Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Identyfikacja przedmiotu ze zdjęcia -kuchenka?

anyam 15 Dec 2019 16:19 1056 11
    anyam
    Level 1  
    Proszę o identyfikację przedmiotu znalezionego na strychu. Co to jest i na co to działa?
    Na zdjęciach widoczne bez i z nakładką.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Identyfikacja przedmiotu ze zdjęcia -kuchenka? Identyfikacja przedmiotu ze zdjęcia -kuchenka? Identyfikacja przedmiotu ze zdjęcia -kuchenka?
  • Helpful post
    jerry1960
    Level 36  
    Mi to wygląda na kuchenkę na benzynę , ewentualni jest to promienni na benzynę rosyjskiej produkcji.
  • Helpful post
    mumines
    Level 12  
    Witam.
    To zacne znalezisko to kuchenka turystyczna. Zasilania denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną.
  • Helpful post
    wojtek1234321
    Level 35  
    Widać tam jakąś pompkę, może to być jakiś ogrzewacz, a działa być może podobnie jak lutlampa benzynowa. Po 'podpompowaniu rozpyla paliwo "i działa" paliwem może być spirytus lub nafta, benzyna... To "białe" w tym "palniku" to może coś podobne jak w nagrzewnicach gazowych, wspomaga spalanie jak to nazywają przy gazowych "katalityczne", to tylko przypuszczenia, ale być może...
  • Helpful post
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To jest moi panowie "prymus" - kuchenka działająca na zasadzie lutlampy. W zasadzie nie tyle kuchenka, co turystyczny piecyk do ogrzewania wnętrza namiotu itp. Opalana naftą/benzyną/benzyną do zapalniczek.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    robokop wrote:
    turystyczny piecyk do ogrzewania wnętrza namiotu

Dlatego ma wkładkę katalityczną. Kuchenki jej nie mają.
  • Helpful post
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ArturAVS wrote:
    Dlatego ma wkładkę katalityczną. Kuchenki jej nie mają.
    Nie, drogi kolego, wkładka katalityczna to coś innego. A to jest wkładka ceramiczna, która jest rozgrzewana płomieniem do czerwoności i emituje ciepło - bo sam płomień to tak średnio powietrze ogrzewa.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    robokop wrote:
    A to jest wkładka ceramiczna

Składu chemicznego nie sprawdzałem, :-) a z wyglądu są bardzo podobne. Ogólnie chodzi o to, aby grzało a "żywego" płomienia nie było jak sam to opisałeś;
    robokop wrote:
    bo sam płomień to tak średnio powietrze ogrzewa.
  • Helpful post
    Inkwizycja
    Level 28  
    Posiada kolega "Uniwersalny nagrzewacz "Łucz". Działa to na benzynę -1,8L wystarcza na 5h pracy, temperatura pracy 800°C±100°C. Tu masz dokładną instrukcję w języku rosyjskim https://www.chipmaker.ru/topic/187584/?page=2&tab=comments#comment-2246908.

Pamiętaj zalewa się to tylko benzyną nie żadnym: denaturatem, naftą, olejem napędowym.

Tak dla wszystkich: nie "prymus", a "Primus" i to też nie jest poprawne określenie :D . To tak jak większość ludzi na kotły gazowe mówi "junkers". W tym przypadku Primus to jeden z pierwszych producentów kuchenek na paliwa ciekłe :D . Jeśli kogoś interesuje temat kuchenek turystycznych to polecam: https://classiccampstoves.com/categories/the-stove-reference-gallery.2.
  • Helpful post
    Aleksander_01
    Level 42  
    Łucz - kupiłem zegarek o takiej nazwie na Białorusi, z tego co wiem to produkują je w Mińsku. Za czasów CCCP pod przykrywką zegarków robili przyrządy celownicze do czołgów i takie pomniejsze "zabawki". Tam chyba jest pompka do wytworzenia ciśnienia.
    ZenonB2
    Level 1  
    Dobry wieczór,
    Jest to kuchenka benzynowa ( promiennik podczerwieni ) prod. ZSRR. Pewnie moja informacja jest spóźniona, ale jakby co, to jestem bardzo zainteresowany kupnem takiejż.
    Pozdrawiam serdecznie
    Stanisław