Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery - jaką automatykę wybrać

23 Wrz 2019 01:08 324 4
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam prośbę o poradę
    W domu o trzech poziomach jest zastosowany mix ogrzewania tj.:
    Parter - tylko ogrzewanie podłogowe
    Piętro - pokoje kaloryfery , łazienka - o. podłogowe
    Piętro 2- kaloryfery
    Obecnie całością steruje zwykły sterownik z pomiarem temperatury umieszczony na parterze. Ma on włączony program dla ogrzewania podłogowego i steruje piecem włącz - wyłącz.
    Efektem tego jest przegrzewanie parteru i niedogrzewanie pięter
    Chciałbym zastosować automatykę która będzie lepiej dostosowywała temperaturę w pomieszczeniach.
    Myślałem aby zastosować elemnty korzytające z protokołu z-wawe , a jako sterownik Domoticz lub fibaro
    Czy jest to dobry pomysł?
    Jakie elemnty muszę zastosować aby to działało poprawnie ?
    Na razie myślałęm o zastosowaniu:
    - na kaloryfery - głowice termosatyczne z czujnikami temperatury lub opcjonalnie głowice wł\wył + czujnnki temperatury w pomieszczeniach
    - głowicę wł\wył umożliwiajaca zakrecanie obiegu OP
    - centralka.
    W przyszłoći planuje rozbudować system o dodtakowe funkcje np. czujniki otwarcia okien

Czy muszę o czymś dodatkowym pamiętać?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Opisz lub rozrysuj cały układ instalacji.
    Czy obiegi podłogowe i grzejnikowe są oddzielone od siebie?
    Jaki kocioł zasila tę instalację?
    Czy w układzie jest jakiś regulator pogodowy?
    Czy ktoś liczył całość tej instalacji?

Póki co to tylko można wróżyć co da się tam zrobić.

Jeżeli chodzi o automatykę to im prostsza tym lepsza i mniej niezawodna.
    Z-Wave, fibaro czy Domoticz to są tylko wodotryski. W pierwszej kolejności cała instalacja musi być zrobiona prawidłowo
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź
    Już uzupełniam:
    Poniższy schemat obrazuje moją wiedzę nt. instalacji i może zawierać nieścisłości. Niestety nie mam dostępu do oryginalnej dokumentacji.
    Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery - jaką automatykę wybrać

Jak widać, instalacja jest zasilana z pieca 2-funkcyjnego. CO jest dostarczane równocześnie do OP i kaloryferów. Wykorzystywane są zwykłe rozdzielacze.
    Jeżeli będzie potrzeba mogę zrobić foto skrzynek.
    Nie zauważyłem aby w układzie były jakieś dodatkowe pomby lub specyficzne zawory.
    Na każdym kaloryferze jest głowica termostatyczna. Taka sama głowica termostatyczna jest na zasilaniu OP. Ale że te głowice są w skrzynkach znajdujących się w innych pomieszczeniach niż ogrzewanie, robią za regulowane zawory.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Zrób zdjęcia instalacji przy kotle i rozdzielaczy podłogówki - to co narysowałeś nic nie wyjaśnia.
    Podaj co to za kocioł. To, że jest to 2F nic nie mówi. Podaj konkretny model.
    Co to za sterownik ΔT - model
  • Poziom 12  
    Ma mw swoim domu taki sam MIX wodny

- na podłogówkę podają obrobioną (sparametryzowana wodę po zaworze 4D, który pełni dwie fukcje
    1. ochrony kotła (woda powrót )
    2.zmieszanie wody do podłogówki

Woda przygotowana podawana jest na mieszacz 12 obwodowy i z niego pociągniete petle grzewcze do pomieszczeń. Zaworem 4D steruje siłownik Afriso ustawiany pogodowo lub od krzywej grzewczej w zależnosci od aury panującej na zewnątrz. jeden z 12-tu obwodów zastosowałem jako zasilanie podłogówki do 3-ch obwodów na piętrze (komunikacja +wc)

- kaloryfery zamontowałem sobie zawór 3D obrotowy manualny bez siłownika z kontrolą temperatury (wyświetlacz, tylko pogląd wartości ustawionej temp. pompa podaje na dwie belki zasilania z belek pexem zasilane kaloryfery, które zaopatrzone są w głowice termostatyczne, które kontrolują temp )

działa wszystko bez zastrzeżeń - stałość temperatury cały dzień .

Wiadomo można zastosować jeszcze inne automatyczne sposoby regulacji temp. ale Mi to w zupełnosci wystarcza
    Im ,mniej skomplikowane tym potencjalnie mniej awaryjne

Pozdrawiam