero z Windowsem!
    Zasilanie karty 8 pin podłączone?
  • Poziom 19  
    Sprawdź proszę czy masz zamontowany RAM w poprawne sloty ?
    Mi płyta tak samo nie chciała się uruchamiać gdy pamięci były zamontowane w nieprawidłowych slotach.

Monitor nic nie wyswietla - Nowo złożony zestaw nie zawsze się włącza
  • Poziom 11  
    To z pewnością problem sprzętowy, ale gdyby było tak jak sugerujesz:

Robert B napisał:
    Przecież to ewidentnie sprzętowy problem i nie ma co kombinować ze sterownikami, które ładują się dopiero z Windowsem!
    Zasilanie karty 8 pin podłączone?

to monitor za każdym razem nic by nie wyświetlił lub karta wyświetliłaby informację na monitorze o braku napięcia na tym gniazdku.
    Ja sugerowałbym sprawdzenie jakie sobie bios poustawiał timingi i napięcie dla ramu. Miałem takie przypadki, że bios źle odczytywał wartości z kości SPD i objawy były właśnie takie jak u @GalAdam
  • Poziom 3  
    Udało mi się uruchomić normalnie komputer dopiero kilka dni temu. Nie wiem co było przyczyną problemu, ale wymiana karty graficznej na Gigabyte 1660Ti sprawiła że komputer działa bez zarzutu. Dziękuję wszystkim za pomoc.