Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik ślimakowy do ekogroszku

15 Wrz 2019 13:19 408 8
 • Poziom 8  
  Witam , muszę wymienić podajnik kotła na ekogroszek który ma już 13 lat .Czy możecie doradzić jaki wybrać , mam do wyboru trzy modele .Z góry dziękuję za pomoc .
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Polecam palnik nr 1
  Jest to palnik firmy Ekoenergia w całości wykonany z żeliwa, włącznie ze ślimakiem, który potrafi spalać zarówno ekogroszek, miał, a także mieszaniny pelletu z ekogroszkiem czy miałem.
  Jego wielką zaletą jest bardzo prosta konstrukcja i wysoka odporność na korozję i duża niezawodność.

  Palnik nr 2 to prawdopodobnie Pancerpol z obrotowym paleniskiem żeliwnym. Palniki te mają konstrukcję stalową oraz ślimak stalowy. Są mniej odporne na korozję. Ale też nie są złe, ponieważ obrotowa retorta pozwala na lepsze dopalanie i usuwanie spieków, które powstają podczas spalania węgli gorszej jakości. Ich najsłabszą stroną jest mechanizm obracający paleniskiem.

  Podajnik nr 3 to Ekopal. Podajnik i ślimak wykonane ze stali. Natomiast palenisko żeliwne.

  Weź jednak pod uwagę, że 13-letni kocioł może w każdej chwili ulec awarii. Montaż w takim kotle innego niż oryginalny palnika może się wiązać z dość dużą przeróbką palnika, a zwłaszcza bocznej płyty. Może się okazać, że zainwestujesz w inny palnik, którego w ogóle nie będzie się dało zamontować lub też dokonasz dużej przeróbki, a za rok czy dwa kocioł się rozszczelni.
  Rozważ wymianę całego kotła wraz z palnikiem na nowy. Jeżeli masz gaz lub możliwość doprowadzenia gazu to rozważ przejście na ogrzewanie gazowe.
  Obecnie ogrzewanie gazowe wychodzi taniej jak ekogroszkiem. Nawet gaz z butli wychodzi niewiele drożej od ekogroszku. Podobnie z resztą jak ogrzewanie wprost prądem w II taryfie.
  Rozważ też możliwość przejścia na pompę ciepła.
  Przechodząc na gaz czy pompę ciepła możesz skorzystać z dotacji "Czyste powietrze".
 • Poziom 8  
  Witam dzięki za odpowiedż. Kocioł to Kamen dual komfort 26 kW i ma 4 lata, podajnik wymontowałem z wcześniej używanego Ogniwo Biecz. Teraz czas na wymianę podajnika, bo gaz to na razie marzenie. Pozdrawiam.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Z tego co się orientuję w kotłach tych były montowane fabrycznie palniki Ekoenergii lub Pancerpol. Musisz tylko sprawdzić, który z nich będzie pasował.
  Możliwe, że trzeba będzie dorobić blachę montażową lub zamówić ją u producenta kotła.
 • Poziom 8  
  OK , Ekoenergia iest prostym podajnikiem , mam teraz opał który się nie spieka powinno być dobrze . Tylko jak znowu kupię taki który będzie się spiekał , pamiętam jak przeklinałem że nie mam obrotowej retorty.Z blachę montażową nie będzie problemu albo przerobię starą albo zamówię nową .
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tomasz2708 napisał:
  OK , Ekoenergia iest prostym podajnikiem , mam teraz opał który się nie spieka powinno być dobrze . Tylko jak znowu kupię taki który będzie się spiekał , pamiętam jak przeklinałem że nie mam obrotowej retorty.


  Ale to chyba była zwykła retorta tzw. fajkowa?
  Jeżeli tak to rzeczywiście mogłeś mieć spore problemy ze spiekami, bo te retorty sobie nie radziły. Także nie radziły sobie ze zbyt dużą ilością miału.
  W przypadku retort Ekoenergii może nie jest super, ale dzięki tzw. przeciwzwojowi ślimaka potrafi sobie radzić z większością spieków. Są one łamane i mieszane ze świeżym węglem.
  Oczywiście retorty obrotowe lepiej sobie radzą ze spiekami, ale każdy z typów retort ma zalety jak i wady.
  O wyborze zasadniczo powinien decydować dostęp do danego typu węgla. Ale w tym przypadku bardzo trudno jest prognozować. Dzisiaj masz węgiel, który spala się idealnie, a popiołu niewiele i jest kruchy jak z papierosa, a jutro kupujesz taki, że żużel i spieki zatykają palnik, a węgiel nie chce się palić.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Plumpi napisał:
  O wyborze zasadniczo powinien decydować dostęp do danego typu węgla

  Racja!
  Dlatego weź jeszcze pod uwagę palnik rynnowy który spali wszystko co dostanie czyli nie jest wybredny
  Ma jednak wadę : Nie bardzo daje się ustawić na małych mocach w przeciwieństwie do retorty
 • Poziom 8  
  Tak to jest podajnik z fajką, a czy Pancerpol ma fajkę?

  Dodano po 9 [godziny] 44 [minuty]:

  Jaki podajnik rynnowy polecacie?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W moim piecu jest palnik Stalkot 18kW a wiem że jest jeszcze palnik firmy Witkowski ale czym się różni - nie wiem.