Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powracajacy problem przepalajacego sie bezpiecznika

jazzzy 26 Sep 2005 23:31 2082 7
    jazzzy
    Level 14  
    Elektrotechnika czy energetyka to nie moja domena zatem chcialbym od was dowiedziec sie w sprawie drobnej usterki w lokalu. Mieszkam w bloku, mam 3 fazy z bezpiecznikami automatycznymi. Na jednej z faz zdarza sie ze pracuje wiecej urzadzen lecz usterka pojawia sie najczesciej w przypadku wlaczonej pralki. Objawia sie to tym ze bezpiecznik robi sie goracy, zaczyna 'skwierczec' (w tym momencie swiatlo pomruguje) ale bezpiecznik sam nie 'wyskoczy'. Po wykreceniu widac ze polowa tej koncowki ktora dotyka do blaszki w gniazdku bezpiecznika sie utlenila wypalajac slad na tej blaszce. Osobiscie nie wiem czy jest to spowodowane wadliwa instalacja, zbyt slabym bezpiecznikiem 16A czy tez urzadzeniem ktore wlaczone powoduje takie problemy. Czy moze to byc spowodowane faktem ze cos lub ktos zle podlaczyl przewod zerujacy w gniazdku do ktorego jest podlaczona pralka ?
    Aleksander_01
    Level 42  
    Witam
    Wygląda na upalające się zero (obecnie neutralny). Na rysunku jest taki przypadek wyjaśniony. Sprawdź dokładnie przewód N oraz wszystkie jego połączenia, dla pewności podokręcaj wszystkie śruby mocujące.
    Odpisz o efektach.
    Pozdrawiam
    jazzzy
    Level 14  
    Aleksander_01 wrote:
    Na rysunku jest taki przypadek wyjaśniony. Sprawdź dokładnie przewód N oraz wszystkie jego połączenia

W jaki sposob moge to sprawdzic ? niestety z tego rysunku za duzo nie kapuje, wiem ze mam gniazdka w lazience i pokojach oraz podlaczone do tego urzadzenia. Niewykluczone ze w jednym pokoju gdzie do gniazdka (bez zera) podlaczone mam przedluzacze z acarem i komputerem moze wystapic jakies niedopasowanie. Dysponuje prostym miernikiem potencjalow (taki rozbudowany probnik napiecia) zatem jezeli moge to wykorzystac to prosze o porade jak.

mrrudzin wrote:
    a jakie masz wkładki bezpiecznikowe ?
    Może chodzi o to że wkładki są niepełnozakresowe?

tego jakie mam nie potrafie okreslic chyba ze mi wyjasnisz w jaki sposob to sprawdzic
    WS
    Level 16  
    Jeżeli bezpiecznik 'skwierczy" i po odkręceniu jest na nim ślad to po prostu w tym miejscu nie ma pewnego styku.Prawdopodobnie bezpiecznik nie jest dobrze dokręcony.
    jazzzy
    Level 14  
    WS wrote:
    Jeżeli bezpiecznik 'skwierczy" i po odkręceniu jest na nim ślad to po prostu w tym miejscu nie ma pewnego styku.Prawdopodobnie bezpiecznik nie jest dobrze dokręcony.

Dokrecony jest a slad powstal od temperatury lub jakiegos zwarcia/przebicia. Czy samo wyczyszczenie/wymienienie blaszki w gniazdku bezpiecznika a takze oczyszczenie/podpilowania samego bezpiecznika moze rozwiazac problem ?
    pol032
    Level 24  
    Witam proponuje wymienic całe gniazdo bezpiecznikowe dlatego że jest już przegrzane częstym powodem grzania sie bezpieczników są niedokręcone , luzne przewody które sie grzeją na stykach w gniazdku bezpiecznikowym. Końcówki przewodów też bedą przegrzane więc trzeba je nieznacznie skrócić i porządnie dokręcić nie zapominając o wyłączeniu bezpieczników w głównym zabezpieczenie bo praca pod napięciem jest niebezpieczna !!!! .
    piter244
    Level 23  
    jesli masz mozliwosc wymiany gniazda,to znaczy nie sa plombowane to ja polecal bym wymiane calego ustrojstwa na esy.wyjdzie koszt taki sam a efekt lepszy