logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?

krzysztofer100 10 Wrz 2019 21:58 9513 32
Najlepsze odpowiedzi

Czy przy RX 570 8 GB i Ryzen 5 1600 znikanie obrazu pod dużym obciążeniem wynika ze słabego zasilacza czy z przejściówki VGA-HDMI?

Problem nie był w zasilaczu, tylko w konwerterze VGA-HDMI, który po rozgrzaniu końcówki HDMI do ponad 80°C wyłączał monitor; po podłączeniu karty do innego monitora przez samo HDMI obraz działał poprawnie nawet przy 86°C [#18163648] Wcześniej zwracano uwagę, że Chieftec iArena GPA-500S8 jest słabą jakościowo jednostką, ale sam zasilacz przy takim zestawie nie powinien powodować artefaktów, raczej reset lub wyłączenie komputera [#18161980] Rekomendowano też odpięcie konwertera i sprawdzenie karty na innym monitorze oraz kablu bez VGA-HDMI [#18162009][#18162019]
REKLAMA
  • #1 18161830
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    Pytanie do posiadaczy Radeonów RX 570 4 lub 8 GB. Jaki zasilacz jest najbardziej optymalny do rozgrywki na pełnym obciążeniu?

    Specyfikacja komputera:
    CPU: AMD Ryzen 5 1600
    GPU: XFX RX 570 8GB
    RAM: 8Gb DDR4 3200MHz
    MOBO: ASRock A320M-HDV R3.0
    Zasilacz obecny: Chieftec iArena GPA-500S8 500W

    Problem zaczął się już przy tej samej karcie ale z 4 GB pamięci w postaci wyłączania karty graficznej przy osiąganiu maksymalnej temperatury pracy (74-75 stopni). Teraz po wymianie karty na taką samą ale z 8 GB pamięci problem występuje taki sam, ale przy temperaturze ok 79 stopni co 3-5 sekund wyłącza się monitor (monitor przechodzi w stan uśpienia) ale dźwięk z gry jest cały czas, klawiatura i mysz działa prawidłowo, ale tylko gdy nacisnę klawisz Windows pojawia się śnieżenie ekranu jak za czasów telewizorów kineskopowych, oczywiście w ciemno można z powrotem włączyć grę ale śnieżenie nie ustaje ale dźwięk powraca z gry. Czy to może być wina słabego zasilacza? Problem występuje tylko przy ustawieniach gry na ultra w World of Tanks przy rozdzielczości 1680x1050 (20"). Dodam też jeśli ma to jakieś znaczenie, że kabel od monitora jest VGA a do karty jest połączony przejściówką VGA - HDMI. Przy innej grze np. GTA 4 nie ma tego problemu gdyż karta nie nagrzewa się powyżej 70 stopni przy ustawieniach maksymalnych.
  • REKLAMA
  • #2 18161845
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Zrób po kolei wszystkie testy po 20 minut w programie OCCT (w wersji 4.5.1) i wstaw wszystkie otrzymane wykresy, które znajdziesz w Dokumentach w folderze OCCT.
    https://www.filehorse.com/download-occt/40152/
  • #3 18161860
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    Robert B napisał:
    Zrób po kolei wszystkie testy po 20 minut w programie OCCT (w wersji 4.5.1)

    Wywala mi to na środku pulpitu i nic nie da się zrobić, tylko wyłączenie w menadżerze zadań
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?
  • #4 18161884
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    Nie ma potrzeby wykonywania wszystkich testów. Za pomocą OCCT wykonaj test PSU =>
    http://www.ocbase.com/
    A za pomocą Furmark'a => http://www.geeks3d.com/20150828/furmark-1-17-0-gpu-stress-test-opengl-benchmark/ test karty graficznej.

    Opisz efekty czy i w jakich okolicznościach się wyłączy/zawiesi/zresetuje.

    Z OCCT zamieść screena z wykresem po wykonaniu testów.
  • #6 18161911
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    RADU23 napisał:
    Z OCCT zamieść screena

    Sam procesor na 5 minut
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?

    RADU23 napisał:
    Opisz efekty czy i w jakich okolicznościach się wyłączy/zawiesi/zresetuje.

    Karta graficzna testowana na 5 minut po 3 minutach testu w OCCT przy 80 stopniach wyłączył się monitor a prawdopodobnie na koniec testu pojawił się w/w artefakt w postaci śnieżenia ekranu
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?
  • #7 18161914
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    krzysztofer100 napisał:
    Teraz po wymianie karty na taką samą ale z 8 GB pamięci problem występuje taki sam

    Kartę kupiłeś nową, czy jakaś używana?
  • #8 18161918
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    RADU23 napisał:
    Kartę kupiłeś nową, czy jakaś używana?
    Nowa
  • #9 18161941
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    To nie powinna sypać artefaktami.
    Puść Furmark pozostawiając w tle uruchomiony HWiNFO => http://www.hwinfo.com/download.php
    Po 5 minutach (lub po zakończeniu testu), uruchom HWiNFO i zamieść screena z zakładki "sensors" z widocznymi odczytami temperatur.
  • REKLAMA
  • #10 18161957
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    RADU23 napisał:
    uruchom HWiNFO i zamieść screena z zakładki "sensors"
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?
  • #11 18161966
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    Max. temp. zanotowana dla karty to 75 stopni. Wentylatory również działają prawidłowo.
    Nie powinno być problemów.

    Furmark wykonałeś? Sypie artefaktami czy przechodzi cały bez problemu?
  • REKLAMA
  • #12 18161975
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    RADU23 napisał:
    Nie powinno być problemów.

    Czy linia +12V na moim obecnym zasilaczu, która wynosi zaledwie 396W ogarnie ten zestaw? Wydaje mi się, że to raczej wina leży na nim, bo dopiero przy max temperaturze wywala grafike, przy 75 nic.

    RADU23 napisał:
    Furmark wykonałeś? Sypie artefaktami czy przechodzi cały bez problemu?

    Test od 0-100% przechodzi cały, trwa on krótko, bodajże minutę więc raczej karta nie miała kiedy się "dogrzać". Wentylatory w karcie nie załączały się szybciej niż 44% (w MSI AfterBurner), które załączają się dopiero powyżej 60 stopni. (W poprzedniej Sapphire 4Gb było to 50 stopni kiedy wentylatory się załączają)
  • #13 18161980
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    Zasilacz jest słaby, nie da się ukryć. Jadnak że nie powinien mieć wpływu na artefakty. Prędzej by resetował/wyłączał się komputer.

    Jeśli masz możliwość to podstaw jakiś mocniejszy na próbę, lub podłącz swoją kartę u kolegi który posiada mocniejszy zasilacz i sprawdź.
  • #14 18161985
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    RADU23 napisał:
    Jadnak że nie powinien mieć wpływu na artefakty. Prędzej by resetował/wyłączał się komputer.

    Na poprzedniej grafice monitor jak się wyłączył to od razu myszka i klawiatura tak samo, kręcił się sam zasilacz z procesorem. Zostawał tylko reset. Aczkolwiek tamta była po automatycznym OC, więc nie wiem czy to wpływało na większy pobór mocy w ciągu sekundy, że od razu wywalało grafikę.
  • #15 18162000
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 18162009
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13201
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    @Tomequ123
    A jak się poprawi to jaka diagnoza będzie z twojej strony? IMHO test bez sensu. Karta jest nowa i na innym egzemplarzu było to samo.

    Zasilacz mocowo jak najbardziej odpowiedni, ale nie znaczy że jest sprawny. I zapewne @RADU23 pisząc że zasilacz jest słaby nie miał na myśli jego mocy wyjściowej tylko ogólnie że to raczej niska półka cenowa i jakość... Sprawdził bym też to na innym monitorze i kablu połączeniowym z POMINIĘCIEM tego konwertera HDMI-VGA Jak dla mnie to jest podejrzany numer 1.
  • #17 18162010
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    Tomequ123 napisał:
    Spróbuj zjechać trochę z napięciem karty, zegary też możesz zmniejszyć.
    Wtedy dopiero stress test karty.

    Testy przeszły, temperatury niższe, nic nie wywaliło. Ale nie po to mam taką grafikę aby korzystać z niej w 60%. Zasilacz pójdzie OUT. Tylko jaki najlepiej będzie teraz dobrać? Kolejny 500 z mocniejsza linią 12V? Czy jednak 650 też z mocną 12-tką?
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz? XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?
  • #18 18162019
    RADU23
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 20718
    Pomógł: 2427
    Ocena: 1729
    krzysztofer100 napisał:
    Tylko jaki najlepiej będzie teraz dobrać? Kolejny 500 z mocniejsza linią 12V? Czy jednak 650 też z mocną 12-tką?

    To już dyskusja na nowy temat w odpowiednim dziale => https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum128.html

    Dodano po 2 [minuty]:

    sylweksylwina napisał:
    I zapewne @RADU23 pisząc że zasilacz jest słaby nie miał na myśli jego mocy wyjściowej tylko ogólnie że to raczej niska półka cenowa i jakość

    Dokładnie. Ten Chieftec szału nie robił.
    sylweksylwina napisał:
    Sprawdził bym też to na innym monitorze i kablu połączeniowym z POMINIĘCIEM tego konwertera HDMI-VGA Jak dla mnie to jest podejrzany numer 1.

    Słuszna uwaga, konwerter należy wyeliminować na czas testów karty.
  • #19 18162281
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #20 18162566
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    Tomequ123 napisał:
    Jeśli karta będzie brała mniej energii, to słabiej obciąży zasilacz i jak widać, nic nie rozłączyło.

    Moim zdaniem karta mogłaby się nawet żywcem palić ale jeśli wymagany jest zasilacz 500W to raczej nie z linią +12v na poziomie 396W tylko najmniej 470-490. Dzisiaj będę sprawdzał na innym monitorze na samym kablu HDMI i sprawdzę w furmarku czy nie wyrzuci przy 80 chociaż wątpię aby była to wina konwertera bo gdyby nawalał on to monitor by nie świecił w ogóle.
  • #21 18162572
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39878
    Pomógł: 6338
    Ocena: 6854
    Z opisu karty XFX RX570 8GB Link
    wynika że przy poborze mocy ok. 200W (75W z PCI i 125W z zasilacza 8-pin) w tym zestawie jak kol. to zasilacz min. 550W
  • #22 18162617
    madman
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Krzysiek, nie rób żadnych testów bo nic Ci to nie da. Na obecnym zasilaczu tylko uwalisz kartę, to tylko kwestia czasu. Też kiedyś miałem Chiefteca 500W który wydawał mi się idealny do karty Radeon HD6970 i co? I padła po trzech miesiącach, kolejna po miesiącu, obie odsyłane do Hong Kongu, dopiero mi ludzie na zagranicznym forum napisali, że mój zasilacz to "piece of shit", kupiłem porządny zasilacz z dedykowanymi liniami do kart graficznych, z certyfikatem +80 Bronze i ta ostatnia, trzecia karta działa prawidłowo (oczywiście obecnie już jej nie używam bo wróciłem do NVidii kilka lat temu). Najważniejsza jest wydajność prądowa.
  • #23 18162658
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13201
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    krzysztofer100 napisał:
    Moim zdaniem karta mogłaby się nawet żywcem palić ale jeśli wymagany jest zasilacz 500W to raczej nie z linią +12v na poziomie 396W tylko najmniej 470-490.
    Mylisz się. Ten zasilacz nawet 300W nie pobierze z linii 12V.

    @madman
    Nic to nie dowodzi, mogłeś mieć naprawiane/wadliwe karty (serio z Hong Kongu?? :D :D :D) lub wadliwy zasilacz. Zasilacz w konfiguracji autora tematu O ILE JEST SPRAWNY wystarczy do tego zestawu.
  • REKLAMA
  • #24 18162692
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39878
    Pomógł: 6338
    Ocena: 6854
    Zasilacz autora hieftec iArena GPA-500S8 500W i-Arena Link_ producenta
    - w lini +12V ma podobno gwarantowany prad 24A/ 396W
    czyli "niby wystarczająco"
    Cytat:
    +12V 1: 24A
    +12V 2: 21A
    * combined , max.38A (450W)
    +12V 1 & +12V 2 combined: 396W

    Producentem płytki pcb jest firma CWT
    -stby TNY177PN
    - superwizor Sitronix (Infinno) ST9S313-DAG

    Dla serii CHIEFTEC GPA-500B8/ GPA-500S8 wydajność PFC
    XFX RX 570 8GB - Zbyt słaby zasilacz?
  • #25 18162736
    madman
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    sylweksylwina napisał:

    @madman
    Nic to nie dowodzi, mogłeś mieć naprawiane/wadliwe karty (serio z Hong Kongu?? :D :D :D) lub wadliwy zasilacz. Zasilacz w konfiguracji autora tematu O ILE JEST SPRAWNY wystarczy do tego zestawu.


    Nie były naprawiane, za każdym razem były wymieniane na nowe (robiłem specjalnie zdjęcia wszelkich numerów stickerów). Tak, musiały być wysyłane do Hong Kongu bo to była wygrana w konkursie na jednym zagranicznym forum. Po tej całej akcji, producent już w kolejnych konkursach zastrzegał, że wygrana nie podlega gwarancji (sic!). Zasilacz nie był wadliwy tylko za słaby prądowo co stopniowo uwaliło jedną i drugą kartę.
  • #26 18162793
    enhanced
    Poziom 43  
    Posty: 10437
    Pomógł: 963
    Ocena: 881
    Czy ten monitor nie ma wejścia cyfrowego znaczy innego niż d-sub?

    GTA v zawsze chodzi to wstaw screen z hwinfo sensors jak masz gre już odpaloną jakiś czas.

    Do tego zestawu to 400W starczy z zapasem zasilacz - toż to karta 150W a raczej 130W i CPU w okolicach 65W maks szczególnie na płycie która nie ma żadnego OC.
    Przecież to pobiera w okolicach 200W z groszami podczas grania i to mierzone na ścianie.
  • #27 18162838
    madman
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    lisek napisał:
    Zasilacz autora hieftec iArena GPA-500S8 500W i-Arena Link_ producenta
    (ciach)

    Zastanawiam się tylko jak on to zasila skoro ten zasilacz ma tylko jedną wtyczkę 8pin a karta potrzebuje 8pin+6pin, zapewne używa przejściówki molex ale czy to wszystko prądowo wydala, nie wydaje mi się. No nic, najlepiej byłoby pożyczyć od kogoś porządny zasilacz i od razu byłoby wiadomo czy winnym jest zasilacz.
  • #28 18163049
    krzysztofer100
    Poziom 14  
    Posty: 255
    Pomógł: 3
    Ocena: 35
    madman napisał:
    Zastanawiam się tylko jak on to zasila skoro ten zasilacz ma tylko jedną wtyczkę 8pin a karta potrzebuje 8pin+6pin, zapewne używa przejściówki molex ale czy to wszystko prądowo wydala, nie wydaje mi się.

    Karta ma tylko jedno złącze zasilania 8 pin i karta ma też 8 pinową wtyczkę do zasilania karty. Niczego nie ciągnę molexem
  • #29 18163083
    enhanced
    Poziom 43  
    Posty: 10437
    Pomógł: 963
    Ocena: 881
    Skąd masz karte?
    Możesz porobić zdjęcia karty szczególnie widok z boku bo może coś się komuś zsunęło na chłodzeniu?

    Mam taką samą karte i nie mam problemu - jedynie co to ten efekt śnieżenia ale ja podejrzewam że coś te grafiki nie lubią niektórych monitorów lub jest jakieś niedopracowanie od strony sterowników.
    Mnie przy śnieżeniu pomaga wyłączenie i włączenie monitora a mam hp zr22w czy jakoś tak FHD, kabel HDMI. Nie za często to się zdarza ale jest taki efekt spotykany przy odpalaniu gier.
    Teraz też przy ryzenie am4 przy odpalaniu kompa jakiś dziwny ekran a potem normalnie bios (wyłączone szybkie ładowanie wieć nie mam ozdobników włączonych).
  • #30 18163272
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39878
    Pomógł: 6338
    Ocena: 6854
    Cytat:
    GPU: XFX RX 570 8GB

    Jaki producent, pełna nazwa karty ?
    - np. Sapphire, Asus, ????
    :idea:
    Cytat:
    XFX is a division of PINE Technology

    XFX RX570 to to samo co zmodernizowana 470/ 480 czyli czip Polaris rev. ? (14nm/ 14 FinFET) z
    - płytka referencyjna ta sama
    - podkręconą częstotl. F_core i F_ pamięci (rózni producenci Hynix, Elpida, Samsung)
    * plus rózne Bios i ustawienia
    co przy rozwiązaniach chłodzenia stosowanych przez róznych producentów kart grafiki skutkuje mniejszym lub wiekszym wydzielaniem ciepła ?/ czyli grzaniem się samej karty (różnica: od 150-180W/ karta na 470 brała ok. 125W))
    * czyli jak to u AMD zmiana nazewnicywa , wzrost ceny ... kosztem ciepła

    Układ zasilania VRM to zazwyczaj : 4-y fazy *czasem 5) dla GPU i 1-na — dla GDDR5 SDRAM.
    - na IR 3567
    np.
    XFX Radeon RX 570/ RX-570P4DBD6
    - F GPU (MHz): 1286

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zadał pytanie dotyczące optymalnego zasilacza do karty graficznej XFX RX 570 8GB w kontekście problemów z wyłączaniem się monitora przy wysokich temperaturach. Specyfikacja komputera obejmuje procesor AMD Ryzen 5 1600, 8GB RAM oraz zasilacz Chieftec iArena GPA-500S8 500W. W trakcie dyskusji zasugerowano przeprowadzenie testów obciążeniowych za pomocą OCCT i Furmark, co miało na celu zdiagnozowanie problemu. Użytkownik zauważył, że karta graficzna wyłącza monitor przy osiągnięciu 79 stopni Celsjusza, a wcześniejsze problemy występowały już przy 4GB wersji karty. Po przeprowadzeniu testów i analizie, stwierdzono, że zasilacz może być niewystarczający, a także podejrzewano konwerter HDMI-VGA jako potencjalne źródło problemów. Ostatecznie, po testach na innym monitorze, użytkownik zidentyfikował konwerter jako przyczynę problemów, a nie zasilacz.
REKLAMA