Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy taki układ instalacji C.O. z piecem elektrycznym może być zastosowany

05 Gru 2019 14:09 270 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Przedstawiam schemat instalacji C.O. opartej na piecu elektrycznym.
    Chciałbym ją wykonać jak na rysunku.
    Małe objaśnienia:
    1. Piec i rozdzielacz mają znaleźć się na piętrze - poddaszu użytkowym gdzie mam możliwość zainstalowania wszystkiego w pomieszczeniu gospodarczym, w którym mam już bojler elektryczny.
    2. dwa grzejniki są na piętrze w pokojach na poziomie gdzie znajdzie się piec i rozdzielacz. Rury w podłodze (drewniana na belkach stropowych (nie wylewka)
    3. dwa kolejne grzejniki oraz dwa w łazienkach znajdą się piętro niżej - rury do nich zejdą ze stropu.
    4. w każdym pokoju (i łazience) znajdzie się regulator temperatury który będzie sterował załączaniem się pieca i jednocześnie siłownikiem na zaworze rozdzielacza dla sekcji danego pokoju.

Założenie jest takie, że główny sterownik (wykonam go już sam to nie problem) po otrzymaniu informacji od któregoś regulatora temperatury o zbyt niskiej temperaturze w pomieszczeniu otwiera za pomocą siłownika sekcję tylko dla tego pomieszczenia skąd informacja przyszła oraz jednocześnie włącza piec. Tym samym układ grzeje tylko ten jeden otwarty obwód . Jeśli jest kilka pomieszczeń które mają być ogrzane to te sekcje zostają otwarte przez siłowniki na rozdzielaczu. Piec pracuje tak długo jak długo dostaje choć jedną informację z regulatorów o potrzebie grzania.
    Tym sposobem ogrzewam tylko te pomieszczenia które tego wymagają. Ograniczam też ilość wody ogrzewanej do minimum.
    Jeśli wszystkie regulatory dadzą informację o prawidłowej temperaturze nastąpi wyłączenie pieca i zamknięcie wszystkich sekcji przez siłowniki.
    Stąd do instalacji grzejnikowej został wykorzystany rozdzielacz dla podłogówki bo są tam zawory termostatyczne i można założyć siłowniki. Przepływomierze na rozdzielaczu w tym układzie w zasadzie są zbędne (tak myślę) ale taki miałem obrazek.
    Proszę o analizę instalacji i konstruktywne podpowiedzi.
    Każda rada jest cenna.
    Czy taki układ instalacji C.O. z piecem elektrycznym może być zastosowany

Dodano po 10 [godziny] 50 [minuty]:

Bardzo proszę fachowców na tym forum o przeanalizowanie tego projektu i o wszelkie możliwe sugestie.
    Dodam, że instalacja ma być zamontowana w domku typu "bliźniak". Lewa strona (3 kaloryfery) i prawa strona (3 kaloryfery) na projekcie to są dwie strony bliźniaka.
    Wydaje mi się, że zastosowanie siłowników odcinających sekcje w jednej części bliźniaka (chwilowy brak mieszkańców) i przekierowanie ciepła do zamieszkałej części bliźniaka ma sens.
    Wszystkim sterują regulatory w poszczególnych pomieszczeniach.
    Czekam na podpowiedzi i z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Przed pompą musi być zamontowany filtr.
    Pompę przenieś na powrót, ponieważ wewnątrz kotłów zazwyczaj znajdują się odpowietrzniki, które muszą odpowietrzać układ. Przy pompie zamontowanej na zasilaniu będzie się tworzyło podciśnienie wewnątrz kotła, które będzie powodowało zasysanie powietrza poprzez odpowietrzniki i zapowietrzanie całego układu.

Osobiście dołożyłbym do tej instalacji duży bufor, aby móc korzystać z energii elektrycznej w nocnej o połowę tańszej taryfie. Chyba, że masz zainstalowane panele fotowoltaiczne i nie ma to żadnego znaczenia?
  • Poziom 2  
    I to sie nazywa super odpowiedz i reakcja. Dzieki @Plumpi . Co do taryfy to bedzie nocna. Dlatego tez dla oszczednosci wykombinowalem to na odcinaniu sekcji silownikami, zeby skracać obieg wody. Mam tez zamiar zalac uklad glikolem dla bezpieczenstwa (domek w gorach nie zawzze zamieszkaly) O filtrze wiem, zapomnialem dorysowac. Jesli pompa bedzie pod kotlem na powrocie to filtr pod pompą ? Piec ma odpowietrzmik ale reczny nie automatyczny. Moze to przerobie na automat. Manometr i termometr po cieplej stronie kotla? Naczynie prz3ponowe moze byc chyba w dowolnym miejscu czy musi byc nisko? I nie rozumiem o co chodzi z tym buforem?
    Czyli po poprawkach ktore opisales system powinien zadzialac? I chyba bez przeplywomierzy?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym skracaniem obiegu i czemu to niby ma służyć?
    Zapotrzebowanie na ciepło jest wtedy, kiedy jest i wtedy kocioł zaczyna pracować. Jak wystąpi takie zapotrzebowanie w dzień to kocioł się uruchomi w dzień i będzie korzystał z droższej taryfy.
    Aby tego uniknąć montuje się bufor w postaci dużego zasobnika z wodą, który głównie podgrzewa się nocą, a odbiera z niego ciepło, kiedy tylko jest potrzebne.
    Zamiast takiego zbiornika można też w domu zrobić normalną podłogówkę. Wtedy podłogówka jest podgrzewana w nocy, a oddaje ciepło non-stop utrzymując w domu stabilną temperaturę na zadanym poziomie.

Przepływomierze są potrzebne tylko do podłogówek, aby poustawiać przepływy w poszczególnych pętlach.
    Przy grzejnikach są zbędnym elementem, aczkolwiek jeżeli już są to nie musisz ich usuwać. Wystarczy, że wszystkie pootwierasz na max.
  • Poziom 2  
    Juz tlumacze co autor (ja) miał na myśli.
    Caly uklad można by zrobic z termostatami przy grzejnikach, ale .... jest jedno ale.
    Termostat zarowno mechaniczny jak i elektroniczny tez odcina sekcje (kaloryfer) z obiegu jednak mechaniczny ma długą zwloke dzialania a elektroniczny choc szybszy tez nie zasteruje piecem. Mimo odciecia kaloryfera piec bedzie pracowal dalej do uzyskania zadanej temperatury wody w obiegu. Dopiero potem sie wyłączy. Nascienny regulator temperatury danego pomieszczenia powiążę z silownikiem sekcji tego pomieszczenia i jednoczesnie ze sterowaniem pieca. Takie dwa w jednym. Jednoczesnie zamkne zawor i albo wylacze piec albo przekieruje cieplo do sekcji go potrzebujacych. Gdy wszystkie regulatory dadza sygnal wylaczenia piec stanie natychmiast.
    Nie wiem czy dobrze to tlumacze, mam nadzieje ze zrozumiesz tok myslenia autora.
    Podlogowka ma zbyt duza inercje. Jesli jade tam na wekend to zanim nagrzeje podlogowką pomieszczenia minie sporo czasu. Potem to sie wychladza gdy juz nikogo nie ma. Chyba system grzejników jest lepszy przy takim ukladzie.
    Co sadzisz?